konto usunięte
Bartosz
Adamiak
Redaktor naczelny
magazynu Mysaver
Temat: Ciekawe artykuły
Już dziś pisałem w którymś temacie, ale żeby było oficjalnie...Arsenał sierpniowy - "Siekierezada po szwedzku" pióra naszego forumowego kolegi Jerzego B. - o siekierach ogólnie i szczególnie o siekierach Gransfors Bruks AB.
Szczególnie godny polecenia dla fanów zespołu Meshuggah i szwedzkich drwali bez palców :)Bartosz A. edytował(a) ten post dnia 03.09.09 o godzinie 11:26
Wiesław Mileńko Wayfarer
Temat: Ciekawe artykuły
Bartosz A.:Książka o siekierach firmy Gransfors Bruks AB
Już dziś pisałem w którymś temacie, ale żeby było oficjalnie...
Arsenał sierpniowy - "Siekierezada po szwedzku" pióra naszego forumowego kolegi Jerzego B. - o siekierach ogólnie i szczególnie o siekierach Gransfors Bruks AB.
Szczególnie godny polecenia dla fanów zespołu Meshuggah i szwedzkich drwali bez palców :)Bartosz A. edytował(a) ten post dnia 03.09.09 o godzinie 11:26
pozdrowienia Vislav
Jerzy
B.
always lead don't
follow
Temat: Ciekawe artykuły
Dodam tylko, że książka z linku podanego przez Wiesława jest napisana fatalnym językiem... lecz niedługo będzie poprawiona wersja ;)Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
To i ja coś od siebie dorzucę ... niestety w lengłidżu (tłumaczył nie będę!)przeklejam z wątku o siekierce ;)
"an ax to grind" dostępny pod tym adresem:
http://scoutmaster.typepad.com/my_weblog/2006/02/an_ax...
i na dokładkę coś zza oceanu:
"Bushcraft - Canadian Scout Manual"
http://www.scribd.com/doc/3036354/Bushcraft-Canadian-S...
Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
Ciekawy artykuł z przed kilku tygodni z Polityki"Ewenkijskie ścieżki śpiewu"
... jak to umiejętności przetrwania w dziczy nie zawsze wystarczą w zderzeniu z cywilizacją i ekonomią...
http://www.polityka.pl/ewenkijskie-sciezki-spiewu/Lead...
konto usunięte
Temat: Ciekawe artykuły
Ja nie polecę ciekawego artykułu, ale polecę portal, w którym Wy możecie umieścić swoje artykuły;-)Portal przygodazycia.pl - miejsce poświęcone ludziom, którzy najogólniej rzecz biorąc, starają się większość czasu spędzać poza domem;-)).
Zapraszam do umieszczania tam (foto)relacji z Waszych survival'owych przygód.
Pozdrawiam
Tomek
Przemysław
Piotrowski
Student, Akademia
Wychowania
Fizycznego Józefa
Piłsudskie...
Temat: Ciekawe artykuły
http://www.wykop.pl/ramka/239284/wiezienne-gadzety-pom...
Paweł
F.
Z Joomla! od 2005
roku, inne CMS też
się trafiają.
Temat: Ciekawe artykuły
Nowe(2009) książki w temacie:The Survival Handbook Essential Skills for Outdoor Adventure
oraz
Les Stroud - Survive Essential Skills and Tactics to Get You Out of Anywhere - Alive
konto usunięte
Temat: Ciekawe artykuły
Zadziwiająca rzecz... obie książki znalazłem (za niezłe pieniądze - jedna z nich za ponad 100 zł) w którymś z portali handlowych. Już ich nie ma!Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
Krzysztof kategorycznie musisz podnieść ceny... świat poszedł do przodu, popyt wymiata książki o survivalu z księgarni, a ty dalej 24zł... pomyśl o wnukach i ich przyszłości! ;P(edyta) Pamiętaj o stereotypie drogie=dobre, tanie=kiepskie !!!Jacek Straszak edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 11:19
Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
Opisy obydwu książek o których pisze Paweł można znaleźć na:Pierwszej na: hotfile.com
Drugiej na: rapidshare.com
Szukając po tytule oczywiście... Może to zachęci kogoś do kupna oryginału? Zresztą ebooki źle się czyta...
Andrzej
Podgóreczny
(Ape)
DTM, skipper, coach,
Master Business
Trainer z pasją,
czy...
Temat: Ciekawe artykuły
Ze dwa tygodnie temu w Uwaga! tvn był bardzo ciekawy materiał z lipcowych warsztatów leśnego gotowania u Łukasza Łuczaja.Ma ktoś może cały zrzut tej survivalowej audycji?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej (ape)
Staszek K. m. in. geograf
Temat: Ciekawe artykuły
Ciekawy artykuł:http://portalwiedzy.onet.pl/4868,25297,1580134,1,czaso...
Czy już wszyscy mają takie walizeczki ?
Ponieważ po pewnym czasie takie artykuły znikają więc za zgodą Moda skopiowałem go ze stron ONET.PL . Artykuł (jak widać poniżej) jest autorstwa Marcina Tumidajskiego.
2009-10-14 Marcin Tumidajski, Onet.pl
"Zimowe wybryki
Zima zaskoczyła Polaków, można powiedzieć, parafrazując pojawiającą się w mediach tradycyjnie około drugiej połowy listopada frazę. Mieszkańcy wielu rejonów kraju wyglądając za okno, nie mogą wyjść ze zdumienia. Ciężko znaleźć osobę, która pamiętałaby pierwszy śnieg, który spadł w połowie października. Tymczasem polski klimat jest zdolny do większych wybryków. Tym bardziej, że według ekspertów tak wczesne opady nie są wcale anomalią. Zimy stają się coraz bardziej chaotyczne i gwałtowne, trzeba będzie się do tego przyzwyczaić i przygotować - ostrzegają synoptycy.
Opady w październiku to nic dziwnego - wyjaśnia prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na południu kraju co roku taka sytuacja zdarza się w dwóch, trzech miejscach, licząc także góry. Na północy, takich miejsc jest średnio do dwóch rocznie.
Od kilku lat meteorologowie obserwują w zimie rosnącą liczbę tak zwanych gwałtownych incydentalnych zjawisk atmosferycznych. Tak będzie najprawdopodobniej i w tym roku. Ma być stosunkowo ciepło i bezśnieżnie. Czekają nas za to huraganowe wiatry. Nad zachodnią Europą utworzył się wyż baryczny, tymczasem nad wschodnią częścią kontynentu panował niż. Spowodowało to, że między innymi Polska znalazła się pod wpływem powstającego na ich styku leja powietrza arktycznego - tłumaczy wybryki pogody ostatnich dni Andrzej Zalewski, twórca audycji Ekoradio w Polskim Radiu. Nadchodzące miesiące raczej nie zapiszą się jako jedna z mroźniejszych zim, co nie znaczy, że pogoda nie będzie dokuczała. Ma być stosunkowo ciepło i bezśnieżnie. Prawdopodobnie obszar Polski nawiedzą za to gwałtowne, huraganowe wiatry.
Każde domostwo, bogate czy ubogie powinno wyposażyć się w cztery świece, zapałki i lampę naftową na wypadek sytuacji kryzysowej - radzi Zalewski. Dziennikarz uważa także, że w naszym kraju powinien się upowszechnić zwyczaj znany już dobrze w USA czy Niemczech. Każdy powinien być przygotowany do szybkiej ewakuacji spowodowanej zagrożeniem klęską żywiołową. W jaki sposób? W Polskich domach normą powinna być walizka, w której znajdują się wszystkie najważniejsze dokumenty i precjoza.
Co ciekawe, w naszym klimacie możliwe są sytuacje podobne do słynnego wiersza Juliana Tuwima, o padającym w lipcu śniegu (choć zapewne nie jest on akurat niebieski, jak u poety). W ciągu ostatniego stulecia zdarzało się, że podczas letnich miesięcy odnotowywano temperatury bliskie zeru. 5 lipca 1962 roku w Zakopanem termometry pokazywały +0,7 °C. Prawie trzy stopnie poniżej zera odnotowano 9 czerwca 1951 roku w Lęborku. W Szczecinku, 23 sierpnia 1964 roku temperatura wynosiła jeden stopień poniżej zera.
Od lat 90-tych XX wieku zimy stały się cieplejsze. Wszystko miało zacząć się jeszcze w 1988 roku. O ówczesnej zimie mówiono, że jest wybrakowana. Od tego czasu coraz częściej wspomina się o ociepleniu klimatu. Tymczasem ciepłe zimy, jak choćby ta z przełomu 1974 i 1975 roku, występowały już wcześniej. Z drugiej strony temperatury podczas zimowych miesięcy w ostatnich latach także nas nie rozpieszczały.
Polski klimat bywał jednak w ostatnim wieku dokuczliwy. Jako zima stulecia zapamiętane zostały miesiące na przełomie 1928 i 1929 roku. 10 lutego w Żywcu i Olkuszu termometry pokazały wtedy - 40,6 °C. Dotkliwe, bo długotrwałe były mrozy w 1963 roku. Najwięcej lokalnych rekordów niskiej temperatury padło z kolei na początku 1987 roku. W Kielcach 8 stycznia zanotowano -33,9 °C, w Zamościu temperatura wynosiła wtedy -31,6 °C, w Warszawie tego dnia było -30,7 °C.
Absolutny rekord minusowych temperatur, jakie zanotowano w Polsce przypadł jednak na okres drugiej wojny światowej. -41 °C pokazywał termometr na stacji meteorologicznej w Siedlcach 11 stycznia 1940 roku. Trzeba zaznaczyć, że pomiar dokonany był 2 metry nad ziemią. Temperatura przy gruncie musiała być jeszcze niższa.
Szkoda, że tak dokładnych pomiarów nie prowadzili nasi przodkowie. Ciekawe jakie temperatury notowano by w drugiej połowie XVI wieku. Wtedy to Bałtyk, skuty bywał tak grubą warstwą lodu, że do Szwecji jeżdżono saniami. Bardziej przedsiębiorczy mieszkańcy Rzeczypospolitej budowali nawet karczmy na lodzie, by ugościć strudzonych podróżnych. Zamarzanie Morza Bałtyckiego to zresztą zjawisko znane również współcześnie. Podczas pamiętnej zimy 1940 roku, a także dwa i siedem lat później lód skuwał ten akwen. Czy takie mrozy mogą jeszcze wrócić? Ostrzegający przed globalnym ociepleniem na pewno zaprzeczą."Staszek K. edytował(a) ten post dnia 15.10.09 o godzinie 14:15
konto usunięte
Temat: Ciekawe artykuły
Polecam teraźniejszego Travellera (NG), jest kilka artykułów o Survivalu, ze wstępem Bogdana Jaśkiewicza.... :)Bogdan: Dobry tekst!Przemysław F. edytował(a) ten post dnia 15.10.09 o godzinie 17:57
Bogdan
Jaśkiewicz
Czasem siedzę w
lesie...
Temat: Ciekawe artykuły
Dzięki, starałem się. Niestety, nie wszyscy autorzy stanęli na wysokości zadania - vide "las".Bogdan Jaśkiewicz edytował(a) ten post dnia 16.10.09 o godzinie 17:31Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
Nie wiedziałem w jakim wątku podzielić się z wami tą ciekawostką i padło na ten wątek - choć nie jest to wprawdzie artykuł z prawdziwego zdarzenia, a jedynie notka z dzisiejszej "Polityki".W temacie który kilka razy pojawił się w naszych dyskusjach (zwłaszcza w kontekście noży) - czyli broni:
"Zaskakujące wyniki badań publikuje jeden z ostatnich numerów czasopisma "American Journal of Public Health". Okazuje się, że noszenie przy sobie broni palnej ponad czterokrotnie bardziej naraża na bycie postrzelonym lub zabitym. I nie chodzi tu wcale o osoby z kryminalnego półświatka, ale o normalnych obywateli. Autorzy badania, uczeni z University of Pensylvania, spekulują że posiadanie przy sobie pistoletu daje złudne poczucie bezpieczeństwa i przytępia ostrożność - np. ludzie z bronią w kieszeni mniej boją się zapuszczać w niebezpieczne rejony metropolii."
konto usunięte
Temat: Ciekawe artykuły
W jednym z opowiadań w mojej książce (rzecz dzieje się na dworcu w Zagórzu, przed laty) opisałem pochopne użycie broni. Na szczęście to zdarzenie wpłynęło otrzeźwiająco...Jacek Straszak Szef działu HR
Temat: Ciekawe artykuły
Krzysztof J. Kwiatkowski:
W jednym z opowiadań w mojej książce (rzecz dzieje się na dworcu w Zagórzu, przed laty) opisałem pochopne użycie broni. Na szczęście to zdarzenie wpłynęło otrzeźwiająco...
Nie śmiem prosić o cytacik lub więcej szczegółów ... bo wyda się, że nie mam tej książki ;)
Andrzej
Podgóreczny
(Ape)
DTM, skipper, coach,
Master Business
Trainer z pasją,
czy...
Temat: Ciekawe artykuły
Jacek Straszak:
Krzysztof J. Kwiatkowski:
W jednym z opowiadań w mojej książce (rzecz dzieje się na dworcu w Zagórzu, przed laty) opisałem pochopne użycie broni. Na szczęście to zdarzenie wpłynęło otrzeźwiająco...
Nie śmiem prosić o cytacik lub więcej szczegółów ... bo wyda się, że nie mam tej książki ;)
Nakład wyczerpany, a na torrenty jeszcze nikt życzliwy nie wstawił, więc żaden wstyd nie mieć :)
... a poza tym żaden kałach czy uzi, a zwykła gazówka, łeeee ;)
Serdecznie pozdrawiam
Podobne tematy
-
Sztuka przetrwania » ... zapraszajcie nowe ciekawe postacie .... -
-
Sztuka przetrwania » Youtube i Ciekawe patenty -
-
Sztuka przetrwania » Ciekawe miejsce w okolicach Warszawy -
-
Sztuka przetrwania » "Konwentowo-outdoorowe pomysły i ciekawe miejsca" -
-
Sztuka przetrwania » Ciekawe sklepy, dobre demobile itp. - regionalnie -
Następna dyskusja: