Temat: Projekt Pola Golfowego
Nie jestem znawcą, ale rozmawiałem ostatnio z architektem pól golfowych, Tonym Ristolą (US). Podbno liczy się:
- estetyka (żeby pole było inspirujące wizualnie)
- atrakcyjność sportowa (pole musi być ciekawe, umożliwiać różne strategie gry)
- to, czy pole wkomopnowuje się w otaczający krajobraz (czasem np. sztuczne pagórki na płaskiej jak blat stołu równinie wyglądają po prostu nienaturalnie)
Do najczęstszych "grzechów" współczesnych pól golfowych należy podobno przesadna dbałość o esetykę, kosztem atrakcyjności sportowej. Aby osiągnąć efekt idealnie zielonego trawnika buduje się pola golfowe z wąskimi fairwayami (co ułatwia nawadnianie i utrzymanie trawy w odpowiedniej kondycji, zużywa się też wtedy mniej wody). Niestety, wąskie fairwaye często uniemożliwiają umieszczenie bunkrów w poprzek linii gry. W efekcie - gra staje się wówczas siłowa i polega głównie na posyłaniu dłuuugich piłek. A to na dłuższą metę nudne. Dobra architektura golfowa wprowadza większe zróżnicowanie, urozmaicające rozgrywkę.
Wybitna architektura (nie tylko golfowa) nie trzyma się też standardów. Ona je wyznacza. Czasem przychodzi jej w sukurs natura. Nie każde pole golfowe może mieć jednak "na wyposażeniu" np. Pacyfik. Niektóre z pól pozostają niezapomniane właśnie dzięki krajobrazowi. Pozostałe, muszą polegać na samych sobie. Tutaj istotne będą m.in. dwie rzeczy.
Po pierwsze - spójny charakter. Czasem zdarza się (przypadek jednego z polskich pól), że pole golfowe wybudują dwie (lub więcej) firmy wykonawcze. Efekt? - Wygląda to już trochę niespójnie, tak jakby obiekt nie wyszedł spod ręki jednego architekta. Najlepsze pola golfowe są spójnymi kompozycjami. - Tak jak dzieła sztuki.
Po drugie - greeny. Szacuje się, że ponad 60% golfa to gra krótka. Dlatego by rozgrywka była ciekawa, greeny powinny być urozmaicone. Większe, mniejsze, greeny jako proste przedłużenie fairwaya, albo greeny podniesione do góry, itp.
Pola golfowe są oczywiście różne - "rodzinne" i proste, mistrzowskie i trudne. W Polsce dobre pole nie powinno być przesadnie trudne z uwagi na to, że większość golfistów to przecież amatorzy, a nie jest ich jeszcze tak wielu.
To tyle, ile udało mi się zapamiętać. ;)
Żeby liznąć trochę estetyki architektury pól golfowych, można zajrzeć na
http://golfclubatlas.com
Pozdrawiam