Temat: Warto zacząć grać
Yhym, no widzisz wlasnie jest problem, bo wszystko zalezy od rakiety, na wiekszosci rakiet (na kazdej ?) jest napisane jakie sa graniczne mozliwosci naciagniecia rakiety (jedynie teoretycznie), zawsze mozesz 1kg naciagnac w gore lub 1-2 w dol (czyli przykladowo na rakiecie jest napisane 25-29kgs, to mozesz wciagnac naciag zarowno na 30kg i na 23kg, te 25-29 to jedynie zakres dla ktorego zbadano, ze jest to teoretycznie najlepsza sila do wciagniecia naciagu do danej rakiety, przy czym w tej konkretnej rakiecie moze ci sie lepiej grac akurat naciagiem wciagnietym troche lzej, np. wlasnie te 23-24kg, i cyk). Przykladowo naciagi Luxilona, Big Bangery zalecane jest zeby wciagac o 10% slabiej niz zalecono w opisie rakiety.
Po drugie widzisz, nie sugeruj sie tym, ze napisalem w ktoryms z poprzednich postow ze sa zawodnicy ktorzy wciagaja rakiety na 28kg, bo rakiety wciagaja rowniez ludzie na 32kg (grubsze naciagi - 1,35mm i wiecej), byli i tacy co wciagali na ok. 20kg, lecz watpie zeby ktokolwiek ze wspolczesnych zawodnikow gral taka siatka na motyle. Zatem widzisz ze teraz "srednia" sila naciagu to 26kg. Jednak gdy wyprobujesz te sama rakiete z wciagnietym naciagiem na 25kg, 26kg i 27kg roznice mozesz odczuc spora, zatem jak juz wiesz ze widzisz dla siebie cos kolo "sredniej" sily wciagniecia, wyprobuj te opcje o ktorych wspomnialem i dalej wciagaj juz systematycznie naciag ta sila, ktora najbardziej ci przypadla do gustu - najlepiej ci sie gralo, jednakze postaraj sie przy tym dobierac naciag o zblizonej charakterystyce (najlepiej tej samej), bo rozne naciagi zachowuja sie inaczej przy tej samej sile wciagniecia.
Jesli chodzi o zwiazek pomiedzy budowa zawodnika, a doborem rakiety to sprawa teoretycznie jest zbadana, jednak jak zycie pokazuje, z pozoru w budowie ciala zblizeni zawodnicy graja zupelnie innymi rakietami, a jak wiemy przy doborze rakiety decyduje technika gracza, styl gry, rodzaj uderzenia z bekhendu, dla jednorecznego lepszym wyborem jest rakieta z mniejsza glowka, do 630cm2, przy oburecznym lepiej jest grac glowka powyzej 645cm2 itd. Co do stylu gry to mialem na mysli jedna z opcji: ofensywny, defensywny, wszechstronny (all-round), serve-and-volley ewentualnie (jesli nie zaliczamy bezposrednio do ofensywnego stylu gry). Strasznie duuuuzo jest teoretycznych zagwostek w tenisie, trzeba miec naprawde duzo wytchnienia i samozaparcia, zeby wszystkie tajniki tenisa zglebic. Dla nas amatorow, pozostaje po prostu grac i uczyc sie na wlasnych bledach, grac z lepszymi, bo wiadomo ze najlepiej jest sie uczyc od lepszych od siebie, analizowac, az bedziemy na wlasnym przykladzie wiedzieli czego najbardziej nam trzeba. Za jakis czas postaram sie napisac cos madrego, koncze tymczasem bo mi sie znaki z klawiszy powoli scieraja. Pozdrawiam.