Temat: Buty...
mysle, ze buty sa jednym z najbardizej istotnych elementow. na nich opiera sie cale ciało. oczywiscie nie mniej istotne jest ubranie, wyposazenie dodatkowe (kije i t.p.). ale jednak palmę pierwszeństwa oddałbym butom (może równie istotny jest plecak z racji "cieżaru, który z kolei obciąża ciało, ale to już materiał na osobny wątek).
a propos wypowiedzi Jacka i butów wysokich. na ogól faktycznie takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w górach, ale są wyjątki (chociaż nie polecane dla każdego). but wysoki obejmuje kostkę gwarantując jej mniejszą podatność na skręcenie. nietety to rozwiązanie osłabia staw skokowy, dlatego łatwiej o skręcenie przy chodzeniu w butach niskich. zatem but niski sprawia, że staw skokowy staje się mocniejszy.
sam stosuję rózne obuwie - wysokie w górach typu beskidzkiego, przy turystyce z ciężkim plecakiem. niskie obuwie doskonale sprawdza się w terenie skalnym (idealne rowiązanie jako but "podejściowy"). większa ruchomość kostyki w tym przypadku jest atutem z uwagi na specyficzne ukształtowanie podłoża, nie mówiąc już o lepszym jego czuciu. nie oznacza to jednak, że niski but sprawdzi się dla każdego. trzeba słuchać swojego ciała i poznawać jego "możliwości" :)
oczywiście nie dotyczy to zimy. but niski nie sprawdzi się także w beskidach - zupełnie inna specyfika terenu, podłoże czy chociażby taki szczegół jak wszelkiej maści gady - po prostu, w beskidzkiej trawie łatwiej o ukąszenie a przed tym chroni wysoka cholewka.
przy okazji - luźne bujdałki o membranie i podeszwach.
dlaczego membranę łatwo przemoczyć (nawet tę najlepszą)?
w bucie jest ona przyklejona do podszewki, natomiast jest oddzielona od warstwy zewnętrznej (tkanina, skóra). w skutek użytkowania buta przeciera się w najbardziej newralgicznych miejscach (palce, pięty, zgięcie buta). w przypadku długotrwałego chodzenia w mokrej trawie, mokrym śniegu i t.p. wpierw wyciera się impregnacja, następnie materiał zewnętrzny buta nasiąka wilgocią. ten zaś, trąc o membranę siłą rzeczy doprowadza do jej przemoczenia. z autopsji wiem, że przemoczenie
zaimpregnowanego, nieuszkodzonego buta z membraną to kwestia 1-2h. dla porownania, w tych samych warunkach but ze skory licowanej i olejowanego fabrycznie nubuku nie uległy przemoczeniu (oba bez membrany). trwałość membrany w butach ocenia się na 3 lata.
membrana marketingowo poraża nas parametrami rzedu nastu/dziesiątek tysięcy milimetrów czegoś tam. o ile odpornośc na przemakanie może być w taki sposób "jako tako" wyrażona, o tyle parametr oddychalności to przede wszystkim marketing. mało kto zdaje sobie sprawę, że membrana potrzebuje specyficznych warunków aby oddychać. idealne warunki to niska temperatura (przedział od/do: +10/-15 st. C) i duża różnica wilgotności pomiędzy obiema stronami membrany. w rzeczywistości takie warunki spełnione bywają na ogół zimą. tylko czy zimą oddychalnośc jest potrzebna, kiedy zależy nam na zachowaniu w bucie jak najwyższej temperatury (szczegolnie przy długich wycieczkach lub wręcz konieczności spędzeniu w butach np. nocy)?
wszystko to może wydawać się zagmatwane, ale jest bardzo proste i warto podchodzić do kwestii technologii stosowanych we wszystkich produktach zdroworozsądkowo a wszystko ma swoje wady i zalety. warto je poznać, ale na pewno nie pozwolą nam na to "marketingowcy" od -texów ;)
o podeszwach już krótko (sic! ;) - trudno jednoznacznie powiedzieć, że Vibram jest taki a taki, ponieważ pod tą marką kryje się kilkadziesiąt wzorów podeszew o zróżnicowanym bieżniku, grubości, gęstości a co za tym idzie - ich przeznaczenie jest inne. ogólnie, w odniesieniu do wszystkich firm i rodzajów podeszew mozna powiedzieć, że miękka podeszwa o "niskim" profilu bieżnika (często na czubku gładka typowe dla butów "instruktorskich/podejściowych") przeznaczona jest na teren skalny aby zapewnić duża przyczepność, także na wiglotnej nawierzchni. podeszwy z gumy o dużej gęstości, o głębokim bieżniku - błoto, teren miękki (las i t.p.). podeszwy sztywne, z bieżnikiem głebokim - zima, śnieg. vibram w swoich wyrobach stosuje, dla jaśniejszej klasyfikacji "kropki" na podeszwie. czarna/czerwona - twarda, żółta - średnia, zielona -miękka.
coś jeszcze? chyba tyle :) w razie pytań służę pomocą i sam chętnie wysłucham innych opinii.