J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: RAPORTY NA TEMAT STANU FIZJOTERAPII POLSKIEJ
Raport dotyczący zawodu fizjoterapeutyPORTAL NASZ ABSOLWENT
http://www.naszabsolwent.pl/index.php?option=com_conte...
Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci. Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię,
klimatoterapię,
hydroterapię,
kinezyterapię,
terapię manualną,
masaż leczniczy,
ergoterapię,
fizykoterapię.
Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
Historia fizjoterapii.
Już Konfucjusz (VI / V w. p.n.e.) w swym systemie filozoficznym zwrócił uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Także starohinduska joga widziała w ćwiczeniach gimnastycznych i oddechowych środek do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu. W Europie jako pierwszy, grecki lekarz Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) zalecał gimnastykę obok codziennej higieny i prawidłowej diety.
Podstawy prawne wykonywania zawodu:
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 91, poz. 408 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz. U., Nr 210, poz.2135 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (t.j. Dz. U. 2001, Nr 81, poz. 889 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 30, poz. 300).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju (Dz. U., Nr 44, poz. 520).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych (Dz. U., Nr 23, poz. 196).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 116, poz. 985).
Syntetyczny opis zawodu:
Fizjoterapeuta nadzoruje postępowanie fizjoterapeutyczne lub prowadzi je, stosując metody diagnostyki funkcjonalnej, obrazowej oraz terapii obejmującej ruch, mobilizacje, manipulacje, oddziaływania fizykalne, masaż, u pacjentów z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, nerwowo-mięśniowymi, sercowo-naczyniowymi i oddechowymi. Celem tych działań jest usunięcie lub zmniejszenie występujących objawów: bólu, ograniczeń ruchów w stawach, zaburzeń sterowania ruchem, ograniczeń wydolności organizmu. Fizjoterapeuta podejmuje również działania profilaktyczne dla zapobiegania objawów somatycznych i psychicznych. Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób osobisty świadczeń zdrowotnych, usług o wyjątkowym charakterze społecznym.
Podstawowymi zadaniami zawodowymi fizjoterapeuty jest przeprowadzanie postępowania diagnostycznego. W jego zakres wchodzi np. interpretacja badań obrazowych narządu ruchu, wykonanie testów czynnościowych określających sprawność ruchową pacjentów w celu określenia zakresu fizjoterapii oraz ustalanie indywidualnego programu postępowania fizjoterapeutycznego odpowiedniego dla danego schorzenia i stanu chorego − we wszystkich etapach życia pacjenta, z uwzględnieniem wsparcia psychicznego pacjenta. Ponadto każdy fizjoterapeuta zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji postępowania fizjoterapeutycznego i jego wpływu na sprawność ruchową i wydolność organizmu pacjentów oraz oceny jakości świadczonych usług. W celu zapewnienia właściwej współpracy w procesie fizjoterapii bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktu z chorym. Oprócz wymienionych, do zadań fizjoterapeuty należy też wykonywanie lub nadzorowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych, mobilizacji i manipulacji oraz masażu, prowadzenie fizjoterapii u osób po amputacji kończyn i zaopatrzonych w protezy, organizowanie i nadzorowanie terapii zajęciowej, przekwalifikowania zawodowego osób ze schorzeniami narządu ruchu i osób z protezowanymi kończynami oraz adaptacji do życia i pracy. Poza swoją codzienną pracą fizjoterapeuta ma również obowiązek uczestniczenia w działaniach dotyczących promocji zdrowia i zapobiegania chorobom narządu ruchu, wypisywania wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne (kule, laski, wózki, protezy itp.) oraz opiniowania o stopniu niepełnosprawności.
Fizjoterapeuta powinien wciąż doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, między innymi uczestnicząc w podyplomowym kształceniu ustawicznym.
Praca fizjoterapeuty wymaga od niego wykonywania dodatkowych zadań zawodowych takich jak: kierowanie ambulatorium, zakładem/działem rehabilitacji lub fizjoterapii, zakładem opieki zdrowotnej.
Fizjoterapeuci prowadzą także działalność w zakresie doskonalenia zawodowego w obrębie własnej specjalizacji oraz innych specjalności medycznych, jak również doradztwo w organizacjach rządowych i pozarządowych, a także badania naukowe.
Fizjoterapeuta powinien wyróżniać się przede wszystkim doskonałą sprawnością zarówno fizyczna, jak i psychiczną. Cechami niezbędnymi są także odpowiedzialność, kultura osobista, uczciwość oraz odpowiednie wykształcenie.
Fizjoterapeuta pracuje najczęściej w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, sanatoriach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, poradniach zakładach rehabilitacji leczniczej itp. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować jako nauczyciel akademicki lub szkolny, w organizacjach rządowych i pozarządowych, Narodowym Funduszu Zdrowia, w jednostkach badawczo-rozwojowych, a także prowadzić sklepy specjalistycznego zaopatrzenia medycznego czy nawet zatrudniać się w lecznicach zwierząt.
Kształcenie w zawodzie Fizjoterapeuta
Zawód ten można wykonywać po ukończeniu studiów wyższych na kierunku „fizjoterapia”. W zależności od uczelni nauka trwa 3 lata (studia I stopnia) w trybie stacjonarnym, lub 3, 5 roku w przypadku studiów niestacjonarnych (istnieją także studia 4, 5-roczne).
Studia I stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i umożliwiają pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Można także kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, które trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich.
Podstawa programowa
Podczas studiów przyszli fizjoterapeuci odbywają zajęcia z takich przedmiotów jak anatomia, fizjologia, biologia, bioetyka, zdrowie publiczne, fizykoterapia, kinezjologia, kinezyterapia, farmakologia, socjologia niepełnosprawności i rehabilitacja, biomechanika kliniczna, balneologia, fizjoterapia kliniczna, metody specjalne fizjoterapii, masaż leczniczy, zaopatrzenie ortopedyczne, historia rehabilitacji. Duży nacisk na studiach kładzie się również na przedmioty związane z psychologią, pedagogiką, etyką – uczelnie uczą studentów odpowiedniego podejścia do przyszłych pacjentów.
W trakcie studiów przyszli fizjoterapeuci odbywają praktyki zawodowe w pracowniach uczelnianych oraz w szpitalach, klinikach lub sanatoriach.
Ważne kursy doszkalające poza programem nauczania na studiach
Od fizjoterapeutów oczekuje się także ciągłego doszkalania się, co jest związane z pojawiającymi się nowymi metodami prowadzenia terapii. Kursy doszkalające umożliwiają zdobycie stosownych certyfikatów, dzięki którym możliwe jest dalsze kształcenie. Najczęściej wymagane przez pracodawców kursy to: PNF, PNF rozwijający, Kinesiotaping, Mulligan Concept, Ackermann, NDT Bobach, Diagnostyka RTG, Punkty Spustowe.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.12.13 o godzinie 14:37