Marek Tadeusz
Słaby
Szukam człowieka
znajdującego
szczęście w swej
pracy i w ...
Temat: Internetowa Encyklopedia Żeglarstwa
Chciałbym przedstawić, w wielkim skrócie, projekt który może wzbudzić zainteresowanie.
Polska Fundacja Morska wprowadziła do sieci pierwszy z trzech elementów projektu zachowania i upowszechniania wiedzy o historii polskiego żeglarstwa.
Jest to oparta na oprogramowaniu MediaWiki Internetowa Encyklopedia Żeglarstwa.
W ramach tego zadania gromadzone i opracowywane są informacje na temat historii polskiego żeglarstwa. Biografie żeglarzy, opisy historycznych jednostek, wypraw itd.
Zadanie to jest realizowane w sposób zdecentralizowany przez wolontariuszy z całego kraju.
Każde hasło musi posiadać swoje źródła czy przypisy. Tu właśnie znajduje się miejsce dla dwóch kolejnych części projektu.
1. Cyfrowa Bibliografia Morska (opracowanie polskich i polskojęzycznych wydań o tematyce żeglarskiej i marynistycznej) W przypadku braku dostępnej publikacji online w Morskiej Bibliotece Cyfrowej - internauta będzie miał możliwość przejrzenia opisu bibliograficznego publikacji wraz ze streszczeniem, spisem treści (więcej).
2. Morskiej Biblioteki Cyfrowej (polskie i polskojęzyczne wydania o tematyce żeglarskiej dostępne online). Bezpośredni link do publikacji online. (Oczywiście, z Internetowej Encyklopedii Żeglarstwa można będzie przejść także do publikacji cyfrowych w innych zrzeszonych Bibliotek Cyfrowych.)
Co ciekawe całość działać będzie w obydwie strony. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o autorze, bohaterze książki czy opisywanym jachcie - będzie można dotrzeć do informacji w Internetowej Encyklopedii Żeglarstwa.
Wdrażając zadanie Internetowa Encyklopedia Żeglarstwa prowadzimy równolegle prace nad Cyfrową Bibliografią Morską (CBM) i uruchomieniem MBC. W najbliższym czasie udostępniona zostanie Cyfrowa Bibliografia Morska a po niej Morska Biblioteka Cyfrowa.
Jest to projekt non-profit. Wszyscy zainteresowani historią żeglarstwa, mający chęci i wiedzę - serdecznie i mile widziani w każdym z przedstawionych zadań programu.
Pozdrawiam serdecznie z wysp polskich.
Marek T. Słaby
Polska Fundacja Morska