konto usunięte
Temat: Panel dyskusyjny o rowerach w Warszawie
W imieniu Katedry Socjologii Collegium Civitas i zespołu projektu TAPAS, zapraszam na panel dyskusyjny dotyczący transportu w Warszawie – ze szczególnym uwzględnieniem transportu rowerowego.Na spotkaniu przedstawimy najświeższe wyniki naszego badania, w którym o poruszaniu się rowerem po stolicy opowiadali ich aktywni użytkownicy. Przedstawimy, na co narzekają, co chwalą, jakie widzą szanse, a jakie zagrożenia, co można by przenieść z innych krajów na grunt polski oraz wiele innych kwestii, które są ważne z punktu widzenia rowerzystów. Nie zabraknie przedstawicieli organizacji pozarządowych i ekspertów, którzy na co dzień zajmują się tematyką rowerową i skupiają się na niej w swojej działalności. Głos zabiorą również urzędnicy dzielnic i miasta, do których niejednokrotnie należy podejmowanie decyzji mogących ułatwić bądź utrudnić poruszanie się rowerem po Warszawie
Zapraszam 30 marca (piątek) o g. 15:00 do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
na XII piętro do sali konferencyjnej (1222).
O projekcie:
TAPAS (Transportation, air pollution and physical activities) jest międzynarodowym projektem badawczym, którego centralnym ośrodkiem jest Centrum CREAL (Centre for Research in Environmental Epidemiology) w Barcelonie. Badania odbywają się w sześciu miastach w całej Europie takich jak: Barcelona, Bazylea, Kopenhaga, Paryż, Praga i Warszawa. Celem polskiej części projektu jest poznanie zwyczajów, możliwości i ograniczeń związanych z transportem w Warszawie – ze szczególnym uwzględnieniem aktywnego transportu jakim jest jazda na rowerze.
W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie Warszawiaków wykorzystywaniem roweru jako środka transportu. Poruszanie się nim po stolicy ma z punktu widzenia władz i ekologów same zalety, ale jak to wygląda ze strony samych rowerzystów?
Rozmawialiśmy z aktywnymi rowerzystami, którzy opowiedzieli o tym, co zadecydowało, że wybrali ten środek transportu, jakie były ich pierwsze doświadczenia z takiej formy jazdy rowerem, co im się podoba, a co by zmienili. Od badanych dowiedzieliśmy się, jak postrzegają procesy decyzyjne urzędników, którzy decydują na poziomie miasta i dzielnic w sprawach dotyczących rowerzystów i infrastruktury rowerowej. Również liderzy grup i środowisk rowerowych udzielili nam informacji, jak sytuacja wygląda z ich perspektywy – czego się domagają, na jakie problemy napotykają we wprowadzaniu zmian i jak wygląda w stolicy system konsultacji społecznych związanych z tematyką rowerową. Całościowy obraz sytuacji dopełniają również informacje i opinie od urzędników, którzy na co dzień podejmują decyzje mogące usprawnić bądź utrudnić poruszanie się rowerem po Warszawie.
W przyszłości planowane są też ilościowe badania porównawcze pomiędzy wybranymi miastami europejskimi.
Wyniki pierwszej części badania przedstawimy na spotkaniu 30 marca 2012 roku w Collegium Civitas (sala konferencyjna CC; XII piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie).