Maciej
Wolski
Mobile Product
Manager
Temat: Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 a wydolność fizyczna
Błona komórkowa składa się w dużej mierze z kwasów tłuszczowych (oraz protein). Działają one niczym tlenowe magnesy, umożliwiając komórkom pobieranie tlenu z krwi. Prawidłowe proporcje kwasów tłuszczowych gwarantują optymalne funkcjonowanie błony komórkowej.W jaki sposób zapewnić sobie prawidłową strukturę błon komórkowych w całym organizmie? Należy spożywać Omega 3 i 6 w formie ALA oraz LA, w jakiej występują w roślinach.
Napewno nie raz słyszeliście przeciwną opinię. Problem polega na tym, że nie potrzebujemy bardzo dużej ilości tych substancji, a ich nadmiar także może być szkodliwy. Niestety kwasy tłuszczowe w powszechnie dostępnych produktach są uszkodzone już gdy stoją na półce w sklepie, a proces ten przyspiesza po otwarciu butelki.
Jeśli nie zaburzamy przetwarzania ALA i LA w substancje pochodne - poprzez wysoki poziom insuliny i tłuszczów trans - organizm zsyntetyzuje je w dokładnie takich proporcjach, jakie są najbardziej odpowiednie.
W 1931r. niemiecki biochemik Otto Warburg dostał Nagrodę Nobla za wykazanie mechanizmów wykorzystania tlenu w komórkach. Gdy następuje ograniczenie wykorzystania tlenu o 35% - komórka nieodwracalnie staje się nowotworowa i musi zostać zniszczona. Zaczyna fermentować glukozę dla pozyskiwania energii, wydzielając przy tym mnóstwo kwasu mlekowego.
Domyślasz się więc jak powstają zakwasy? Gdy komórki muszą wykonać większą pracę, niż pozwala im na to ich zdolność do przetwarzania tlenu - zaczynają beztlenowo przetwarzać glukozę na energię, a efektem ubocznym jest obecność kwasu mlekowego.
Zorientowani w tym temacie lekarze często doradzają sportowcom suplementację kwasami Omega 3 i 6. Efekt - mięśnie mogą być wyczerpane intensywnym treningu, ale nie występują problemy związane z zakwasami.
Czy uważasz, że można spokojnie wytłoczyć olej z ryby, bez przekraczania temperatury 40 stopni? DHA i EPA są ekstremalnie wrażliwe na tlen, światło i temperaturę. Czy producenci i dystrybutorzy tranu przechowują go zawsze w odpowiednich warunkach? Podobny problem dotyczy oleju lnianego.
Istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwalają używać zabezpieczonych przed utlenianiem kwasów tłuszczowych. Nie będę ich tutaj podawał, aby nie być posądzany o spam czy reklamy. Jeśli ktoś jest zainteresowany - proszę o kontakt.
Z chęcią podyskutuję z Wami na ten temat oraz odpowiem na ewentualne pytania.