Krystian Pluciak

Krystian Pluciak ♛CO MOGĘ DLA CIEBIE
UDOSKONALIĆ?☛JAKIE
BARIERY, BŁĘDY I
P...

Temat: Widzew Łódź

"RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół obecnie występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym zwycięzcą najwyższej klasy rozgrywkowej, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje siódme miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
Po reorganizacji w sierpniu 2004 roku powołano do życia Stowarzyszenie Widzew Łódź. 18 czerwca 2007 roku, nastąpiło przekształcenie Stowarzyszenia Widzew Łódź w Klub Sportowy Widzew Łódź SA. W grudniu 2010 roku władze klubu wróciły do jego historycznej nazwy - RTS Widzew Łódź SA. Było to ukoronowanie obchodów jubileuszu stulecia powstania klubu.

Informacje ogólne[edytuj]

Pełna nazwa: RTS Widzew SA
Data założenia: 1910 (TMRF), 1922 (RTS Widzew)[2][3][4][5][6][7]
Barwy: czerwono-biało-czerwone
Adres: Aleja marszałka J. Piłsudskiego 138, 92-300 Łódź
Zarząd Spółki:
Marcin Animucki (prezes zarządu)
Mateusz Cacek (wiceprezes zarządu)
Paweł Młynarczyk (wiceprezes zarządu)
Rada Nadzorcza Spółki:
Sławomir Pawłowski (przewodniczący)
Dorota Cacek (wiceprzewodnicząca)
Bogusław Sosnowski (wiceprzewodniczący)
Piotr Chęcielewski
Marek Kopczyński
Monika Miłkowska-Bruczko
Mirosław Tłokiński
Wojciech Kuś
Trener pierwszego zespołu: Czesław Michniewicz
Kierownik drużyny: Andrzej Góral
Dyrektor Klubu: Cezary Świątczak
Właściciel spółki: Sylwester Cacek (100% udziałów)
Sponsor wspierający: Harnaś
Sponsor techniczny: Vigo
Partnerzy: Urząd Miasta Łodzi, SKODA Zimny, Toya, Coca-Cola, Carrefour, Fielmann, Panta Plast, Agra, Deante, Sphinx, Futbol News, Eska,

Sukcesy[edytuj]

Mistrzostwo Polski:
1 miejsce: 1981, 1982, 1996, 1997
2 miejsce: 1977, 1979, 1980, 1983, 1984, 1995, 1999
3 miejsce: 1985, 1986, 1992
Puchar Polski: 1985;
Półfinał Pucharu Polski: 1996, 1997, 1999, 2003;
Finał Pucharu Ligi: 1977;
Superpuchar Polski: 1996;
Półfinał Pucharu Europy: 1983;
Udział w Lidze Mistrzów: 1996;
Zdobywca Pucharu Intertoto: 1976, 1982.
Królowie strzelców polskiej ekstraklasy (2 razy):
(1 raz) Mirosław Tłokiński 1983
(1 raz) Marek Koniarek 1996
Mistrzostwo Polski klubów robotniczych: 1932

Powstanie klubu[edytuj]
Oficjalnie za datę powstania władze klubu przyjmują rok 1910, kiedy to powołano pierwsze na terenie Widzewa stowarzyszenie piłkarskie – Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego, uważając że RTS Widzew jest kontynuatorem działalności TMRF. Według Archiwum Państwowego w Łodzi jest to pomysł władz komunistycznych z lat 50. XX wieku, w celu zrobienia z Widzewa najstarszego klubu robotniczego w Polsce.
W ostatnim czasie ważny głos w dyskusji na temat początków klubu, zabrał przewodnik i pasjonat historii miasta Łodzi – Ryszard Bonisławski, który w wywiadzie zamieszczonym na oficjalnej stronie klubu powiedział:
Widzew Łódź jest stulatkiem i nie ma w tym temacie żadnych wątpliwości. Potwierdza to bardzo dużo źródeł, w tym wiele artykułów prasowych. Na przykład jeden pochodzi z dodatku „Kuriera Łódzkiego”, który nosił nazwę „Łódź w ilustracjach”. Jest tam dokładnie napisane, że klub był powoływany do życia już od 1909 roku. Status klubu został zarejestrowany w 1910 roku. Klub mógł istnieć tylko pod nazwą TMRF, bowiem taka nazwa była dopuszczalna przez ówczesne władze. Trudno było w tamtych latach używać nazwy, w której znajdowało się na przykład słowo „robotniczy”. Osobiście bardzo często bywałem na Widzewie. Miałem tam rodzinę i klub traktowany był przez wszystkich bardzo poważnie. Dużo się o nim mówiło. Później zniknął już TMRF, a pojawił się RTS Widzew. Każdy jednak wiedział, że jest to ten sam klub.[6]
Bonisławski wypowiada się także, czy istniały jakieś artykuły prasowe, w których była mowa o utworzeniu się RTS Widzew Łódź z TMRF-u:
Oczywiście. Jeden z nich osobiście przekazałem nawet w latach osiemdziesiątych do Muzeum Sportu i Turystki w Łodzi, gdzie odbywała się wówczas wystawa z okazji 75-lecia Widzewa Łódź. Można było w nim przeczytać między innymi o utworzeniu klubu w 1910, a także o 1922 roku, kiedy to ten sam klub zacząć działać i wreszcie mógł zostać nazwany jako RTS Widzew. Było tam wyraźnie zaznaczone, że RTS Widzew jest kontynuatorem tradycji TMRF-u.[6]
Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew zostało powołane do życia w 1922 roku, z inicjatywy łódzkiej komórki Polskiej Partii Socjalistycznej. Utworzyła ona komitet organizacyjny stowarzyszenia, którego celem miało być "szerzenie wśród mas pracujących idei kultury fizycznej i ćwiczeń cielesnych".
Andrzej Gowarzewski, autor książki Kolekcja klubów – Widzew, opisuje moment powstania RTS Widzew na stronie 60:
Komitet organizacyjny (w składzie: Antoni Sawicki, Ludwik Rękowski, Józef Wojtczak, Jan Augustyniak, Wacław Gapiński oraz Wincenty Suski) 24 stycznia 1922 zwołał walne zgromadzenie założycielskie Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew. Podczas walnego zgromadzenia wybrano pierwszy zarząd z prezesem Bolesławem Świerożewiczem. Zarząd opracował statut RTS Widzew, zatwierdzony mocą postanowienia Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi 29 marca 1922 pod sygnaturą L.Pr. 1588/1/III/22 i wciągnięty do rejestru stowarzyszeń i związków pod nr 520[8]."
Krystian Pluciak

Krystian Pluciak ♛CO MOGĘ DLA CIEBIE
UDOSKONALIĆ?☛JAKIE
BARIERY, BŁĘDY I
P...

Temat: Widzew Łódź

Darvydas Sernas jest bliski opuszczenia Widzewa Łódź

"Piłkarz obierze więc kurs na Bałkany, ale nie trafi do Serbii, jak się pierwotnie wydawało. Przypomnijmy, że zainteresowany był nim Partizan Belgrad. Z Chorwatami natomiast większość szczegółów jest już omówiona i transfer to kwestia kilku najbliższych dni. Łódzki klub jest zmuszony sprzedać zawodnika, aby podreperować stan zadłużonej kasy.

26-letni piłkarz ma umowę z Widzewem ważną jeszcze przez rok, więc to ostatni moment, aby sprzedać go za niezłe pieniądze. Przypomnijmy, że zimą Sernas mógł trafić do Lecha Poznań, a nawet do grającego wówczas w Premier League Blackpool. Wówczas Widzew nie porozumiał się kontrahentami.

Sernas będzie pierwszym wzmocnieniem Hajduka przed nowym sezonem. Klub ze Splitu to wicemistrz Chorwacji.

Reprezentant Litwy gra w łódzkim klubie od 2009 roku. W poprzednim sezonie zdobył w Ekstraklasie dziesięć goli. "

Szkoda, gdy dobrzy zawodnicy odchodzą.



Wyślij zaproszenie do