Temat: pytanie o zasady
Izabela Kwasiborska:
1. Czy mozna podczas meczu bedac na srodku boiska kozlowac pilke, pozniej ja puscic, zrobic dwa trzy kroki bez pilki i dalej ja wziac i kozlowac? (nie, przestales kozłować to albo piłke łapiesz albo ja podajesz. Chyba że wybito ci ją z rąk czytli piłke dotknal przeciwnik, w takim wypadku możesz znowu kozłować)
Wedle przepisów:
Art. 24 Kozłowanie
24.1 Definicja
24.1.1 Kozłowanie rozpoczyna się, kiedy zawodnik po wejściu w posiadanie żywej piłki na boisku rzuca nią, uderza, toczy, kozłuje po podłodze lub umyślnie odbija o tablicę i dotyka jej ponownie, zanim zostanie dotknięta przez innego zawodnika.
Kozłowanie kończy się, kiedy zawodnik dotknie piłki jednocześnie obiema rękami lub pozwoli jej spocząć w jednej lub obu rękach.
W trakcie kozłowania piłka może być wyrzucona w powietrze pod warunkiem, że dotknie ona podłoża lub innego zawodnika, zanim zawodnik kozłujący ponownie dotknie jej ręką.
Nie ma ograniczenia liczby kroków, które może zrobić zawodnik, kiedy piłka nie ma kontaktu z jego ręką.
Do momentu gdy piłka będzie się odbijała/toczyła to na 100% nie ma błędu. Problem w interpretacji może być w momencie kiedy piłka "zatrzyma się" (leży w bezruchu) - czy podbicie ją jedną ręką i kontynuacja kozłowania będzie błędem czy nie...
2. Kiedy dokladnie jest noga podczas meczu? (wtedy kiedy Ty piłke kozłujesz i podając do przeciwnika odbije sie ona od nogi przeciwnika i wypadnie na aut. Albo sam sobie wyrzucisz piłke na aut kopniakiem :) wtedy jest piłka dla przeciwnika. to chyba logiczne :).
Tak ale wymaga to jeszcze uściślenia. Piłka niekoniecznie musi wypaść na aut by odgwizdana została "noga".
Jako takiej "nogi", jak w piłce noznej "ręka" to raczej w koszykówce nie ma.
No właśnie jest.
Nie można zagrywać piłki nogą.
Wedle twojego twierdzenia to dopuszczalne jest przedryblowanie piłki nogą na połowę przeciwnika albo podania piłki nogą do kolegi z drużyny (aby tylko nie wypadła w aut).