Temat: JAPONIA-jak film katastroficzny
Andrzej P.:
Kuba Ł.:
Tomku...
Dla porównania, pragniemy przypomnieć, że w czasie przemieszczania się nad terytorium naszego kraju chmury radioaktywnej po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu, rejestrowane były stężenia jodu I-131 dochodzące do 200 Bq/m3 (bekereli na metr sześcienny powietrza), a więc rejestrowane obecnie stężenia są dziesiątki tysięcy razy niższe i nie zagrażają w żaden sposób mieszkańcom Polski ani środowisku naturalnemu naszego kraju.
Jednak nadal nie wiem jaka jest norma dopuszczalna - wyrażona w Bq/m3 (bekerelach na m3), bo tych nSv/h (nanosiwertów na godzinę) - podanych przez Tomka - nie potrafię za diabła przeliczyć na Bq/m3 :(
Myślę że nie da się tego tak bezpośrednio porównać... Posłużę się metaforą: to tak jakbyś chciał np. porównać temperaturę ciała z ilością kropel deszczu która na nie spadnie :) NIE DA SIĘ tego porównać, choć jedno zjawisko może mieć wpływ na drugie. Nie da się porównać dwóch różnych jednostek, bo niby jak porównać stopnie temperatury i ilością kropel?
Otóż jednostki bekerel są jednostkami mówiącymi o ilości rozpadów promieniotwórczych zachodzących w jakimś ciele (np. w skażonym powietrzu). Jednostka bekerel/m3 jest nazywana aktywnością właściwą obiektu i mówi ile rozpadów zachodzi w czasie jednej sekundy w metrze sześciennym danej substancji... Jednostka ta bezpośrednio odnosi się do ŹRÓDŁA PROMIENIOWANIA.
Jednostka sivert (i jej krotności) mówi o pochłoniętej przez ciało biologiczne dawce promieniowania, czyli np dawce pochłoniętej przez ciało człowieka. We wspomnianym powyżej opisie nSv/h czyli ilość nanosivertów w czasie jednej godziny jaką pochłonęło ciało.
W przypadku ciał "niebiologicznych" zwykło się stosować jednostkę 1 grey.
Wchodząc dalej w szczegóły 1 grey to taka dawka promieniowania jakiej dostarcza 1 dżul energii na jeden kilogram masy ciała podlegającego napromieniowaniu - to baaaardzo duża jednostka. W przypadku promieniowania gamma 1 grey = 1 sivert. Dla innych rodzajów promieniowania (X, alfa, beta) stosuje się specjalne przeliczniki. Podsumowując jest to jednostka odnosząca się bezpośrednio do ciała WYSTAWIONEGO NA PROMIENIOWANIE
Jeszcze dla porównania:
5 Sv (sivert) - dawka śmiertelna
0,5 Sv - początek choroby popromiennej (dane przybliżone)
0,005 Sv - badanie tomografem komputerowym
0,003 Sv - mammografia piersi
0,00001 Sv - taką dawkę promieniowania otrzymuje codziennie człowiek mieszkający w dużym mieście!
0,000005 Sv - zdjęcie rentgenowskie ręki
0,000000001 Sv to jest właśnie wspomniany nanosivert - zwróćcie uwagę na różnicę w rzędzie wielkości
Zanim zaczniemy panikować warto dość krytycznie podejść do tego o czym trąbią wszystkie media. Promieniowanie było, jest i będzie :) Czy to z pyłu wulkanicznego, czy z cegły z której budujemy domy, czy też z awarii elektrowni atomowej.
Zawsze należy zwrócić uwagę na kilka czynników w przypadku wystawienia się na szkodliwe promieniowanie:
- czas napromieniowania
- rodzaj promieniowania
- ewentualne osłony przed promieniowaniem (6cm ołowiu lub 50cm betonu zmniejsza promieniowanie gamma o najwyższej energii o połowę)
- źródło promieniowania
i inne
Podpisuję się pod tym skromnie jako mgr fizyki :)
PS.Warto kiedyś na naszym forum rozwinąć wątek o postępowaniach jakie należy podjąć po wybuchu nuklearnym (terroryzm, elektrownie atomowe, awarie reaktorów, konflikt wojenny) - da się przetrwać po wybuchu czy też nie??