Temat: Skurcze - problemy
Artur Pruziński:
Witam,
Czy ktoś ma może skuteczny patent na skurcze? Pływam od 4 lat niezbyt często, ale w miarę regularnie - raz na 3 tygodnie i zawsze mam identyczny problem - łapią mnie skurcze dość szybko w stopach, co uniemożliwia mi pływanie - często już nawet po 400, 500 metrach.
Zacząłem stosować małą rozgrzewkę przed wejściem do wody, standardowo banany :), ale nie pomaga.
Patentów jest wiele. Kwestia przyczyny skurczu.
1. Regularność wysiłku, nie forsowanie się przy rzadkich treningach.
Z tego co opisujesz nie pływasz zbyt często. Skurcz może być objawem forsowania się.
Mała rozgrzewka przed pływaniem ok pomoże , ale pod warunkiem, że rozgrzejesz miejsce skurczu. Ja osobiście poleciłbym rozgrzewkę tego miejsca i rozciąganie częstsze nie tylko przed treningiem, np codzienne.
2. Gospodarka elektrolityczna. Ogólnie przyjęło się, że jak kogoś łapią skurcze to brakuje mu magnezy i potasu. Wystarczy kopić cud miód suplement i skurcze ustąpią. Bez sprawdzenia w ciemno nie bawiłbym się w to (jak lekarz każe ok, sa ku temu odpowiednie badania krwi). Lepiej żebyś zwrócił uwagę co jesz, czy przed pływaniem jesteś wypoczęty, najedzony.
3. Samopoczucie. Trudno uniknąć skurczy po przemęczeniu psychicznym i fizycznym,
4. Technika pływania. Jeśli płyniesz spięty, siłowo ( jak np kulturyści) dochodzi do skurczu bardzo często zwłaszcza na nawrotach. to samo się tyczy szybkiego wychłodzenia. spięcie doprowadza do tego że zaciskamy drogę krwi do pewnych rejonów mięsni. Nie dotleniony i niedokrwiony mięsień wpada w skurcz.
5. Oddech. zbyt forsowne oddychanie doprowadza do włączenia mechanizmu obronnego mającego na celu zmniejszenie ilości tlenu we krwi (efekt hiperwentylacji) i odwrotnie zbyt rzadkie oddychanie powoduje szybkie zakwaszenie mięśni i ich skurcz
6.Nawyk. Są osoby, które nawykowo reagują skurczem podczas wysiłku. (podłoże psychiczne mające na celu poinformowanie, ze nie czuje się komfortowo przerwij wysiłek)
7. Błędy przy usuwaniu skurczu, dawne urazy, przebyte choroby.
Jeśli pojawia się skurcz nie wystarczy jego przeczekanie. Należy rozluźnić niesieni, rozgrzać, "dożywić". Zwykle nasze radznie ze skurczem ogranicza się do rozciągnięcia mięśnia ewentualnie rewokacji bólu(na przykład wicia paznokcia w jakiś czuły punk powoduje przeniesienie odczucia bólu i rozluźnienia miejsca skurczu)zapominamy o tym że miejsce ze skurczem to jawny uraz, pozwalamy na dalszą degeneracje tego odcinka na kolejne skurcze,stany zapalne. Pojawianie się skurczy często świadczy o schorzeniach układu krążenia, układu nerwowego i w żadnym wypadku bym ich nie lekceważył.
8. Podłoże genetyczne. Jest niezwykle rzadka grupa osób, które maja tendencje do skurczy. Jeśli wierzyć badaniom na ten temat to są osoby posiadający rozwiniętą duża ilość włókien czerwonych. Sa doskonałymi siłaczami, ale w sportach wymagających dużej wytrzymałości, sobie nie radzą.