J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: RAPORTY NA TEMAT STANU FIZJOTERAPII POLSKIEJ

Raport dotyczący zawodu fizjoterapeuty

PORTAL NASZ ABSOLWENT
http://www.naszabsolwent.pl/index.php?option=com_conte...

Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci. Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię,
klimatoterapię,
hydroterapię,
kinezyterapię,
terapię manualną,
masaż leczniczy,
ergoterapię,
fizykoterapię.
Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.


Historia fizjoterapii.
Już Konfucjusz (VI / V w. p.n.e.) w swym systemie filozoficznym zwrócił uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami profilaktycznymi i leczniczymi. Także starohinduska joga widziała w ćwiczeniach gimnastycznych i oddechowych środek do osiągnięcia równowagi psychofizycznej i lepszej wydolności organizmu. W Europie jako pierwszy, grecki lekarz Hipokrates (V/IV w. p.n.e.) zalecał gimnastykę obok codziennej higieny i prawidłowej diety.

Podstawy prawne wykonywania zawodu:

- Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 91, poz. 408 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz. U., Nr 210, poz.2135 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (t.j. Dz. U. 2001, Nr 81, poz. 889 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 30, poz. 300).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju (Dz. U., Nr 44, poz. 520).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych (Dz. U., Nr 23, poz. 196).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U., Nr 116, poz. 985).

Syntetyczny opis zawodu:

Fizjoterapeuta nadzoruje postępowanie fizjoterapeutyczne lub prowadzi je, stosując metody diagnostyki funkcjonalnej, obrazowej oraz terapii obejmującej ruch, mobilizacje, manipulacje, oddziaływania fizykalne, masaż, u pacjentów z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, nerwowo-mięśniowymi, sercowo-naczyniowymi i oddechowymi. Celem tych działań jest usunięcie lub zmniejszenie występujących objawów: bólu, ograniczeń ruchów w stawach, zaburzeń sterowania ruchem, ograniczeń wydolności organizmu. Fizjoterapeuta podejmuje również działania profilaktyczne dla zapobiegania objawów somatycznych i psychicznych. Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób osobisty świadczeń zdrowotnych, usług o wyjątkowym charakterze społecznym.

Podstawowymi zadaniami zawodowymi fizjoterapeuty jest przeprowadzanie postępowania diagnostycznego. W jego zakres wchodzi np. interpretacja badań obrazowych narządu ruchu, wykonanie testów czynnościowych określających sprawność ruchową pacjentów w celu określenia zakresu fizjoterapii oraz ustalanie indywidualnego programu postępowania fizjoterapeutycznego odpowiedniego dla danego schorzenia i stanu chorego − we wszystkich etapach życia pacjenta, z uwzględnieniem wsparcia psychicznego pacjenta. Ponadto każdy fizjoterapeuta zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji postępowania fizjoterapeutycznego i jego wpływu na sprawność ruchową i wydolność organizmu pacjentów oraz oceny jakości świadczonych usług. W celu zapewnienia właściwej współpracy w procesie fizjoterapii bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktu z chorym. Oprócz wymienionych, do zadań fizjoterapeuty należy też wykonywanie lub nadzorowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych, mobilizacji i manipulacji oraz masażu, prowadzenie fizjoterapii u osób po amputacji kończyn i zaopatrzonych w protezy, organizowanie i nadzorowanie terapii zajęciowej, przekwalifikowania zawodowego osób ze schorzeniami narządu ruchu i osób z protezowanymi kończynami oraz adaptacji do życia i pracy. Poza swoją codzienną pracą fizjoterapeuta ma również obowiązek uczestniczenia w działaniach dotyczących promocji zdrowia i zapobiegania chorobom narządu ruchu, wypisywania wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne (kule, laski, wózki, protezy itp.) oraz opiniowania o stopniu niepełnosprawności.

Fizjoterapeuta powinien wciąż doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, między innymi uczestnicząc w podyplomowym kształceniu ustawicznym.

Praca fizjoterapeuty wymaga od niego wykonywania dodatkowych zadań zawodowych takich jak: kierowanie ambulatorium, zakładem/działem rehabilitacji lub fizjoterapii, zakładem opieki zdrowotnej.

Fizjoterapeuci prowadzą także działalność w zakresie doskonalenia zawodowego w obrębie własnej specjalizacji oraz innych specjalności medycznych, jak również doradztwo w organizacjach rządowych i pozarządowych, a także badania naukowe.

Fizjoterapeuta powinien wyróżniać się przede wszystkim doskonałą sprawnością zarówno fizyczna, jak i psychiczną. Cechami niezbędnymi są także odpowiedzialność, kultura osobista, uczciwość oraz odpowiednie wykształcenie.

Fizjoterapeuta pracuje najczęściej w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, sanatoriach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, poradniach zakładach rehabilitacji leczniczej itp. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować jako nauczyciel akademicki lub szkolny, w organizacjach rządowych i pozarządowych, Narodowym Funduszu Zdrowia, w jednostkach badawczo-rozwojowych, a także prowadzić sklepy specjalistycznego zaopatrzenia medycznego czy nawet zatrudniać się w lecznicach zwierząt.


Kształcenie w zawodzie Fizjoterapeuta

Zawód ten można wykonywać po ukończeniu studiów wyższych na kierunku „fizjoterapia”. W zależności od uczelni nauka trwa 3 lata (studia I stopnia) w trybie stacjonarnym, lub 3, 5 roku w przypadku studiów niestacjonarnych (istnieją także studia 4, 5-roczne).
Studia I stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i umożliwiają pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Można także kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, które trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, z możliwością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich.

Podstawa programowa
Podczas studiów przyszli fizjoterapeuci odbywają zajęcia z takich przedmiotów jak anatomia, fizjologia, biologia, bioetyka, zdrowie publiczne, fizykoterapia, kinezjologia, kinezyterapia, farmakologia, socjologia niepełnosprawności i rehabilitacja, biomechanika kliniczna, balneologia, fizjoterapia kliniczna, metody specjalne fizjoterapii, masaż leczniczy, zaopatrzenie ortopedyczne, historia rehabilitacji. Duży nacisk na studiach kładzie się również na przedmioty związane z psychologią, pedagogiką, etyką – uczelnie uczą studentów odpowiedniego podejścia do przyszłych pacjentów.

W trakcie studiów przyszli fizjoterapeuci odbywają praktyki zawodowe w pracowniach uczelnianych oraz w szpitalach, klinikach lub sanatoriach.

Ważne kursy doszkalające poza programem nauczania na studiach
Od fizjoterapeutów oczekuje się także ciągłego doszkalania się, co jest związane z pojawiającymi się nowymi metodami prowadzenia terapii. Kursy doszkalające umożliwiają zdobycie stosownych certyfikatów, dzięki którym możliwe jest dalsze kształcenie. Najczęściej wymagane przez pracodawców kursy to: PNF, PNF rozwijający, Kinesiotaping, Mulligan Concept, Ackermann, NDT Bobach, Diagnostyka RTG, Punkty Spustowe.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.12.13 o godzinie 14:37
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: RAPORTY NA TEMAT STANU FIZJOTERAPII POLSKIEJ

http://www.pka.edu.pl/ocena_i/2013/09/16/wsf_wroclaw_f...
Raport
z wizytacji przeprowadzonej w dniach 14 – 15 maja 2010 roku
w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu
dotyczący oceny jakości kształcenia na kierunku „fizjoterapia”
na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Informacje wstępne
1. Skład Zespołu Oceniającego.
Wizytację przeprowadził w dniach 14 - 15 maja 2010 r. zespół oceniający Państwowej
Komisji Akredytacyjnej w składzie:
- Dr Iwona Maciąg - Tymecka – przewodnicząca, członek PKA,
- Dr hab. Anna Marchewka– ekspert PKA,
- Prof. dr hab. Andrzej Kwolek - ekspert PKA,
- mgr Krystyna Rzeszot – ekspert PKA
Państwowa Komisja Akredytacyjna po raz kolejny oceniała jakość kształcenia na
wizytowanym kierunku. Wizytacja została przygotowana i przeprowadzona zgodnie
z obowiązującą procedurą. Władze Uczelni stworzyły bardzo dobre warunki do pracy zespołu
wizytującego.
Raport Zespołu Oceniającego został opracowany na podstawie przedłożonego przez
Uczelnię Raportu Samooceny, przedstawionej w toku wizytacji dokumentacji dotyczącej:
organizacji Uczelni, spraw kadrowych oraz toku studiów, a także rozmów przeprowadzonych
z Władzami Uczelni i Wydziału, jego pracownikami i studentami ocenianego kierunku.
Załącznik Nr 1 - Podstawa prawna wizytacji.

Część I. Uczelnia i jednostka prowadząca oceniany kierunek studiów oraz ich organy.
1.Ocena misji i strategii uczelni, pozycji uczelni w środowisku oraz jej roli i miejsca na
rynku edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia jakości kształcenia
i ocenianego kierunku studiów.
Misją Uczelni jest kształcenie studentów na specjalistów o bardzo dobrych podstawach
zawodowych wspartych wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi, zgodnie z
zasadami etyki i deontologii, w oparciu o wiedzę ściśle związaną z naukami lekarskimi. Jej
studenci przygotowywani są do podjęcia ról zawodowych, w wybranym przez siebie
kierunku, zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku pracy. Strategia Uczelni to dążenie
do zbudowania silnego ośrodka akademickiego na poziomie wyższej szkoły zawodowej.
Założenia te realizowane w oparciu o wyspecjalizowaną kadrę naukowo-dydaktyczną,
pracowników z dużym doświadczeniem zawodowym, bazę naukowo-dydaktyczną (pracownie
specjalistyczne) jak i ścisłą współpracę z innymi uczelniami (polskimi i zagranicznymi),
placówkami medycznymi i towarzystwami naukowymi, pozwoliły na osiągnięcie
wytyczonych celów. Kształcąc kadrę fizjoterapeutyczną Uczelnia wypełnia potrzeby
edukacyjne regionu i zabezpiecza potrzeby lokalnego runku pracy. Uczelnia jest
niepaństwową szkołą wyższą kształcącą wyłącznie na kierunkach medycznych co wyróżnia ją
na rynku edukacyjnym Dolnego Śląska i kraju. WSF jest jednostką akredytowaną przez
Ministra Zdrowia uprawnioną do kształcenia podyplomowego magistrów fizjoterapii –
prowadzenia specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii. Jest także jednostką uprawnioną do 2
prowadzenia specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Jest
jedyną niepubliczną uczelnią wyższą w Polsce prowadząca tego rodzaju działalność
szkoleniową.

2.Ocena zgodności kompetencji organów uczelni oraz jednostki prowadzącej
oceniany kierunek studiów, zwanej dalej jednostką, określonych przepisami
wewnętrznymi uczelni i podejmowanych działań z obowiązującymi powszechnie
przepisami prawa.
Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu jest uczelnią niepubliczną, utworzoną na
podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 1999 r. w sprawie utworzenia
(DNS-1-0145-107/RO/99). Wpis do rejestru niepaństwowych wyższych szkół zawodowych
nr 15 dokonany został w dniu 24 maja 1999 r.
Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie
wyższym, przepisów wydanych na jej podstawie oraz statutu uchwalonego przez Senat
Uczelni i Statutu zatwierdzonego decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24
marca 2002 r. Nr DSW-3-4011-z-356/JG/02 oraz regulaminu studiów. Zasady
funkcjonowania Uczelni oraz jej organów określa również regulamin organizacyjny.
Obecny statut Uczelni zatwierdzony został przez Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego decyzją Nr MNiSW –DNS-WUN -6012-3395 -2/AM/10 z dnia 9 kwietnia 2010 r.
Zgodnie z zapisem § 17 statutu organem kolegialnym Uczelni jest Senat. Organami
jednoosobowymi są: rektor i kanclerz.
Senat
Posiedzenia zwyczajne Senatu zwołuje Rektor co najmniej trzy razy w semestrze. Analiza
dokumentacji wykazała, iż zakres uchwał Senatu jest zgodny z jego statutowymi i
ustawowymi kompetencjami. Senat wywiązuje się z obowiązków ustawowych określonych
w art. 62 oraz w art. 169 ust. 2 oraz § 20 statutu.
Rektor
Rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu zatrudniony jest na podstawie umowy o
pracę na stanowisku adiunkta w pełnym wymiarze czasu pracy. Uczelnia jest jego
podstawowym miejscem pracy.
Podczas wizytacji przedstawiony został wykaz zarządzeń Rektora.Zarządzenia Rektora
obejmowały sprawy zgodne z kompetencjami określonymi w art. 66 ust. 2 ustawy i w § 29
statutu Uczelni.
Uwaga:
• Organy kolegialne i jednoosobowe Uczelni, podejmują decyzje zgodnie ze swoimi
ustawowymi oraz statutowymi kompetencjami. Wywiązują się również z
obowiązków przewidzianych dla organów uczelni przez Ustawę.

[...]
2.4 Ocena zdefiniowanych przez uczelnię efektów kształcenia, w tym ich zgodności ze
standardami kształcenia i realizowanym programem.
W kwestii oceny zdefiniowanych przez uczelnię efektów kształcenia powinien
określić w jaki sposób oceniana jednostka weryfikuje wiedzę i umiejętności studenta
i absolwenta, jak ocenia własne plany studiów i stosowane metody, jak wygląda stosowana
procedura dyplomowania, jak ocenia poziom absolwentów na rynku pracy, jaki jest system
doskonalenia standardów jakości kształcenia. Wszystkie te elementy muszą być określane w
kontekście osiągnięcia zaplanowanej sylwetki absolwenta.
W ocenianej jednostce powinien funkcjonować kompleksowy Regulamin praktyk,
który zawierałby wszystkie elementy systemu prowadzenia praktyk, w tym: uwarunkowania
prawne, funkcjonujące druki, kryteria oceny, plany i programy praktyk, procedury:
postępowania, kontroli i zaliczania praktyk studenckich. Większość w/w dokumentów
funkcjonuje w praktyce ocenianego kierunku, zebranie wszystkich dokumentów w jeden,
spójny, kompletny regulamin jest ważnym elementem porządkowania systemu jakości, który
powinien działać w każdej Jednostce. 14
Na podobnej zasadzie powinien funkcjonować Regulamin dyplomowania, który obok
istniejących już ogólnych zapisów w Regulaminie Studiów i ogólnych zapisów w
Uczelnianym Systemie Zapewnienia Jakości Kształcenia, powinien zawierać szczegółowe
uregulowania dotyczące: zagadnień do egzaminu dyplomowego, sposobu oceniania oraz
sposobu przeprowadzania egzaminów dyplomowych. W sytuacji, kiedy obok egzaminu
dyplomowego studenci są zobowiązani do pisania pracy dyplomowej, w Regulaminie
Dyplomowania, powinny się znajdować dodatkowo zasady: prowadzenia seminariów
dyplomowych, wyboru zagadnień do egzaminu dyplomowego, pisania prac dyplomowych,
ustalania i wyboru tematów prac, oceniania, wyboru opiekunów i recenzentów, oraz
zapobiegania patologiom.
Błędy w interpretacji obowiązujących przepisów określających obowiązujące
standardy kształcenia pozwalają stwierdzić, iż oceniana jednostka nie posiada skutecznego
systemu zapewnienia jakości kształcenia, który gwarantowałby zgodność realizowanych
programów studiów z aktualnymi ogólnymi i szczegółowymi standardami kształcenia.

Uwagi:
• Procesy weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów są wystarczające.
(organizacja wystarczająca do osiągnięcia zaplanowanego celu to wcale nie
znaczy organizacja doskonała. Proponowane zmiany mają na celu zalecenie
poprawy różnych elementów porządkujących organizację procesu nauczania,
co służy w oczywisty sposób procesowi kompleksowego doskonalenia
systemu.)
• Zaleca się opracowanie szczegółowych Regulaminów Dyplomowania i Praktyk.
• Weryfikacja programów studiów w celu zapewnienia ich zgodności ze
standardami jest niezadowalająca.

3. Ocena organizacji i realizacji procesu dydaktycznego.

3.1 Ocena stosowanych metod dydaktycznych i trafności ich doboru ze zwróceniem
szczególnej uwagi na metody i techniki kształcenia na odległość oraz technologie
informatyczne, zakres i treść pracy własnej studenta, innowacyjność prowadzonych
zajęć dydaktycznych, a także potrzeby osób niepełnosprawnych.

Nauczanie na ocenianym kierunku jest realizowane w formie zajęć teoretycznych i
praktycznych. Zajęcia teoretyczne to wykłady i seminaria, zajęcia praktyczne to ćwiczenia
laboratoryjne, przedmiotowe i kliniczne. Studenci na pierwszych zajęciach zapoznają się z
regulaminem realizacji zajęć, mają podane piśmiennictwo z przedmiotu, warunki zaliczenia.
Student informowany jest również o planowanych formach sprawdzenia wiadomości.
Najczęściej stosowanymi formami zajęć są: praca indywidualna i grupowa, ćwiczenia pod
kierunkiem nauczyciela, ćwiczenia kliniczne, seminaria, konwersatoria. Najczęściej
stosowanymi narzędziami sprawdzania wiedzy i umiejętności są: testy jednokrotnego i
wielokrotnego wyboru, testy uzupełnień, odpowiedzi ustne, kontrolne prace semestralne.
Na ocenianym kierunku nie są stosowane, ani planowane, metody i techniki
kształcenia na odległość, chociaż informatyzacja, mająca na celu usprawnienie i skrócenie
czasu wydawania zarządzeń i zaświadczeń oraz różnego rodzaju dokumentów związanych z
przebiegiem studiów, jest dobrze rozwinięta. System integruje cztery zasadnicze moduły:
dydaktykę, finanse, dokumenty i moduł biblioteczny. Dzięki temu praktycznie wszystkie
informacje dotyczące studentów są spójne i dostępne dla osób z odpowiednimi
uprawnieniami.
W planach studiów jest uwzględniane samokształcenie, które jest dobrym
przygotowaniem do edukacji permanentnej. 15
W ocenianej jednostce studiują osoby niepełnosprawne. Stworzenie na kierunku
warunków umożliwiających studiowanie studentom niepełnosprawnym, zasługuje na
szczególne podkreślenie, ponieważ taka sytuacja jest rzadko spotykana w rzeczywistości
edukacyjnej na przedmiotowym kierunku w innych szkołach wyższych.
[...]
Część III. Wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia.
1. Opis i ocena wewnętrznych procedur zapewnienia jakości kształcenia odnosząca się
do:
1) struktury organizacyjnej wewnętrznego systemu zapewnienia jakości oraz
stosowanej polityki i procedur w zakresie zapewnienia jakości,
Stałe podnoszenie jakości kształcenia realizowane jest poprzez budowanie zespołu
kadry naukowo-dydaktycznej. Kluczowym kryterium doboru kadry są kompetencje
dydaktyczne i naukowe oraz doświadczenie i kompetencje zawodowe w dziedzinach w
których WSF prowadzi nauczanie i działalność naukowo-badawczą. W efekcie prowadzonej
polityki kadrowej w ostatnim okresie zatrudniono 4 profesorów, dla których WSF stanowi
podstawowe miejsce pracy. W bieżącym roku akademickim poszerzono kadrę o dodatkowych
samodzielnych pracowników naukowo – dydaktycznych i adiunktów aby rozszerzyć ofertę
związaną z realizacją prac m

[...]
Część III. Wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia.
1. Opis i ocena wewnętrznych procedur zapewnienia jakości kształcenia odnosząca się
do:
1) struktury organizacyjnej wewnętrznego systemu zapewnienia jakości oraz
stosowanej polityki i procedur w zakresie zapewnienia jakości,
Stałe podnoszenie jakości kształcenia realizowane jest poprzez budowanie zespołu
kadry naukowo-dydaktycznej. Kluczowym kryterium doboru kadry są kompetencje
dydaktyczne i naukowe oraz doświadczenie i kompetencje zawodowe w dziedzinach w
których WSF prowadzi nauczanie i działalność naukowo-badawczą. W efekcie prowadzonej
polityki kadrowej w ostatnim okresie zatrudniono 4 profesorów, dla których WSF stanowi
podstawowe miejsce pracy. W bieżącym roku akademickim poszerzono kadrę o dodatkowych
samodzielnych pracowników naukowo – dydaktycznych i adiunktów aby rozszerzyć ofertę
związaną z realizacją prac mTen post został edytowany przez Autora dnia 15.12.13 o godzinie 14:40
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: RAPORTY NA TEMAT STANU FIZJOTERAPII POLSKIEJ

ILE ZARABIAJĄ FIZJOTERAPEUCI?
http://wynagrodzenia.pl/moja_placa.php?s=246&Fizjotera...

Następna dyskusja:

PROFESOR SEDLAK O KONIECZNO...




Wyślij zaproszenie do