konto usunięte

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Zastanawiam się, jak oceniacie tegoroczny WPP...co sądzicie np. o zdjęciu z zamachu na Benazir Bhutto? Jakie są wasze ogólne opinie na temat takich konkursów???

i link ze zdjęciami:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80276,4910853...
Dariusz Kotański

Dariusz Kotański Kierownik ds.
Administracji /
Facility Manager ,
Circle K...

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Dla mnie WPP zawsze miało coś w sobie. Lubię klimat zdjęć które tam wygrywają..
Maciej Ochman

Maciej Ochman Kreatywnie, prawie
wszystko ;]

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Tak jak ubiegłoroczna edycja łapała emocje na hak, tak w ty roku 2, no może 3 zdjęcia prezentują poziom godny nagród. Bardzo słabo w tym roku...
W dodatku jedynym miejscem prezentowania wystawy w Polsce będzie Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. A Katowice, Warszawa, Kraków?!Maciej Ochman edytował(a) ten post dnia 10.02.08 o godzinie 22:45

konto usunięte

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Zdjęcie które wygrało w tym roku jakoś do mnie nie przemawia, ale za to ubiegłoroczne to było coś!
Dawid Skoblewski

Dawid Skoblewski Analityk biznesowy

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

1. miejsce w kategorii "Portrety - zdjęcie pojedyncze''; Putin - Prezydent Rosji; Platon, UK, dla Time

Jeśli to ma być doskonały portret... wybaczcie, to zdjęcie do legitymacji partyjnej.

1. miejsce w kategorii "Wydarzenia w zbliżeniu - reportaż''; Zabójstwo Benazir Bhutto, Pakistan; John Moore, USA, Getty Images

Zdjęcie technicznie beznadziejnie. Brak ostrości. Wszystko się rozmywa. Jak w "zbliżeniu reportaż" można nagrodzić coś, co nie odnosi do tematu - bez podpisu nie wiedziałbym co to jest.

jedynie zdjęcie:
1. miejsce w kategorii "Współczesny świat - zdjęcie pojedyncze''; Przenoszenie zabitego goryla, Kongo, Brent Stirton, Południowa Afryka, Getty Images dla Newsweek

zrobiło na mnie wrażenie...
Krzysztof S.

Krzysztof S. Software Developer
C++, Java, MDL, SQL

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Od kilku lat staram się w miarę regularnie pojawiać się na każdym WPP i z przykrością muszę stwierdzić, że mimo, że uwielbiam fotografię to każda kolejna wystawa jest gorsza od poprzedniej i w tym roku wygląda na to, że to się potwierdzi. Jestem co prawda fotografem-amatorem ale nie podobają mi się te zdjęcia od strony technicznej. Są niewyraźne, jakieś takie kadrowanie czasem bezpłciowe ... A nagroda dla zdjęcia z zabójstwa Benazir Bhutto sugeruje, że to nie zdjęcie wygrało a podpis pod nim, bo zdjęcie wg mnie jest nijakie, nic mi nie mówi ... Co do tematyki to uważam, że od kilku lat jest za dużo polityki a za mało ludzi ... Chyba ta wystawa ewoluuje w kierunku, który mi osobiście nie odpowiada ...

konto usunięte

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Drodzy Państwo:) Nie zagłębiając się w szczegóły tegorocznej edycji WPP, to ostrość w fotografii to pojęcie względne, i nie chodzi o ostrość tylko o emocję, którą oddaje zdjęcie, nie chodzi o doskonały wyreżyserowany kadr jak w przypadku niektórych obrazów, ale o oddanie uczucia i chwili... a to akurat jest w tych zdjęciach, o których piszecie:)
Jarek B.

Jarek B. Life goes on...

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

No zdjecia.....
Każdy ma swoje spojrzenie na świat, dla każdego to samo zdjęcie moze przedstawiać coś innego

Znając naszą polska skłonność do dywagacji to zaraz będziemy tu mieli wątek sprzętowo, techniczno artystyczny :)

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

emocje to kwestia indywidualnego odbioru.wiec trudno mówic autoratywnie ze w tych zdjeciach są emocje, bo jak widac z postów - nie wszyscy je czują. jeśli chodzi o zdjecie z zamachu - przyznam ze i ja nie czuję. pal licho ostrość ale brak emocji? to kaze sie zastanawiac i dywagowac.

oprócz wzmiankowanego goryla ja bym wyróznił to zdjecie:
1. miejsce w kategorii ,"Wydarzenia ogólne - zdjęcie pojedyncze''; Operacja "Kamienna Lawina", dolina Korengal, Afganistan; Balazs Gardi, Węgry, VII Network

podoba mi się zestawienie postaci, ich wzajemna relacja i zderzenie zolnierskiego uniformu sielankowoscia krajobrazu...:)
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

....błąd...poszło 2x to samo - post do usunięciaMaciej S. edytował(a) ten post dnia 11.02.08 o godzinie 10:25
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Jarek B.:
Znając naszą polska skłonność do dywagacji to zaraz będziemy tu mieli wątek sprzętowo, techniczno artystyczny :)

racja, ale przecież po to takie forum jest, by dywagować...
Każdy może napisać co sądzi o nich - jego prawo, a nie zmieni to faktu, że te zdjęcia wygrały i w oczach jury były najlepsze.

Zgodzę się oczywiście, że zdjęcia to rzecz gustu.
Mnie się kilka z nich bardzo podoba, część trochę mniej.(za dużo pisania żeby tu wszystkie wymieniać i uzsadaniać).
Jednak już gdzieś indziej słyszałem lamenty, że co to za marne zdjęcia w tym roku wygrały..:) Zapewne wielu uważa, że sami robią lepsze - bo ostrzejsze, jaśniejsze, bardziej kolorowe :)
No nie przesadzajmy, że jest aż tak źle...a z waszymi tak dobrze. A jury to nie jacyś przypadkowi ludzie, zapewniam.

Już widzę oczyma wyobraźni te oceny w stylu portali ze zdjęciami:
- nie ostre, za ciemnie/przepalone, zły balans bieli, za mocne/za słabe kolory, źle skadrowane,(gdziezłoty podział!), a poza tym to w ogóle nie wiadomo o co na nich chodzi. Niech autorzy popracują nad warsztatem, bo takie zdjęcia to wstyd na porządnym portalu ze zdjęciami zamieścić...;b

Jak dla mnie te zdjęcia mają zarówno treść, jakj i formę -choć rzeczywiście w ubiegłych latach bywały bardziej "wyraziste" (i przez to bardziej "komercyjne", pod publikę) to te są ciekawsze, oryginalniejsze - oprócz treści, prawdziwe "obrazy malowane światłem" -nie pozbawione właśnie artyzmu.(Nota bene warto je oglądać na dobrym monitorze..no przynajmniej nie na zwykłym LCD, te potrafią zepsuć każde zdjęcie zwłaszcza takie z ciekawą kolorystyką i światłem).

No i teraz to już rzeczywiście były dywagacje, bo każdemy co innego może się podobać oraz ma inne spojrzenie na to-zależnie od tego jakie zdjęcia widział dotąd, oraz jaki ma gust. Poza tym są bardzo różne dziedziny fotografii bardzo różniące się sposobem podejścia do niej, reportaż rządzi się swoimi prawami.

A propos ostrości - ostrość (lub jej brak) nie jest wadą lub zaletą zdjęcia, a jedynie jego cechą.

A bardziej poetycko, jak powiedział Jean-Luc Godard:

"Co po ostrych zdjęciach, kiedy nie ma ostrych pomysłów"
:)

To tak jakby ktoś tego nie znał do przemyślenia zanim zacznie pisać i narzekać, że niektóre zdjęcia nieostre ;)

PS. mam nadzieję że będzie to wątek dywagacyjny (bo jak to inaczje nazwać) ale jednak nie kolejny sprzętowy - sprzęt nie ma nic do tego i jest tylko narzędziem - ma jak najmniej przeszkadzać w robieniu zdjęć. :)Maciej S. edytował(a) ten post dnia 11.02.08 o godzinie 10:22
Krzysztof S.

Krzysztof S. Software Developer
C++, Java, MDL, SQL

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Tylko fakt, że np. nieostre zdjęcia Roberta Capy (bez wnikania w przyczynę tego faktu ;)) są uznawane za jedne z najlepszych zdjęć w historii fotografii wojennej to nie oznacza jeszcze, że każde podobne zdjęcie musi gwarantować nagrodę na WPP. Fakt, że brak ostrości jest środkiem nie może oznaczać jeszcze, że można pominąć pozostałe rzeczy. Ważna jest treść, a nie forma - a tu czasem IMO i formy i nawet treści brak. Kilka z tych zdjęć kompletnie nic mi nie mówi. Ocenianie zdjęć to sprawa dosyć indywidualna i nie każdy musi zgadzać się z naszymi osobistymi wyborami ale po obejrzeniu tych zdjęć w dniu wczorajszym dziś już nie pamiętam żadnego. Za to doskonale pamiętam zdjęcia na WPP sprzed kilku lat ... Może ta ocena zmieni sie po obejrzeniu całej wystawy na żywo, ale po przejrzeniu zdjęć dostępnych w sieci jakoś czuje niedosyt.Krzysztof Stolarski edytował(a) ten post dnia 11.02.08 o godzinie 17:56

konto usunięte

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

witam
sam temat ciekawy (dla mnie bardzo bo jetem w trakcie pisania pracy magisterskiej o fotografii wojennej i jej wpływie na kształtowanie poglądów -> mile widziane wasze sugestie i inne pomocne artykuły :) na prywatnych wiadomościach), od kilku lat bacznie obserwuję WPF i mam nieodparte wrażenie iż od kilku lat jest tak samo... nie znaczy że gorzej, jest tak samo. Przykładem może być nasz Tomek G który z podobnymi pracami zajmuje tam dobre miejsca - gratulacje panie Tomku.
Z tego roku w pamięć zapadły mi trzy zdjęcia (najdokładniej oglądam sportowe bo to moja działka), ale wstrzymuję się z ocenami do momentu zobaczenia dużych zdjęć na wystawie.
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Krzysztof Stolarski:
(...) Ocenianie zdjęć to sprawa
dosyć indywidualna i nie każdy musi zgadzać się z naszymi osobistymi wyborami ale po obejrzeniu tych zdjęć w dniu wczorajszym dziś już nie pamiętam żadnego. (...)

Oczywiście, świetnie rozumiem, jak sam pisałem to rzecz gustu..nie muszą się wszystkim podobać..
..tylko nie przesadzałbym z wydawaniem pochopnych opinii, że wszystkie są do niczego..i że poziom słaby, i takie tam typowo polskie narzekania, że rok temu to było lepiej, a dwadzieścia lat temu, to Panie, ho ho, to dopiero były czasy!')(a może to my sami się zmieniamy i coraz trudniej nas wzruszyć i zaskoczyć?)

Swoją drogą o ostrości pisałem tylko w nawiązaniu do posta w którym o niej było.(gdyby z drugiej strony każda nieostrość byłą przepisem na sukces..hehe)

Moje pierwsze wrażenia też były negatywne...ale obejrzałem jeszcze raz w skupieniu i na spokojnie - to trochę tak jak z dobrą muzyką czy dobrym winem..czym lepsze tym bardziej trzeba się wczuć i smakuje lepiej po dłuższym czasie..a nie po sekundzie..
i też nie wszystkie mi się podobają, ale w wielu dopatrzyłem się dużo więcej niż na początku.

Czasy teraz smsowo- "gadulcowe" i odbiorcy oczekują coraz szybszej i łatwiejszej do strawienia papki, sam się na tym łapię, że to wszystko nie pozostaje bez wpływu na człowieka i odbiór świata przez niego, choćby bardzo starał się być na to odporny.

Podszedłem więc do tych zdjęć jak do lunchu w drogiej restauracji, a nie cheeseburgera w fast foodzie..i od razy zaczęły smakować lepiej..oczywiśćie jak pisałem nie każdemu muszą sie podobać (tym bardziej wszystkie, ale nie lubie ugólniać że wszystkie są super, albo wszystkie do niczego, poziom spadła itd).

Mnie chodziło raczej o to, że jak już taki wątek jest to każdy ma prawo ocenić, ale niech to będzie "podoba się" nie podoba się" -rzecz gustu - niż pisanie, że zdjęcia kiepskie i jakieś dziwne argumenty (typu właśnie ostrość, kadr itp..)
Co do treści to też jest bardzo indywidualna sprawa - ja się jej dopatrzyłem inni nie widzą - jak ze wszystkim. Np. są trudne książki których przekazu niektórzy nie rozumieją,alb nie są w stanie dobrnąć do końca, ale czy od razu stają się one złe?

Może kiedyś były lepsze zdjęcia w WPP, a może po prostu inne?

Może rzeczywiście coś jest w tym, że wszystko zmierza ku polityce jak w Oscarach? A może to jednak zawsze tak było, że ta nagroda przyznawana była zdjęciom poruszającym ważne tematy i wydarzenia, a nie tak naprawdę najlepszym "obiektywnie" zdjęciom?

Ja tam właśnie w tym roku widzę zmiany na lepsze - zdjęcia mniej oklepane niż z pierwszych stron wysokonakładowych gazet i mniej komercyjne, choć tematyka podobna..i nadal "poprawna politycznie"..
ale ja tam się pewnie na tym nie znam ;)..

To moje włąsne odczucia i przemyślenia.. zapraszam więc do dalszej dyskusji. :)Maciej S. edytował(a) ten post dnia 11.02.08 o godzinie 19:22
Łukasz Kuligowski

Łukasz Kuligowski Koordynator
projektów, D2M Grupa
Reklamowa

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Zdjęcie, które wygrało ma coś w sobie. Jednak to z Zanzibaru zupelnie do mnie nie przemawia - zresztą w zasadzie nic na nim nie widać, a fotografia powinna coś jednak prezentować. Co do dyskusji o poprzednich edycjach - robiły na mnie większe wrażenie. Aczkolwiek ten narciarz uciekający przed lawiną został świetnie uchwycomny.
Krzysztof S.

Krzysztof S. Software Developer
C++, Java, MDL, SQL

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Są również "książki", które nie są płytkie i nie są pisane dla szarego tłumu a mimo to już przy pierwszym kontakcie potrafią rzucić na kolana. Wcale nie trzeba się przez nie przedzierać po kilka razy albo wpatrywać się w nie tak długo ażeby odgadnąć o co chodziło autorowi. Właśnie na tym polega geniusz ich twórców. Potrafią mówić o rzeczach trudnych w taki sposób, że już przy pierwszym kontakcie z nimi odbiorca zaczyna rozumieć o co chodziło autorowi. Może jestem prostym człowiekiem, który powinien ograniczyć się tylko do oglądania widoczków National Geographic, ale wiem jedno, wcześniej było coś co potrafiło sprawić, że spędziłem dłuższą chwilę przed zdjęciem - te zdjęcia po prostu obejrzałem. A doszukiwać się czegoś wyjątkowego w tych zdjęciach tylko dlatego, że są laureatami WPP to dla mnie trochę za mało. One powinny być wyjątkowe. Ale jak już mówiłem może jestem tylko zbyt prostym człowiekiem ...Krzysztof Stolarski edytował(a) ten post dnia 12.02.08 o godzinie 00:19

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Oczywiście, świetnie rozumiem, jak sam pisałem to rzecz gustu..nie muszą się wszystkim podobać..
..tylko nie przesadzałbym z wydawaniem pochopnych opinii, że wszystkie są do niczego..i że poziom słaby, i takie tam typowo polskie narzekania, że rok temu to było lepiej, a dwadzieścia lat temu, to Panie, ho ho, to dopiero były czasy!')(a może to my sami się zmieniamy i coraz trudniej nas wzruszyć i zaskoczyć?)

Maciek ma rację..
Jeszcz powiem Wam jedno co innego jest widziec zdjecie w komputerze a co innego jak jest zawieszone naścianie w odpowiednim otoczeniu i oświeceniu a jak jeszcze jest odpowiednia muzyka to nawet zdjecie które teraz ogladacie i nic was nie rusza moze sie okazac inspirujące nawet do działania..
moze narazie odpocznijcie od komputerów i pracy to i te okaza sie ciekawe i wywłaja troche emocji ...

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

mimo wszystko mi osobiście blizsze jest stanowisko Krzysztofa.
"trudność" odbioru dzieła nie jest wyznacznikiem jego jakości,
jako argument czesto jest uzywane z powodów psychologicznych a nie merytorycznych - takie mam wrazenie, niech jakiś psycholog prosze podpowie czy to wrazenie jest sluszne.

zastanawiam się nad znaczeniem tych wszystkich elementów dodatkowych wystepujacych przy odbiorze zdjecia. jak sama nazwa wskazuje jest to dodatek, wisienka na torcie, bonus - ergo: tresc zasadnicza powinna byc zauwazalna ;)

pozdrawiamMarcin Michalik edytował(a) ten post dnia 12.02.08 o godzinie 09:19
Sebastian Przybylski

Sebastian Przybylski freelancer -
fotograf, aktor

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Witam.
Tegoroczna edycja WPP trochę mnie zaskoczyła. Albo stałem się bardziej krytyczny, albo po prostu niektóre zdjęcia były "zwyczajne". Porównywałem z edycją np z 2006 roku i stwierdzam,że preznetowane tam fotografie były znacznie ciekawsze. Hmm, ale to tylko taka moja skromna opinia:) . Pzdr Seba
Piotr Nurczyński

Piotr Nurczyński fotoedytor /
fotograf, Bauer /
SportsMEDIA

Temat: World Press Photo 2008 - opinie

Dawid Skoblewski:
1. miejsce w kategorii "Portrety - zdjęcie pojedyncze''; Putin - Prezydent Rosji; Platon, UK, dla Time

Jeśli to ma być doskonały portret... wybaczcie, to zdjęcie do legitymacji partyjnej.

no i wlasnie w tym jego urok, czasem banalne wykonanie fotografi jest najbardziej trafione


1. miejsce w kategorii "Wydarzenia w zbliżeniu - reportaż''; Zabójstwo Benazir Bhutto, Pakistan; John Moore, USA, Getty Images

Zdjęcie technicznie beznadziejnie. Brak ostrości. Wszystko się rozmywa. Jak w "zbliżeniu reportaż" można nagrodzić coś, co nie odnosi do tematu - bez podpisu nie wiedziałbym co to jest.

moim zdaniem to zdjecie idealnie wyraza chaos, reakcje ludzi tuz po zamachu, a sam chaos i balagan na zdjeciu jest tez nawiazaniem do sutuacji w Pakistanie po zamachu
jedynie zdjęcie:
1. miejsce w kategorii "Współczesny świat - zdjęcie pojedyncze''; Przenoszenie zabitego goryla, Kongo, Brent Stirton, Południowa Afryka, Getty Images dla Newsweek

zrobiło na mnie wrażenie...

mnie tez sie bardzo podoba i szkoda ze nie wygralo calego konkursu,
niestety od ladnych paru lat wygrywaja zdjecia zwiazane z ludzka tragedia

Następna dyskusja:

World Press Photo 2013




Wyślij zaproszenie do