konto usunięte

Temat: Wernisaż wystawy Borysowskich "Razem i osobno" Galeria...

Razem i osobno. Borysowscy na Senatorskiej.

W Galerii Sztuki Współczesnej Senatorska odbędzie się nietypowa wystawa. Zapomniane prace małżeństwa Borysowskich pozwolą zagłębić się nie tylko w ich związek, ale też interakcje artystowskie.

Wystawa, jaką organizuje w październiku Dom Aukcyjny Rempex w Galerii Senatorska będzie miała charakter nie tylko kulturalnej ekspozycji. Rempex ma bowiem zaszczyt zaprosić na wystawę prac Krystyny Dąbrowieckiej-Borysowskiej i Stanisława Borysowskiego, małżeństwa, które silnie oddziaływało na polskie środowisko twórcze przez kilka dekad, realizując konsekwentnie oryginalne założenia artystyczne. Ich prace przez wiele lat nie były wystawiane, funkcjonowały w depozytach, a dzięki tej wystawie wracają do życia.
Wystawa, która odbędzie się na Senatorskiej pozwala odnalezionym pracom zaistnieć w nowym kontekście, pokazując niezwykłą relację między dwojgiem artystów. Przed wernisażem warto przyjrzeć się bliżej sylwetkom artystów.
Stanisław Borysowski (1906 - 1988) był profesorem i kierownikiem Katedry Malarstwa, a następnie dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rektorem PWSSP w Łodzi, dziekan i prodziekanem PWSSP w Gdańsku. Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego. Członek ZPAP. Założycielem "Grupy Toruńskiej".
Grafikę i malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem m.in. Teodora Axentowicza, Ignacego Pieńkowskiego, Władysława Jarockiego, a następnie we Włoszech i w filii krakowskiej ASP w Paryżu u Józefa Napankiewicza. Wśród osiągnięć Stanisława Borysowskiego wymienić można choćby udział w wystawie sztuki polskiej w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Międzynarodowej Wystawie Malarstwa organizowanej przez Carnegie Institute w Pittsburgu, XIX Biennale w Wenecji (1934), Międzynarodowej wystawie sztuki i techniki w życiu współczesnym w Paryżu (1937), czy zdobycie srebrnego medalu na Światowej Wystawie w Nowym Jorku (1939). Wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem należał do tych twórców, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku odcisnął silne piętno na kolejnych pokoleniach grafików i malarzy.
Aktywna działalność dydaktyczna sprawiła, że to grafika stała się głównym środkiem wypowiedzi artystycznej.
Prezentowane na wystawie kompozycje graficzne Stanisława Borysowskiego utrzymane w niezwykle pięknej gamie barwnej, posiadają swoistą elegancję i wewnętrzną dyscyplinę kompozycji. Jego sztuka tylko z pozoru traciła odniesienia do rzeczywistości, pozostając zawsze wyrazem fascynacji dynamiką i siłą natury, czułą obserwacją mikrokosmosu.
Krystyna Dąbrowiecka-Borysowska (1922 – 2006) była Absolwentką Wydziału Malarstwa (dyplom w pracowni Stanisława Borysowskiego).
Członkini „Grupy Toruńskiej” i „Grupy Sopockiej”. Począwszy od 1961 roku brała udział w wystawach BWA w Toruniu, BWA w Bydgoszczy i ZPAP w Gdańsku, w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyków w Radomiu, Festiwalu Polskiego Malarstwa w Sopocie, wystawie marynistycznej w Warszawie. Wystawy zagraniczne w Niemczech, Francji i Anglii.
Obrazy olejne Krystyny Dąbrowieckiej-Borysowskiej określić można jako abstrakcję liryczną. Ich nastrój, ekspresja, wewnętrzne napięcia i dynamizm zagęszczonej kompozycji, świadczą o dużej wrażliwości estetycznej. Malarstwo Artystki otwiera przed odbiorcą bogactwo walorów fakturalnych, wyrafinowanych tonacji, nasyconych barw, a odważne zestawienia kolorystyczne pełne są subtelnych niuansów. Twórczość Dąbrowieckiej-Borysowskiej, zakorzeniona pierwotnie w konwencji informelu, okazuje się być nacechowana uniwersalną symboliką.
Poszukiwania własnej drogi twórczej zaowocowały m.in. eksperymentalnymi działaniami na polietylenie i tkaninami, w których Artystka zastosowała, niestandardowe syntetyczne materiały połączone splotami barwnych sizalowych włókien, tworząc z nich obiekty i instalacje funkcjonujące w przestrzeni.
Collage Artystki, to już kompozycje bardziej zrytmizowane i syntetyczne, o spokojniejszej gamie barwnej, są wyrazem artystycznego dialogu, jaki nawiązuje Krystyna Borysowska z twórczością męża. Wykorzystując w swoich pracach fragmenty grafik Stanisława Borysowskiego Artystka potwierdza swoje doskonałe zrozumienie wewnętrznego świata jego sztuki, przy jednoczesnym zachowaniu autonomiczności języka własnej wypowiedzi artystycznej.

Niefiguratywność prac, których tytuły często odwołują się do zjawisk świata przyrody, czy pojęć abstrakcyjnych, czy uniwersalnych wartości sugerują odbiór twórczości Krystyny i Stanisława Borysowskich, który wykraczać powinien poza stylistyczne klasyfikacje. Konotacje ich twórczości z rzeczywistością, pozostające często tylko na poziomie skojarzeniowym budują specyficzny, poetycki nastrój, przestrzeń dla osobistej interpretacji i refleksji.
Wystawa „Razem i osobno”

Galeria Sztuki Współczesnej Senatorska
Ul. Senatorska 11
00-075 Warszawa

Wernisaż wystawy 7 października 2008 r., godz. 19:00
Wystawa potrwa 08.10 – 21.10.2008r.