Michał Kasperczyk

Michał Kasperczyk Prezes,
www.NOLTYCHY.pl

Temat: Tyska Masa Krytyczna – 2.05.2012r

W środę 2 maja 2012r ulicami miasta Tychy przejedzie po raz kolejny Tyska Masa Krytyczna. Impreza Tyska Masa Krytyczna odbywa się w pierwszą środę każdego miesiąca o godz. 18:00. Start pod Urzędem Miasta Tychy.

Trasa przejazdu Tyskiej Masy Krytycznej: UM Tychy, Al. Niepodległości, ul. Grota Roweckiego, ul. Dmowskiego, al. Piłsudskiego, ul. Jaśkowicka, ul. Stoczniowców 70, ul. Harcerska, ul. Begonii, ul. Sienkiewicza, ul. Kościuszki, Rynek.

Mapa z trasą przejazdu Tyskiej Masy Krytycznej na
http://NOLTYCHY.pl

Tyska Masa Krytyczna po raz pierwszy została zorganizowana 26.09.2004r i wzięło w niej udział ponad 200 rowerzystów. Tyska Masa Krytyczna to spotkanie rowerzystów oraz wspólny przejazd ulicami miasta mający na celu: zwrócenie uwagi kierowców na rowerzystów, walkę z chamstwem i ignorancją kierowców, popularyzowanie roweru jako ekologicznego i zdrowego sposobu przemieszczania się w mieście oraz rozwój społeczeństwa rowerowego w Tychach. Spotkania odbywają się pod hasłem: "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem”.

PRZEJAZD ROWEROWY "Critical Mass"

Przejazd rowerowy w Tychach jest w założeniach, celach i formie wzorowany na „Masie Krytycznej" („Critical Mass"), akcji odbywającej się regularnie na całym świecie od 1992 roku. Ma ona być świętem rowerów, wspólną zabawą wszystkich rowerzystów, momentem, w którym bez obaw o własne bezpieczeństwo mogą jechać po ulicy i są traktowani jak równorzędni uczestnicy ruchu. Naszą siłą jest ilość i jedność. Przejazd jest tak przemyślany, aby mógł w nim wziąć udział każdy rowerzysta bez względu na wiek, umiejętności, wykonywany zawód czy posiadany rower. „Masę" można potraktować to jako zwykłą przejażdżkę i ubrać się jak na wycieczkę do lasu, można potraktować jako specjalną okazję i wystąpić w odświętnej koszuli, marynarce czy garsonce, można przyjechać w stroju kolarskim, można w końcu potraktować przejazd jako swoisty karnawał przebrać się za jakąś postać i/lub ustroić rower w światełka wstążeczki, cekiny i inne ozdoby. Wybór należy do Was - uczestników. Jedziemy w zwartej grupie z prędkością około 10 km/h tak, aby każdy chętny mógł nadążyć. Trasa jest dostosowywana na bieżąco w zależności od chęci uczestników, warunków pogodowych. Jedziemy tylko po ulicy (nie wysepkami, ani chodnikami) jednym pasem, tak by jeden pas ruchu pozostał wolny dla samochodów. Należy przepuszczać wszystkie pojazdy uprzywilejowane. Nie dajmy sobie popsuć zabawy przez tych którzy nie rozumieją celu takiej akcji. Nie należy wdawać się w dyskusje z kierowcami (często zdenerwowanymi). Uśmiechajmy się do nich, pozdrawiajmy, nie bądźmy agresywni. W miarę możliwości przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i poleceń służb porządkowych. Cieszmy się, bawmy, pokażmy, że jest nas dużo, a będzie jeszcze więcej. Pokażmy wszystkim, że wybieramy rower!

Podstawowe zasady podczas Tyskiej Masy Krytycznej:

1). Przejazd to nie wyścig. Jedziemy tak, by wszyscy, niezależnie od wieku i kondycji, mogli nadążyć. Staramy się utrzymywać prędkość 10-12 km/h (szczególna odpowiedzialność spoczywa na jadących na czele), nie przyspieszamy i nie hamujemy gwałtownie (co powoduje rozrywanie peletonu, szczególnie w momencie zmiany szerokości jezdni);

2).Nie jeździmy po wysepkach i chodnikach;

3). Zachowujemy się spokojnie i kulturalnie, a przede wszystkim bez agresji. Nawet jeżeli jakiś sfrustrowany kierowca lub rowerzysta zachowuje się agresywnie, nie dajemy się sprowokować;

4). Bierzemy ze sobą oświetlenie roweru, migające diody i wszelkie dostępne odblaski. Żaden widok nie da się porównać z kilkuset rowerami po zmroku, z kilkuset migającymi czerwonymi diodami i błyszczącymi odblaskowymi taśmami;

5). Uczestnicząc w przejeździe myśl samodzielnie - nie pozwól aby tłum robił to za Ciebie.

REGULAMIN

Zgromadzenia publicznego i przejazdu pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni –

Tyskiej Masy Krytycznej

1. Regulamin określa zasady zgromadzenia i warunki przejazdu oraz sposoby zachowania się uczestników.
2. W przejeździe ulicami miasta biorą udział wszelkie pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni.
3. Każdy uczestnik przejazdu musi posiadać sprawny rower wyposażony zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym.
4. Osoby biorące udział w zgromadzeniu i przejeździe robią to na własną odpowiedzialność i zobowiązane są do zachowywania się w sposób niezagrażający innym uczestnikom przejazdu.
5. Uczestnikom zgromadzenia i przejazdu zabrania się wnoszenia i posiadania broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i tym podobnych.
6. Zabrania się udziału w zgromadzeniu i przejeździe osobom będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych.
7. Zabrania się posiadania, spożywania i sprzedaży podczas przejazdu i zgromadzenia napojów alkoholowych, środków odurzających lub psychotropowych.
8. Zabrania się sprzedawania, reklamowania, akwizycji i przeprowadzania zbiórek pieniężnych bez zgody organizatora.
9. Uczestnicy zgromadzenia i przejazdu zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i ścisłego wykonywania poleceń organizatora, policji, służb porządkowych i ratowniczych.
10. Osoby stwarzające zagrożenie dla innych uczestników, nieprzestrzegające postanowień niniejszego regulaminu lub niestosujące się do poleceń podmiotów wymienionych w punkcie 9. mogą zostać usunięte ze zgromadzenia i przejazdu lub przekazane policji.
11. Organizator nie musi podawać przyczyny odmowy wstępu lub usunięcia ze zgromadzenia lub przejazdu danej osoby.
12. W przypadku zaistnienia spraw spornych, nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmuje przedstawiciel organizatora.
13. Osoby uczestniczące w zgromadzeniu i przejeździe zapoznane zostaną z regulaminem podczas otwarcia zgromadzenia publicznego oraz poprzez stronę internetową przejazdu.