Andrzej Kurowski xx, xx
Temat: Czesław Marchaj
Czytamy książki. Znamy ich treść. Zastanawiamy się, nad tym co chciał przekazać autor?Ale często nawet nie zastanawiamy się, kim jest ich autor? Co spotkało go w życiu?
Na pytanie czy słyszałeś o Czesławie Marchaju, większość żeglarzy odpowie twierdząco. A kim był? Oczywiście autorem książek żeglarskich takich jak "Teoria żeglowania" czy "Dzielność morska". Chyba niewielu z nas zna Jego życiorys. A jeśli nawet, to suche fakty.
Gdy dowiedziałem się, że w "Trójce" była audycja Michała Olszańskiego z cyklu "Godzina prawdy" o Czesławie Marchaju, to od razu wysłuchałem jej. Ściślej: wysłuchałem dwa razy. Miałem inne oczekiwania. Myślałem, że będzie więcej o teorii żeglowania, o technice itd. Był to zaś wywiad o Jego życiu.
96-letni bohater audycji na pytanie, jak się czuje - odpowiada, że mentalnie bardzo dobrze, choć zdrowie nie dopisuje. Dowiadujemy się o Jego pasjach: szybownictwie i żeglarstwie. Ale także o tym, że 6 razy w życiu był aresztowany. W czasie II wojny światowej i po wojnie. W audycji jest tylko o pierwszym aresztowaniu. Był na "Pawiaku". Jak do tego doszło? Pan Czesław mówi, że zawsze aresztowania były związane z żeglarstwem. I opowiada jak płynął jachtem po Wiśle. W czasie II wojny światowej! I nagle zaczynają do Niego strzelać. Kto? Mówią po polsku. To niezwykle ciekawa historia. Bardzo zachęcam Was do wysłuchania audycji, choćby ze względu na ten fragment życiorysu. Ale zachęcam do wysłuchania całego wywiadu. Michał Olszański mało mówi. Lekko ukierunkowuje opowieść pana Czesława. Tak jak powinno być. A bohater audycji niezwykle ciekawie opowiada. Czujemy się tak, jakbyśmy byli tuż-tuż przy Nim. Choćby dzięki szczegółom, które pamięta po kilkudziesięciu latach.
Szkoda, że opowieść kończy się na II wojnie światowej. Bardzo chciałbym, aby powstała druga część tej audycji. A póki co zachęcam Was do wysłuchania tej:
http://www.polskieradio.pl/9/1363,Godzina-prawdy
pzdr,
Andrzej Kurowski