Temat: Czy dokładanka to dobre ćwiczenie?
Instruktora bym tak szybko nie zmieniał :)
Z mojego doświadczenia wynika, że osoby początkujące zbyt szybko chcą machać rękami na zasadzie kołowrotka do tego dochodzi kolejny błąd skracanie ruchu ręki.
Dokładanaka jak i pływanie z deską kraulem to dobre ćwiczenie dla osób początkujących, jednak należy je traktować jako element nauki pływania, które stosujemy przez pierwsze 4-5 ćwiczeń w trakcie lekcji.
Dużo osób niestety próbując uczyć się pływać z deską, wspiera się na niej by nabrać powietrza.
Niestety gdy tą deskę im zabierzemy to momentalnie widać jak ręka opada w dół w trakcie zaczerpnięcia powietrza, za ręką opada głowa co powoduje łyknięcie wody, a nie wzięcia powietrza.
Może to jest powód dla którego Twój instruktor chciał dać Ci takie ćwiczenie?
Proponuje byś na basenie gdy będziesz sama:
1) Chwyciła deskę górnym chwytem jedną ręką, wyprostowała łokieć, skręciła głowę na bok jak przy braniu oddechu i oparła głowę o ramię, tak spróbuj przepłynąć raz na jeden bok raz na drugi. Druga ręka jest wyprostowana przy nodze.
2) Następnie to samo co wcześniej z tym, że ręka która była wyprostowana przy nodze, wykonuje ruch ręki do kraula. Ciągle głowa na boku.
3) Spróbuj wykonać ćwiczenie 1 bez deski płynąć bardziej na boku tak aby widzieć trochę sufit na basenie, musisz przy tym mocno napiąć rękę, która jest z przodu (na niej się wspierasz), napinasz również mięśnie brzucha oraz nabierasz więcej powietrza, które na chwile nie wydychasz (1-2sekdundy) po to by ciało lepiej unosiło się na wodzie, potem zacznij wydychać i nabierać powietrza płynąć na boku.
4) To samo co 3 ćwiczenie tylko dodajemy ruch ręką jak przy 2 ćwiczeniu jednak proponuje byś na początku nie robiła wydechu do wody. Rusz chociaż 3 - 4 razy ręką przerwij i powtórz. Jeśli dasz radę płynąć bez przerywania to płyń :)
Pamiętaj, że to nie tylko głowa ma się skręcać na bok ale również Twoje ciało trochę musi się skręcić gdy chcesz nabierać powietrza.