Judyta Petrykowska

Judyta Petrykowska Student,
Politechnika Gdańska

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Witam,
od niedawna pracuję w firmie która posiada małe laboratorium. Badamy oleje. Oznaczenia są bardzo proste tj. pomiar liczby kwasowej, lepkości, zaw. H2O, klasy czystości przy pomocy mikroskopu itp.
Niestety po przyjęciu mnie do pracy mój poprzednik został zwolniony i nie przekazał mi należnie stanowiska pracy oraz dokumentacji.
I jeżeli chodzi o analizę chemiczną nie mam problemu, ale już w sprawie papierków trochę się gubię. Zaznaczam, że to moja pierwsza praca i nie posiadam cennego doświadczenia.
Odpowiadam za stan urządzeń oraz za ich normalizację, atesty itp. o czym nie mam większego pojęcia.
Proszę o pomoc czy powinnam w ogóle mieć jakieś papiery, czy są obowiązkowe. Jeżeli tak to jakie? Na stanie posiadam: wagę, mikroskop, wiskozymetr, Wio-Check do oznaczenia wody oraz odczynniki tj. metanol, toluen, KOH, 2-propanol.
A dokumenty jakie odnalazłam to jedynie świadectwo kontroli KOH oraz metanolu, i nawet nie wiem czy jest są one potrzebne, skoro posiadam kartę charakterystyki odczynnika z firmy u której zamawiamy odczynniki.
Z góry dziękuję za pomoc.
Łukasz Z.

Łukasz Z. Woda i ścieki

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Cześć,
podstawowa sprawa jest taka, czy wasze laboratorium posiada akredytację, jeśli tak to trzeba się w nią wczytać, dodatkowo w normy związane z akredytowanymi analizami.

Jeśli nie.... cóż problemu nie ma ;)

Bo wykaz "papierologii" którą musisz tworzyć jest wytworzony w firmie i prawdopodobnie jeśli nie będzie to zakłócało pracy firmy można ten zakres dowolnie zmieniać (w porozumieniu z przełożonymi :P).

Karty charakterystyk są Ci potrzebne do każdego preparatu/odczynnika, co ważniejsze masz się z nimi zapoznać i mniej więcej powinnaś wiedzieć co w nich jest w działach pierwszej pomocy, właściwości, przechowywania etc. i się do tych wytycznych stosować.

Świadectwa kontroli jakości - warto mieć do każdej partii, z tego powodu, że jeśli coś będzie wychodziło źle, albo nie tyle źle tylko niezgodnie z oczekiwaniami (wyniki analizy, wyniki produkcji etc.) to wtedy warto zajrzeć do świadectwa kontroli jakości i sprawdzić, czy dane w nim zawarte mogą wpływać na wynik badań, dodatkowo jeśli wartości te mogą wpływać na wyniki badań, a masz podejrzenie, że między świadectwem kontroli jakości, a rzeczywistością są odchylenia, należy zgłosić się do sprzedawcy z reklamacją lub prośbą wyjaśnienia.

Dodatkowo jeśli masz metanol - to masz truciznę, jeśli masz truciznę musisz mieć na nią odpowiednie miejsce przechowywania (odpowiednio oznaczona szafa/magazyn - w zależności od ilości), dodatkowo powinnaś prowadzić książkę przychodów i rozchodów tej trucizny. Może to być zeszyt, z ponumerowanymi stronami oraz zabezpieczony np. plombą przed wyrywaniem stron.
Prócz metanolu chyba żadne inne substancje wymienione przez Ciebie nie podlegają ścisłej kontroli rozchodu.

Dodatkowo zamawiając np. metanol, prawdopodobnie będziesz musiała podpisywać oświadczenie, że substancja ta nie będzie wykorzystywana do produkcji biopaliw. Ale możliwe, że zostało już to zrobione kiedyś. Nie wiem czy przy każdej partii trzeba to wypełniać czy nie, ale tym to akurat zajmuje się sprzedawca, więc najwyżej coś takiego podeśle - wiec nie ma co się bać ;P

Co do wagi - w zależności od dokładności należy ją co jakiś czas certyfikować - w karcie przeglądów powinny być zapiski kiedy jest kolejny termin. Jeśli waga jest pół analityczna (podziałka do 0,001 g to nie ma certyfikacji, dopiero przy analitycznych czyli podziałka 0,0001 g :) )

Tak czy inaczej proponuję Ci, abyś zrobiła sobie dokumentację techniczną do analiz które wykonujesz (krok po kroku) jeśli takowych nie ma i się ich później trzymać. Dzięki temu jeśli ktoś podczas kontroli z sanepidu/pipu/bhp czy czegokolwiek innego będzie pytał: "a na podstawie czego wykonuje Pani analitykę", pokarzesz wtedy papiery. Dokumentacja ta może być od podstaw stworzona przez Ciebie.

Dodatkowo załóż sobie zeszyt/arkusz w exelu czy cokolwiek na wyniki analityczne, byle była tam data, rodzaj analizy, wynik i partia próbki (czy jak to u siebie oznaczacie) i to musisz mieć prowadzone w taki sposób aby łatwo było po czasie dojść do danych wyników np. na życzenie klienta. Możesz też stworzyć (jeśli takowego nie ma) raport z analiz. Dzięki czemu nawet po latach będziesz mogła stwierdzić, że w danym dniu produkcja była wykonana prawidłowo... bądź nie :)

Ale najlepiej po prostu iść do przełożonego i dopytać się co ta osoba potrzebuje od Ciebie z papierów.
Judyta Petrykowska

Judyta Petrykowska Student,
Politechnika Gdańska

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Nie posiadamy akredytacji. W przyszłości będziemy się o nią starać.
Czyli rozumiem, że jak mam wagę do 0,01 (taka w zupełności mi wystarczy) nie ma potrzeby ceryfikacji? Ale kalibracacja to chyba obowiązuje każdą wagę?
A czy mikroskop podlega jakimś badaniom?Judyta Petrykowska edytował(a) ten post dnia 23.11.11 o godzinie 10:43
Łukasz Z.

Łukasz Z. Woda i ścieki

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Tak kalibrację należy raz na jakiś czas robić, możesz zrobić to sama za pomocą odważników (które są dość drogie i należy je umiejętnie stosować/przechowywać) lub oddać do kalibracji do firmy zajmującej się serwisowaniem wag (koszt pewnie w okolicach 200-500 PLN).
Jedynie co to przy wynikach powinno podawać się odchyłkę wagi i już ;)

Co do urządzeń optycznych - nie znam się i nie używam.
Z tym, że w mikroskopie prócz żarówki raczej nie ma co się zepsuć w czasie normalnego użytkowania.
Radosław Szczerski

Radosław Szczerski Inspektor Ochrony
Danych, Compliance
Officer, Audytor i
T...

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Judyta Petrykowska:
Witam,
od niedawna pracuję w firmie która posiada małe laboratorium. Badamy oleje. Oznaczenia są bardzo proste tj. pomiar liczby kwasowej, lepkości, zaw. H2O, klasy czystości przy pomocy mikroskopu itp.
Niestety po przyjęciu mnie do pracy mój poprzednik został zwolniony i nie przekazał mi należnie stanowiska pracy oraz dokumentacji....

Temat jest na tyle złożony, że nie da się opisać w kilku zdaniach jak należy wykonywać badania i zarządzać laboratorium - jak kontrolować wiarygodność wyników - co jest podstawą sensu działania laboratorium jakiegokolwiek.

Po pierwsze, czy masz jakiś system zarządzania (ISO), dokumenty opisujące ten system, jeżeli nie weź normę ISO 17025, poproś o możliwość odbycia szkolenia w tym technicznego - inaczej nie ma to sensu.

Wyposażenie pomiarowe:
Mikroskop jeżeli nie ma siatki pomiarowej, filtrów polaryzacyjnych itp., które można wzorcować podlega tylko konserwacji, waga w systemach zarządzania powinna być wzorcowana inaczej kalibrowana wg PCA oraz sprawdzana w miarę potrzeb w zakresie pomiarowym - ważysz masy koło 100 g to odważnik bliski tej masy może być jako kontrolny/wzorcowy (odważnik musi posiadać świadectwo wzorcowania) okresy między wzorcowaniem, sprawdzeniem ustala się wg. zasad, które sama przyjmujesz - pomocne sa tu normy i doświadczenie. i tak dalej, i tak dalej

...a czy PCA jest? czy nie? nie ma to znaczenia - jeżeli coś robisz musisz wiedzieć, czy robisz to dobrze? do tego potrzebujesz systematycznej planowanej kontroli jakości wszystkich stosowanych metod.

Twoje problemy to problem całej firmy i osób zarządzających firmą oraz laboratorium, chyba że wzięłaś na siebie trud zarządzania całym laboratorium ( ... i nie ma znaczenia jekiej wielkość jest to lab. - przynajmniej w zakresie merytorycznym) - moja rada szukaj dobrego nauczyciela, który pomoże Waszemu laboratorium i Tobie - może jest ktoś taki w firmie ? Laboratorium jednej osoby to nie jest dobry pomysł.

Jest opcja, że pracujesz krótko i może jeszcze nie wszystko Ci powiedzieli - ale to znowu nie jest dobra oznaka - zato Ty masz szansę pokazania się z dobrej strony i wprowadzenia nowego ducha jakosci w Laboratorium :)

Pozdrawiam

sprzęt jest wzorcowany/kalibrowany w lab. wzorcujących akredytowanych i GUM, u siebie sprawdzasz go do tego legalizacja np wag co 25 miesięcy - kolejny wymóg prawny ale nie dotyczy wszystkich,

odczynniki - tzw materiały pomocnicze - mogą posiadać certyfikat jakości pokazujący czystość preparatu wystawiony przez producenta

w laboratorium nic nie certyfikujemy chyba, żę zajmujesz się certyfikacją wyrobu to inna sprawa - współpracujesz z jednostką certyfikującą - ale tu bez akredytacji i systemu w lab nie ma o czym mówić.

jeszcze raz pozd - jak coś pisz na priv

Temat: Certyfikaty/kalibracje/akredytacje/świadectwa kontroli...

Witam,
organizujemy szkolenia dedykowane pracownikom laboratoriów badawczych.
Nasze szkolenia prowadzone są w formie warsztatów co daje uczestnikom możliwość dyskusji na interesujące ich tematy. Miałabyś świetną okazję do uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

zapraszam na naszą stronę http://www.isotop.pl/szkolenia.html.

Miejsce szkoleń:Gdańsk

W ofercie mamy następujące szkolenia:
* Nadzór nad wyposażeniem pomiarowo-badawczym*
a poza tym:
* Praktyczne aspekty realizacji porównań międzylaboratoryjnych
* Szacowanie niepewności pomiarów i badań fizykochemicznych
* Analiza ryzyka procesu produkcyjnego w przemyśle farmaceutycznym
* Praktyczne aspekty walidacji metod stosowanych w laboratorium
* Auditor wewnętrzny ISO 17025 w laboratorium badawczym
* Wdrożenie wymagań normy ISO 17025 w laboratorium badawczym
* Auditor wewnętrzny REACH
* Praktyczne aspekty realizacji pomiarów w środowisku pracy (hałas,
oświetlenie elektryczne) w oparciu o PN-EN ISO 9612:2011, PN-EN
12464-1:2011

Jeśli chciałabyś więcej informacji zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Laboratorium chemiczne (?) ...




Wyślij zaproszenie do