Monika Florek

Monika Florek Specjalista ds.
ochrony środowiska,
ECER

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Inwestor zajmujący się wydobyciem kruszywa metodą odkrywkową posiada koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża oraz decyzję ustalającą kierunek rekultywacji specjalny. Jako metodę rekultywacji ma zamiar zastosować odzysk odpadów poza instalacją (zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami Dz.U.06.49.356 może wypełniać wybranymi odpadami tereny niekorzystnie przekształcone - nieeksploatowane odkrywkowe wyrobiska lub wyeksploatowane części tych wyrobisk w procesie odzysku R14). Dla dwóch wyrobisk uzyskał już zezwolenie na odzysk, natomiast przy uzyskiwaniu kolejnego starostwo zażądało pozwolenia wodno-prawnego. W uzasadnieniu:
"Przedmiotowe wyrobisko poekspolatacyjne jest zagłębieniem terenu powstałym w wyniku działalności człowieka w związku z czym zgodnie z art 5 ust 4 ustawy Prawo wodne (Dz.U.05.239.2019 ze zm.) znajdująca się w nim woda stanowi wodę stojącą. Zgodnie z art 122 ust. 1 pkt 3, w związku z art 9 ust. 2 pkt 1d ww. ustawy, na zasypywanie wody czyli wykonywanie robót w wodach, które mogą być przyczyną zmiany naturalnego przepływu wód, stanu wód stojących i wód podziemnych, wymagane jest pozwolenie wodno-prawne".
Moja wątpliwość dotyczy faktu że zgodnie z art 40 ust 1 pkt 1 Prawa wodnego: Zabrania się wprowadzania do wód odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach (Dz.10.185.1243 ze zm.). Czy to oznacza, że jeśli uznamy wodę w wyrobisku za wodę stojącą to nie będzie można zasypać tego wyrobiska odpadami? Wprawdzie zgodnie z Art. 40 pkt 2: Zakaz nie dotyczy wykorzystania gruzu, mas ziemnych oraz skalnych przy wykonywaniu robót związanych z utrzymaniem lub regulacją wód, ale wydaje mi się ze zasypywanie wyrobiska pod ten artykuł może "nie podchodzić".
Nie znam dobrze Prawa geologicznego i górniczego i ciężko mi w nim znaleźć coś na ten temat (tym bardziej że niedługo ta ustawa się zmienia...). Czy prawo wodne ma w ogóle zastosowanie w tym przypadku? Czy jeżeli będzie trzeba uzyska pozwolenie wodno-prawne to będzie konieczne również uzyskanie decyzji środowiskowej? Z góry dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Ja bym do zasypania poziomu wodonośnego użył materiałów dozwolonych w art. 40 pkt. 2, nad nimi zaprojektował warstwę nieprzepuszczalną (np. z gliny) a dopiero wyżej lokował odpady. Wilk syty i owca cała.
Decyzja środowiskowa w tym przypadku nie będzie wymagana gdyż nie jest to pozwolenie wodnoprawne na budowę urządzeń wodnych. Dla innych typów pozwoleń wodnoprawnych decyzji tej nie uzyskuje się. Chyba że jest to teren obszaru bądź bezpośrednio przyległy do obszaru Natura 2000, wtedy możliwa jest procedura o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 3.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zmianami) – tj. rozważenia czy przedsięwzięcie może potencjalnie wpłynąć na obszar Natura 2000. Rozważenia w trybie postanowienia dokonuje w tym przypadku Starosta.
Monika Florek

Monika Florek Specjalista ds.
ochrony środowiska,
ECER

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Tylko że zgodnie z interpretacją urzędu: Art. 9 ust 2 pkt 1d Prawa wodnego: Przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i wód podziemnych; Art 122. ust. 1 pkt 3 Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na wykonanie urządzenia wodnego.
Czy to przypadkiem nie oznacza że należy traktować zasypanie wyrobiska jako wykonanie urządzenia wodnego? A jeśli nie urządzenie wodne to z jakiego tytułu pozwolenie wodnoprawne na zasypanie? Czy dla obszaru i terenu górniczego prawidłowa jest taka interpretacja przepisów?

konto usunięte

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Koleżanka coś kręci. W pierwszym poście było że urząd napisał "wykonywanie robót w wodach, które mogą być przyczyną zmiany naturalnego przepływu wód, stanu wód stojących i wód podziemnych, wymagane jest pozwolenie wodno-prawne".

Teraz Koleżanka pisze że urząd twierdzi że to ma być pozwolenia wodnoprawne na budowę urządzeń wodnych, tylko że z cytowanego fragmentu wynika jednak co innego...
Monika Florek

Monika Florek Specjalista ds.
ochrony środowiska,
ECER

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Urząd: "Zgodnie z art 122 ust. 1 pkt 3, w związku z art 9 ust. 2 pkt 1d ww. ustawy, na zasypywanie wody czyli wykonywanie robót w wodach, które mogą być przyczyną zmiany naturalnego przepływu wód, stanu wód stojących i wód podziemnych, wymagane jest pozwolenie wodno-prawne".

Prawo wodne:
Art 122. ust. 1 pkt 3 Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na wykonanie urządzenia wodnego.
Art. 9 ust 2 pkt 1d : Przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i wód podziemnych.

konto usunięte

Temat: pozwolenie wodno-prawne dla zasypania wyrobiska

Mea culpa. Pomyliło mi się z z art. 122 ust. 1 pkt. 2 "regulacja wód oraz zmiana ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mająca wpływ na warunki przepływu wody". Tak to jest jak się dyskutuje o fragmentach dokumentu, którego się nie ma przed nosem.
Wynika z tego że rzeczywiście pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne. Co do decyzji środowiskowej, to może to być nawet inwestycja z pierwszej grupy ocenowej (pkt. 25). Jednak nie wiem jakie dokładnie odpady mają tam być składowane (w domyśle - eternit?).

Następna dyskusja:

Praca dla specjalisty od oc...




Wyślij zaproszenie do