konto usunięte

Temat: AktivlaB

Witam co myślicie o tych suplach? z góry dzięki za odpowiedzi pzdr M.
Szymon Wilczyński

Szymon Wilczyński Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: AktivlaB

Bardzo popularne.
Bardzo tanie.
Wedlug skladu z opakowan bardzo wydajne.

Ja probowalem akurat HMB, wydaje mi sie ze jakis skutek byl - oczywiscie pozytywny.

Tak poza tym to duzo osob twierdzi ze nie oplaca sie w ogole kupowac bo to jest krotko mowiac dziadostwo i pewnie maja racje jesli chodzi o porownania z 5-cio krotnie drozszymi suplami z USA i 10-cio krotnie lepszymi.

A hit jaki slyszalem od zawodowca -> to podobno Gainery mialy cukier waniliowy wiec byly po prostu naturalnm suplementem ... dobrym bo Polskim :D

JEsli chodzi o moja osobe to ja bym polecal jesli chodzi o stosunek ceny do jakosci bo po sobie wiem ze efekty jakies byly a i tak bralem dawke dwa razy wieksza niz producent zaleca
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: AktivlaB

Polska firma.
Moje podejscie do suplementow moze byc dosc kontrowersyjne jednakze postaram sie wytlumaczyc o co chodzi. Mianowicie wiele Polskich firm ktore górują na naszym rynku to badziewia (pozwolicie ze nie bede wymienial marek). Jest to spowodowane na ogol ich marnymi pomyslami i bazowaniu na dzialaniu placebo. Jakosciowo tez sa marne jednakze sa dobrze rozreklamowane. Warto wzorowac sie na suplementach zagranicznych. Coprawda ich cena jest duza ale jest to spowodowane cena dolara. Warto zauwazyc iz suplementy w stanach sa o wiele tansze anizeli w naszym kraju. A jakosc suplementow jest o wiele lepsza. Warto wydac troche wiecej kasy i zobaczyc w koncu efekty.

Warto zaobserwowac iz w stanach wiekszosc dobrze prosperujacych firm produkujacych suplementy ma wlasne wielkie fabryki i wynajduja coraz to nowe rozwiazania. A Polskie firmy na ogol maja jedynie mieszalnie. Zatem nic nowatorskiego nie wnosza.
Pamietam jak z odzywek zagranicznych w Polsce krolowal jedynie Weider, Universal i jakies inne mniej znane. Wtedy zamawialem sobie NutraBolica, SANA, itp. Roznica byla niesamowita.
Wezmy za przyklad najslynniejszego gainera firmy WEIDER.
MEGA MASS 4000 w swym skladzie ma jedynie cukry proste oraz bialko. Czyli prawie tak samo jakbysmy wymieszali zwykly cukier ze sklepu z jajkami i dorzucili kakao.

Dla przykladu dobra odzywka powinna miec duza ilosc innych dodatkow takich jak enzymy trawienne, dobre witaminy, oraz weglowodany i bialka wysokiej jakosci. Bialka powinny byc w formie nie zdenaturyzowanej.

Dobrym przykladem najwyzszej klasy suplementow sa suplementy Doriana Yates'a o ktorych jest bardzo glosno.

Roznica pomiedzy zagranica a Polskimi suplami to roznica w procesie produkcji.
Dla przykladu wytlumacze co to znaczy:
Idziecie na role, wykopujecie 2 ziemniaki. Jednego obieracie, gotujecie i przyprawiacie poczym zjadacie go ze smakiem. A drugiego jecie na surowo.
To jest roznica w procesie produkcji.

Jednakze nie ukrywam ze jest duzo suplementow zagranicznych na ktorych sie zawiodlem. No ale trzeba testowac.

Pozdrawiam serdecznie

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Szymon Wilczyński:

Ja probowalem akurat HMB, wydaje mi sie ze jakis skutek byl - oczywiscie pozytywny.

Masz rację - wydawało Ci się...Witold Rogalski edytował(a) ten post dnia 06.02.09 o godzinie 23:04

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Michał Źródlewski: Roznica pomiedzy zagranica a Polskimi suplami to roznica w procesie produkcji.
Dla przykladu wytlumacze co to znaczy:
Idziecie na role, wykopujecie 2 ziemniaki. Jednego obieracie, gotujecie i przyprawiacie poczym zjadacie go ze smakiem. A drugiego jecie na surowo.
To jest roznica w procesie produkcji.

Czuje sie jakby mnie przeniesli znowu w lata 90-te i turysci z zachodu pytali czy wiem co to walkman... nie przesadzajmy z ta szopka, ze laboratoria, ze niesamowicie nowatorskie pomysly. Izolat CFM to izolat CFM, glukoza to glukoza, mioglobina to mioglobina, a aminokwasy to aminokwasy.
Nie widze roznicy pomiedzy aminokwasami Activlaba a firmy ze Stanow Zjednoczonych co fabryki ma wielkie jak ichnie pola kukurydzy, skoro sklad jest ten sam. Jest leucyna? Jest. Jest izoleucyna? Jest. Czy jest walina? Jest. Mozna cos w nich zmienic? ... Nie. Aminokwasy rozgalezione to takie, ktorych lancuchy boczne sa lancuchami alifatycznymi. Nie da sie tego ulepszyc. Mozna je oczywiscie estryfikowac, ale co nam to mowi..? Co najwyzej to, ze sa bardziej wydajne. Tak naprawde nic nie wiemy o procesach produkcyjnych stosowanych w tych ogrooomnych laboratoriach. Nie wiemy jakich zwiazkow uzywaja przy reakcjach (np. przy estryfikacji zmiana substratu moze znacznie zmienic wydajnosc otrzymanych estrow ). Ciekawy jestem czy ktos jest mi w stanie odpowiedziec na pytania; jakich membran nieorganicznych uzywa sie przy procesie mikrofiltracji przeplywu krzyzowego, ktora jest okreslana mianem "wielce zaawansowanej metody produkcji" (cytat z FA)? Jest tak wielce zaawansowana, ze wykorzystuje sie ja w przemysle mleczarskim w celu oczyszczenia mleka z drobnoustrojow. Kolejne pytanie: jak wielkie laboratorium jest do tego potrzebne? :)
I jeszcze jedno: jakie specjalistyczne warunki sa do tego wymagane, skoro spelniaja je zaklady mleczarskie? (z ktorych uslug swoja droga firmy produkujace suplementy korzystaja).

Moja rada... skupmy sie na ocenianiu produktow po ich ewentualnym wplywie na nasz organizm, a nie przechodzmy od razu na fabryki, laboratorium i innych takich.
Michał Źródlewski:
Moje podejscie do suplementow moze byc dosc kontrowersyjne jednakze postaram sie wytlumaczyc o co chodzi. Mianowicie wiele Polskich firm ktore górują na naszym rynku to badziewia (pozwolicie ze nie bede wymienial marek). Jest to spowodowane na ogol ich marnymi pomyslami i bazowaniu na dzialaniu placebo.

Bazowanie na efekcie placebo to akurat domena amerykanskich marzycieli. Przykladem niech bedzie Anabolic Halo firmy Muscletech. Wyprodukowane w -320F :) czyli jakies -195C.
Jestem fizykiem, chcesz pogadac jakie warunki sa potrzebne do wytworzenia takiej temperatury? :) I ktore laboratoria zniosa ciagla produkcje w takich warunkach? :D
Takich odzywek jest od groma i wszystkie naplywaja zza wielkiej wody.
Michał Źródlewski:
Coprawda ich cena jest duza ale jest to spowodowane cena dolara. > Warto zauwazyc iz suplementy w stanach sa o wiele tansze anizeli > w naszym kraju. A jakosc suplementow jest o wiele lepsza. Warto
wydac troche wiecej kasy i zobaczyc w koncu efekty.

To jak to w koncu jest? Sa drozsze, bo sa lepsze... czy sa drozsze, bo kurs dolara i transport? A jezeli tylko dlatego sa drozsze, to jakim cudem sa lepsze?

Strasznie duzo pytan wyszlo ;p
Na koniec... wezmy dwie firmy Activlab i SAN.
Aminokwasy Activlab (500g), sklad: leucyna, izoleucyna, walina, glutamina i dodatki smakowe.
Aminokwasy SAN BCAA PRO 5000 (690g): leucyna, izoleucyna, walina, glutamina, witamina C i B6 i metoksyizoflawony.
Podobno dodatki smakowe w Activlabie to ok 1/5 wiec wychodzi 400g. Dwa opakowania to 138 zl i mamy 800g aminokwasow. SAN daje nam 690g za 189 zl. Czy Twoim zdaniem witamina C, B6 i metoksyizoflawony (ktorych skutecznosci nie dowiedziesz) sa warte ponad 50 zl?

Ps: Jak sa produkowane odzywki w USA doskonale pokazali w "Bigger Stronger Faster". Polecam ten film.

Ja osobiscie stawiam na te firmy, ktore maja niezbedne atesty, certyfikaty i czuje, ze dzialaja.Andrzej Kostuś edytował(a) ten post dnia 06.02.09 o godzinie 01:48
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: AktivlaB

proszę tylko wziąć pod uwagę ze większość amerykańskich produktów nie przechodzi europejskich kontrol. NP (tak proponowany NOX PUMP, Właśnie Doryana) w nim znaleźli pochodną efedryny. jeżeli ktoś jest sportowcem i podlega komisji WADA, to klops. Biorąc takie suple może wpaść. Nie mowie ze wszystkie z USA takie są, ale trzeba wybierać uważnie, no nie wiadomo co jest w składzie.

- Nie porównujmy suplementów starej dekady (mam na myśli proces powstawania) do nowej.

- wiele polskich firm jest dziś na czele tego rynku. (np OLIMP) Posiadają wszystkie atestaty.

Oczywiście są suplementy diety ze stanów które sobie również chwale. Mówię tylko ze Polskie tez są dobre. A z tego co wiem Olimp tez ma swoją fabrykę, no może sie mylę :P ale to można sprawdzić na ich portalu ;]
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: AktivlaB

Roznica miedzy suplementami jest bardzo duza.
Wezmy BCAA Dymatize.
Zrobienie dobrej tabletki wymaga naprawde duzej wiedzy i znajomosci. W naszym ukladzie trawiennym mamy rozne odcinki z odczynnikami kwasnymi, zasadowymi. Cala magia polega na tym aby tabletka w odpowiednim odcinku ukladu trawiennego zaczela sie rozpuszczac.
Uznajmy iz jest to fabryka z maszynami i mamy okreslony lancuch produkcyjny (uklad jelitowy). Pasarzu jelitowego nie uda nam sie wydluzyc. Mozemy natomiast go spowolnic lub tez przyspieszyc.
Nawiazujac, mamy juz ta linie produkcyjna a na niej roboty ktore to rozkladaja przyjety pokarm. I w skrocie, wazne jest to aby najpierw odkrecic "srobki", ponizniej rozlozyc calosc w odpowiedniej kolejnosci. Inaczej to co przyszlo nie zostanie odpowiednio przyswojone.
Jesli chodzi o tabletki Dymatize, wielu klientow oddawalo stolce w koloze niebieskim itd. Moral. Kiepska przyswajalnosc.

Jesli chodzi o roznice pomiedzy Activlabem a SANem...
Sprobuj sobie BCAA 5000 SANA i zobaczysz roznice ;)
Poza tym za 690gram suplementu SANA placisz w moim sklepie 159zl.
Masz 100 porcji 6,9gramowych. Czyli bardzo ladna dawke.
Zastanow sie czy napewno sie nie oplaca.

Olimp jest na czele rynku ze wzgledu na reklame i na to iz byl na naszym rynku od poczatku i ludzie sie przyzwyczaili. Jednakze dla przykladu produkty zagraniczne w moim sklepie sprzedaja sie o wiele lepiej anizeli Olimp.

Jesli chodzi o MuscleTecha to jest to jedna z pomylek ostatnich czasow :D
AnabolicHalo jest naprawde dobrym... soczkiem xD
Akurat ta firma jest dla mnie mega porazka.

W Zabrzu na pucharze Polski w kulturystyce byl on sprzedawany jako soczek xD 2zl za porcje. To mnie rozbawilo.
Jedyna ciekawa odzywka z tej firmy to NaNO Vapor. Jednakze receptory dosc szybko sie nia nasycaja i po 5 treningach nie czujemy stymulacji.

Bigger, Stronger, Faster bardzo fajny film, zawsze produkcja odzywek zaprezentowana w firmie kojarzy mi sie z naszymi Polskimi firmami :)

Akop. "OLIMP na czele tego rynku." Jakiego?
W Polsce moze tak, jednakze wielu ludzi kupuje juz suple zagraniczne.
A Olimp... Jakos na rynek swiatowy nie wychyla sie z tymi swoimi certyfikatami :)

Dorzuce nasz artykul dotyczacy roznicy pomiedzy odzywkami bialkowimy. Moze to da Wam jakis inny poglad na sprawe.

Pozdrawiam serdecznie
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: AktivlaB

Membrany do mikrofiltracji na ogol stworzone sa z metali szlachetnych b. drogich. Jest to spowodowane tym iz metal nie moze dawac zadnych zanieczyszczen do produktu.

A tutaj obiecany artykuł. Milej lektury ;)

Dlaczego odzywka białkowa nie jest równa odzywce białkowej?

W dzisiejszych czasach, zgodnie z zasadami gospodarki wolnorynkowej, niemalże w każdej dziedzinie podaż zdecydowanie przewyższa popyt. Jest to jak najbardziej prawidłowe. Również na rynku produktów żywności produkowanej na potrzeby suplementacji w sporcie panuje tłok i bezpardonowa walka producentów i dystrybutorów o klienta. Reklamowane są najprzeróżniejsze produkty, do reklam zaangażowani są liczni sportowcy, pewna część suplementów dla sportowców trafia nawet do aptek.
Wielu klientów zagubionych w gąszczu reklam, nadpodaży produktów wyjątkowo niskiej jakości za tak zwaną zadaje sobie pytanie, jakie są różnice między odzywkami białkowymi, że produkty aż tak bardzo różnią się od siebie cenami? Czy wynika to tylko z wyjątkowej pazerności dystrybutorów i producentów? Sprzedawców detalicznych? Czy może też różnica cenowa jest podyktowana jakością produktu, na który składają się zaawansowanie technologiczne produkcji, odpowiedni dobór surowca, dodatków witaminowych, dodatków funkcyjnych wpływających na cechy przyswajalności jak i na cechy sensoryczne produktu /smak, zapach, konsystencja/?
Kolejnym pytaniem, jakie zadaje sobie wielu sportowców pragnących wzbogacić swoja dietę w odzywki białkowe jest: - czy zakupiony i spożywany przeze mnie produkt jest w stanie realnie wspomóc moją dietę w białko wysokiej jakości, czy tez jedynie niepotrzebnie obciążam swój układ trawienny spożywając produkt niepełnowartościowy? Wreszcie czy dana odzywkę odpowiednio wkomponowałem w swoją dietę a może czynie to w sposób nieodpowiedni?
Na te jak i na wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w sposób możliwie najprostszy. Najpierw proponuje stosunkowo szybkie i pobieżne zapoznanie się czytelnika z surowcami na bazie, których produkuje się odzywki białkowe.

Surowce stosowane do produkcji odzywek białkowych
(, dlaczego właśnie białka serwatkowe stanowią najlepszy surowiec do produkcji odzywek wysokobiałkowych?)

- białka serwatkowe
Najpopularniejszym obecnie surowcem stosowanym do produkcji odzywek białkowych jest serwatka mleka krowiego, z której pozyskuje się białko serwatkowe. Rzeczywiście laktoalbumina zawarta w białku serwatkowym mleka kobiecego wraz z albuminą białka jajecznego została przez ekspertów FAO/WHO uznana za białko o najwyższej wartości biologicznej. To znaczy, że skład aminokwasowy wymienionych białek jest najbardziej zbliżony do składu aminokwasowego białek ustrojowych w ciele człowieka.
Do produkcji odzywek białkowych stosowana jest jednak ze zrozumiałych względów serwatka mleka krowiego, a nie kobiecego. Aby z serwatki mleka krowiego, pozostałej po wielkoprzemysłowej produkcji sera, otrzymać wysokiej jakości odżywkę białkową droga jest bardzo daleka.
Podstawową informacją, na która należy zwrócić uwagę jest fakt, ze najwyższą wartość biologiczną ma frakcja serwatkowa mleka kobiecego zwana laktoalbuminą. Również laktoalbumina stanowi jedną z frakcji białek serwatkowych w mleku krowim. Jedną z podstawowych różnic, jakie dzielą białko serwatkowe mleka kobiecego od białka serwatkowego mleka krowiego jest to ze w mleku kobiecym w białkach serwatkowych występuje tylko laktoalbumina oraz białka odpornościowe natomiast w serwatce mleka krowiego oprócz laktoalbuminy i białek odpornościowych(albumina serum, immunoglobuliny, glikomakropeptydy), występuje tez laktoglobulina, której jest aż trzykrotnie więcej niż laktoalbuminy! Frakcja laktoglobuliny posiada nieco inny skład aminokwasowy niż laktoalbumina a do tego skoro nie występuje w mleku kobiecym, a jedynie w mleku krowim posiada właściwości alergizujące. (Uczulające). Mimo to obecna technologia pozwala wyprodukować z serwatki mleka krowiego możliwie najlepszą odzywkę białkową z wysoką zawartością laktoalbuminy. (Co tez przedstawię w dalszej części tekstu)

- białka kazeinowe
Podobnie jak w mleku kobiecym, również mleko krowie zawiera w swym składzie proteinowym frakcje białek kazeinowych. Jednak tu również występuje znacząca różnica.
Otóż w mleku kobiecym występuje ponad dwukrotnie mniej frakcji białek kazeinowych niż białek serwatkowych! Natomiast w mleku krowim ta proporcja jest znacznie przesunięta na niekorzyść białek serwatkowych, gdyż kazeiny jest w nim czterokrotnie więcej niż białek serwatkowych!
Ponad to w skład siedmiu frakcji białek kazeinowych mleka krowiego wchodzi alergizująca dla człowieka (oczywiście nie dla każdego) frakcja kazeiny alfa S-1, której nie znajdziemy w mleku kobiecym. (Zarówno ta jak i inna alergia pokarmowa objawia się biegunką, zmianami skórnymi lub nawet dysfunkcją układu oddechowego, względnie innego ważnego organu - jelit, żołądka)
Kazeina nie jest tez najlepszym źródłem białka ze względu na stosunkowo niską wartość biologiczną, o wiele cięższą strawność w porównaniu do białek serwatkowych i jajecznych, oraz tendencje do wytwarzania w organizmie konsumenta śluzów zalegających układ pokarmowy aż do przełyku włącznie.(Co objawia się niekontrolowanym pokasływaniem)
Wszystkie powyższe fakty zadecydowały o zdecydowanym wyparciu odzywek powstałych na bazie kazeiny, przez odzywki oparte na białkach serwatkowych i jajecznych. Naturalnie można znaleźć sporo odzywek, w których skład wchodzi białko kazeinowe, jednak najczęściej jedynie jako frakcja uzupełniająca do białek serwatkowych lub jajecznych.

- białka jajeczne Zgodnie z wytycznymi ekspertów FAO/WHO białka jaj są obok laktoalbuminy mleka kobiecego uznane za wzorzec białka o najwyższej z możliwych wartości biologicznej. Dlatego tez zdecydowanie nadają się do wykorzystania jako surowiec do produkcji wysokiej jakości odzywek białkowych. Jednak białka jajeczne sa zdecydowanie droższe niż białka serwatkowe, co wynika z różnic w globalnej produkcji mleka względem globalnej produkcji jaj. Wysoka cena białek jajecznych wynika również z wysokich kosztów produkcji koncentratów białek jajecznych. Wszystko to decyduje, że oferta odżywek opartych na białkach jaj jest znacznie uboższa niż szeroka oferta odzywek opartych na białkach serwatkowych.

Odzywki oparte na bazie białek serwatkowych

Jakie były początki i kierunki zastosowania koncentratów białek serwatkowych w przemyśle spożywczym?
Warto jest zapoznać się z początkami produkcji koncentratów opartych na białkach serwatkowych, oraz ich pierwotnym przeznaczeniu w przemyśle spożywczym, gdyż właśnie powyższe zagadnienia stanowiły bazę wyjściowa dla zaawansowanej technologii produkcji odżywek białkowych pochodzenia mlecznego pierwotnie wytwarzanych przede wszystkim na potrzeby karmienia niemowląt,( które nie mogą być karmione mlekiem matki,) a obecnie też do suplementacji sportowców.
Początkowo serwatka powstała po przemysłowej produkcji serów była odpadem używanym w całości do dokarmiania bydła. Jednak już kilkadziesiąt lat temu światowa produkcja serwatki kształtowała się w granicach koło setki milionów ton rocznie! Tak wielki odpad stanowił poważne zagrożenie ekologiczne, ze względu na zbyt dużą zawartość składników organicznych (białek i cukrów).
Dlatego też wraz z postępem technologii uwalniania i frakcjonowania składników roztworów organicznych ( a takim właśnie roztworem jest serwatka) rozpoczęto wielokierunkowe przetwarzanie serwatki. (Technologię procesu powstawania odzywek białkowych opisałem w nr KIF z 2004r w artykule pod tytułem "Jak powstają odżywki wysokobiałkowe". Powszechnie do tego celu stosuje się procesy membranowe takie jak: odwróconą osmozę, mikrofiltrację i ultrafiltrację.).
Najprostszym i zarazem najpopularniejszym produktem powstałym na bazie serwatki jest zwykły proszek serwatkowy, powstały po odparowaniu wody. Głównym zastosowaniem takiego produktu jest wzbogacenie weń paszy dla bydła. Wymieniony produkt w żadnym wypadku nie nadaje się do stosowania jako suplement uzupełniający dla sportowców ze względu na zbyt niska zawartość białka ( do 15%) a zbyt wysoką zawartość laktozy oraz soli mineralnych. Oczywiście można spotkać dystrybutorów pragnących proszek serwatkowy sprzedawać jako pełnowartościową odzywkę dla sportowców, co pozostawię już bez komentarza (!)

Co różni zwykły koncentrat białek serwatkowych od odżywki wysokobiałkowej dla sportowców, - czyli wyrobu finalnego.
Preparaty białek serwatkowych zawierające większą koncentracje białek ( nawet do 80%) są otrzymywane metodami membranowymi, pozwalającymi na oddzielenie, retenatu - czyli koncentratu całości białek serwatkowych, niewielkiej ilości laktozy oraz soli mineralnych ( tzw. popiołów), od permeatu, - czyli odcieku wodnego zawierającego laktozę, sole mineralne i niebiałkowe związki azotowe.
Tak powstałe koncentraty białek serwatkowych są produkowane głównie na potrzeby przemysłu spożywczego, do produkcji hydrolizatów enzymatycznych, funkcyjnych, teksturotwórczych dodatków do żywności ( tworzenie pian i emulsji), jak tez do wzbogacania tradycyjnych i modyfikowanych wyrobów mleczarskich. ( Jogurty, twarogi, pasty kremowe, zabielacze do kawy itp.), oraz jako dodatki do wyrobów cukierniczych, deserów mrożonych, a nawet modyfikowanych produktów mięsnych.
Jednak nawet tak powstały koncentrat białek serwatkowych, aby mógł pretendować do miana odzywki białkowej dla sportowców musi przejść jeszcze wiele procesów technologicznych. Tymczasem na naszym rynku suplementów istnieją dystrybutorzy, którzy wzbogacają 80 procentowy koncentrat białek serwatkowych jedynie w dodatki smakowe, barwnik oraz dodatek zapachowy i traktując to jako wyrób finalny - wypuszczają na rynek.
Proponuje się zastanowić, jakie konsekwencje dla organizmu konsumenta może mieć wysokie codzienne spożycie takiej odzywki? Oczywiście, jeśli ktoś branie odzywki traktuje wręcz epizodycznie, czyli raz na kilka dni spożyje 30 gramowa porcje takiego suplementu - konsekwencji nie będzie żadnych.
Jednak, jeśli sportowiec traktuje taka odżywkę jako codzienne uzupełnienie swej diety w białko i spożywa jej nawet do 100 gram dziennie?
Aby każdy czytelnik z łatwością zrozumiał, jakie sa podstawowe różnice między koncentratem białek serwatkowych produkowanym na potrzeby przemysłu spożywczego, a odzywką białkowa produkowana na bazie koncentratu białek serwatkowych posłużę się pewnymi przykładami.
Otóż mleko ( zarówno kobiece jak i krowie) posiada ponad 70 składników odżywczych. Czyli określone proporcje frakcji białkowych: budulcowych, transportowych - wiążących wartościowe minerały ( jak żelazo, wapń) białek przeciwciał odpornościowych, witamin i minerałów, - czyli określone proporcje wszystkich składników odżywczych niezbędnych do wchłonięcia i zagospodarowania białka jak i różnych rodzajów kwasów tłuszczowych oraz cukrów, podanych w pokarmie w celu prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Jak się wiec ma sam koncentrat białek serwatkowych do swego pierwowzoru?
Proponuje się zastanowić w ile dodatków powinien być wyposażony by podane w nim białko nawet o najwyższym BV, stanowiło pełnowartościowy składnik odżywczy w naszej diecie?
Co stanie się, jeśli nie zostanie ono wyposażone we wszystkie niezbędne dodatki gwarantujące: adekwatny do potrzeb pasaż jelitowy, (czyli odpowiednio długie przebywanie w jelitach zapewniające trawienie i wchłanianie) odpowiednie wchłanianie, rozłożenie na aminokwasy, szybką syntezę własnych białek ustrojowych, ich transport do miejsc docelowych itd.?
Powyższą sytuacje porównajmy do budowy muru:, aby powstał trwały i solidny mur potrzebne jest ściśle wyliczonej ilości cegieł, zaprawy murarskiej, piasku, wody, fachowej siły roboczej oraz odpowiedniej ilości czasu! Jakikolwiek brak w powyższym składzie powoduje porażkę, czyli mur albo nie powstanie wcale, albo powstanie jakaś jego kaleka słaba i nietrwała forma. Podobnie wszyscy spożywający niepełnowartościową odzywkę nie mogą liczyć na sukces w postaci powstania trwałej i solidnej muskulatury!
Każdy, kto taka odzywkę będzie traktował jako podstawę białek w swej diecie ( spożywanie 100 i więcej gram dziennie odżywki) musi się liczyć na stopniowe, adekwatne do czasu trwania tej "kuracji" wyjaławianie (pozyskiwanie) niezbędnych składników uzupełniających z organizmu lub innych posiłków. ( To będzie jak pożyczanie zaprawy murarskiej lub piasku od innej ekipy budowlanej, - czyli pozbawianie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego zachodzenia innych procesów biochemicznych w organizmie). Skutki takiego postępowania będą trudne do przewidzenia, na pewno pierwszym objawem przedawkowania niepełnowartościowej odzywki białkowej będzie biegunka i wiatry, (ze względu na niepełne trawienie białek zawartych w produkcie) kolejnym etapem mogą być wypryski na skórze, lekceważącego nawet takie znaki dawane przez organizm może spotkać poważna dysfunkcja jakiegoś ważnego narządu trawiennego.

Dlatego tez pojawia się podstawowe pytanie :
W jakie składniki dodatkowe powinna być wiec wyposażona odzywka białkowa by sprostać nazwie produktu wysokiej jakości realnie wspomagającego dietę sportowca w pełnowartościowe białko?

Odpowiednie frakcje białek serwatkowych
Podstawową informacją, jaką należy przypomnieć jest fakt występowania w białku serwatkowym mleka krowiego frakcji białek z grupy lakoglobulin, które nie występują w mleku kobiecym. Dlatego tez ich skład aminokwasowy jest różny od składu aminokwasowego białek z grupy laktoalbumin, będących podstawą białek zawartych w mleku kobiecym ( uznanych przez ekspertów FAO/WHO za białko wzorcowe).
W wysokiej jakości odzywkach białkowych, metodami objętymi patentem zostaje zminimalizowana ilości frakcji białek lakoglobulin, dzięki czemu wzrasta zawartość wysoce pożądanej frakcji laktoalbumin. Ciekawym jest fakt kontrolowania określonymi przepisami prawnymi przez odpowiednie organy państwowe ścisłych proporcji określonych składników odżywczych w mleku zastępczym dla niemowląt, produkowanym z mleka krowiego. Otóż z racji dużych różnic między składem mleka kobiecego, a mleka krowiego ilość laktoglobuliny jest ściśle określona,(a w niektórych produktach zlikwidowana do zera) podobnie jest tez z kazeiną i składnikami mineralnymi. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż dla niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem matki, mleko zstępcze wyprodukowane na bazie mleka krowiego jest jedynym źródłem pożywienia. Natomiast w przypadku produkcji odzywek dla sportowców nigdy takie przepisy ściśle określające zwartość składników odżywczych nie powstaną, z prozaicznego faktu, ze odzywka jest jedynie nieobowiązkowym dodatkiem do diety, a nie jej podstawą - bazą żywieniową.
Oczywiście rynek suplementów oferuje tez produkty powstałe jedynie na bazie laktoalbuminy białka serwatkowego, jednak biorąc pod uwagę ze w mleku krowim laktoalbuminy jest trzykrotnie mniej niż laktoglobuliny, oraz koszt procesu oddzielenia tych frakcji - produkt niezawierający laktoglobuliny musi mieć zdecydowanie wyższą cenę.
Niezmiernie ważne są też informacje o zawartości procentowej w odżywce typu Whey, frakcji białek serwatkowych bioaktywnych, takich jak glikomakropeptydy, immunoglobuliny, czy białek transportowych, wiążących - transportujących ważne związki mineralne ( Np. jak laktotransferyna wiążąca żelazo). Bez nich nawet 90% izolat białek serwatkowych będzie jedynie nieudolną imitacją pełnowartościowego produktu uzupełniającego dietę w białka. ( Bez wymienionych białek bioaktywnych produkt jest zupełnie "martwy" - niepełnowartościowy).
Podsumowując - rzetelny dystrybutor podaje, jakie białka serwatkowe i w jakich procentowych proporcjach wchodzą w skład oferowanego produktu.

Dodatki witamin i minerałów
Po procesie mikrofiltracji w otrzymanym koncentracie białek serwatkowych pozostaje pewna ilość nieorganicznych soli mineralnych takich jak związki wapnia, fosforu, sodu. (Które w tej postaci i tak mają bardzo niską wartość żywieniową)Nadmierna ich ilość powoduje powstawanie słonawo-gożkiego posmaku w produkcie, który w takich przypadkach jest tuszowany dużymi dawkami aspartamu. O wiele korzystniejszym dla konsumenta jest, kiedy producent dokona dodatkowego wzbogacenia wyrobu w odpowiednie proporcje minerałów. Jednocześnie starając się o uzyskanie surowca ( koncentratu białek serwatkowych) możliwie wolnego od zanieczyszczeń występujących pod postacią nieorganicznych soli mineralnych. ( Podawanych w specyfikacji surowca jako tzw.. popioły)).

Kompleksy enzymatyczne
Już od dawna niektórzy producenci wyposażali swoje wyroby w dodatki enzymów, co jest podyktowane obawą, że produkt o tak wysokiej koncentracji białek, pozbawiony substancji balastowych (w sposób naturalny przedłużających trawienie), a w dodatku w postaci płynnej może zbyt szybko przejść przez układ trawienny, a ilość enzymów trawiennych będzie zbyt mała by w tak krótkim czasie zapewnić pełne strawienie białek zawartych w produkcie.
Pierwotnie były to enzymy pochodzenia roślinnego (papaina, bromelina, ficyna) które spełniały swoje zadanie i wspomagały procesy trawienne.
Jednak takie postępowanie nie było pozbawione wad. Gdyż enzymy pochodzenia roślinnego miały bardzo szeroki zakres warunków, ( ph, temperatura, aktywność wodna), w których zaczynały działać. Powodowało to, iż działały już po rozpuszczeniu odzywki w płynach ( wodzie, mleku) lub, co gorsza w przypadku dostania się wilgoci do sproszkowanego produktu - znacznie skracały okres przydatności do spożycia.
Dlatego tez zaczęto wyposażać wyroby w opatentowane kompleksy enzymatyczne pochodzenia mikrobiologicznego. Wykorzystano zdolność mikroorganizmów do wytwarzania enzymów o bardzo wąskich zakresach działania. Enzymy zawarte w kompleksach enzymatycznych ( Np. aminogen) działają w ściśle określonych warunkach ( temperatura, ph, wilgotność) adekwatnych do tych, jakie panują w określonym odcinku ludzkiego układu pokarmowego.
Zazwyczaj w skład kompleksów enzymatycznych wchodzi tez laktaza, czyli enzym pozwalający na trawienie laktozy u ludzi, którzy w swym soku jelitowym nie posiadają tego enzymu. Takie postępowanie pozwala na rozpuszczanie odzywki w mleku, również ludziom z nietolerancją laktozy, (czyli dwucukru mlecznego).
Dzięki zastosowaniu kompleksów enzymatycznych wyposażone w nie odzywki, spożywane nawet w 50 gramowych i większych porcjach - charakteryzują się bardzo dobrym wchłanianiem, oraz tzw. "lekkością trawienia".

Dodatki funkcyjne
* Hydrokoloidy i emulgatory ( nap.: guma guar, karagen. Lecytyna) - ich podstawowym zadaniem jest równomierne rozpuszczenie, rozprowadzenie i rozmieszanie sproszkowanego wieloskładnikowego produktu w nośniku, jakim może być woda lub mleko.
Mają one dokonać odpowiedniego zagęszczenia i stabilizacji odzywki po rozpuszczeniu w wodzie. Mówiąc obrazowo dzięki nim uzyskujemy produkt o jednolitej konsystencji, łatwy do przyrządzenia i długo utrzymujący jednolitą konsystencję. ( Produkty tzw. instant).
W przypadku ich braku lub nieodpowiedniemu dobraniu odzywka może się pienić, posiadać nierozpuszczone grudki produktu lub tworzyć zawiesinę wodną na górze przy jednoczesnym nadmiernym zagęszczeniu, osadzaniu się produktu na spodzie sheykera.
* Dodatki smakowe, zapachowe, barwniki (tzw.. dodatki wpływające na cechy sensoryczne produktu) wbrew pozorom sa one integralną, równie ważna jak i inne dodatki funkcyjne, częścią składową produktu. Otóż nasze zmysły reagujące na - smak, zapach, widok produktu - wyzwalają całą kaskadę reakcji na te bodźce. Od zwiększenia wydzielania śliny, po przez wstępne uaktywnienie całej enzymatyki układu trawiennego, az do stymulacji ośrodka głodu w mózgu włącznie.
Dlatego wysokiej jakości odzywka powinna się oprócz innych cech charakteryzować też ładnym zapachem i kolorem, jak i dobrym smakiem - inaczej mrowiąc powinna być produktem pożądanym przez nasze zmysły.
* substancję słodzące - ze względu na potrzebę uzyskania smaku ( naturalne białko jest bezsmakowe) jednocześnie nie zwiększając kaloryczności produktu po przez dodawanie cukrów, najczęściej spotykanymi słodzikami stosowanymi do odzywek są aspartam i acesulfam. Trzeba zaznaczyć, że zarówno jeden jak i drugi posiadają wyznaczone ADI, (czyli dopuszczalne dzienne pobranie w mg na kilogram wagi ciała), zatem nie sa obojętne dla naszego organizmu. Jednak wg ostatnich badań aspartam podawany długotrwale w dużych dawkach może mieć działanie kancerogenne ( nowotworowe), czego podobno nie wykazuje acesulfam.
Niezależnie od powyższych informacji odzywka dosładzana którymkolwiek z nich charakteryzuje sie przyjemnym smakiem, w przeciwieństwie do odzywek bezsmakowych.

Czym powinna się charakteryzować odzywka wysokiej jakości?
Dokonując podsumowania należy stwierdzić, że każda odżywka wysokiej jakości powinna się charakteryzować następującymi ogólnie rozpoznawalnymi cechami
- powinna łatwo się rozpuszczać w wodzie czy mleku, tworząc jednolita substancje bez grudek czy piany
- powinna mieć dobry smak, ładny zapach i kolor, - czym ogólnie ma zachęcać do spożycia.
- powinna być lekko strawna, czyli nie dopuszczalne jest po jej spożyciu powstawanie wzdęć, wiatrów, lub jakiegokolwiek innego dyskomfortu w układzie trawiennym.

Marek Ciołek
PROGRESS

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Michał Źródlewski:
Roznica miedzy suplementami jest bardzo duza.
Wezmy BCAA Dymatize.
Zrobienie dobrej tabletki wymaga naprawde duzej wiedzy i znajomosci. W naszym ukladzie trawiennym mamy rozne odcinki z odczynnikami kwasnymi, zasadowymi. Cala magia polega na tym aby tabletka w odpowiednim odcinku ukladu trawiennego zaczela sie rozpuszczac.
Uznajmy iz jest to fabryka z maszynami i mamy okreslony lancuch produkcyjny (uklad jelitowy). Pasarzu jelitowego nie uda nam sie wydluzyc. Mozemy natomiast go spowolnic lub tez przyspieszyc.
Nawiazujac, mamy juz ta linie produkcyjna a na niej roboty ktore to rozkladaja przyjety pokarm. I w skrocie, wazne jest to aby najpierw odkrecic "srobki", ponizniej rozlozyc calosc w odpowiedniej kolejnosci. Inaczej to co przyszlo nie zostanie odpowiednio przyswojone.
Jesli chodzi o tabletki Dymatize, wielu klientow oddawalo stolce w koloze niebieskim itd. Moral. Kiepska przyswajalnosc.

Nie. Moral jest taki, ze tabletka ma zbyt silny (intensywny) barwnik. Barwniki z reguly nie sa trawione. Ale probuj dalej :)
A cala trudnosc na zrobieniu takiej super kapsulki zelowej polega na tym, zeby rozpuszczala sie np. w odczynnikach zasadowych, a w kwasnych nie. To nie jest wielka filozofia :)
Michał Źródlewski:
Jesli chodzi o roznice pomiedzy Activlabem a SANem...
Sprobuj sobie BCAA 5000 SANA i zobaczysz roznice ;)
Poza tym za 690gram suplementu SANA placisz w moim sklepie 159zl.
Masz 100 porcji 6,9gramowych. Czyli bardzo ladna dawke.
Zastanow sie czy napewno sie nie oplaca.

Probowalem, dlatego je wzialem do porownania. Nie widze zadnych roznic w aminokwasach BCAA pod warunkiem, ze dostosowujesz dawke do potrzeb organizmu, a nie do wskazan producenta, ktory zbytnio uogolnia dawkowanie.

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Michał Źródlewski:
Membrany do mikrofiltracji na ogol stworzone sa z metali szlachetnych b. drogich. Jest to spowodowane tym iz metal nie moze dawac zadnych zanieczyszczen do produktu.

A tutaj obiecany artykuł. Milej lektury ;)
Dlaczego odzywka białkowa nie jest równa odzywce białkowej?

A kto mowil, ze odzywka bialkowa jest rowna odzywce bialkowej. Ja z tego co pamietam napisalem, ze odzywka uzyskana w tym samym cyklu produkcyjnym nie zaleznie od producenta bedzie miala prkatycznie takie same wlasciwosci. Owszem, mozna je ulepszac enzymami trawiennymi i dodatkami smakowymi, ale to jest tylko kosmetyka. Sam sklad i jego jakosc jest niezmieniona.
A Ty Michale ciagle sie upierasz, ze dobre polskie firmy dosypuja do odzywek serwatke rolmlecza i mieszaja ja z cukrem pudrem i aromatem spozywczym.
Nieprawda, firmy takie jak Olimp maja dostep do technologii, ktore zapewniaja im takie same warunki przy produkcji odzywek jak firmom amerykanskim. Stosuja te same barwniki, zageszczacze, te same cykle produkcyjne, te same membrany (pytanie odnosnie membran bylo z ciekawosci, bo praktycznie w kazdym porzadnym zakladzie stosuje sie membrany o tych samych parametrach - maja taki sam strumien i wsp. retencji, a jest to wymuszone normami) itp itd.
Michał Źródlewski:
Czym powinna się charakteryzować odzywka wysokiej jakości?
Dokonując podsumowania należy stwierdzić, że każda odżywka wysokiej jakości powinna się charakteryzować następującymi ogólnie rozpoznawalnymi cechami
- powinna łatwo się rozpuszczać w wodzie czy mleku, tworząc jednolita substancje bez grudek czy piany
- powinna mieć dobry smak, ładny zapach i kolor, - czym ogólnie ma zachęcać do spożycia.
- powinna być lekko strawna, czyli nie dopuszczalne jest po jej spożyciu powstawanie wzdęć, wiatrów, lub jakiegokolwiek innego dyskomfortu w układzie trawiennym.

Najbardziej podoba mi sie zdanie o ladnym smaku, zapachu i kolorze :) Tak, to jest najwazniejsze. Pamietajmy, ze taki efekt otrzymujemy albo dzieki cukrom (co obniza troszke jakosc odzywki wysokobialkowej) albo (jezeli rezygnujemy z cukrow) chemii spozywczej, ktora nie koniecznie jest taka zdrowa (np. aspartam, takich srodkow uzywanych w przemysle spozywczym tzw. ulepszaczy smakowych, ktore sa cholernie niezdrowe jest mnostwo).

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Aaa... jeszcze jeda sprawa. Skoro te procesy mikrofiltracji wykorzystywane przy uzyciu membran z "bardzo drogich" metali szlachetnych sa takie zaawansowane, to dlaczego wsrod procesow biotechnologicznych mikrofiltracja jest uznawana za jeden z mniej efektywnych i obarczonych duzymi wadami? Odp. Bo mikrofiltracja jest procesem zblizonym do filtracji konwencjonalnej. W tych naprawde zaawansowanych procesach jest wykorzystywana do oczyszczania wstepnego :)
Warto sobie uswiadomic raz a pozadnie, ze procesy wykorzystywane w produkcji odzywek (nie zaleznie od kraju) sa pod katem technologicznym na szarym koncu. Mikrofiltracje wykorzystuje sie nie dlatego, ze jest taka skuteczna, tylko dlatego, ze mozna ja latwo wlaczyc do ciagu produkcyjnego i dosyc niskim kosztem mozna tworzyc cale moduly urzadzen produkcyjnych.

I na tym zakonczmy juz te wywody przemyslowe, bo Michal zapytal o Activlaba, a na razie sobie o membranach i frakcjach bialkowych czyta.
Artur Kamzol

Artur Kamzol R&D produktów
leczniczych i
suplementów diety

Temat: AktivlaB

Michał Źródlewski:
Polska firma.
Moje podejscie do suplementow moze byc dosc kontrowersyjne jednakze postaram sie wytlumaczyc o co chodzi. Mianowicie wiele Polskich firm ktore górują na naszym rynku to badziewia
(...)

Drogi Michale,

Twoje podejście do suplementów polskiej firmy ActivLab jest rzeczywiście kontrowersyjne...
Szanując Twoją wiedzę, pozwolę sobie wyrazić całkowicie odmienny pogląd o skuteczności i jakości polskich odżywek i suplementów diety.
W przeciwieństwie do Twoich bezpodstawnych zarzutów na bardzo ogólnym poziomie, przytoczę trochę konkretnych informacji:

1. Pomysły na produkty realizujemy w oparciu o wyniki badań klinicznych skuteczności działania w zakresie efektu fizjologicznego – odpowiedzi organizmu na zastosowany środek odżywczy lub suplement diety. Przypisywane właściwości, o których możesz przeczytać na naszych etykietach produktów są potwierdzone powyższymi badaniami.

2. Placebo z definicji nie działa, a jeśli zauważyłeś efekt placebo to tylko pogratulować! – niestety nie jest to związane z naszymi produktami, ponieważ nie zawierają one w ogóle laktozy (stosowanej klinicznie jako placebo), a siła ich działania opiera się tylko i wyłącznie na składnikach o udowodnionej skuteczności.

3. Wysoka jakość produktów w całym okresie ważności – to unikalna cecha oferowana przez nas, co można również sprawdzić nawet bez laboratorium analitycznego, np. wykonując prosty test organoleptyczny w porównaniu z produktami konkurencji o kilkuletnich okresach ważności... Tutaj zdradzę pewnie tajemnicę, ale nasze produkty muszą spełniać surowe wymogi kontroli jakości w zakresie zgodności zawartości składników z ilościami deklarowanymi na etykietach. Produktów z zagranicy te „ograniczenia” zupełnie nie dotyczą i bardzo często ich skład daleko odbiega od podawanego na etykiecie – polecam lekturę raportów Sanepidu z badań odżywek i suplementów diety.

4. Cena – zgadzam się z Tobą, oferujemy odżywki znacznie taniej od konkurencji (co osobiście mocno mnie wkurza, bo za wysoką skuteczność i jakość powinno się więcej płacić), ale jest to sprawa marketingu, który opiera ceny tylko i wyłącznie na naszych niskich kosztach produkcji...

5. Niestety nasze produkty nie są dobrze rozreklamowane – stąd pewnie wiele pytań o nie na różnych forach ... i stąd również te niskie koszty.

6. Zdemaskowałeś ładnie mechanizm gigantycznych zysków sprzedawców odżywek zagranicznych, które jak słusznie zauważyłeś są bardzo tanie tam (odpowiednio do ich jakości) i bardzo drogie tutaj... po doliczeniu olbrzymiego narzutu sklepu. Jeśli gryzie Cię z tego powodu sumienie – to słusznie, nie ma sensu wysokich cen produktów zagranicznych uzasadniać ich hipotetyczną skutecznością – wystarczy czytać z zrozumieniem (np. przy pomocy Google) skład suplementów made in USA, zwracając szczególnie uwagę na nikłą, wręcz śladową(!) zawartość składników funkcjonalnych.

7. Gainer (trzymając się podanego przez Ciebie przykładu) – np. nasz Gainbody 30 ma skład 1 porcji: węglowodany (maltodekstryna) 60 g, białko (serwatkowe) 30 g, tłuszcz 3 g, oligofruktoza 5 g, kreatyna 1500 mg, tauryna 500 mg, lecytyna 200 mg w tym cholina 36 mg i inozytol 26 mg; laktaza 100 mg, witaminy (C, E, B1, B2, niacyna, kwas pantotenowy, B6, kwas foliowy, biotyna, B12) i składniki mineralne (wapń, fosfor, cynk, żelazo, mangan, miedź, jod, selen, molibden, chrom – 50 % RDA (zalecanego dziennego spożycia).
Jak widzisz dobra polska odżywka ma to co powinna.

8. Proces produkcji przytoczony przez Ciebie jest być może fascynujący(?), ale niestety zupełnie fiction...

Życzę dużo wyedukowanych klientów.

Pozdrawiam serdecznie,
Artur
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: AktivlaB

Michał, nie pisz ze nasz artykuł tylko Marka. Mówisz o sklepie pod dworcem centralnym, bez obrazy ale tam kupuje (większość) młodzi ludzie. Którzy są zapatrzeni w amerykańskich zawodników.

-sprawdź Sobie dokładniej jaki procent kto ma na rynku Polskim i Europejskim.

i właśnie po co tut en artykuł o białku ? wklejasz już go kilak razy. Nie spamujmy działu, pytanie było inne.

Co do sklepów z suplementami, to każdy ma swoją politykę (która pewnie spowodowana jest marzą), więc to był zły przykład.
Akop Szostak

Akop Szostak Trener personalny

Temat: AktivlaB

Zgadzam się z P. Arturem Polskie suplementy są dobre. mamy na tyle dziś dobrą pozycje na rynku ze stać NAS na wykonanie dobrego suplementu diety.

Wiele amerykańskich suplementów jest opartych an składnikach które są zabronione przez federację WADA (kontrola antydopingowa) OCZYWIŚCIE NIE WSZYSTKIE !!

A co do białka (jako suplementu), to już są rózne nowe badania. Jak by się uprzeć to można się odczepić do artykułu. Ale szkoda czasu. P. Marek Ciołek ma dużą wiedzę. I nie probuje jego podważać.
Łukasz Tigy P.

Łukasz Tigy P. www.tigy.pl,
instruktor fitness,
trener personalny,
manager

Temat: AktivlaB

Ogólnie zalecany zdrowy rozsądek wsparty potrzebą wiedzy. Skład to jedna rzecz - druga jest rzetelność i uczciwość producenta - marka na którą trzeba zapracować. Pisanie że polskie jest złe jest równie niesprawiedliwe i bezpodstawne jak to iż każda blondynka to idiotka ... :/
Michał Źródlewski

Michał Źródlewski Konsultant ds.
Suplementacji i
dietetyki

Temat: AktivlaB

Arturze. Wcale nie twierdze ze firma ActivLab jest badziewna. Tego nie stwierdzilem gdyz napisalem dosc ogolnikowo i to nie tyczy sie Waszej firmy.
Artykul o bialku zostal tu wklejony aby przedstawic roznice pomiedzy dobrymi a przecietnymi odzywkami na przykladzie odzywek bialkowych.
Akop zauwaz ze Marek podpisuje sie pod Artykulem na ogol jako Marek Progress zatem reprezentuje nasza firme. Przez co daje nam mozliwosc pisania "nasz" czyli firmy. Jesli chodzi o sklep to mowie takze o sklepie na Stacji Metra Marymont gdzie oferujemy obecnie najwiekszy asortyment suplementow a srednia wieku naszych klientow to 26-28 lat. Zatem sa to osoby rozsadnie myslace.
Oczywiscie nie jestem przeciwnikiem Polskich suplementow.
Suplementy zagranicznych firm takze okazuja sie badziewne jednakze czesto sie zdaza iz maja w swym asortymencie suplementy ktorych dzialanie naprawde bardzo dobrze czuc i po ktorych efekty sa naprawde duze (oczywiscie jesli trzymamy odpowiednia diete)

Pozdrawiam serdecznie

P.S.

Tigy bardzo ladnie to wszystko podsumował.Michał Źródlewski edytował(a) ten post dnia 06.02.09 o godzinie 13:30
Magda Sanchez

Magda Sanchez Trener Kulturystyki,
Trener Personalny,
Instruktor Fitnes...

Temat: AktivlaB

Łukasz "TIGY" P.:
Ogólnie zalecany zdrowy rozsądek wsparty potrzebą wiedzy. Skład to jedna rzecz - druga jest rzetelność i uczciwość producenta - marka na którą trzeba zapracować. Pisanie że polskie jest złe jest równie niesprawiedliwe i bezpodstawne jak to iż każda blondynka to idiotka ... :/


Zapomniałeś jeszcze o policjantach, ale kawałów o nich jest także już znacznie mniej... :)
Szymon Wilczyński

Szymon Wilczyński Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: AktivlaB

Wlasnie to jest bardzo tajny temat :D - sklad danej odzywki napisany na pudelku a rzeczywista wartosc tej odzywki.

ALe bez przesady HMB z ACTIVLABA to HMB, bialko to bialko , BCAA to BCAA ... chyba az takich przekretow to nawet w Polsce nie robiloby sie zeby kantowac ludzi nawet na odzywkach

Kolejna sprawa... Idziesz do sklepu - koles sprzedaje Olimpa powie ze to jest NAJ NAJ NAJlepsza odzywka, idziesz pare przecznic dalej do innego sklepu gosc ma ACTIVLABA to oczywiscie powie ze to ACtivlab jest najlepszy baaaa duzo lepszy niz Olimp ...i takie bledne kolo

konto usunięte

Temat: AktivlaB

Ale do rzeczy... jak oceniacie Activlab? :)
Szymon Wilczyński

Szymon Wilczyński Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: AktivlaB

Tomasz J.:
Ale do rzeczy... jak oceniacie Activlab? :)

Pomimo wielu przeciwnikow, ktorzy mowiac ze to polska firma to jest zla ja twierdze patrzac na stosunek ceny do jakosci, patrzac na sklad ze po prostu JEST TO DOBRA FIRMA POLSKA, TANIA I NA PEWNO WYDAJNA.



Wyślij zaproszenie do