Adam Kluga

Adam Kluga Product Manager

Temat: Naciąg do Babolata - Jaki?

Witam,
gram rakietą http://www.tennispro.eu/raquette-babolat-aeropro-drive... , od pewnego czasu mam problemy z kontrola piłki, występuje duża amortyzacja uderzeń, piłka odbija się jak z procy przez co nie potrafię dobrać odpowiedniej proporcji siły uderzenia.

Sadzę, że pewnym rozwiązaniem jest wymiana naciągu na bardziej sztywny co pozwoli mi mieć większa kontrole nad piłką. Co sadzicie o takim rozwiązaniu, czy to może pomóc?

Pozdrawiam,
Adam
Przemysław S.

Przemysław S. Specjalista ds.
zarządzania
roszczeniami, TORPOL
S.A.

Temat: Naciąg do Babolata - Jaki?

Witam,

Jakim naciągiem Pan grał dotychczas? Z jaką siłą naciągano rakietę? Jak często zmieniano naciąg?

Opisywany efekt "katapulty" występuje zazwyczaj w sytuacjach:
1. Nikt nie wie kiedy wciągano ostatnio naciąg na rakiecie. Było to... ponad rok temu(?). Naciąg po takim czasie stracił właściwości i naprężenie. Do pocięcia i do kosza.
2. Rakieta naciągnięta została za słabo. Co to znaczy? Zazwyczaj zależy to od tego jak mocno gramy. Dla jednych 19 kg to za mało, inni nawet przy 26 twierdzą, że brakuje im kontroli.
3. Gracz posiada braki w technice - nie „dokręca piłki” (brak lub za słaby topspin).

W przypadku 3-ciego punktu pomóc może tylko lekcja z trenerem.

W przypadku punktów 1 i2:
Generalnie rzecz biorąc naciągi różnicuje się na:
1) naturalne (jelita zwierzęce) np. http://strefatenisa.com.pl/naciag-tenisowy-wilson-natu...
2) poliestrowe np. http://strefatenisa.com.pl/naciag-tenisowy-babolat-rpm...
3) wielowłókniste np. http://strefatenisa.com.pl/naciag-tenisowy-prince-tops...
4) hybrydowe - zazwyczaj pionowe struny są poliestrowe, a poziome wielowłókniste

Przeznaczenie:
Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tenisem lub grają niezbyt mocno oraz dla tych z problemami z łokciem zaleca się naciągi 3) wielowłókniste. Są one komfortowe, zmniejszają ryzyko kontuzji i łatwo przebić nimi piłkę na drugą stronę kortu(dają dużo tzw. siły/dynamiki). Ich zdecydowaną wadą jest mała trwałość i problemy z kontrolą piłki, jeśli ktoś uderza naprawdę mocno i z dużą rotacją.

Naciągi poliestrowe to najczęściej wybierany rodzaj naciągów przez dobrze i bardzo dobrze grających amatorów oraz przez zawodników. Wytrzymałe, mało dynamiczne, sztywne, kontuzjogenne, dają kontrolę mocno przebijającym graczom.

Hybrydy to coś pomiędzy. Według wielu trenerów najlepsza opcja dla większości tenisistów - chronią łokieć, dają kontrolę, w miarę wytrzymałe. Jedyna wada jest taka, że nieraz kosztują 2x tyle co 2) i 3).

1) Nie miałem styczności. 200 zł za naciąg przewyższa absolutnie mój budżet. Grają nimi zawodnicy notowani w ATP.

Już w tym momencie musi sobie Pan odpowiedzieć na pytanie, w miarę obiektywnie - dużo Pan gra w tenisa, z kim Pan trenuje, czy ktoś Pana uczył itd.? Na tej podstawie mniej więcej można określić jaki typ naciągu jest dla mnie najlepszy.
____________

Rakieta, którą Pan gra jest przeznaczona dla średnio i dobrze-grających. Zalecany naciąg to RPM Blast (poliestrowe struny).
Główka 100 cali. Osobiście jestem zdania, że zalecenia producentów są tak dobrane, że dla 99% amatorów są one w sam raz.
Aeropro zaleca się naciągać na 25-28 kg. To dosyć dużo. Według zaleceń serwisantów zaczynamy od najmniejszej wartości i stopniowo za każdym razem naciągamy rakietę mocniej, aż osiągniemy równowagę między kontrolą i mocą.

Reasumując ten przydługi wywód - kupiłbym jakiś popularny naciąg wielowłóknisty, albo (jeśli czuje się Pan na tyle dobrym tenisistą) poliestrowy np. tego Blasta i naciągnął rakietę na 25x25 kg lub 26(struny pionowe) x 25 kg(struny poziome).
Jeśli piłka nadal będzie regularnie przekraczała linię końcową, należy systematycznie o 0,5 kg podnosić "siłę". Jednakże należy to robić ostrożnie - kiedyś sam naciągnąłem rakietę Yonexa, główka 95 cali na 27x27 kg i straciłem czucie zupełnie w tej rakiecie. Kończyło się to również regularną "siatką" na przemian z "autem".Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.04.14 o godzinie 18:37

Następna dyskusja:

Jaki system do strony z oce...




Wyślij zaproszenie do