Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky


Obrazek

Damian a Luděk ahoj!

EDIT: to je lepsi?

Śląsk Opawski

Obrazek

w całości leży w granicach Czeskiej Republiki. Jest to zachodnia część czeskiego Śląska.
Centralnym miastem, centrum kulturalnym i administracyjnym Śląska Opawskiego i całego Śląska w granicach Czeskiej Republiki jest miasto Opawa (Opava).
W mieście tym znajduje się najstarsze w całym Śląsku, funkcjonujące nieprzerwanie od 1814 roku, muzeum (Muzeum Śląskie - Slezské Muzeum).
W Opawie ma również swoją siedzibę powstały w 1989 r. Uniwersytet Śląski (Slezská Univerzita).

Od XVIII wieku, kiedy na skutek Wojen Śląskich większość Śląska przypadła Prusom, przy państwie Habsburgów pozostała tylko część Górnego Śląska - Śląsk Opawski oraz Śląsk Cieszyński. Oba regiony były zwane odtąd w austriackiej terminologii Śląskiem Zachodnim i Wschodnim. Regiony posiadały w ramach państwa rozległą autonomię aż do upadku Cesarstwa Autro-Węgier i powstania Czechosłowacji.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku władze Czechosłowacji zamierzały powiększyć obszar Śląska Opawskiego w kierunku Raciborza, do którego dotarli czescy żołnierze. Przedstawiciele czechosłowackiej administracji ogłaszali w podraciborskich miejscowościach, które do XIV wieku należały do Moraw, że tereny te zostaną przyznane Czechosłowacji. Wojsko polskie i czeskie szykowało się do otwartego konfliktu zbrojnego, jednak władze Związku Radzieckiego doprowadziły do porozumienia, które podpisano w 1947 roku.Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 14.12.10 o godzinie 14:58

konto usunięte

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky

Hele, nezapomněl jsi na někoho?

Zduř.
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky

Mapa pokazuje obecny "Kraj Morawsko-Śląski", a nie "Czeski Śląsk". Np. miasta Valašské Meziříčí lub Zábřeh są na Morawach, a nie na Śląsku. Granicę Śląska tworzą m.in. rzeki Ostravice i Odra. O, tu jest artykuł o morawsko-śląskiej granicy: http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsko-slezsk%C3%A1_hra...

Edit: poprawa linkuLuděk V. edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 00:16
Maciej P.

Maciej P. zgrany.wordpress.com

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky

Mniam :)

http://www.cuketka.cz/?p=2149
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky

http://www.rig.katowice.pl/default.aspx?docId=20676
KURSY JĘZYKOWE
JĘZYK CZESKI BIZNESOWY

W czasach intensywnego rozwoju kontaktów handlowych z zagranicznymi kontrahentami znajomość języków obcych wśród pracowników polskich przedsiębiorstw staje się priorytetowym elementem strategii rozwoju firm i jest niezbędna do skutecznej komunikacji biznesowej. Kompetentny pracownik kreuje pozytywny wizerunek firmy odbierany przez potencjalnego partnera handlowego.

Z uwagi na ten fakt w ofercie szkoleń Regionalnej Izby Gospodarczej
w Katowicach znalazł się cykl intensywnych szkoleń z zakresu języka biznesowego czeskiego.

Cykl szkoleń językowych składa się z trzech modułów i jest kierowany do osób które używają, bądź będą używać tego języka jako narzędzia pracy (istnieje możliwość odbycia tylko jednego modułu językowego, jak również skorzystanie z całego cyklu szkoleń). Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego lektora native speaker’a, członka AUCCJ (Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka – Stowarzyszenie Nauczycieli Czeskiego jako Języka Obcego) w Pradze specjalizującego się w nauczaniu języka czeskiego biznesowego.

03.02-10.03.2011 - JĘZYK CZESKI BIZNESOWY I
Informacje organizacyjne:
UWAGA! OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!Tomasz W. edytował(a) ten post dnia 01.02.11 o godzinie 16:29
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Górny Śląsk po czesku / Horní Slezsko česky


Obrazek
]
Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy wydanej przez wydawnictwo Wart i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Publikacja ta została napisana przez zespół autorów pod redakcją Ireny Adamczyk i Henryka Wawreczki. Na ponad 360 stronach znaleźć można informacje o 82 drewnianych obiektach sakralnych po obu stronach Olzy oraz ponad 700 fotografii, często unikatowych, omawianych obiektów, ich wnętrz i zabytków ruchomych stanowiących ich wystrój. Dla zilustrowania historii obiektów wykorzystano zbiory muzealne, prywatne oraz kościelne. Współczesne fotografie wykonane zostały przez Henryka Wawreczkę.

Pierwotnie książka obejmować miała wyłącznie Śląsk Cieszyński, ale w miarę zbierania materiałów granice zasięgu przesuwały się, a autorom żal było pominąć drewniane zabytki leżące często tuż poza granicą Śląska Cieszyńskiego. Ostatecznie omawiany obszar odbiega od obecnej granicy administracyjnej i państwowej, a łącznikiem są Beskidy i ich bliższa i dalsza okolica oraz w niemałym stopniu również historyczne i kulturowe powiązania terenu. Pod względem położenia geograficznego wybrany teren w Republice Czeskiej zajmuje większą część Morawsko-Śląskiego i niewielką część Zlinskiego Kraju, w Polsce natomiast obejmuje południową część Województwa Śląskiego, a w jednym przypadku sięga do Województwa Małopolskiego. Dla lepszej orientacji na końcu części tekstowej książki umieszczona została mapa, konkordacja z nazwami miejsc leżących na Śląsku Cieszyńskim, indeks alfabetyczny oraz współrzędne GPS. Miejscowości zostały zestawione kolejno według alfabetu czeskiego, w nagłówku rozdziału zawsze użyto nazwy oryginalnej według obowiązujących dzisiaj czeskich lub polskich nazw urzędowych. Cały tekst został napisany w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.



Wyślij zaproszenie do