Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

Zapraszam już w najbliższy wtorek 22.10.2013, godzina 19-ta. Prelegent... to wielka tajemnica. Będzie to rozgrzewka przed następnymi spotkaniami.

29.10.2013 Dobrochna "Brożka" Nowak i Szymon "Ozi" Kuczyński (małym jachtem przez Atlantyk)
Tradycyjnie w czwartkowe poniedziałki przeniesione na wtorek. 8-)

5 listopada 2013 Dominik Życki "Nowa formuła Pucharu Ameryki"
Dominik Życki, żeglarz regatowy i dziennikarz miesięcznika "Żagle", podzieli się na wtorkowym spotkaniu swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i przemyśleniami dotyczącymi ostatnich regat o Puchar Ameryki. Były one wyjątkowe - po raz pierwszy w historii obydwa zespoły wystartowały na wielkich katamaranach unoszących się jak wodoloty nad wodę na specjalnych hydroskrzydłach, napędzanych sztywnym skrzydłem zamiast miękkiego grota. Jachty rozwijały prędkości grubo przekraczające 40 węzłów i dostarczyły widzom i kibicom żeglarstwo wielkich emocji. Te emocje zostały jednak drogo okupione. Dlaczego Amerykanie obronili Puchar mimo, że dzielił ich punkt od przegranej? Dlaczego Nowozelandczycy mimo gigantycznego wysiłku nie zdołali odebrać Amerykanom trofeum? Jaka była cena niespotykanej widowiskowości tegorocznej edycji regat? Jaka jest przyszłość regat, które pośrednio oddziałują na cały żeglarski świat? O tych i innych tematach dotyczących najstarszego trofeum sportowego na świecie porozmawiamy 5 listopada 2013.

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

SPOTKANIE Z KAPITANEM ADAMEM JASSEREM
03.12.2013 r. godz 19 00.

Stowarzyszenie Samoster we współpracy z Jacht Filmem oraz Fundacją STS Fryderyk Chopin zapraszają na spotkanie z Adamem Jasserem – polskim żeglarzem, inicjatorem, organizatorem i kapitanem rejsów Morskiego Wychowania Młodzieży.

Urodzony w 1936 roku Adam Jasser (j.kpt.ż.w.) to inicjator po II Wojnie Światowej w Polsce rejsów z młodzieżą bez żadnych barier pod nazwą Żeglarskiego Wychowania Morskiego, założyciel Bractwa Żelaznej Szekli, które w lipcu tego roku roku obchodziło swoje 40-lecie, kapitan żaglowców „Gen. Zaruski”, „Henryk Rutkowski” (obecnie STS „Kapitan Głowacki”) i „Pogoria”, której budowy był również inicjatorem. Posiada tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Żeglarskiego i Sail Training Association - Poland. Decyzją Zarządu PZŻ został także odznaczony medalem „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego". Za pracę na rzecz morskiego wychowania młodzieży Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim orderu Polonia Restituta.

W czasie spotkania Adam Jasser opowie o idei i znaczeniu morskiego wychowania, którego jest inicjatorem w Polsce oraz o zlotach żaglowców The Tall Ships Races, które w doskonały sposób realizują program wychowania morskiego młodzieży.

"Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu.Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego."
Adam Jasser"

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

10 grudnia 2013 o 1900
Kpt. Joanna Pajkowska "O regatach OSTAR i samotnym żeglowaniu przez Atlantyk"

Kpt. Joanna Pajkowska w tym sezonie 4 razy przepłynęła Atlantyk, w tym startowała w słynnych Trans-Atlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR. Asia płynęła na 12-metrowym katamaranie Cabrio 2 (produkcja Andrzej Armiński, Szczecin), i była jedyną kobietą w stawce. Na mecie była 7 na 17 jachtów, które wystartowały.

Tegoroczne atlantyckie pływanie kpt. Pajkowskiej zaczęło się wcześniej, od wyprawy do Brazylii po kajak! W lutym, Cabrio 2 wraz załogą wyruszył z Teneryfy (W-y Kanaryjskie, przez W-y Zielonego Przylądka, i przez Atlantyk do Brazylii (Belem, 80 mil w głąb Amazonki). Stąd zabrano na jacht i przetransportowano na pokładzie do Europy oceaniczny kajak Olka Doby.

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

"Żagle" uznały wczorajsze spotkanie samosterowe za wydarzenie dnia.

Na głównej stronie zagle.com.pl Jurek Klawiński tak to opisał:

Asia Pajkowska na spotkaniu SAMOSTERU

Wczoraj, we wtorkowy wieczór, kpt. Joanna Pajkowska spotkała się z warszawskimi żeglarzami w tawernie “Korsarz”. W ramach organizowanych przez Stowarzyszenie Żeglarskie “Samoster” odczytów znanych postaci ze środowiska żeglarskiego opowiadała o swoim starcie w tegorocznych regatach OSTAR. Było czego posłuchać i co pooglądać...

Joanna już po raz drugi stanęła na starcie transatlantycki regat samotników (przypominamy – po raz pierwszy było to w roku 2000 na jachcie “Ntombifuti” zajęła 4. miejsce w swojej klasie) – tym razem jako jedyna kobieta. W “lochu” tawerny przypomniała historię niezwykłych regat “wywołanych” żeglarskim zakładem sir Francisa Chichestera z innym żeglarzem w 1960 r. Opowiedziała też o swoim dawnym marzeniu wystartowania w tych zmaganiach, przypominając przy okazji polskie starty w nich – z sukcesem śp. Kuby Jaworskiego na “Spanielu” (1976) na czele...

Nota bene - minęła niedawno 30. rocznica awarii przygotowującego się do OSTAR 84 trimaranu “Almatur II” (obszerny artykuł o tym zdarzeniu pióra Zbigniewa Kosiorowskiego znajdziecie w styczniowych “Żaglach”). Joanna też brała udział w załodze tego feralnego testowego rejsu...

Start w tegorocznym OSTAR umożliwiła Joannie decyzja Andrzeja Armińskiego, który postawił do jej dyspozycji katamaran “Cabrio2”. Dowiedzieliśmy się sporo o kwalifikacji (50 Mm) do regat, które Pajkowska odbyła podczas rejsu katamaranem do... Brazylii, po kajak Olka Doby!

Kolejny fragment opowieści naszej niezmożonej żeglarki to historia startu do regat ze sporym opóźnieniem, wywołanym awarią systemu hydraulicznego steru i dramatycznych przeżyciach przy skałach Plymouth, gdy katamaran pędził wprost na skały...

Zgromadzeni licznie słuchacze oprócz zdjęć mogli wprost od Joanny, plastycznie opowiadającej o swoich przeżyciach, dylematach, decyzjach, awariach i problemach tych niezwykle trudnych regat, usłyszeć to, czego nigdy nie znajdzie się w suchych medialnych opisach rejsu. Bo regaty – zwłaszcza takie - wbrew pozorom są bardzo niewdzięcznym materiałem dla mediów (chyba, że dzieje się coś dramatycznego) – ot, po prostu płynie się jak najszybciej do wyznaczonego celu i tylko pogoda wpływa na rytm życia na jachcie. Za to przeżyć zawodnika nie da się “z zewnątrz” opisać i tylko dzięki opowieści Joanny o jej ogromnym szczęściu z udanego zakończenia w Newport wręcz poczuliśmy nad piwem w “Korsarzu” smak lejącego się tam szampana wypitego – jak to się w takich przypadkach żartobliwie mówi – “za cudowne ocalenie...” Pewnie takie szczęście jak Joanna poczuł i Krystian Szypka – drugi polski uczestnik tych zmagań...

Joanno – życzymy Ci serdecznie spełnienia marzeń i kolejnego startu w Twoich wymarzonych OSTAR. Dzielni ludzi zasługują na to, by ich marzenia się spełniały...

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

Plan najbliższych spotkań:

17 grudnia 2013 o 1900 kpt. Wojciech Zientara "Morskie zwyczaje wigilijne" i Żeglarska Wigilia Samosteru i Sympatyków - symboliczna składka 15 PLN
24 grudnia 2013 - Spotkanie nie odbędzie się
31 grudnia 2013 - Spotkanie nie odbędzie się
7 stycznia 2014 o 1900 Jerzy Pieśniewski - konstruktor wielu jachtów żaglowych (Foka, Mors, Mikron, Skippi, Focus, Phobos i wiele innych) opowie tylko o niektórych.
14 stycznia 2014 o 1900 Projekcja filmu "Antarktyczna podróż Ernesta Shackletona" i prelekcja Marka Grzywy o wyprawie Shackleton 2014.
21 stycznia 2014 o 1900 Paweł Ołdziej North East Passage 2013

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

7 stycznia 2014 o 1900
Jerzy Pieśniewski - Od Foki do Focusa

Konstruktor wielu jachtów żaglowych (Foka, Mors, Mikron, Skippi, Focus, Phobos i wiele innych) opowie tylko o niektórych. Ale przede wszystkim o rozwoju konstrukcji przez te lata na przykładach nie tylko własnych.

Pytania mile widziane. Przygotujcie się z:

http://www.piesniewski.pl

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

Opis dwóch najbliższych spotkań:
=================================================================================
14 stycznia 2014 r.
100-lecie słynnej transantarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona

Projekcja filmu dokumentalnego "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona"
trailer filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=VQDuKaTYAp4

Wrzesień, 1914. Ernest Shackelton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec "Endurance" zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfujące, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackelton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6 metrowej żaglowej szalupie ratunkowej "James Caird". Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas, i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Po projekcji filmu kpt. Marek Grzywa opowie o projekcie żeglarskiej wyprawy Shackleton 2014, http://www.shackleton.2014.pl, której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika.
=================================================================================
21 stycznia 2014
Paweł Ołdziej "Rejs Roku 2013"

Tytuł to Rejs Roku 2013. I właściwie wiadomo, że przyjdziecie, niezależnie za co dostał tę nagrodę. Moglibyśmy nic nie pisać. Dla porządku jednak parę zdań zachęty.

Paweł Ołdziej, uczestnik wyprawy, tak zachęca do spotkania:

"Rejs roku 2013. Pierwszy polski jacht na przejściu północno-wschodnim. Niemal 9000 Mm przez 8 mórz i jeden ocean. Słowem solidny kawałek żeglarskiego mięsa. Serdecznie zapraszam w imieniu swoim, kapitana i całej załogi na opowieści i zdjęcia z wyprawy jachtu Lady Dana 44."

Magazyn "Wiatr"

http://magazynwiatr.pl/news-1444

tak opisuję wyprawę:

"Pierwszy polski rejs przez Przejście Północno-Wschodnie

W czerwcu załoga Ryszarda Wojnowskiego wyruszyła jachtem „Lady Dana 44” w rejs wokół bieguna północnego. Postawili sobie dwa zadania: zdobyć Przejście Północno-Wschodnie i opłynąć biegun w ciągu jednego sezonu nawigacyjnego. Dotychczas tylko dwa jachty opłynęły biegun w trakcie jednego sezonu – rosyjski i norweski. Kilka polskich załóg pokonało Przejście Północno-Zachodnie, natomiast nie było jeszcze prób sforsowania przez polski jacht Przejścia Północno-Wschodniego. Załoga Ryszarda Wojnowskiego żeglowała wzdłuż brzegów Rosji na wschód aż do Cieśniny Beringa. Tam rejs został przerwany. Dalszą drogę uniemożliwił mróz, który zamknął drogę przez Przejście Północno-Zachodnie po lodowych wodach na północ od Kanady. Załoga natrafiła na najtrudniejsze warunki lodowe od 2006 roku, które uniemożliwiły pokonanie obu przejść w jednym sezonie. Jacht zatrzymał się w Vancouver w zachodniej Kanadzie. W przyszłym roku rejs będzie kontynuowany przez Przejście Północno-Zachodnie na Atlantyk i dalej do Europy."
=================================================================================
Następne spotkania:

28 stycznia 2014 Przerwa Techniczna
3 lutego 2014 (poniedziałek) Wioleta Domusud "Osiem lat na Atlantyku. Historia prawdziwa"
11 lutego 2014 Krzysztof Maria Różański "Warsztaty lodowe"
18 lutego 2014 Piotr Kasperaszek (Grek Zorba) "Locja Grecji"

pzdr,
Andrzej Kurowski

Temat: Samosterowe spotkania w Warszawie sezon 2013/14

18 lutego 2014 godz. 1900
Piotr Kasperaszek (Grek Zorba) "Locja Grecji"

1. Informacje o czarterach:
- główne bazy czarterowe, czyli skąd najczęściej wypływamy
- jak najlepiej wyczarterować i co sprawdzić odbierając jacht, na co uważać

2. Porty, przepisy, opłaty itp.
- specyfika żeglowania w Grecji: Port Police, cumowanie w porcie, dostęp do wody, paliwa, prądu itp., mariny

3. Ludzie, język

4. Kuchnia, zakupy itp.
- podstawowe dania kuchni greckiej, specyfika zamawiania w tawernie itp.

5. Zdrowie i bezpieczeństwo

6. Transport na terenie Grecji: autobusowy, lotniczy, kolejowy, promowy i rent a car

7. Najpopularniejsze trasy:
- omówienie portów i głównych atrakcji

+ odpowiedzi na ew. pytania

Całość będzie poparta dużą ilością zdjęć, planów itp.

Jeśli będzie taka potrzeba i zainteresowanie to będzie kilka informacji, jak czytać locję. Np. na podstawie "Greek Water Pilot".

pzdr,
Andrzej Kurowski

Następna dyskusja:

Wtorkowe Spotkania Edukacyj...




Wyślij zaproszenie do