Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Typy metaboliczne

Akop, pozwolę sobie Ciebie zacytować:
"Jako osoba o typie wolnym (tak, to nie pomyłka, mam ogromne skłonności do tycia), zastosowałem w mojej diecie dosyć wysoką podaż węglowodanów, a zarazem niską podaży tłuszczu. Węglowodany przyspieszają metabolizm, ponieważ są szybkim źródłem energii. Paradoksalnie osoby o szybkim metabolizmie mogą utyć od węglowodanów, ponieważ za szybko je trawią, a organizm nie umie zagospodarować takiej energii w jednym momencie. Wtedy odpowiednim wyborem są tłuszcze.
Idąc zgodnie z myślą Lukrecjusza: „Co jest pożywieniem jednego człowieka, jest gorzką trucizną dla innych”, musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny i tym samym potrzebuje innego pożywienia. Faktem jest, że typowanie metaboliczne zadziałało na mnie, jak również na moich klientów"..... i tym samym jeśli masz chęć rozwinąć ten temat na forum, będę wdzięczna, bo mnie mocno zainteresował.
Wszystkich innych oczywiście również zapraszam do dyskusji.

konto usunięte

Temat: Typy metaboliczne

Nie wiem, czy już Tobie Magdo o tym wspominałem, ale warto zrobić sobie profesjonalne badania stanu odżywienia organizmu i wtedy również dostać z wynikami opis naszego typu metabolicznego, dietę ustaloną pod nas indywidualnie i suplementację hronoselektywną ustaloną również pod naszą osobę.
Bardzo fajna i niedroga sprawa, polecam komu tylko mogę, nawet zostałem już spory czas temu partnerem labooratorium, aby móc coś więcej na ten temat powiedzieć osobie zainteresowanej.
pozdrawiam
P.S. Jeśli ktoś czyta ten post, a nie ma do mnie kontaktu, to:
p_jadczak@wp.pl
(+48) 792 663 152 lub 691 879 199
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: Typy metaboliczne

Magdo to bardzo obszerny, a zarazem fajny temat :) już pisałem o tym kilka razy, między innymi w Muscular Development, jak również w czasopismie Sport dla Wszystkich. Nie jestem oczywiście autorem "typowania metabolicznego" i ma ono wiele wiersji. Pozwolę sobie przedstawić lekki zbiór informacji, który keidyś opisywałem, na jednym z for sportoweych.

Mam nadziejeze ze to pomoże niektórym w określeniu odpowiedniego systemu odżywiania.

W zasadzie wszyscy w/w naukowcy rozpoznają trzy podstawowe typy metaboliczne:

a. szybki spalacz czyli osobnik o szybkiej przemianie materii
b. wolny spalacz czyli osobnik o powolnej przemianie materii
c. osobnik zbalansowany .

Osobnik o szybkiej przemianie materii wymaga pożywienia które wymaga więcej czasu do spalenia czyli diety opartej głównie na mięsie , tłuszczach, pewnej ilości jarzyn, oraz witamin E, B3, B12, B5, oleju rybiego, cynku, jodu oraz witaminy C w formie calcium ascorbate Natomiast osobnik o wolnej przemianie materii wymaga diety opartej w większości na węglowodanach czyli jarzynach, owocach , mniejszej ilości białka zwierzęcego oraz witamin B1, B7, B3, B6, magnezu, chromu, potasu oraz witaminy C w postaci kwasu ascorbinowego. Osobnik typu mieszanego zwany też czasem zbalansowanym jest mniej uzależniony od rodzaju diety ma znacznie większą swobodę w doborze pokarmu który jest odpowiedni dla obu w/w grup.

Podstawowym założeniem Metabolic Typing jest to ze białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz minerały są najlepiej absorbowane przez organizm, gdy krew posiada pH 7.46. Gdy pH jest poniżej tej wartości uznajemy że krew ma tendencje kwasowe, natomiast powyżej uznajemy za tendencję zasadowości .Im większa jest różnica w kierunku kwasowym lub zasadowym tym mniej ekonomiczne będzie przekształcanie pokarmu w energię. Zredukowana zdolność do zasilania na poziomie komórkowym powoduje lawinowe zachwianie równowagi organizmu wiodąc do wielu problemów zdrowotnych.

metabolizm jest sumą wszystkich reakcji biologicznych i chemicznych potrzebnych do potrzymania życia. Powszechnie wiadomo ze metabolizm kontrolowany jest przez proces oksydacyjny (cykl Krebsa)

Ustalono że miej więcej u połowy ludzkości metabolizm jest kontrolowany przez autonomiczny system nerwowy. Autonomiczny system nerwowy (ASN) jest odpowiedzialny za kontrolowanie niezależnych od naszej woli czynności organizmu jak oddychanie, bicie serca, itp.

Z kolei ASN dzieli się na dwie dywizje:

Współczulny, czyli sympatetyczny który wywiera efekt pobudzający np.: przyspieszenie akcji serca, czynności oddechowych, podniesienie ciśnienia krwi.
Przywspółczulny, czyli parasympatetyczny, który zazwyczaj działa hamująco na unerwione narządy, pobudza pracę układu pokarmowego, obniża ciśnienie krwi, zwalnia pracę serca itp.

Okazało się ze nasz indywidualny metabolizm jest dominowany przez jeden z w/w systemów czyli oksydacyjny lub autonomiczny, z kolei każdy system dzieli się na dwie grupy:

1. Oksydacyjny - szybki spalacz (krew o tendencjach kwasowych)
2. Oksydacyjny - wolny spalacz (krew o tendencjach zasadowych)
3. Zbalansowany
4. Autonomiczny- sympatetyk (krew o tendencjach kwasowych)
5. Autonomiczny - parasympatetyk (krew o tendencjach zasadowych)

Podstawowa różnica miedzy dwoma systemami jest taka ze większość pokarmów oraz dodatków odżywczych, które będą zwiększać kwasowość typów oksydacyjnych będzie miała zasadowe oddziaływanie na typy Autonomiczne i odwrotnie to co będzie alkalizowało typy oksydacyjne zwiększy kwasowość typów autonomicznych.

TYPY METABOLICZNE

Grupy I - wolny spalacz i sympatetyk (typ węglowodanowy)

Wymagają znacznie mniej białka ( protein) niż przedstawiciele grupy II.
Jakkolwiek grupa ta wymaga pewnej ilości lżejszej formy białka ( o mniejszej zawartości tłuszczu) jak np. białe mięso drobiowe, chuda wieprzowinę czy nie tłuste ryby.

Wolny spalacz - dieta bogata w duża ilość białka i tłuszczy powoduje znaczne spowolnienie pracującego na wolnych obrotach metabolizmu, zaś dieta złożona z węglowodanów dostarcza mu wydajnego paliwa stymulując metabolizm.

Sympatetyk - zwiększona ilość białka i tłuszczu działa jak dolanie benzyny do ognia, przyśpieszając i tak będący na wysokich obrotach metabolizm, natomiast złożone węglowodany wyhamowują ta reakcje powodując bardziej stabilna i ekonomiczna przemianę materii.

Typy metaboliczne grupy I charakteryzują się typowymi cechami: relatywnie słaby apetyt, mały posiłek wystarcza na dość długi okres czasu, częstotliwość i zapotrzebowanie na ilość pokarmu jest wyraźnie mniejsza niż u przedstawicieli grupy II.

Duża tolerancja na słodycze, pomimo że grupę tą cechuje stosunkowo niski poziom cukru we krwi to jednak jest dość powszechnym zjawiskiem nad używanie słodyczy powodując zachwianie prawidłowej proporcji węglowodanów do białka, co z kolei doprowadza najczęściej do problemów z nadwagą.

Uzależnienie do kawy, przedstawiciele grupy I często mają tendencję wyrównywania poziomu ( spowodowanej brakiem odpowiedniej ilości białka w diecie) energii dawką kofeiny.

Punkty do zapamiętania:
1. Preferować proteiny o małej zawartości tłuszczu i puryn.
2. Jeść proteiny z każdym posiłkiem, zwłaszcza, gdy są problemy z zawyżonym cukrem.
3. Używać dobrej jakości pieczywo (razowe)lub ze zkiełkowanego ziarna jak np. Ezekiel.
4. Ostrożnie z jarzynami o dużej zawartości skrobi oraz rafinowanymi węglowodanami.
5. Nie przesadzać z sokami owocowymi lepszym wyborem są całe owoce lub soki jarzynowe.
6. Używać olei i tłuszczy z umiarem, pamiętając szczególnie o prawidłowym balansie olei omega 6 do omega 3.

Procentowy udział kalorii:
Białka 25%
Węglowodany 60%
Tłuszcze 15%

Grupa II - szybki spalacz i parasympatetyk (typ białkowo tłuszczowy)
Wymagają znacznie większe ilości białka i tłuszczu.

Szybki spalacz - spala węglowodany bardzo gwałtownie i o ile wyprodukowana energia nie zostanie wykorzystana w stosunkowo krótkim czasie na jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej to będzie on miała tendencje do zwiększania poziomu cholesterolu i triglicerydów, lub odkładania się w tkankach pod postacią tłuszczu.

Praktycznie każdy rodzaj białka jest odpowiedni dla przedstawicieli grupy II, to jednak najbardziej korzystne są białka bogate w purynę: wątroba, czerwone mięso, ciemne mięso drobiowe i rybie, kawior. Puryna jest bardzo ważnym elementem w produkcji energii dla typów metabolicznych grupy II.

Przetwory zbożowe powinny być używane formie pełnoziarnistej (razowe) jednak z dużym umiarkowaniem i możliwie całkowitym ograniczeniem przetworów pszenicznych.
Pszenica nawet w formie pełnoziarnistej jest bardzo silnie zakwaszająca dla szybkiego spalacza oraz silnie alkalizująca dla parasympatetyka, co może spowodować silne zachwianie równowagi Ph krwi.

Cechy charakterystyczne typów metabolicznych grupy II:
Silny apetyt. Często głodny między posiłkami, zazwyczaj wymaga regularnych posiłków z tendencją do przejadania się.
Apetyt na tłuste słone potrawy. W przypadku spożywania nadmiernej ilości węglowodanów może się wywiązać silne łaknienie na słodyczy.

Pamiętać należy aby: W doborze węglowodanów preferować warzywa nie zawierające skrobi, natomiast owoce, przetwory zbożowe, warzywa bogate w skrobie należy używać z dużym umiarkowaniem.

Procentowy udział kalorii:
Białka 40%
Węglowodany 30%
Tłuszcze 30%

Typ zbilansowany:

Procentowy udział kalorii:
Białka 30-40%
Węglowodany 30-40%
Tłuszcze 20-30%
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Typy metaboliczne

WOW! Dzięki, jesteś wielki! :)
Przeczytałam teraz na szybko z racji braku czasu, ale zajrzę jak będę wolniejsza i przeanalizuję na spokojnie żeby wszystko dobrze przetrawić.
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: Typy metaboliczne

Proszę :) no wielki to będę, bo teraz na masie :P a tak na serio polecam to ! sprawdza się rewelacyjnie :)

Temat: Typy metaboliczne

ok, powiedzcie łopatologicznie, jak określić którym się jest typem?

konto usunięte

Temat: Typy metaboliczne

Ja tez bylabym wdzieczna za jakies wskazowki jak w miare skutecznie to okreslic i czy w ogole jako amator da sie swoj typ okreslic, i czy sa typy zmienne?;) Czy konieczne sa do tego jakies szczegolowe badania? U mnie w klubie jest taka oferta, pobieraja krew robia analize, wywiad i ustalaja diete, ale jak na razie jest to zbyt drogie. Ale mozna by krew u lekarza zbadac, w Niemczech raz w roku ma sie prawo do badan ogolnych krwi i to nie kosztuje, ale nie wiem co w tym zestawie jest, musze najpierw zapytac, bo tak "na darmo" nie dam sie kluc;).
Katarzyna Nowosad

Katarzyna Nowosad Risk Manager, Credit
Suisse Asset
Management

Temat: Typy metaboliczne

A czym sie rozni szybki spalcz sympatetyk od szybkiego spalacza parasymaptetyka?

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Typy budowy




Wyślij zaproszenie do