Temat: TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP

Klasa MICRO konsekwentnie odbudowuje swoją pozycję sprzed lat w Polsce. Są nowe jachty, nowe załogi, jest rosnąca frekwencja na zawodach. Zdecydowanie, jednym z najważniejszych wydarzeń w tym sezonie, są organizowane w Polsce w 32 Mistrzostwa Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP. Głównym organizatorem jest Sopot Match Racing Center oraz Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro. Z uwagi na fakt, że mistrzostwa obszarowo obejmują akwen zatoki Gdańskiej, organizatorzy postanowili włączyć je do programu obchodów Gdynia Sailing Days, w ramach których odbędą się regaty jachtów klas morskich i olimpijskich.
Na starcie Mistrzostw Świata Klasy Micro, organizatorzy oczekują 50-60 czołowych załóg z Polski, Rosji, Łotwy, Kazachstanu, Francji, Holandii, Hiszpanii i Niemiec.
Regaty będą rozgrywane w jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Polsce – tuż obok sopockiego molo. Do współpracy zaproszono grono sponsorów, media, lokalne władze, PZŻ, jury i międzynarodową komisję sędziowską pod przewodnictwem Koordynatora Przygotowań Olimpijskich Pekin 2008 - Tomasza Chamery. Jednym z głównych patronów medialnych imprezy jest miesięcznik ŻAGLE oraz portal internetowy ww.zagle.com.pl.
Organizatorzy zaplanowali dogodne dla kibiców warunki oglądania regat: największą platformę widowiskową w postaci molo w Sopocie, klub żeglarski na końcu molo, służący pełną infrastrukturą oraz fachowy komentarz sportowy w trakcie wyścigów. Regatom towarzyszyć będzie szereg imprez odbywających się w ramach Gdynia Saling Days, oraz Mistrzostw Świata Klasy Micro - m.in. Polska Gala Micro, na którą zaproszeni będą uczestnicy i znane osobowości, które przez kilkadziesiąt lat historii Micro w Polsce, trwale zapisały się na jej kartach: mistrzowie, projektanci, najlepsi zawodnicy, działacze. W ramach regat, zaplanowano rozegranie 12 wyścigów, w tym jednego long distance.
Polska, od lat stanowi istotną czołówkę światowego rankingu Micro. Należą do niej zawodnicy wielokrotnie zdobywający mistrzowskie tytuły: Jarosław Kaczorowski, Stanisław Sawko, Leon Wróbel, Piotr Tarnacki, Przemysław Tarnacki w dywizji proto, czy Kazimierz Domalewski, Andrzej Czapski, Grzegorz Banaszczyk, Marcin Pietrzak w dywizji cruiser. Warto wspomnieć, że w tym roku, laureat Nagrody im. Leonida Teligi, Piotr Tarnacki wraz z załogą, będzie po raz czwarty bronił tytułu Mistrza Świata Klasy Micro.
Popularyzację klasy w Polsce i na Świecie wspomaga jej podział na dywizje: proto, racer i cruiser. Umożliwia on ściganie się w dużej grupie jachtów o zbliżonych wielkościach kadłubów i ożaglowania, różniących się jednak w ramach poszczególnych grup metodą budowy i stopniem zaawansowania technologicznego. W Micro swoje miejsce znajduje więc duża grupa zawodników. Stosowny system klasyfikacji motywuje odpowiednio załogi we wszystkich dywizjach. Niewątpliwe, jedną z najważniejszych zalet klasy jest międzynarodowy status oraz przynależność do ISAF - gwarantuje to stabilność przepisów i miejsce na międzynarodowej arenie.
Micro, ze swoimi cechami w odpowiednim czasie odrodziło się w Polsce. Działacze klasy, wraz z grupą zawodników stale pracują nad wizerunkiem klasy, znajdując ciekawe pomysły na jej funkcjonowanie. Należą do nich m.in. pomysł szkoleń zawodników, pomysł włączenia formuły match racingowej do rozgrywek klasy MICRO, oraz zorganizowanie pierwszych Mistrzostw Europy Klasy Micro w przyszłym roku w Polsce.
Organizatorzy; SOPOT MATCH RACING CENTER oraz POLSKIE TOWARZYSTWO REGATOWE KLASY MICRO, wraz z grupą sponsorów i partnerów serdecznie zapraszają do Sopotu w dniach 30.06-05.07.2008, na jedną z największych imprez regatowych rangi mistrzowskiej w Polsce!

szczegóły na stronach internetowych: http://yachting.com.pl, http://microclass.pl, http://microcup.pl

Marcin Celmerowski
PTRKM