Temat z ogorkowej serii: "W oczekiwaniu na 1. kolejke Ekstraklasy.."

Zazwyczaj ja, ale i wiekszosc moich znajomych, mam dosc konserwatywne podejscie do zmian w regulaminie pilki noznej.
Ok, takie calkiem sensowne jak: dodatkowy sedzia od szybkiej analizy powtorek video czy anulowanie zakazu wymiany koszulek na imprezach wyzszej rangi - sa jak najbardziej do przyjecia. Ale przepisy, ktore by byly wymyslone na sile, dla uatrakcyjnienia gry, sa zwykle odrzucane w przedbiegach.

Ale chcialbym troche pofantazjowac i zaprosic Was do wymienienia jakichs pomyslow, ktore na dzis nie maja szans byc brane pod uwage przez FIFE, ale ktore w pewnym stopniu naprawde by byly trafione?
Zaczne od swojego punktu:

"Zmiany hokejowe"
W hokeju, jak zapewne dobrze wiecie, jest wlasciwie nielimitowana ilosc zmian zawodnikow. Momentem zmian jest prawie kazda techniczna przerwa w grze.
Moze w pilce nie chcialbym az nielimitowanej ilosci, ale wyobrazcie sobie, ze byloby ich pare razy wiecej niz teraz, np.: zamiast 3 zmian, mamy 10. Efekty (pozytywne/negatywne):

+ podkrecenie tempa meczu
+ kazdy zawodnik z kadry meczowej moze wyjsc na boisko (rotacja)
+ mniej kontuzji (odpoczynek dla eksploatowanych gwiazd)
+ mniej pilkarzy siedzacych caly sezon na lawce (via Zurawski)
+ pilkarz moze wrocic na boisko nawet po byciu zmienionym (np. specjalista od rzutow wolnych wraca na murawe w 90 minucie na ostatni free kick)

- potencjalne zdezorientowanie widza: kto jest teraz na boisku?
- mozliwe zwiekszenie dysproporcji budzetow klubow (bogaci - biedni), a co za tym idzie jakosci pilkarskiej.
- trudnosci techniczne w informowaniu na stadionie o zmianach (ciezko sobie wyobrazic, zeby przy kazdej zmianie sedzia wpisywal na tablicy numery, czasami sie myla i to trwa dluuugo ;) i komplet zmian trwalby 20 minut czasu meczowego.
Grzegorz T.

Grzegorz T. SNAFU. Szara
eminencja ;)

zatrzymanie czasu gry gdy sędzia użyje gwizdka. Ale mecz równe 90 minut. Czyli jak jest aut można lekko przeciągac jest faul czas gry staje....koniec z doliczonym czasem gry...
plus - koniec z widzimisie sędziego ile doliczyć
każda drużyna ma równo tyle samo czasu
minu - strata sporej ilości emocjonujących końcówke i niespodzianek z tym związanych
Krzysztof Kroczyński

Krzysztof Kroczyński prezes Zarządu,
Orion Instruments
Polska

Kiedyś, jako junior grałem w turnieju, w którym testowano proponowaną zmiane w przepisach: wybijanie autów nogą. Pamiętam, jak dziś - po kwadransie pierwszego meczu każda aklcja wyglądała powtarzalnie: podanie do skrzydłowego, ten nabija bocznego obrońcę, aut i wrzutka na pole karne, w które idą obaj stoperzy. Wyniki były na poziomie 9-6.

Zmiany w locie mają jedną poważną wadę: gra przestanie być płynna. Drużyna zamiast przejść do ataku będzie zmieniać skłąd na ofensywny. Zawodnicy będą dużo mniej uniwersalni, niz teraz. Boczni obrońcy będą wyłącznie bronić, rozgrywający będzie obecny na boisku tyl;ko, kiedy drużyna będzie atakować i w ogóle futbol będzie przypominać piłkę ręczną.

Siłą piłki jest stałość przepisów i naprawdę duże wyczucie we wprowadzaniu zmian. Np. zakaz łapania przez bramkarza podań od kolegów z drużyny był zmianą genialną. Osobiście widzę dwie kwestie, które wymagają uregulowania:
1. Przepis o spalonym - nie wiem, co z nim zrobić, ale stan obecny jest przyczyną gigantycznej ilości pomyłek, nierzadko wypaczających wynik meczu.
2. Ocenianie wydarzeń na podstawie obrazu video. Nie wymaga IMHO uzasadnienia. Dołożyłbym trenerom prawo do żądania sprawdzenia obrazu video. Np po trzy razy w ciągu meczu. Albo po dwa, ale jeśli protest jest zasadny - jego złożenie nie nie liczy się do limitu.
W zasadzie wystarczyłoby wprowadzić tą drugą zminę i problem spalonego by się rozwiązał.