Temat: Karabinki PCP Energia powyzej 17J
Uprawiam rekreacyjne terenowe strzelectwo pneumatyczne od 7 lat. Pozwolę sobie przedstawić własną opinię na temat posiadania wiatrówki FAC.
Po pierwsze wiatrówka o energii wystrzeliwanego śrutu wyższej niż 17J jest w rozumieniu ustawy o broni i amunicji bronią pneumatyczną i jako taka podlega obowiązkowi rejestracji we właściwej powiatowej komendzie policji w czasie 5 dni od daty zakupu. Aby zarejestrować broń pneumatyczną trzeba dopełnić ustawowych wymagań czyli
a) być osoba pełnoletnią
b) posiadać aktualne zaświadczenie o niekaralności (sąd)
c) odbyć z pozytywnym skutkiem badanie lekarskie (w tym psycholog) dla osób zamierzających posiadać broń (jest identyczne jak na broń palną) - ok. 400 zł
d) przedstawić dokument zakupu rejestrowanego karabinka
e) dwie fotografie (do kart rejestracji broni pneumatycznej.
Rejestracja przypomina pozwolenie na broń palną, z ta jednak różnicą, że jest czynnością stricte administracyjną bez uznaniowości policji. Znaczy to, że jeżeli są spełnione wszystkie warunki ustawowe to policja nie może odmówić rejestracji.
A teraz po co posiadać wiatrówkę FAC?
Jako posiadacz takiej jesteś skazany na strzelanie wyłącznie na koncesjonowanych strzelnicach. I nie ma tu znaczenia możliwość regulacji energii poniżej ustawowego limitu, w niektórych modelach. Wiatrówka o możliwościach FAC zawsze pozostaje wiatrówką FAC.
Bardziej dojrzali strzelcy - również ci rekreacyjni - strzelają dla precyzji strzelania i z tego głównie czerpią przyjemność. Wiatrówki poniżej 17J, nie będące w żaden sposób bronią pneumatyczną, nie podlegają rygorowi używania wyłącznie na strzelnicach. Strzelanie na otwartym terenie, oczywiście z rygorystycznym zachowaniem warunków bezpieczeństwa dostarcza o wiele więcej przyjemności niż "młócenie" do tarczy na strzelnicy. Ponadto wiatrówka, jako przyrząd z natury niegłośny, razem ze strzelcem źle się czuje wśród hałasu broni palnej.
Wiatrówka FAC PCP jest bardzo powietrzo-żerna, tak więc na strzelanie zawsze musisz wybierać się z butlą sprężonego powietrza 200 - 300 bar, z której, po oddaniu 20 do 40 strzałów będziesz zmuszony doładowyać karabinek.
Wiatrówki PCP w kalibrze 4,5 mm pozwalają, w zależności od modelu oddać od 60 do 250 równych strzałów. Te same wiatrówki pozwają na precyzyjne strzelanie na co najmniej 50m, ze skupieniem 10 mm sic!
A teraz z mojej praktyki. Posiadam kilka wiatrówek, w tym 3 w kalibrze 4,5 mieszczące sie w limicie i jednego FAC-a 5,5 mm. Strzelam dosyć regularnie. Spośród swego arsenału najrzadziej, a właściwie sporadycznie strzelam z FAC-a.
W moim przekonaniu uzasadnieniem dla FAC-a jest wyłącznie polowanie. W krajach anglosaskich do tego właśnie używa się FAC-ów. W Polsce polowanie z broni pneumatycznej jest zabronione.
Uprawia sie za to konkurencje będące bezkrwawą imitacją polowań, polegające na strzelaniu na otwartym terenie do metalowych sylwetek drobnych zwierząt. W zależności od sposobu strzelania rozróżnia się je jako FT (Field Target) i HFT (Hunting Field Target). Oczywiście do tego używa się karabinków nie będących bronią pneumatyczną.
Jeśli będziesz zainteresowany pogłębieniem wiadomości o strzelectwie pneumatycznym proponuję zajrzeć tu
http://bron.iweb.pl/index.phpAndrzej Skiba edytował(a) ten post dnia 20.06.08 o godzinie 11:11