Temat: klasyfikacja odpadów jako niebezpieczne
Pani Wioletto temat może wydawać się prosty, ale taki nie jest. Rozważmy więc to co jest możliwe:
1. FIRMA zajmuje się m.in. skupowaniem odpadów
Powinna mieć stosowne zezwolenia na prowadzenie działalności zgodne z wymaganiami prawnymi w RP.
2. WYTWARZAJĄCY odpady z racji posiadanych 3 systemów powinien prowadzić działalność w zgodzie z wymaganiami prawnymi i innymi według wymagań Norm PN-EN ISO 9001:2009P, PN-EN ISO 14001:2005P oraz PN-N-18001:2004P (albo OHSAS 18001:2007).
3. Wytworzony odpad, który jest przeznaczony do unieszkodliwiania ma określony czas „życia”. W przypadku jego unieszkodliwiania poprzez:
- składowanie na składowisku => 1 rok od czasu jego wytworzenia (okres dla wszystkich firm zajmujących się jego zagospodarowaniem)
- w inny sposób => 3 lata od czasu jego wytworzenia.
4. Jeżeli dany odpad ma być składowany na składowisku odpadów danego typu (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 523), to wraz z jego dostawą końcowy posiadacz odpadu przekazujący go dla firmy zarządzającej składowiskiem odpadów musi dostarczyć wraz z odpadem „stosowne kwity” wymagane prawem w zależności od kodu tego odpadu. Zarządzający składowiskiem odpadów oraz wszyscy posiadacze odpadów począwszy od wytwarzającego muszą posiadać stosowne uprawnienia wymagane prawem w RP.
UWAGA: jedynie firma transportująca odpad nie jest jego POSIADACZEM, a pośrednikiem w obrocie odpadami. Dlatego też WYTWARZAJĄCY odpad musi wystawić tyle „Kart przekazania odpadu” ile jest firm w łańcuszku jego dostawy do kolejnego uprawnionego posiadacza. Uwaga na czas – patrz pkt. 3. oraz na odpowiedzialność WYTWARZAJĄCEGO odpad za jego zagospodarowanie/odzysk/unieszkodliwienie i obowiązek przekazania UPRAWNIONEMU kolejnemu posiadaczowi!!!
5. Pisze Pani iż …a jeśli są oni tylko pośrednikiem w dalszej drodze odpadu, gdzie ostatecznie trafia on na składowisko??
Jeżeli są oni (FIRMA) tylko pośrednikiem, który odbiera delikatnie mówiąc „chłam” to sytuacja prawna jest taka:
a) WYTWARZAJĄCY odpady przekazał odpad kod …… dla FIRMY skupującej odpady (patrz – obowiązek spełnienia wymagań prawnych w RP do prowadzenia tejże działalności, tj. posiadanie stosownych pozwoleń /o ile są wymagane?/ – są w FIRMIE czy też nie!?);
b) WYTWARZAJĄCY odpad w zależności od ilości odpadów wytwarzanych (patrz ustawa o odpadach / Dz.U. 2013 poz. 21/) ma obowiązek (albo też go nie ma) posiadania pozwolenia na wytwarzanie odpadów;
c) WYTWARZAJĄCY odpad jeżeli ma obowiązek posiadania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, to w tym pozwoleniu ma napisane to wszystko co musi czynić, aby być w zgodzie z prawem;
d) WYTWARZAJĄCY odpad jeżeli nie ma obowiązku posiadania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, to (mimo iż nie ma pozwolenia) ma obowiązek prowadzenia „Karty ewidencji odpadu” dla każdego wytwarzanego odpadu oddzielnie. W tej „Karcie …” kontrola z WIOŚ (i każda inna!) oraz auditor wewnętrzny i zewnętrzny dowie się gdzie ma dalej szukać dowodów na spełnienie (bądź nie!) wymagań prawnych przez WYTWARZAJĄCEGO. W zależności od tego kto jest kontrolującym prawo w RP przewiduje stosowne „nagrody”.
Ostatecznie w przypadku, gdy:
- WYTWARZAJĄCY odpady przekazał odpad kod …… dla FIRMY skupującej odpady, która nie jest firmą UPRAWNIONĄ => skutki nieprzestrzegania wymagań prawnych i innych ponosi WYTWARZAJĄCY.
- WYTWARZAJĄCY odpady przekazał odpad kod …… dla FIRMY skupującej odpady, która jest firmą UPRAWNIONĄ => skutki nieprzestrzegania wymagań prawnych i innych ponosi FIRMA.
UWAGI końcowe:
1. WIOŚ kontroluje gospodarkę odpadami na swoim terenie i jest kwestią czasu kiedy trafi do każdego WYTWARZAJĄCEGO oraz do pośrednika – FIRMY.
2. Odnośnie odpadów niebezpiecznych niektóre z WIOŚ życzą sobie dodatkowych sprawozdań.
3. Nie podała Pani kodu odpadu (odpad płynny to bardzo szerokie pojęcie!) – więc nie można dokładniej odpowiedzieć, a także z uwagi na nowelizację prawa, która ma aktualnie miejsce w Polsce.
4. To, że od dostawcy tego odpadu (rozumiem od WYTWARZAJĄCEGO) firma skupująca odpady (powyżej pisałem FIRMA) takie odpady odebrała bez (?) wymaganej prawem dokumentacji, to zgodnie z obowiązującymi w RP przepisami prawnymi i innymi ktoś te prawo złamał. Bez znajomości szczegółów nie można napisać kto?
5. Jeżeli certyfikat ISO 14001 i 9001 plus BHP ma WYTWARZAJĄCY (?) to firma certyfikująca oraz certyfikowana ma niekompetentnych auditorów.
6. Jeżeli certyfikat ISO 14001 i 9001 plus BHP ma FIRMA, to dokładnie auditor zewnętrzny z firmy certyfikacyjnej ma problem do rozwiązania. Ale jak zawsze jest rozwiązanie awaryjne – firma certyfikująca może na audit wziąć specjalistę branżowego jako doradcę.