Temat: ostrzenie noży w terenie i nie tylko...kosa na kamień
Dorzucę parę groszy:
De facto osełki to nic innego tylko piaskowiec, oczywiście o odpowiednio drobnej frakcji(np. frakcja pylasta). Kolejnym plusem do tego byśmy mieli dobrą osełkę jest spoiwo tegoż piaskowca, najlepiej jakby było to lepiszcze kwarcytyczne(czyli nic innego jak to z czego składają się ziarna kwarcu w piskowcu - SiO2). Reszta przeważnie jest mniej wytrzymała.
Jeżeli chodzi o margle, wapienie itp., można by coś wyrzeźbić, ale jest to skała miękka o twardości do 3, może w granicznych przypadkach do 3,5, w skali Mohsa(skład tych skał to głównie kalcyt, aragonit a w marglach i dolomitach więcej Mg w podstawieniu zamiast Ca i substancji ilastych). To samo z łupkami, nazbyt miękkie przeważnie. No chyba, że zdarzyło by nam się spotkać łupek dość twardy - ale osobiście nie przypominam sobie bym na taki u nas w kraju trafił. Wszystkie się ścierają szybko.
Granity - na upartego by dało radę, ale nierówność powierzchni będzie główną przeszkodą(Kryształy kwarcu jako najtwardsze będą wystawać ponad powierzchnię, skalenie i łyszczyki od razu zostaną zmielone przez stal). Porfiry, melafiry, sjenity, dioryty i inne tego typu mają tą samą przypadłość. Jeżeli chodzi o magmowe najbardziej proponowałbym dobry kawałek bazaltu(w Sudetach tego mamy trochę).
Wśród skał metamorficznych postawiłbym na kwarcyty, twarde, praktycznie zrekrystalizowane, w niektórych przypadkach bez jawnej, widocznej struktury ziarnistej. Dało by radę znaleźć jakiś płaski kawałek.
Pzdr
Ps. Z tego co pamiętam w regionie świętokrzyskim wyrabiano chyba osełki z tzw. piaskowca szydłowieckiego, ponoć kiedyś znane i cenione.
Zapomniałem dodać, iż stal ma twardość około 6-7 w skali Mohsa, kwarc to 7, wspomniane kalcyty 3, inne minerały skałotwórcze o których wspomniałem to skalenie ok. 5, łyszczyki 2, dolomit koło 3-4, tak więc wniosek nasuwa się sam - najlepszym materiałem na osełki są skały zbudowane w jak największej części z kwarcu(czy to ziarnistego, czy też zrekrystalizowanego).
Bartosz C. edytował(a) ten post dnia 10.07.12 o godzinie 12:01