Grzegorz T.

Grzegorz T. SNAFU. Szara
eminencja ;)

Temat: drążek

mam takie pytanie

jakie mięśnie najbardziej pracuję przy podciąganiu się na drążku nachwytem?nad czym trzeba pracować by poprawić wyniki?

i jak je domowym sposobem wzmocnić?słyszałem że pompki "wąskie" (dłoń na dłoni) pomagają. prawda to?
Grześ Grg H.

Grześ Grg H. jestem i będę

Temat: drążek

najbardziej (na poczatku) pomoże Ci druga osoba, w/w jest Ci potrzebna do zaciśnięcia własnych dłoni na Twoich kostkach w czasie gdy Ty będziesz "wisiał" na drążku...
a wtedy powinienes sie tylko podciągać..
fajny jest drążek mocowany/blokowany w framudze drzwi
ale jenak najlepszy jest jest drążek do którego musisz podkoczyć aby się go złapać i osiągnąć pełny zwis czego w naturze nie życzę
drążek jest bardzo dobry dla ogólnorozwojówki wg mnie stwarza duże możliwości na rozwinięcie mieści brzucha klati i ramion
dobre są też poręcze na których wystarczy się troche "pouginać" a efekty przychodzą same

a co do wymienionych pompek to nie mam zdaniaGrześ "Grg" H. edytował(a) ten post dnia 08.08.10 o godzinie 13:39
Rita S.

Rita S. Project Manager

Temat: drążek

Zgodzę się z przedmówcą - druga osoba, która blokuje nogi bardzo pomaga, ja po takich seriach treningów z pomocą zrobiłam postęp. Poza tym robię plecy - przyciąganie drążka na wyciągu do przodu i do tyłu, podciąganie linki na wioślarzu, przyciąganie hantla opierając się jednym kolanem na ławce przy prostych plecach.

konto usunięte

Temat: drążek

Prawidłowa technika

1. Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokość ramion i chwytamy drążek (nachwyt lub podchwyt).
2. Uginamy nogi w kolanach i krzyżujemy stopy za sobą, w celu utrzymania równowagi.
3. Podciągamy się, aż nasz podbródek będzie na wysokości drążka.
4. Następnie opuszczamy się do wyprostu rąk w stawach łokciowych.

Podczas realizacji ćwiczenia należy pamiętać, o wolnym i kontrolowanym tempie wykonania oraz nie dotykaniu ziemi pomiędzy kolejnymi powtórzeniami.

Pierwsze podciągnięcie

Osoby nie potrafiące wykonać, nawet jednego poprawnego powtórzenia na drążku, powinny poprawić siłę mięśni używanych podczas podciągania, poprzez ćwiczenia:

NEGATYWNE POWTÓRZENIA – przyjmujemy pozycję „końcową” podciągania (broda na wysokości drążka), w tym celu możemy wykorzystać stołek lub krzesło. Utrzymujemy ją przez kilka sekund, a następnie zaczynamy wolno opuszczać się aż do wyprostu ramion. Tak wykonany ruch to jedno „negatywne” powtórzenie.

PODCIĄGANIE Z PODSKOKIEM – stając naprzeciwko drążka, podskakujemy w taki sposób, aby nasza broda znalazła się na wysokości drążka, a następnie powoli opuszczamy do pełnego wyprostu ramion. Przy tym ćwiczeniu należy uważać, aby zbyt gwałtownym skokiem nie zrobić sobie krzywdy.

PÓŁ POWTÓRZENIA – korzystając z krzesła lub ławki układamy nasze ręce na drążku tak, aby łokcie były ugięte pod kątem 90º. W celu wykonania jednego pół powtórzenia, zaczynamy podciąganie z pozycji startowej i po osiągnięciu podbródkiem poziomu drążka, opuszczamy się do pełnego wyprostu ramion.

PODCIĄGANIE Z ASYSTĄ PARTNERA – do tego ćwiczenia potrzebna jest dodatkowa osoba, która chwytając za stopy osobę wykonującą podciąganie, delikatnie pomaga zaliczyć odpowiednią ilość powtórzeń.

PRZYCIĄGANIE DRĄŻKA WYCIĄGU GÓRNEGO – jest to dobre ćwiczenie, które pomaga znacznie wzmocnić mięśnie używane podczas podciągania. Ma tylko jeden minus, ponieważ nie uczy naszego ciała i mięśni techniki wykonania, potrzebnej przy podciąganiu na drążku.

Systematyczne wykonywanie przez dłuższy czas opisanych powyżej ćwiczeń, pozwala na pokonanie bariery, jaką jest zrobienie jednego prawidłowego podciągnięcia. Dopiero wtedy rozpoczyna się prawdziwy trening, ponieważ nasze postępy stają się coraz szybsze. Jedno powtórzenie zamienia się w pięć i nie możemy już sobie wyobrazić naszych zajęć na siłowni bez ćwiczeń na drążku. Dlatego wszystkie osoby, którym zależy na poprawie sprawności fizycznej i pokonaniu własnych słabości namawiam do podciągania.

Plan Armstrong'a

Ten program został opracowany przez Majora Charls'a Lewis'a Armstrong'a. Armstrong wymyślił ten program w celu przygotowania się do pobicia rekordu w ilości wykonanych pociągnięć na drążku.

Program zawiera wszystko to, co prowadzi do rozwoju fizycznego w każdym planie treningowym, tj. zróżnicowanie, stopniowe zwiększanie intensywności i regularność. Osoby stosujące ten program odnotowywały nadzwyczajne rezultaty w niecałe 6 do 8 tygodni. Oznacza to, że większość a może nawet wszyscy osiągnęli zakładany poziom polegający na wykonaniu serii 20 powtórzeń podciągania na drążku, jeśli konsekwentnie wykonywali ten program. Nie może być pominięty fakt, że program ten bazuje na regularności. Dzienne wyniki ćwiczeń zilustrowane w poniższych akapitach są kluczem do osiągnięcia i utrzymania poziomu 20 powtórzeń podciągania na drążku.

Poranny trening

Każdego ranka należy wykonać 3 serie pompek. Ma w nie być włożony maksymalny wysiłek. To bardzo ważny aspekt tego programu! Pompki są jednym z najlepszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie obręczy barkowej. Major Armstrong opisał swój poranny trening następująco: Po przebudzeniu wykonuje jedną serie pompek. Następnie poranna toaleta po czy wykonuje kolejną serie pompek, po której idzie się ogolić. Po goleniu wykonuje ostatnia serie pompek. Po skończonej serii bierze prysznic.

Poranny trening powinien być wykonywany przez cały okres trwania treningu. Większości z was dojście do zakładanej ilości podciągnięć zajmie cztery tygodnie, prawdopodobnie zauważycie, że nieumyślnie uzależnicie się od porannego treningu. Jeśli nie to z pewnością docenicie poranny prysznic trochę bardziej. Dostrzegłem, że poranne pompki pomogły mi złagodzić wszelkie bolesne dolegliwości, jakie pojawiły się przez pierwsze tygodnie treningu. Sugeruje stosować ten poranny trening każdego ranka podczas tego okresu, dzięki czemu będziecie się czuli bardziej komfortowo podczas początkowego przystosowania się do reżimu ćwiczeniowego.

Program treningu

Serce całego programu, czyli trening podciągania. Proponuje nie przystępować do treningu podciągania nie wcześniej niż 2-3 godziny po porannym treningu pompek. Program jest wykonywany pięć razy w tygodniu. Harmonogram przewiduje treningi od poniedziałku do piątku. Bardzo ważną rzeczą jest, aby zaprzestać wykonywania podciągania przez dwa dni, sobotę i niedzielę. Jeszcze ważniejszą sprawą jest, aby trening wykonywać przez pięć dni pod rząd (nie rozdzielać dni). Oczywistą rzeczą jest fakt, że ważniejsze jest, aby wykonywać podciąganie niż pompki.

Program ten został wymyślony głównie po to, aby poprawić wynik w podciąganiu na drążku nachwytem. Nachwyt jest preferowana metodą, ale róbcie cokolwiek uważacie za słuszne, aby wykonać jak najwięcej powtórzeń w celu poprawienia twojego PFT. Możesz stosować nachwyt i podchwyt dopóki nie będziesz w stanie wykonywać 20 powtórzeń obydwoma sposobami. Program ten polega na jakości wykonywanych ćwiczeń ilość powtórzeń jest sprawą drugorzędną. Wykonując trening powinieneś się przede wszystkim skupić na właściwej technice ćwiczeń.

Dzień 1

5 Serii podciągania wykonywanych do upadku mięśniowego. 90 sec. Przerwy pomiędzy seriami. Nie martw się o ilość powtórzeń. Na początku zauważysz, że zwiększyła się twoja ilość powtórzeń w 2 ostatnich seriach dopiero po czasie skoczy ci ilość powtórzeń w pierwszych trzech.

Dzień 2

Dzień piramidki. Rozpocznij od 1 powtórzenia, w następnej serii będą 2, w kolejnej 3. Kontynuuj dopóki nie spalisz serii (poprzednią serię wykonałeś robiąc 6 powtórzeń, ale w następnej udało ci się wykonać zaledwie 4 - spalona seria) Wykonaj o jedną serie więcej maksymalnym wysiłkiem. Przerwy między seriami wynoszą 10 sec.

Dzień 3

Wykonaj trzy serie treningowe ( o seriach treningowych później) normalnym chwytem (nachwytem lub podchwytem ręce nieznacznie szerzej niż barki). Przerwy 60 sec między seriami. Następnie trzy serie wąskim podchwytem (ręce złączone razem) Również przerwy 60 sec. Na koniec wykonaj trzy serie szerokim nachwytem. Przerwy 60 sec.

Dzień 4

W tym dniu wykonaj jak najwięcej serie treningowych. Odpoczywaj 60 sec. Pomiędzy seriami. Rób dopóki nie spalisz serii. Nie przekraczaj 9 serii. Jeśli dojdziesz do 9 staraj się zwiększyć serie o jedno powtórzenie w następnym tygodniu.

Dzień 5

Powtórz sesje treningową, który wydawał ci się najcięższa w danym tygodniu. Może się to zmieniać w każdym tygodniu. Możesz również spróbować wykonywać podciągania z obciążeniem w tym dniu

Serie treningowe

Serie treningowe są proste do zdefiniowania, ale wymagają odrobiny poeksperymentowania, aby je zdefiniować indywidualnie. Treningowe serie polegają na wykonywaniu określonej liczby powtórzeń zależnej od trenującego. Oznacza to, że jeden ćwiczący będzie w stanie wykonywać 7 powtórzeń natomiast inny mniej lub więcej. Najlepszym sposobem do znalezienia odpowiedniej liczby powtórzeń jest 3 dzień treningowy. W tym dniu musicie wykonać łącznie 9 serii. Jeśli jesteście w stanie wykonać maksymalnym wysiłkiem 12 powtórzeń twoja treningowa seria zapewne będzie miała 1-3 powtórzenia. Musicie pamiętać, że ważniejsze jest wykonanie poprawnie wszystkich 9 serii w tym dniu niż zrobienie jednego dodatkowego powtórzenia więcej kosztem zmniejszenia serii do 6 lub 7. W tym dniu konieczne jest wykonanie wszystkich założonych 9 serii. Najlepszy pomiar ilości powtórzeń w seriach treningowych wykonuje się w 4 dniu. Jeśli w 3 dniu cały trening skończyliście wykonując założoną liczbę serii w dniu czwartym wykonajcie jedno dodatkowe powtórzenie w seriach na czwartkowej sesji. Jeśli w tym dniu wykonaliście wszystkie 9 serii ze zwiększoną ilością powtórzeń to będzie wasz nowy maksimum na przyszłą środę. W przeciwnym wypadku nie zwiększajcie powtórzeń w 3 dniu.
Pamiętajcie, aby nigdy nie zmniejszać ilości powtórzeń. Jeżeli na przykład zdarzy się tak, że w zeszłą środę zrobiliście wszystkie ćwiczenia wykonując 3 powtórzenia a w następnym tygodniu liczba wam spadła do 2 to nie zmniejszajcie jej na przyszła sesje, zostańcie przy trzech. Próbujcie dalej.

Modyfikacje

Panie mogą zamiast podciągania wykonywać zwis na ugiętych ramionach. Wtedy mierzy się nie ilość powtórzeń, ale czas zwisu.

Podciągania nachwytem mogą zostać zastąpione podchwytem. Mimo to w 3 dniu musicie wykonać 6 serii nachwytem.

Podsumowanie

Ten program działa na każdego, kto jest w stanie włożyć w niego odrobinę wysiłku. Może się zdarzyć tak, że odnotujecie w którymś tygodniu zmniejszenie ilości powtórzeń wykonywanych maksymalnym wysiłkiem. To normalna psychologiczna reakcja. Nie należy się nią przejmować tylko kontynuować trening postępy przyjdą. Większość trenujących była w stanie osiągnąć zakładaną liczbę powtórzeń w bardzo krótkim czasie. Reguły rozpoczynając program byli w stanie wykonać 12-15 powtórzeń. Jeżeli nie jesteście w stanie tyle wykonać osiągnięcie poziomu 20 powtórzeń zajmie wam nieco więcej czasu. Jednak, stosując ten program osiągniecie ten poziom.

konto usunięte

Temat: drążek

Przy podciąganiu nachwytem pracuje cała górna połowa ciała. Nie słuchaj bzdur, że przyda się ktoś do trzymania nóg czy jakiegoś zaciskania dłoni - skąd taki pomysł?! Mając nogi wolne, siłą rzeczy podciągnięcia robisz dokładniej, bo musisz pilnować się przed rozbujaniem. Technikę sobie z czasem wyrobisz, to jest rzecz która przychodzi po określonym czasie. Ważne, żebyś podciągnięcia robił powoli i dokładnie, tak, abyś czuł pracę mięśni.

Na początek polecam ci podciąganie podchwytem, jak już trzy serie po 10 podciągnięć nie będą problemem to zacznij nachwytem.

A co do pompek, chociaż znacznych rezultatów nie przyniosą, to na pewno ci nie zaszkodzą :)
Sergey P.

Sergey P. People leader in
Customer Service

Temat: drążek

Ja robię podciąganie szerokie nachwytem na "górne plecy" oraz wąskie podchwytem na biceps. Jestem zadowolony z efektów.
Podciąganie i pompki to IMHO najlepsze ćwiczenia na całą górną połowę ciała.
Rita S.

Rita S. Project Manager

Temat: drążek

Kamil Kuźmiński:
Przy podciąganiu nachwytem pracuje cała górna połowa ciała. Nie słuchaj bzdur, że przyda się ktoś do trzymania nóg czy jakiegoś zaciskania dłoni - skąd taki pomysł?!

Kamil, ale dla osób, które w ogóle się same nie podciągają to jest najlepszy sposób. Nie każdy umie się od razu samodzielnie podciągnąć choćby 3 razy, serio :/

konto usunięte

Temat: drążek

Rita S.:
Kamil Kuźmiński:
Przy podciąganiu nachwytem pracuje cała górna połowa ciała. Nie słuchaj bzdur, że przyda się ktoś do trzymania nóg czy jakiegoś zaciskania dłoni - skąd taki pomysł?!

Kamil, ale dla osób, które w ogóle się same nie podciągają to jest najlepszy sposób. Nie każdy umie się od razu samodzielnie podciągnąć choćby 3 razy, serio :/
Zdaję sobie z tego sprawę, ale jeżeli zaczyna się od robienia prawidłowych podciągnięć, to później nie ma problemu z przesiadką. A tak z pomocą osób trzecich nabieramy niestety złych nawyków. Jeżeli ktoś ma duże problemy chociażby ze zrobieniem tych trzech to może najpierw poćwiczyć biceps i plecy na siłowni, bo w warunkach domowych to raczej ciężko wystartować.

Wiem, że nie każdy machnie 30 razy, ale żeby wyniki były jak najlepsze to niestety trzeba włożyć dużo pracy, najlepiej już od samego początku. Drążek to przede wszystkim sprawdzian silnej woli, a dopiero na drugim miejscu siły fizycznej :)

Jak już ktoś wcześniej napisał najlepszy drążek to taki, do którego musimy doskoczyć żeby się złapać. Zupełnie inaczej idzie podciąganie na takim, niż na niżej zawieszonym.
Arek B.

Arek B. Bóg mi przebaczy...
to jego zawód.

Temat: drążek

A czy pompki dają podobny efekt jak drążek?Arek B. edytował(a) ten post dnia 08.08.10 o godzinie 21:54
Tomasz Brysiak

Tomasz Brysiak Trader-WYNIKI Z
INWESTYCJI Z LAT
2010-2013. RESULTS
FROM...

Temat: drążek

Ja macham co drugi dzień 7- 8 serii po 12 powtórzeń. Najbardziej według mnie rozbudowują się ręce, barki oraz coraz coś się tam wyłania na brzuchu.

konto usunięte

Temat: drążek

Tomasz Brysiak:
Ja macham co drugi dzień 7- 8 serii po 12 powtórzeń. Najbardziej według mnie rozbudowują się ręce, barki oraz coraz coś się tam wyłania na brzuchu.

Chyba trochę za dużo co drugi dzień plecy? Jak wiadomo są to ćwiczenia bardzo wyczerpujące, a plecy potrzebują min 48 h na regenerację.

A co do sedna to rozbudowują się przede wszystkim mięśnie które zapewniają sylwetkę w kształcie litery V czyli najszersze grzbietu.

Chcesz poprawić wynik w podciąganiu - podciągaj się jak najwięcej z jak najmniejszymi przerwami. Serie zostaw na przyszłość jak już bez problemu będziesz się podciągał 10 razy.
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Temat: drążek

Łukasz J.:
Chyba trochę za dużo co drugi dzień plecy? Jak wiadomo są to ćwiczenia bardzo wyczerpujące, a plecy potrzebują min 48 h na regenerację.

to zależy od intensywności treningu.
Przy treningu pleców o niskiej intensywności potrzebujemy na regenerację 2-3 dni, przy średniej intensywności 4-5 dni a przy wysokiej 6-7.
Przy moim planie treningowym ja trenuję plecy raz na 5-6 dni.

konto usunięte

Temat: drążek

Na plecki w kształcie litery V proponuję dwa razy w tygodniu : ( u mnie się sprawdza) -

I seria:

1. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej 10 powtorzeń ( 1 seria sztanga obciążona 40 kg)
2. Podciąganie na drążku podchwytem ( angazujemy biceps i plecy) 10 podciągnięć lub max ( w moim przypadku x 6 podciągnięć).
Odpoczynek 1 min

2 seria:
1. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej 8 powtorzeń ( 1 seria sztanga obciążona 50kg)
2. Podciąganie na drążku podchwytem ( angazujemy biceps i plecy) 10 podciągnięć lub max ( w moim przypadku x 6 podciągnięć).
Odpoczynek 1 min

3 seria
1. Wyciskanie sztangi na ławce poziomej 6 powtorzeń ( 1 seria sztanga obciążona 70kg)
2. Podciąganie na drążku podchwytem ( angazujemy biceps i plecy) 10 podciągnięć lub max ( w moim przypadku x 6 podciągnięć).
Odpoczynek 1 min

4 seria
1. Wyciskanie hantli siedząc na ławeczce poziomej ( ćwiczenie na barki i plecy) 12 powtórzeń hantlami 10 kg
2. Przyciąganie sztangi do klatki ( ćwiczenie na plecy) 12 powtórzeń sztangą 25 kg
Odpoczynek 1 min

5 seria
1. Wyciskanie hantli siedząc na ławeczce poziomej ( ćwiczenie na barki i plecy) 10 powtórzeń hantlami 15 kg
2. Przyciąganie sztangi do klatki ( ćwiczenie na plecy) 10 powtórzeń sztangą 30 kg
Odpoczynek 1 min

6 seria
1. Wyciskanie hantli siedząc na ławeczce poziomej ( ćwiczenie na barki i plecy) 8 powtórzeń hantlami 20 kg
2. Przyciąganie sztangi do klatki ( ćwiczenie na plecy) 10 powtórzeń sztangą 40 kg
Odpoczynek 1 min

Ćwiczenia tego typu budują plecy w kształcie litery V

Po w/w cyklu podejmuję ćwiczenia na dane partie w systemie stacyjnym tj:

Pn - klatka+ triceps+ brzuch
śr - plecy+ biceps +brzuch
piątek - barki+kaptury+brzuch+nogi

Pozdrawiam

Temat: drążek

Eleganckie drążki treningowe ścienne, sufitowe, wolnostojące znajdziesz w https://www.k-sport.com.pl/pol_m_Asortyment_Drazki-tren..., a polecam z tego powodu, że trenuję na ich sprzęcie od około 3 lat i nie miałem ani jednego problemu serwisowego. Do tego tanio. Niektóre rzeczy teraz tańsze niż kilka lat temu brałem właśnie, co jest wręcz nie do uwierzenia.

Temat: drążek

A takie zestawy - https://hop-sport.pl/porecze-do-cwiczen/ ?
Najlepiej mieć taki, który składa się z kilku elementów. To robi różnicę.
Masz wtedy opcję wykonywania w domu mnóstwa aktywności.
Nie musisz wydawać wielkiej kasy, a poza tym - to jest przecież zakup na lata.
Jak to widzicie?

Podobne tematy


Następna dyskusja:

drążek




Wyślij zaproszenie do