Karol H.

Karol H. LIFE-ON PIERWSZA
POMOC First Aid
Training. Trening
hipoks...

Temat: HIPOKSYKATOR

Hipoksykator jest urządzeniem służącym do wywoływania hipoksji.w warunkach normoksji . Termin hipoksykator (hypoxicator) zaproponowali rosyjscy naukowcy w 1985 roku aby opisać nowe rodzaje urządzeń do prowadzenia interwałowych treningów hipoksyjnych(IHT)
Urządzenie obniża zawartość tlenu w mieszance powietrza lub automatycznie tworzy mieszankę o zubożałej wartości tlenowej. Człowiek oddychając taką mieszanką przez maskę wprowadza się w stan hipoksji(spadek saturacji o2 w krwi tętniczej <90% )co powoduje uruchomienie mechanizmów kompensacyjnych organizmu :wzrost akcji serca i ilości oddechów. Jest to normalna reakcja organizmu mająca na celu dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do tkanek.
Oddychanie naprzemiennie powietrzem atmosferycznym oraz z hipoksytora nazywamy interwałowym treningiem hipoksycznym (intermittent hypoxic training) lub terapią hipoksyczna (hypoxic therapy). Zabiegi te powodują szereg zmian w organizmie miedzy innymi wzrost poziom hetomakrytu w morfologii krwi.
Zaawansowane hipoksykatory posiadają wbudowane pulsoksymetry do monitorowania i kontroli saturacji o2 w krwi tętniczej. W niektórych przypadkach wystarczy parominutowa ekspozycja aby znacznie obniżyć zawartość tlenu we krwi. Hipoksyczny indeks treningowy (HTi) może być używany do mierzenia zastosowanej dawki terapeutycznej podczas sesji hipoksycznej wraz z oddychaniem zwykłym powietrzem atmosferycznym.
Hipoksyczny indeks treningowy umożliwia indywidualne obliczenie dawki tj. czasu działania i zawartości % tlenu w mieszance dla danego organizmu.
Pozwala to na opracowywanie treningów hipoksycznych w zależności od stanu wytrenowania organizmu w różnych fazach sezonu przygotowawczego.
Dodatkowo stosowanie Hipoksycznego indeksu treningowego zapewnia odpowiednią kontrolę badań nad procesem treningowym.
Istnieje wiele typów hipoksykatorów, które możemy rozróżniać ze względu na metodę uzyskiwania hipoksyjnego powietrza i sposób jego dostarczania do systemu oddechowego organizmu. Powszechnie używane są systemy separatorów powietrza wykorzystujące technologie membran półprzepuszczalnych lub ciśnieniowej adsorpcji. Stosuje się również metody ciśnieniowych powierzchniowych . Istnieją także hipoksykatory nie wymagające zasilania-wykorzystujące wydech ćwiczącego jako mieszankę o niższej zawartości tlenu
Dotychczas nie ma udokumentowanych efektów niepożądanych stosowania treningu hipoksyjnego. Jednakże symptomy przetrenowania organizmu mogą pojawić podczas niestosowania się do podstawowych zasad treningowych dostarczonych przez producentów tych urządzeń.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.06.13 o godzinie 20:03