konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

olska norma PN – 79 / D – 01011 w następujący sposób definiuje wady:”…za wadę drewna okrągłego uważa się widoczne uszkodzenie lub anomalie jego budowy i barwy oraz takie cechy naturalne, które ograniczają zakres jego użyteczności”.

Pojęciem wady drewna określić można wszelkie odchylenia od naturalnej budowy, wyglądu

i barwy, pogarszające właściwości techniczne drewna i jego wartość użytkową.



Wady mogą powstawać w czasie rozwoju drzewa, składowania drewna albo w czasie jego obróbki. Zależnie od czasu powstania można wyróżnić wady pierwotne, tworzące się za życia drzewa i wtórne, powstające w drewnie po ścince drzewa (najczęściej podczas składowania w lesie lub na składnicy), oraz wady powstałe w toku obróbki.



Aktualnie obowiązująca norma wyróżnia następujące grupy wad:

1. sęki
2. pęknięcia
3. wady kształtu
4. wady budowy drewna
5. zabarwienia drewna
6. zgnilizny
7. uszkodzenia mechaniczne



Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków ( gałęzi).

Wada drewna jest pojęciem względnym: jakaś cecha drewna może być uznana za ewidentną wadę w jednym sortymencie, w innym może stanowić wyjątkową zaletę. Przykładem są poszukiwane wady, w których budowa, rysunek i barwa drewna są nieregularne czy faliste - drewno z taką wadą jest cenione w wyrobach artystycznych, boazeriach, niektórych okleinach. To samo drewno w elementach konstrukcyjnych nie znajdzie zastosowania z uwagi na słabą wytrzymałość. (Innym przykładem jest spróchniałe (zgnilizna miękka) drewno drzew liściastych poszukiwane w pszczelarstwie do podkurzaczy, którego wytrzymałość jest znikoma). Niektóre w. d. są biologicznie nieuniknioną cechą. Przykładem są sęki - miejsca po odciętych lub obumarłych gałęziach, które zakłócają jednolitość budowy i tym samym zmniejszają użyteczność drewna, jednocześnie gałęzie są niezbędne do podtrzymywania aparatu asymilacyjnego drzew. (Innym przykładem jest zmniejszanie się średnicy drzewa ku górze -zbieżystość).
Geneza wad drewna
Wady drewna powstają lub powiększają się w wyniku działania różnych czynników. Przykładem pozytywnego wpływu człowieka na budowę pnia mogą być przeprowadzone zabiegi hodowlane w lasach gospodarczych. Niewłaściwe wykonanie np. trzebieży może prowadzić do nadmiernej zbieżystości, zwiększenia sękatości, skręcenia drzew, czy zranień, następstwem których mogą być zgnilizny. Wady te mogą powstać zarówno na drzewach ściętych jak i pozostawionych po trzebieży. Właściwa konserwacja drewna umożliwia zapobieganie uszkodzeniom przez owady czy zgniliznom zarówno w formie przetartej jak i w postaci drewna okrągłego.

2. Sęki



Sęki to wrośnięte w drewno pnia części gałęzi o węższych przyrostach rocznych i barwie zazwyczaj ciemniejszej niż otaczające drewno. Z budowy drzewa wynika, że najgłębiej położone i najmniejsze sęki są umiejscowione w jego części odziomkowej. Natomiast w miarę przechodzenia od odziomka ku wierzchołkowi sęki stają się coraz większe i dochodzą coraz bardziej do obwodu.



Po opadnięciu gałęzi u podstawy sęków wytwarza się warstwa ochronna, która zabezpiecza ich drewno przed infekcją do czasu zarośnięcia przez słoje roczne pnia. Z biegiem czasu, zależnie od gatunku drzewa, uschnięte gałęzie odpadają w całości albo kawałkami, jest to tzw. proces oczyszczania się drzewa. U Bk gałęzie odpadają w całości przy samej powierzchni pnia już w kilka lat po uschnięciu. U Św proces ten trwa znacznie dłużej; suche gałęzie na Św szczególnie długo pozostają u drzew rosnących w pobliżu granicy jego pionowego zasięgu.



W okresie życia gałęzi bocznych drewno sęków jest zawsze zrośnięte w jedną całość z drewnem pnia. Takie sęki nazywa się sękami zarośniętymi.

Wraz z zamarciem gałęzi przerwana zostaje łączność tkanki sęka z drewnem pnia.

Nowo powstałe słoje roczne pnia otaczają stopniowo coraz większą część pozostałej suchej gałęzi, nie mając z nią bezpośrednio połączenia. W ten sposób powstają sęki niezrośnięte.

U gatunków iglastych sęki zwykle są ułożone okółkowo; wyjątek stanowią tu cis, jałowiec, modrzew i niektóre jodły amerykańskie, wykształcaj między okółkami pojedyncze gałęzie.

U gatunków liściastych tendencję do wytwarzania okółków można zaobserwować u olszy.

Na ogół w dolnej części pnia sęki są zwykle rzadziej rozmieszczone niż w części wierzchołkowej. Zjawisko to związane jest z bardzo silnym przyrostem na wysokość u drzew w młodym wieku.

Dzięki zabiegom hodowlanym (podkrzesywaniu) uzyskuje się surowiec drzewny zawierający sęki zdrowe i zrośnięte z tkanką pnia. Podkrzesywanie wszystkich drzew w d-st. nie jest jednak celowe. Podkrzesywać należy tylko drzewa dorodne, z których można będzie w przyszłości pozyskać cenne sortymenty.





SĘKI OTWARTE są widoczne na pobocznicy drewna okrągłego po okrzesaniu pnia z gałęzi. Występują w drewnie wszystkich gatunków drzew, obniżają niektóre właściwości mechaniczne drewna zależnie od stopnia zrośnięcia sęka z otaczającym drewnem oraz liczby ich zgrupowania.

Pomiar sęków otwartych:

- mierzy się najmniejszą średnicę sęka w cm

- mierzy się najmniejszą i największą średnicę sęka i oblicza się średnią arytmetyczną z dwóch pomiarów w cm.

Przy ocenie jakości drewna okrągłego należy również brać pod uwagę liczbę sęków znajdujących się na 1 m długości sztuki lub ich skupienie oraz odległości między okółkami.

SĘK ZROŚNIĘTY ma słoje roczne zrośnięte ze słojami otaczającego drewna co najmniej na ¾ obwodu sęka.

SĘK CZĘŚCIOWO ZROŚNIĘTY jest to sęk o słojach rocznych zrośniętych ze słojami otaczającego drewna co najmniej na ¼ obwodu sęka, lecz na długości mniejszej niż ¾ tego obwodu.

SĘK NIEZROŚNIĘTY ma słoje roczne całkowicie niezrośnięte ze słojami otaczającego drewna lub zrośnięte z nimi mniej niż ¼ obwodu sęka.

SĘK OTOCZKOWY (obrączkowy) sęk niezrośnięty w otoczce kory.

SĘKI JASNE których drewno jest jasne, zbliżone barwą do otaczającego drewna.

SĘKI CIEMNE (rogowe) których drewno jest znacznie ciemniejsze od otaczającego drewna z powodu większej gęstości usłojenia, przesycenia żywicą lub garbnikami.

SĘK NADPSUTY w nim zgnilizna zajmuje nie więcej niż 1/3 powierzchni jego przekroju.

SĘK ZEPSUTY w nim zgnilizna zajmuje więcej niż 1/3 powierzchni jego przekroju.



Występujący w drewnie dębowym sęk zepsuty o płytkiej strukturze rozłożonego drewna

i pstrym zabarwieniu nazywany jest DERESZEM (sarniakiem).

Sęk w drewnie drzew iglastych ze zgnilizną miękką, w stadium rozkładu drewna ma proszkowatą lub włóknistą masę nosi nazwę SĘKA TABACZNEGO.



SĘKI ZAROŚNIĘTE

GUZ stanowi wypukłość na pobocznicy drewna okrągłego, zakrywającą zarośnięty sęk. Występuje w drewnie wszystkich gatunków drzew i stanowi podstawę do oceny wymiarów

i głębokości zalegania zarośniętego sęka. Im większy jest stosunek długości guza do jego wysokości, tym sęk zalega głębiej. Guzy ocenia się szacunkowo lub mierzy długość (L) guza i wysokość (H). Wysokość guza określa się na podstawie różnicy średnicy drewna okrągłego.

RÓŻA to kolistopromieniowe zmarszczenie kory na pobocznicy pnia, zakrywające głęboko zalegający sęk. Występują na wszystkich gatunkach drzew z grubą korowiną np. So, Db.

Pomiaru nie wykonuje się, jedynie określa się szacunkowo wymiary i głębokość zalegania sęka na podstawie wzdłużnej średnicy.

BREWKI to symetryczne pasma ukośnych zmarszczeń kory, biegnące stycznie do okrągłej, owalnej lub trójkątnej blizny, zakrywającej zrośnięty sęk: od kory pnia różnią się ciemniejszym zabarwieniem. Brewki występują głównie na drzewach o cienkiej i gładkiej korze gatunków liściastych (Bk, Tp, Os, Brz). Głębokość zalegania sęka określa się szacunkowo na podstawie rozwarcia brewek i wymiarów blizny.





WPŁYW SĘKÓW NA JAKOŚĆ DREWNA

Sęki wywierają ujemny wpływ na mechaniczne właściwości drewna, zmniejszają zwłaszcza wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien i wytrzymałość na zginanie statyczne.

Sęki zdrowe wpływają dodatnio na wytrzymałość drewna na rozłupywanie.

Ujemny wpływ sęków otwartych na mechaniczne właściwości drewna występuje w znacznie silnym stopniu w tarcicy niż w sortymentach okrągłych. Ujemny wpływ sęków otwartych na trwałość drewna zależy od ich stanu zdrowotnego i gatunku drzewa.

Wpływ sęków zepsutych i tabacznych drewna gatunków iglastych i twardzielowych liściastych na trwałość otaczającego drewna nie jest tak duży, jak w drewnie gatunków beztwardzielowych, gdyż zgnilizna na ogółów przechodzi tylko na otaczające drewno bielaste. W drewnie beztwardzielowym gatunków liściastych sęki zepsute i tabaczne mogą spowodować infekcję drewna przez grzyby.



3. Pęknięcia



Podział pęknięć:

* CZOŁOWE dzielą się w zależności od kształtu na:

- rdzeniowe (proste, załamane, gwiaździste)

- okrężne (pełne, łukowe)

* BOCZNE dzielą się w zależności od przyczyny powstania na:

- z przesychania

- mrozowe

* CZOŁOWO-BOCZNE dzielą się w zależności od głębokości na:

- niegłębokie

- głębokie

- przechodzące



PĘKNIĘCIA to wzdłużne rozdzielenia włókien drewna będące następstwem naprężeń przekraczających wytrzymałość drewna na rozciąganie lub ściskanie.

W drewnie okrągłym pęknięcia mogą powstawać wskutek:

a) naprężeń powstałych pod działaniem sił zewnętrznych, najczęściej w drzewach rosnących (wiatr, okiść)

b) naprężeń powstałych w wyniku nierównomiernego wysychania drewna ściętego

c) zakłóceń równowagi naprężeń istniejących w drzewie rosnącym podczas ścinki, wyrzynki kłód, obróbki drewna.

Pęknięcia znacznie obniżają jakość drewna, a stopień zmniejszenia wartości technicznej zależy od wielkości pęknięcia i miejsca ich występowania. Ponadto pęknięcia stwarzają warunki dla rozwoju grzybów.

Pęknięcia czołowe (wewnętrzne) występujące w środkowej części drewna okrągłego i nie dochodzące do jego obwodu.

Pęknięcia boczne i czołowo-boczne (zewnętrzne) biegnące od obwodu pnia ku rdzeniowi. Ich szerokość największa na powierzchni zewnętrznej (pobocznicy) zmniejsza się w miarę przesuwania się w głąb pnia lub kłody. Pęknięcia zewnętrzne powstają pod wpływem naprężeń rozciągających, działających w kierunku stycznym do obwodu pnia.

PĘKNIĘCIA RDZENIOWE przechodzące przez rdzeń, wzdłuż promieni, zwężają się w kierunku obwodu pnia.

PĘKNIĘCIA RDZENIOWE PROSTE obie części pęknięcia przechodząc przez rdzeń tworzą linię prostą.

PĘKNIĘCIA RDZENIOWE ZAŁAMANE obie części pęknięcia przechodząc przez rdzeń tworzą kąt mniejszy od 180 º.

PĘKNIĘCIA RDZENIOWE GWIAŹDZISTE kilka (3 lub więcej) pęknięć odchodzi od rdzenia wzdłuż kilku różnych promieni.

PĘKNIĘCIA OKRĘŻNE w postaci szczeliny przebiegającej wzdłuż granicy słoja rocznego, na znacznej długości pnia.

PĘKNIĘCIA OKRĘŻNE PEŁNE obejmujące więcej niż połowę obwodu słoja rocznego.

PĘKNIĘCIA OKRĘŻNE ŁUKOWE obejmujące mniej niż połowę obwodu słoja rocznego.

PĘKNIĘCIA BOCZNE Z PRZESYCHANIA spowodowane nierównomierną kurczliwością drewna w czasie jego wysychania.

PĘKNIĘCIA BOCZNE MROZOWE spowodowane gwałtownym spadkiem temperatury w drewnie drzew rosnących; zwężająca się ku środkowi pnia, szczelina często dochodzi do rdzenia i występuje na znacznej długości pnia. Pęknięciu mrozowemu towarzyszy listwa mrozowa i zmiana barwy drewna.

PĘKNIĘCIA CZOŁOWO-BOCZNE NIEGŁĘBOKIE w drewnie o grubości do 70 cm nie przekraczają 1/10 średnicy czoła; w drewnie o grubości większej od 70 cm, nie głębsze niż 7 cm.

PĘKNIĘCIA CZOŁOWO-BOCZNE GŁĘBOKIE w drewnie o grubości do 70 cm przekraczają 1/10 średnicy czoła; w drewnie o grubości większej od 70 cm głębsze niż

7 cm.

PĘKNIĘCIA CZOŁOWO-BOCZNE PRZECHODZĄCE wychodzące z czoła na pobocznicę pnia w dwóch przeciwległych miejscach. Jeżeli przebiega przez całą średnicę drewna okrągłego nazywa się rozłupem, a po cięciwie odłupem.Marek B Hubert edytował(a) ten post dnia 09.05.10 o godzinie 20:29
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Litości!!! Marku, za dużo, za teoretycznie, za szczegółowo! :D

Jak możesz to wrzuć jakiś link do takich informacji, dla zainteresowanych.

Nam powiedz lepiej tak od siebie, np. "nie róbcie trzonków z sękatych kawałków drewna, bo szkoda roboty, a i tak pęknie"

Nie mniej jednak dzięki ;)

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Teoria ta została stworzona na potrzeby praktyki...:-)
Staram się wrzucać tu teksty które mogą się okazać przydatne w chwili prawdy...W życiu zawodowym bliższy jestem bardziej drzewu niż drewnu...Chciałem też pokazać że drewno które kupujemy w tartaku lub markecie budowlanym jest selekcjonowane...Bo drzewo niejednokrotnie rośnie wiele lat a nadaje się na opał...

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Marku, jedna prośba - przeedytuj post ogromniastej teoryji.. wrzuć tylko linki do definicji.

Bo nie jesteśmy w szkole i kogo zainteresują definicje, to sobie po nie sięgnie.
Bo i tak 90% ludzi tego nie przeczyta.
Bo jest tam mnóstwo niepotrzebnych informacji, zwłaszcza do zrobienia trzonka do siekiery.
Bo jest tam mnóstwo oczywistych informacji.

Pamiętaj, że to jest forum, tutaj dzielimy się przede wszystkim praktyką.
I odpowiedz sobie na pytanie, po co to komu?
Jak szukam kawałka drewna bez sęków to szukam "bez sęków" i nie interesuje mnie ile rodzajów tychże mogę znaleźć (do tej pory nie wiedziałem, że tyle istnieje) - bo nie jest mi to do niczego potrzebne.

Jeszcze raz powtórze - nie jesteśmy w szkole, gdzie wbijają do głów mnóstwo niepotrzebnych informacji bo profesor zatryzmał się na teorii a zapomniał przećwiczyć praktykę.

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Dlaczego wrzuciłem teorię ?

Rozumiem wasze oburzenie i niechęć. Jak dawno temu pierwszy raz zobaczyłem te definicje to też robiło się mi niedobrze. Wrzuciłem te strzępy bo często przechodzimy z wielką ignorancją obok drzew i drewna. Tu gdzie mieszkam często sprzedaje się drewno rezonansowe z odziomków właśnie na opał...Może się też zdarzyć że ktoś z was zrobi kupi deski które są cenniejsze niż mu się wydaje...Submisje drewna są rzadkie więc może dojść do sytuacji takiej iż rzeźbimy sobie trzonek siekierki lub pinokia z cennego surowca...http://www.drewno.pl/artykuly/5539-Rekord+cenowy+++pon...
Wrzuciłem też tą przebrzydłą teorię abyśmy nie tworzyli nowego słownictwa które już jest i możemy je wykorzystać...Bo robiąc trzonek z progu warto go obejrzeć, ważne jest by siekiera była bezpiecznym narzędziem...Część teorii wrzuciłem z własnego komputera więc nie ma lików. Zresztą w googlach podobno jest wszystko lecz nie wszystko mądre...Już postaram się nie wrzucać teorii...
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Marek B Hubert:
Dlaczego wrzuciłem teorię ?
(...)
...Już postaram się nie wrzucać teorii...

I o to chodzi!

W teorii nie ma nic złego. W chaosie informacyjnym (wywołanym jej nadmiarem) już tak ;)

Zresztą jest w twoim poście masa informacji o np. grzybach czy zgniliźnie. Z podziałem na rodzaje gatunki itp. ale brak słowa o rozpoznawaniu tychże paskudztw.Jacek Straszak edytował(a) ten post dnia 06.05.10 o godzinie 09:18
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Co możecie poradzić w temacie pozyskiwania drewna?

Swego czasu słyszałem że najlepszy okres to zima, gdy w roślinach nie krążą soki. Prawda czy mit?

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Jacek Straszak:
Co możecie poradzić w temacie pozyskiwania drewna?

Swego czasu słyszałem że najlepszy okres to zima, gdy w roślinach nie krążą soki. Prawda czy mit?
To taka maszyna przyszłości do pozyskania drewna :-)
http://www.youtube.com/watch?v=CD2V8GFqk_Y&feature=rel...

Głównymi zaletami zimowego pozyskania są
-brak liści (łatwiejsze pozyskanie)
-gdy gleba osłonięta jest śniegiem bezpieczniejsza jest zrywka(czyli wyciągnięcie drewna z lasu) - nie uszkadza się gleby, runa podrostu...
-przeważnie zimą drewno jest bardziej suche-czyli mniej podatne na choroby grzybowe...

Jednak ze względów technologicznych pozyskuje się drewno cały rok...:-)
http://www.youtube.com/watch?v=GFkB9Par4M8

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Pozyskanie drewna wg Frediego.

Podczas łażenia po lesie, trafiam często na uschnięte, stojące drzewa, albo oberwane suche konary, które gdzieś tam się powiesiły na gałęziach - zapamiętuję takie miejsca i rodzaj drzewa.
A gdy jest mi potrzebny akurat kawałek dębu, to już wiem skąd go pozyskać - zostaje się tylko wybrać w odpowiednie miejsce z piłką czy toporkiem i zaraz mamy odpowiedni materiał (często wysezonowany) ;).
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Ja podobnie do Frediego, z jedną małą różnicą.

Zazwyczaj nie zostawiam drewna które wpadnie mi w oko na później. Może dlatego że nie mam jakiegoś wielkiego przerobu i kilka polan wystarcza mi na długo. Zresztą zazwyczaj szukam drewna pod konkretny cel - w tedy łatwiej ocenić mi jego przydatność. Czy ma odpowiednią grubość, długość. Na miejscu rozcinam na mniejsze kawałki, a często też okorowuję - widzę wtedy co jest w środku, czy nie jest zbutwiałe, przegniłe. Dodatkowo dzięki temu w moim piwnicznym warsztaciku zostaje mniej śmieci po obróbce ;)

Metoda Frediego ma dla mnie jeszcze tą wadę, że często zmieniam miejsca, więc powrót po coś co wpadło mi w oko kila miesięcy wcześniej może być kłopotem. Zresztą nie mam pewności że do tego czasu nie spadło na ziemię i nie zgniło, lub po prostu komuś było pilniej potrzebne.
Piotr Brejwo

Piotr Brejwo manager o
sprzedażowej
prowiniencji

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

najlepiej, jeśli drewno pochodzi z miejsca, gdzie korzeń wyłazi z gruntu,

Już wiem, z filmu pilarkowego: korzenie napływowe!

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Piotr Brejwo:
najlepiej, jeśli drewno pochodzi z miejsca, gdzie korzeń wyłazi z gruntu,

Już wiem, z filmu pilarkowego: korzenie napływowe!

dlaczego z napływów? czyli tego http://pl.wikipedia.org/wiki/Nap%C5%82ywy_korzeniowe
Piotr Brejwo

Piotr Brejwo manager o
sprzedażowej
prowiniencji

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Dlaczego? nie wiem :(
Zgaduję: bez sęków, gęste usłojenie.
Ale wiem, że stamtąd.

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Piotr Brejwo:
Dlaczego? nie wiem :(
Zgaduję: bez sęków, gęste usłojenie.
Ale wiem, że stamtąd.

Faktycznie jest to cenny fragment drzewa, niestety marnowany właśnie gdy za wysoko ścinamy...

Co do pozyskania-ja kupuję w tartaku :-) Tu nasuwa mi się temat lasów które nie są szanowane bo państwowe. Pamiętajmy że Lasy Państwowe to być może ostatnia polska firma w miarę stabilnie funkcjonująca...
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Czy aby miejsce to (odziomek, korzenie napływowe) nie musi znosić największych sił działających na pień?

Może właśnie to sprawia że jest to najbardziej wytrzymały kawał pnia?

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Jacek Straszak:
Czy aby miejsce to (odziomek, korzenie napływowe) nie musi znosić największych sił działających na pień?

Może właśnie to sprawia że jest to najbardziej wytrzymały kawał pnia?
Tak dokładnie to...Wskazuje też na to budowa chemiczna drewna czyli większe nasycenie celulozą i ligniną...Czyli mamy odpowiedź...wybieramy na trzonki najtrwalsze drewno...Faktycznie można było do tego dość na chłopski rozum...Bo ten fragment drzewa przenosi największe siły-więc musi być najtrwalszy.
Dodam coś z innej beczki...Kiedyś stare drzewa zalewano betonem-np stare Dęby Rogalińskie...Okazuje się że było to błędem bo konstrukcja pusta w środku jest wytrzymalsza...
Jacek Straszak

Jacek Straszak Szef działu HR

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Załóżmy że potrzebuję kawałka drewna o naturalnej krzywiźnie.

Z którego miejsca drzewa najlepiej go pozyskać?


Obrazek


A. Łączenie pnia i gałęzi - mając na uwadze że mamy tu sęk w pniu, które to nie stanowią jednolitej struktury - prawdopodobnie będzie to dość słabe.

B. Gałąź o naturalnym wygięciu - Wydaje mi się że jest to najlepsze rozwiązanie. Może jedynie dość trudne do znalezienia.

C. Rozdwojona gałąź - Podobne wątpliwości jak w A.

Gdzie się mylę? O czym nie pomyślałem?

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Witam

Wariant B jest najlepszy - największa odporność na zginanie, praktycznie w dowolnym kierunku.

Kolejno wariant C - oba ramiona mają podobną średnicę, jednak odcinając zbędną część pozostawiasz sęk o wysokości kilku milimetrów. Obcięcie przy powierzchni gałęzi osłabi to miejsce i będzie podatne na złamanie.

Wariant A jest najmniej korzystny ze względu na zazwyczaj wyraźnie różne średnice pnia i gałęzi. Dużo obróbki i znacznie mniejsza wytrzymałość.

Pozostaje jeszcze wariant D, czyli wygięcie prostej gałęzi poprzez podgrzewanie w wodzie, parze wodnej lub ognisku.
Ostatnie może być najtrudniejsze ze względu na wysoką temperaturę.

pozdr.VslvWiesław Mileńko edytował(a) ten post dnia 11.05.10 o godzinie 23:19

konto usunięte

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Oj Jacku, uwielbiasz zadawać retoryczne pytania :)
"naturalna krzywizna" to naturalna krzywizna i nic ponad to :)

Temat: Leksykon anatomii Pinokia

Witam
Przemysław F.:
Oj Jacku, uwielbiasz zadawać retoryczne pytania :)
"naturalna krzywizna" to naturalna krzywizna i nic ponad to :)

Naturalne krzywizny to bardzo przydatna rzecz.


Obrazek


Szałas/wiatka skonstruowany z wykorzystaniem naturalnych krzywizn różnych drągów i gałęzi. Całość mocowana z użyciem linek bez użycia gwoździ.

Więcej fotek http://picasaweb.google.pl/Vislaff/Camp#

pozdr.Vslv

Następna dyskusja:

Spece od anatomii




Wyślij zaproszenie do