Andrzej
Kalisz
Kung Fu, Tai Chi,
Qigong
Temat: A co się dzieje w IKEN?
Jak wiadomo od początku lat 60. XX wieku Masutasu Oyama miał kontakt z Kenichi Sawai, który w czasie II wojny światowej uczył się w Chinach podstaw Iken (Iken w pisowni japońskiej, Yiquan w pisowni chińskiej). Po wojnie Sawai nie miał możliwości kontaktu z chińskimi nauczycielami, więc na bazie tego co się zdążył nauczyć stworzył swój wariant, który nazwał Taikiken. Masutatsu Oyama niektórym ze swoich uczniów poradził uczyć się dodatkowo taikiken u Sawai'a.Gdy w latach 80. Chiny się otwarły, uczniowie Sawai'a zaczęli jeździć do Chin, douczać się pełnego systemu Iken (Yiquan). W Japonii zaczął nauczać Chińczyk Sun Li, którego uczniami zostali też przedstawiciele karate kyokushin, z Hatsuo Royama na czele.
Poza Japonią Iken w kyokushin ćwiczony jest głównie przez przedstawicieli organizacji Royamy, ale nie tylko.
Szczególnie intensywnie rozwija się Iken w środowisku kyokushinu w Rosji. Dwaj główni propagatorzy to Anatolij Krivodiedov i Andriej Brazhnikov.
Anatolij Krivodiedov - organizacja IBK, uczy się u Yao Chengronga (brat bliźniak Yao Chengguanga, z którym związana jest Akademia Yiquan. Anatolij prowadzi wiele szkoleń Iken dla karateków z IBK w Rosji i na Ukrainie. Był też kilka razy na seminariach z Yao Chengguangiem, organizowanych w Moskwie.
Andriej Brazhnikov - IKO Matsui (w 2010 mistrz Rosji w kategorii weteranów) - uczy się u Cui Ruibina (ten był również uczniem ojca braci Yao). Andriej działa w syberyjskiej części Rosji. W zeszłym roku mieliśmy okazję spotkać się z nim w Chinach.
Z kolei na Węgrzech kluby shinkyokushin uczą się Iken od Shigeru Uemury, który mieszka we Francji.
Przedstawiciele Iken (Yiquan) w Chinach z powodzeniem startują w turniejach sanda i mma. Tutaj tylko jeden przykład młodego zawodnika Iken:
http://www.youtube.com/watch?v=qIh4Pves2jk
W Europie zaczynamy pod patronatem mistrza Yao Chengguang rozwijać YIQUAN.COmpetitions, z czterema formułami współzawodnictwa, kolejno kładącymi nacisk na wybrane aspekty umiejętności ważnych w walce, każda z kolejnych formuł bardziej otwarta, łatwiejsze formuły przygotowujące do trudniejszych:
1. Easy tui shou - nacisk na podstawową równowagę,
2. Tui shou - nacisk na umiejętność wychwania przeciwnika i wykorzystania tego do obalenia lub wyrzucenia z pola walki,
3. Easy san shou - uproszczona formuła wolnej walki z ograniczonym kontaktem, ale z możliwością uderzania wszystkimi częściami ciała, obalaniem, wyrzucaniem z pola walki,
4. Elite san shou - pełen kontakt, uderzenia wszystkimi częściami ciała, obalenia, wyrzucenia z pola walki. Wariant stójkowy oraz wariant z włączonym parterem.
Odbyły się już małe turnieje w pierwszych trzech formułach:
Easy tui shou
http://www.youtube.com/watch?v=9eLKDVuM56s
Tui Shou
http://www.youtube.com/watch?v=GmIABaKEG1Q
Easy San Shou
http://www.youtube.com/watch?v=QFxiMImgHWA