Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Ostatnio również często padają pytania kiedy spożywać węglowodany proste. Czy to powinno się odbyć po wysiłki siłowym (anaerobowym) czy po tlenowym również (aeroby).
Więc postanowiłem trochę przybliżyć sprawę :)

Jak już wiemy często po wysiłku poleca się spożywać węglowodany proste. Ale tym samym zawsze zadajemy Sobie pytanie. Po jakim wysiłku ?
Jak wiemy węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym ( bo takie są zalecane) powodują znaczny skok cukru we krwi. Konsekwencją tego procesu jest wydzielenie hormonu zwanego insuliną. Jej rola polega na uregulowaniu poziomu cukru i transportem składników odżywczych (tłuszcze, białka i węglowodany). W momencie podanie węglowodanów prostych insulina obniży poziom cukru we krwi, transportując glukozę (cukry proste, z których są zbudowane węglowodany) do miejsc przeznaczenia (komórki mięśniowe, wątroba, i tp.)
Oczywiście ma to dużo plusów:
-szybkie uzupełnienie glikogenu .
-szybki transport aminokwasów do komórek mięśniowych.
Ale niestety również posiada swoje wady. Insulina ma intensywny wpływ na enzym – lipazę lipoproteinową. Rolą tego enzymu jest rozbicie lipoprotein (które powstają na skutek spożytych tłuszczy. Dokładnie po jego strawieniu w jelicie cienkim i połączeniu z białkiem transportującym. Lipoproteina wędruje po układzie krwionośnym do różnych tkanek, gdzie mogą być wykorzystane, np. jako paliwo) na triglicerydy (tłuszcz) i białko. Ten efekt możemy zaobserwować zarówno w tkance tłuszczowej jak i w mięśniowej.
-Jeżeli enzym ten zostanie uaktywniony w tkance tłuszczowej, to triglicerydy uwolnione z lipoprotein wędrują do komórek tłuszczowych, gdzie zostaną zmagazynowane jako zapasowa energia. Mówiąc prościej spowoduje pojawienie się „oponki”, a tego chcemy uniknąć.
-przy aktywności Lipazy lipoproteinowej w tkance mięśniowej uwolnione triglicerydy nie są magazynowane, lecz spalane jako związek energetyczny, co spowoduje zmniejszanie zasobów tłuszczu w organizmie.

Insulina może spowodować silne hamowanie lipazy w tkance mięśniowej, przy jednoczesnym uaktywnieniu jej w obrębie komórek tłuszczowych, co będzie sprzyjało odkładaniu się tłuszczu.
Aby tego uniknąć rozsądne było by zrezygnowanie z węglowodanów prostych na rzecz tych złożonych o niskim indeksie glikemicznym. I tego należało by się przestrzegać, z małym wyjątkiem.
Korzystny wpływ na wzrost lipazy lipoproteinowej w tkance mięśniowej posiadają przede wszystkim hormony takie jak: adrenalina, noradrenalina, glukagon, hormon wzrostu, kortykosteroidy. Po wysiłku siłowym (anaerobowym) możemy zaobserwować znaczący wzrost ich poziomu. Taka burza hormonalna jest w stanie zagłuszyć negatywne działanie, przy jednoczesnym skorzystaniu z jej pozytywów (szybszy transport aminokwasów do komórek mięśniowych). Uzyskany efekt równa się szybszej regeneracji oraz budowy masy mięśniowej, beż zbędnego zatłuszczania się !
Właśnie dla tego węglowodany szybko wchłaniane (proste) zalecane są jedynie po zakończeniu treningów o charakterze beztlenowym (anaerobowym). W przypadku ćwiczeń tlenowych o umiarkowanej intensywności, źródło cukrów w diecie powinny stanowić węglowodany złożone.

Pamiętajmy ze najsilniejszy skok insulinowy jest spowodowany podażą cukrów prostych o wysokim indeksie glikemicznym. Najczęściej spotykane w naszym jadłospisie pod postacią: ciasteczek, batoników, białego pieczywa, soków słodzonych i temu podobnych. Produkty te po przez wpływ insulina na wyżej wspomniany enzym nasilą jego działanie w tkance tłuszczowej, powiększając tym samym jej rozmiar. Szczególnie niebezpieczeństwo powodują produkty łączące węglowodany proste i tłuszczu (np. słodycze – „pączki”). Po spożyciu tego typu produktu, możemy zauważyć nie tylko silny wzrost aktywności enzymy po przez insuliny, ale również dostarczone zostaną dodatkowe porcje triglicerydów (tłuszczy) które powiększą zasoby tkanki tłuszczowej.
Właśnie dla tego należało by ograniczyć spożycie tych produktów.

Po treningu aerobowym powinno się unikać spożywania węglowodanów prostych !
Tak jak w trackie tego wysiłku dochodzi do katabolizmu tłuszczy zmagazynowanych w organizmie, pod postacią tkanki tłuszczowej. Zawdzięczamy to innemu enzymowi - lipaza triglicerydowa. Proces ten zwany jest lipolizą. W wyniku tego procesu triglicerydy są rozbite na glicerol oraz wolne kwasy tłuszczowe, które następnie wędrują przez krew do mitochondriom, umieszczonych w komórkach mięśniowych. Tam zostaną one spalone jako związek energetyczny.
Wyrzut insuliny podobnie do wyżej opisanego procesu może zablokować dobroczynne działanie tego enzymu, przy czym wysiłek aerobowy nie powoduje tak dużego skoku innych hormonów jak trening krótki o dużej intensywności (siłowy).Tym samym nie uzyskamy oczekiwanego efektu, w postaci spalania tłuszczu zapasowego, mimo długich sesji aerobowych.
Dodatkowo nastąpi ryzyko ze podane węglowodany zmagazynuję się w tkance tłuszczowej, tak jak ich nadmiar jest przekształcany w glicerol który po połączeniu z wolnymi kwasami tłuszczowymi zostanie umieszczony w komórkach tłuszczowych.
Spożycie węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym powinno się odbyć jedynie po ciężkim treningu siłowym ! W innym przypadku możemy się spodziewać niekorzystnych zmian w proporcjach naszego ciała.

Mam nadzieje ze komuś się przyda :)
Pozdrawiam Akop :)

PS. przepraszam za błędy :PAkop Szostak edytował(a) ten post dnia 14.02.09 o godzinie 18:46
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Wszystko fajnie napisane, jedyna moja uwaga to fakt, iż wysiłek typowo siłowy nie zawsze jest anaerobowy. Zależy od stopnia wytrenowania organizmu ( bo dla przykładu osoba z dużą nadwagą, dopiero rozpoczynająca swoją "karierę" w siłowni z zerową dajmy na to kondycją, siłą, itp. przy uniesieniu ciężarków o wadze 3kg i wyciśnięciu ich 12-15 razy ma prawo już wejść w próg beztlenowy) i celu jaki chcemy osiągnąć w sensie czy robimy masę, rzeźbę, czy pracujemy nad wytrzymałością. W związku z tym ćwiczymy właśnie z odpowiednim doborem ciężaru biorąc pod uwagę ilość powtórzeń, serii, przerwy między nimi, a nawet samą rozgrzewkę i przygotowanie do treningu (jeśli ktoś ma problemy zdrowotne, a zabiera się wogóle za teki rodzaj treningu to tym bardziej zalecane jest kontrolowanie tętna na odpowiednim dla danego delikwenta poziomu czyli strefa AEROBOWA).
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Ale ja nie pisałem ze zawsze jest :) Siłowy tak się nazywa, i to nie moje widzi mi sie:PAkop Szostak edytował(a) ten post dnia 14.02.09 o godzinie 20:41
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Węglowodany, związki pochodzenia głównie roślinnego, stanowią znaczną część naszego pożywienia. Dzielimy je na cukry proste i złożone. Do pierwszych zaliczamy glukozę zwaną cukrem gronowym (występuje w miodzie, owocach i sokach roślin), fruktozę oraz galaktozę.
W normalnym pożywieniu człowieka cukry proste występują w niedużych ilościach. Najczęściej spożywamy jednak cukier buraczany i słodycze, czyli - dwucukry. Niestety, ich wartość kaloryczna jest bardzo wysoka, a odżywcza niska. Dlatego cukier w czystej postaci określamy mianem "pustych kalorii"- 100g cukru dostarcza 400 kcal.
WHO zaleca, by dzienne spożycie cukru nie przekroczyło 10 % zapotrzebowania kalorycznego. Przykładowo jeżeli dorosły człowiek spożywa dziennie 2000 kcal, to cukier powinien dostarczać tylko 200 kcal - a tyle zawiera 50 g cukru.
Cukier i jego przetwory są wrogiem uzębienia. Problem ten dotyczy ponad 90% naszego społeczeństwa. Wszystkie słodycze dostarczają tzw. szybko przyswajalnych węglowodanów i zawierają cukier w takiej postaci, że przylepia się on do zębów i pozostaje w nich dłużej niż jakiekolwiek pożywienie. Na tym podłożu rozwijają się bakterie.
W krajach w których przywiązuje się dużą wagę do higieny żywienia występują wyraźne tendencje do niejedzenia słodyczy w ogóle, a jeśli już to zaraz potem myje się dokładnie zęby. U nas takiego zwyczaju jeszcze nie ma.
Szkodliwość cukru dla organizmu polega też na jego szybkiej przemianie w tłuszcz odkładający się w tkankach. Nadmierne spożycie cukrów prostych i dwucukrów doprowadza do syntezy trójglicerydów i odkładanie się ich w wątrobie oraz tkance tłuszczowej, prowadząc do otyłości. Słodycze stymulują wydzielanie insuliny, zwiększając tym samym apetyt. Nierzadko również hamują uczucie głodu prowadząc do opuszczania należnych posiłków.
Sięgając po słodycze otyli częściej zapadają na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, nadciśnienie, kamicę pęcherzyka żółciowego czy niektóre nowotwory.

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

czyli najlepiej nie jeść slodyczy w ogole... ciezkie zadanie...
no ale jesli juz ma sie ogromna ochote, to mozna choc odrobine, rano?:)

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Jak już to po treningu siłowym.
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

owszem lub rano do 12 - 14 kiedy to dysponujemy najsilniejszym arsenałem spalającym ;) a tak na poważnie, to trzeba sobie uzmysłowić pewne fakty - czym są słodycze - jakie mają zalety ( :P ) i wady - i czym są dla nas ,, może tylko substytutem innych dóbr ? czy osiągnięcie krótkotrwałej radości jest warte ponoszenia takich konsekwencji ?

tak przy okazji, młodych ludzi nie interesuje sposób odżywiania, aktywność, dbałość o samego siebie .. to przychodzi z wiekiem, kiedy już często zaczynamy się tym interesować nie z potrzeby lecz przymusu ... :/

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Faktycznie, ostatnio słyszałem, jak jedna pani o dużym temperamencie twierdziła, że najsprawniejsi sią faceci po 40-stce, a trzydziestolatkowie są zupełnie do niczego.
Nie jestem pewiem, czy miała na myśli sprawność fizyczną w rozumieniu sportowym, ale zastanowiło mnie to, i doszedłem do takiego samego wniosku jak ty, Łukasz.
Po pierwsze, w poprzednim pokoleniu sprawność była dość istotnym elementem męskiej tożsamości, a po drugie, w pewnym wieku człowiek dorasta do tego, żeby poważnie myśleć o sobie jako sprawnym organiźmie.
A współcześni dwudziestokilku - trzydziestolatkowie, w swojej masie, są w większości typem "ciepłego klucha", bo w tym pokoleniu modne są całkiem inne wzorce zachowań.
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Dokładnie Robert, mnie osobiście to przeraża - bezsilność w stosunku to bezwzorcowego, bezosobowego pędu za nurtami jakimi dążyć każą media - blichtr - powierzchowność. Nie cenimy już ciężkiej pracy - ale zazdrościmy wyników, nie inspiruje i pobudza do działań - ludzki sukces, ... liczy się błysk na poklask - reszta nie ważna :/

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Nie przesadzajmy... im wiecej trenujemy tym wiecej pustych kalorii mozemy dostarczyc do organizmu bez wiekszych skutkow ubocznych, tzn. na pewno nie odloza sie one w postaci tluszczu (podstawowa zasada piramidy zywnosci). A nie uwazam, zeby trzeba bylo wiecznie sobie czegos odmawiac.
Ryzyko prochnicy? Owszem, ale spozywanie odzywek, w ktorych najczesciej sa slodziki (acesulfam K, aspartam, maltitol, sacharynian sodu, suklaroza etc.) doprowadza do ewentualnej prochnicy w wiekszym stopniu. A istnieje niewiele odzywek bez slodzika :)
Natomiast co do tego podsumowania Akopa, ze ww proste tylko po treningu silowym. Hmmm... nieprawda. Podejscie zbyt okrojone. Istnieje wiele dyscyplin typu kolarstwo, triathlon, plywanie, wioslarstwo, rajdy przygodowe gdzie ciagle uzupelnianie poprzez cukry proste jest konieczne :)
W napojach izotonicznych mamy wegle proste i zlozone. Picie np. Vextargo, ktory ma same ww zlozone w trakcie treningu daje tylko i wylacznie efekt tzw. zamulenia.
Nie znam sportowca z ktorejkolwiek z wymienionych dyscyplin, ktory by nie nie przyjmowal ww prostych podczas treningu. W niektorych okresach, np. dwa tygodnie przedstartowe, ww proste jednym z podstawowych elementow diety.
Wiem, ze to grupa "silownia", ale jezeli mowimy ogolnikowo, to pamietajmy, ze dyscyplina dyscyplinie nierowna i nie ma jedengo trybu zywieniowego, ktory mozna dostosowac do wszystkich.
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

ale po co puste jak możemy wybrać mniejsze zło ? czy ten cukier jest aż tak ważny ? zamiast mlecznej można gorzką - zamiast cukru miód, zamiast cukierka - suszone owoce ... równie smaczne a zdrowsze i to mam na mysli :_)
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Andrzej Kostuś:
Nie przesadzajmy... im wiecej trenujemy tym wiecej pustych kalorii mozemy dostarczyc do organizmu bez wiekszych skutkow ubocznych, tzn. na pewno nie odloza sie one w postaci tluszczu (podstawowa zasada piramidy zywnosci). A nie uwazam, zeby trzeba bylo wiecznie sobie czegos odmawiac.
Ryzyko prochnicy? Owszem, ale spozywanie odzywek, w ktorych najczesciej sa slodziki (acesulfam K, aspartam, maltitol, sacharynian sodu, suklaroza etc.) doprowadza do ewentualnej prochnicy w wiekszym stopniu. A istnieje niewiele odzywek bez slodzika :)
Natomiast co do tego podsumowania Akopa, ze ww proste tylko po treningu silowym. Hmmm... nieprawda. Podejscie zbyt okrojone. Istnieje wiele dyscyplin typu kolarstwo, triathlon, plywanie, wioslarstwo, rajdy przygodowe gdzie ciagle uzupelnianie poprzez cukry proste jest konieczne :)
W napojach izotonicznych mamy wegle proste i zlozone. Picie np. Vextargo, ktory ma same ww zlozone w trakcie treningu daje tylko i wylacznie efekt tzw. zamulenia.
Nie znam sportowca z ktorejkolwiek z wymienionych dyscyplin, ktory by nie nie przyjmowal ww prostych podczas treningu. W niektorych okresach, np. dwa tygodnie przedstartowe, ww proste jednym z podstawowych elementow diety.
Wiem, ze to grupa "silownia", ale jezeli mowimy ogolnikowo, to pamietajmy, ze dyscyplina dyscyplinie nierowna i nie ma jedengo trybu zywieniowego, ktory mozna dostosowac do wszystkich.
Masz racje :) dyscyplina dyscyplinie równa :)
Ale dla tego pisze w temacie "siłownia" a nie "kolarstwo" :P
Tam już bedzie inna zasada żywienia :)

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Łukasz "TIGY" P.:
ale po co puste jak możemy wybrać mniejsze zło ? czy ten cukier jest aż tak ważny ? zamiast mlecznej można gorzką - zamiast cukru miód, zamiast cukierka - suszone owoce ... równie smaczne a zdrowsze i to mam na mysli :_)

xD jak mam ochote na cukierka (np. pysznego reisena albo ktorys ze smakolykow ferrero) to pomimo mojej wielkiej sympatii dla owocow suszonych niestety nie beda dla mnie wystarczajaco smacznym zamiennikiem. Chodzi mi o to, ze niekoniecznie jest sens odmawiac sobie wszystkich przyjemnosci. Wystarczy wiecej sie poruszac. Nie kazdy ma powazne cele zwiazane z uprawianym sportem i tlumaczenie ludziom, zeby nie jedli pustych kalorii jak czasami maja na to ochote, moze byc postrzegane jako przesada w druga strone od kierunku obiadania sie i opychania junk foodami.

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

najlepiej chyba po prostu zachowac zdrowy rozsadek i czesto wybierac to "mniejsze zlo", ale znowu nie biczowac sie jak czasami siegniemy po chipsa czy jakiegos pospolitego batonika.
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Jeśli ktoś nie ma poważnych celów związanych ze sportem, to rzeczywiście pewien reżim dietetyczny go nie dotyczy. Jeśli natomiast rozmawiamy o osobach z nadwagą, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, to nie ma innej metody jak odmówienie sobie pewnych produktów i/lub zastąpienie ich innymi. To wszystko jest kwestią priorytetów. Niektórzy rzeczywiście nie są w stanie zrezygnować ze słodyczy czy fast foodów, bo przyjemność płynąca z takiego jedzenia zdecydowanie przewyższa satysfakację z posiadania zgrabnej i zdrowej sylwetki. Są natomiast tacy, dla których priorytetem jest prawidłowa waga oraz zdrowie. Dla tych drugich zjedzenie ciastka czy pizzy to po prostu nie będzie gra warta świeczki. I wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem, by w ten sposób podchodzić do diety. Nie twierdzę, że należy przez całe życie wszystkiego sobie odmawiać, tylko staram się pokazać nieco inny punkt widzenia. Zdrowa dieta wcale nie musi być katorgą i wcale nie trzeba jej rozpatrywać w kategoriach nakazów i zakazów. Można zjeść batony proteinowe, które smakują naprawdę bardzo podobnie do tych tradycyjnych, można samemu przyrządzić pizzę na razowej mące, itd. Wszystko się da, jeśli się naprawdę chce.Monika Kasińska edytował(a) ten post dnia 16.02.09 o godzinie 16:54

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Monika Kasińska:
Jeśli ktoś nie ma poważnych celów związanych ze sportem, to rzeczywiście pewien reżim dietetyczny go nie dotyczy. Jeśli natomiast rozmawiamy o osobach z nadwagą, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, to nie ma innej metody jak odmówienie sobie pewnych produktów i/lub zastąpienie ich innymi. To wszystko jest kwestią priorytetów. Niektórzy rzeczywiście nie są w stanie zrezygnować ze słodyczy czy fast foodów, bo przyjemność płynąca z takiego jedzenia zdecydowanie przewyższa satysfakację z posiadania zgrabnej i zdrowej sylwetki. Są natomiast tacy, dla których priorytetem jest prawidłowa waga oraz zdrowie. Dla tych drugich zjedzenie ciastka czy pizzy to po prostu nie będzie gra warta świeczki. I wcale nie trzeba być zawodowym sportowcem, by w ten sposób podchodzić do diety. Nie twierdzę, że należy przez całe życie wszystkiego sobie odmawiać, tylko staram się pokazać nieco inny punkt widzenia. Zdrowa dieta wcale nie musi być katorgą i wcale nie trzeba jej rozpatrywać w kategoriach nakazów i zakazów.

W przypadku osob otylych owszem, ale jezeli ktos ma prawidlowa wage i zgrabna sylwetke, to jezeli odzywia sie prawidlowo i rusza sie (np. 3 razy w tygodniu biega po 1,5h, chodzi na basen i silownie), a raz na tydzien np. zje pizze, albo dwa razy w tygodniu siegnie po np. paczka nie odczuje tego i na jego sylwetke to nie wplynie.

Zdrowa dieta zawsze sklada sie z nakazow i zakazow... nie ma sie czego wstydzic. Sam taka stosuje, ale kazde rezygnowanie z produktow niezdrowych ale smacznych na korzysc zdrowych i mniej smacznych jest jakas forma nakazu :) Nie zaleznie czy wiaze sie ze zdrowym rozsadkiem, jest prozdrowotne itp.
Najpierw trzeba sie odzwyczaic od niezdrowych produktow do czego stosujemy nakazy i zakazy.Andrzej Kostuś edytował(a) ten post dnia 16.02.09 o godzinie 17:06
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

A propos zakazów czy innych nakazów to baaardzo sporadycznie sięgam na przykład po alkohol, mam jednak słabość do czerwonego wytrawnego wina i dobrej whisky. Właśnie popijam szklaneczkę Smuggler'a i nie mam specjalnych wyrzutów sumienia, bo wiem, że będę mieć szansę spalić to w tygodniu. Wczoraj na łyżwach w godzinkę spaliłam ok.600 kcal, po powrocie do domu obiad, a dopiero wieczorkiem (ok. 20.00) deser w postaci 4 czekoladek plus herbatka (bez cukru wprawdzie, ale to już nie kwestia sumienia, nigdy nie słodziłam zarówno herbaty jak i kawy bo nie lubię, zaburzało by mi to naturalną esencję smaku i zapachu w/w). W pierwszej chwili miałam poczucie winy ze względu na późną godzinę (zapominając nawet o łyżwach), ale uświadomiłam sobie, że rzeczywiście to zdrowe na codzień życie nie może stać się chorobą psychiczną w kwestii przeliczania wszystkiego co 5 sekund. Zatem wyrzuty sumienia odeszły w niepamięć:))). A niedługo TŁUSTY CZWARTEK, ile pączków macie w planie, he, he, he?
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Tigy, zmień fotkę, bo tło za bardzo daje po oczach:)

konto usunięte

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Magda K.:
A propos zakazów czy innych nakazów to baaardzo sporadycznie sięgam na przykład po alkohol, mam jednak słabość do czerwonego wytrawnego wina i dobrej whisky. Właśnie popijam szklaneczkę Smuggler'a i nie mam specjalnych wyrzutów sumienia, bo wiem, że będę mieć szansę spalić to w tygodniu. Wczoraj na łyżwach w godzinkę spaliłam ok.600 kcal, po powrocie do domu obiad, a dopiero wieczorkiem (ok. 20.00) deser w postaci 4 czekoladek plus herbatka (bez cukru wprawdzie, ale to już nie kwestia sumienia, nigdy nie słodziłam zarówno herbaty jak i kawy bo nie lubię, zaburzało by mi to naturalną esencję smaku i zapachu w/w). W pierwszej chwili miałam poczucie winy ze względu na późną godzinę (zapominając nawet o łyżwach), ale uświadomiłam sobie, że rzeczywiście to zdrowe na codzień życie nie może stać się chorobą psychiczną w kwestii przeliczania wszystkiego co 5 sekund. Zatem wyrzuty sumienia odeszły w niepamięć:))). A niedługo TŁUSTY CZWARTEK, ile pączków macie w planie, he, he, he?

no i wlasnie o tym mowie...
Tak trzymac xD
Monika Kasińska

Monika Kasińska Tłumacz przysięgły
jęz. angielskiego
http://qualicom.pl

Temat: Kiedy spożywać węglowodany proste ? - porada :)

Andrzej Kostuś:
W przypadku osob otylych owszem, ale jezeli ktos ma prawidlowa
wage i zgrabna sylwetke, to jezeli odzywia sie prawidlowo i
rusza sie (np. 3 razy w tygodniu biega po 1,5h, chodzi na basen > i silownie),

Wybacz, ale opisana przez Ciebie aktywność (a zwłaszcza te półtoragodzinne biegi) to już na pewno nie jest czysto amatorskie, hobbistyczne podejście do sportu.
a raz na tydzien np. zje pizze, albo dwa razy w tygodniu siegnie > po np. paczka nie odczuje tego i na jego sylwetke to nie wplynie.

Pewnie nie, ale mnie się zawsze nasuwa takie może nieco banalne pytanie - po co? Zmiast pączka, lepiej pobiegać krócej. ;-)
Zdrowa dieta zawsze sklada sie z nakazow i zakazow... nie ma sie > czego wstydzic. Sam taka stosuje, ale kazde rezygnowanie z produktow niezdrowych ale smacznych na korzysc zdrowych i mniej > smacznych jest jakas forma nakazu :)

Na podstawie własnego doświadczenia nie mogę tego stwierdzić. Czasem produkty zdrowe są o wiele smaczniejsze niż te niezdrowe. Osobiście zdecydowanie bardziej wolę ryż brązowy od białego. Po prostu panuje takie przekonanie, że to co zdrowe musi być jednocześnie pozbawione smaku, więc ludzie przyjmują to za pewnik nie zastanawiając się nawet, czy tak jest w rzeczywistości. Swego czasu przeprowadzono pewne testy dotyczące rozpuszczalnej kawy, która miała być rzekomo gorsza w smaku od tej "prawdziwej". Okazało się, że większość badanych nie umiała odróżnić smaku, mimo iż przed testami wszyscy stwierdzili, że kawa rozpuszczalna jest niedobra. :-) Autosugestia bywa niekiedy bardzo silna.
Natomiast nakazy i zakazy de facto występują w każdej dziedzinie życia, ale kwestią naszego podejścia jest to, jak je będziemy odczuwać na własnej skórze. :-)

Następna dyskusja:

Czy CARBO po treningu wlicz...




Wyślij zaproszenie do