Temat: Co najskuteczniejsze na brzuch z ćwiczeń cardio
Podpinając się pod temat...
Bieganie na czczo - niekoniecznie dobre rozwiązanie - zgadzam się z przedmówcami. Jeżeli nie ma czasu na jedzenie, można wspomóc się odżywką np. typu bulk 50/50 lub przynajmniej BCAA i małą dawką carbo.
Jeżeli chodzi o sposoby biegania - albo:
- aeroby dla osób początkujących, średniozaawansowanych - wysiłek powyżej 30 min w tempie umiarkowanym (65-75 Hrmax) - średnio wychodzi przedział tętna w granicach 120-140
- interwały dla osób bardziej zaawansowanych - do 25 min treningu przeplatanego maksymalnym wysiłkiem i chwilą aktywnego odpoczynku. Długość sprintu do odpoczynku zależy oczywiście od stopnia wytrenowania.
Według badań faktycznie skuteczniejsze w wlace z tłuszczem są interwały.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że trening mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej jest mało skuteczny bez odpowiedniego odżywiania się. Dodam, że w celu uzyskania ładnej sylwetki, powinno stosować się także trening siłowy - połączenie diety, treningu siłowego i kardio daje najlepsze efekty.
Jeśli chodzi o wpływ kofeiny na trening biegowy - zwrócę uwagę na kilka zdań z badań naukowych:
"Poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy zwiększa koncentrację i refleks. Pobudza produkcję adrenaliny. Dodatkowo w dawkach powyżej 5mg/kg masy ciała pobudza produkcję kwasów tłuszczowych. Dzięki temu na energię przetwarzane są kwasy tłuszczowe nie zaś glikogen. Może pozytywnie wpływać na kurczliwość mięśni poprzez uwalnianie wapnia. Jednym słowem jest korzystna zarówno dla aktywności beztlenowej jak i tlenowej"
"Znaczna większość badań wskazuje na poprawę wydolności. Udowodniono poprawę wyników w biegach na średnich i długich dystansach (do 8km).Najdłuższe przeprowadzone badanie było na dystansie 21km i nie wykazało wpływu na uzyskiwane wyniki."
"Korzyści ze stosowania kofeiny były większe wśród osób, które ją rzadko spożywały lub jej wcale nie spożywały. Dlatego też zalecane jest odstawienie kofeiny na 24-48h przed wysiłkiem"
"Kawa może być nie najlepszym źródłem kofeiny ze względu na zmienną jej zawartość. Część badań dodatkowo sugeruje, że kofeina podawana w postaci tabletek poprawiała wydajność a rozpuszczona w kawie już nie. Możliwe, że wynika to z obecności innych substancji, które niwelują ten efekt.. Stąd też w większości badań stosuje się kofeinę w tabletkach"
Źródła:
Matt Fitzgerald – The Caffeinated Runner
Kickboxing – Kofeina na podstawie Wspomaganie procesu treningowego, Paweł Barszowski; " Dozwolone i niedozwolone wspomaganie
Nancy Clark – Caffeine and runners
Dziękuję za uwagę :)