J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a choroby serca i układu krążenia

Do zainicjowania dyskusji w tym temacie zainspirowało mnie pytanie skierowane ( jak rozumiem do środowiska fizjoterapeutów) na grupie Fizjoterapeuci przez Piotra Szczotkę a autoryzację autorskich metod masażu przez Stowarzyszenia (też jak rozumiem Stowarzyszenia fizjoterapeutów bo praktycznie nie istnieją żadne Stowarzyszenie Masażystów które można by uznać za reprezentacje środowiska masażystów w Polsce).
Piotr S.:
Od kiedy pamiętam, zawsze mnie interesował temat, jak to jest z akredytacjami udzielanymi przez stowarzyszenia. Czy to jest jakaś specjalna ścieżka, procedury, zatwierdzenie?
Pierwszy raz spotkałem się z takim terminem i formą udzielania poparcia zagranicą. Dotyczył szkół z akredytacją .... kogoś tam. Ale to było tak, iż szkoła musiała spełnić pewne minimalne (dosyć wysoka poprzeczka) warunki programowe.

Bez wątpienia Masaż leczniczy jest częścią fizjoterapii i jednym z obowiązkowych przedmiotów nauczania na kierunku fizjoterapia ( 45 godzin w programie studiów licencjackich).

Jednak w przeciwieństwie do praktyki "sztuki masażu" wg różnych metoda autorskich (jakich dotyczyło pytanie Piotra) podejście do masażu w Fizjoterapii , a więc w naukowym i metodycznym ujęciu tym się powinno różnić od podejścia do "masażu" w potocznym rozumieniu, że nie może polegać tylko na "ocenie i autoryzacja technik poszczególnych masaży" w oderwaniu podstaw medycznych oraz klinicznych stosowania Fizjoterapii.

Dlatego dla dyplomowanego masażysty lub technika masażysty np przy wielu chorobach kardiologicznych występowanie ich u pacjenta będzie bezwzględnym przeciwwskazaniem
do podejmowania się u tego pacjenta jakiegokolwiek masażu, podczas gdy dla fizjoterapeuty zatrudnionego np w pracowni rehabilitacji fizjoterapeutycznej działającej pryz Szpitalu lub Kilinice
( np przy klinice Kardiologicznej Colegium Medicum UMK przy 22 Sanatorium Wojskowym w Ciechocinku http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Ciechocinek-oddzial-r... , a której Dyrektor jest jednocześnie Dziekanem Wydziału Fizjoterapii WSG w Bydgoszczy na której studia miałem zaszczyt podjąć w październiku 2012 roku) może być wręcz zaleceniem terapeutycznym wydanym przez lekarza Ordynatora Kliniki Kardiologicznej.

Dowód 1.:
http://anatomiazycia.pl/szczegolowe-przeciwwskazania-d...
Przeciwwskazania do masażu klasycznego w następujących chorobach układu krążenia:
Stan po przebytym zawale serca

Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.
Nadciśnienie (110 rozkurczowe)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
Zakrzepowe zapalenie żył
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych.
Choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.

Dowód 2:
http://www.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=...

Kształcenie w zakresie Fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych ( w tym kardiologicznych)
Przedmiot ten został wprowadzonego do programów kształcenia Fizjoterapii zgodnie z załącznikiem nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunkach studiów i z uwzględnieniem Wytycznych Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Confederation for Physical Therapy – WCPT).
(Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2011 r w sprawie standardów kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0... )

Celem nauczania tego przedmiotu ( 150 godzin nauki na ostatnich semestrach studiów licencjackich) jest rola Fizjoterapii w całokształcie leczenia chorego oraz dobieranie zabiegów fizjoterapeutycznych i metod fizjoterapii stosownie do rozpoznania klinicznego, okresu choroby, funkcjonalnego stanu rehabilitowanej osoby.


WNIOSKI:

Jeżeli w Polsce poza powstałym jeszcze w czasach PRL Stowarzyszeniem masażystów niewidomych nie powstało dotąd ( od 1989 ) praktycznie żadne skuteczne i reprezentatywne i integrujące masażystów różnych metod stowarzyszenie jak można mówić o jakiejkolwiek sensownej i merytorycznej dyskusji np nad doprecyzowaniem i rozumieniem oraz sposobem diagnozowania np. przeciwwskazań do zabiegów masażu i fizjoterapii , bo jak się okazuje np z poniższej dyskusji na forum e-masąz jeżeli nie ma wspólnie przez całe środowisko uznanej procedur, zawsze każdy inaczej będzie interpretował te przeciwwskazania:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19581#19581

Tak wiec w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż uczy się teoretycznie masażystów na kursach i w technikach, a w Polsce w ogóle praktycznie nie ma dobrej współpracy miedzy lekarzami , a fizjoterapeutami a masażystami bo jest tylko krótkowzroczna "walka o pacjenta" zamiast współpracy !

A przykład wypadku jaki zdarzył się w Kluczborku jest dowodem do czego może prowadzić brak powszechnie uznanych procedur i dobrych praktyk w masażu i fizjoterapii w Polsce!
http://natemat.pl/74573,masazystka-uszkodzila-jej-tetn...

Masażystka uszkodziła jej tętnicę. Jest sparaliżowana. Katarzyna Wiatr to jedna z tysięcy ofiar pseudoekspertów
Katarzyna Wiatr, 32-letnia lekarka weterynarii już rok walczy o powrót do sprawności. Mimo zaangażowania lekarzy i fizjoterapeutów nie wiadomo, czy to kiedykolwiek się uda. Podczas masażu pseudospecjalistka doprowadziła do niedrożności tętnicy, co wywołało udar. Kobieta jest sparaliżowana. Masażystki nie spotkały żadne konsekwencje. Do dziś przyjmuje pacjentów. Jak wielu innych "ekspertów'' bez uprawnień, którzy codziennie narażają zdrowie i życie osób szukających pomocy. Są bezkarni, bo nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Literatura :
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha tłumaczenie prof. dr hab. Stanisław Filipecki Świat książki 2006
Część 5: Leczenie chorób serca i naczyń rozdział 23 Rehabilitacja str 475 -487 (Udar mózgu a choroby serca 157-159)
Plan działań rehabilitacyjnych
Etap I Rehabilitacja szpitalna
Etap ten dotyczy pobytu pacjenta w szpitalu po przebiegu ostrego zawału serca ,operacji lub innej choroby wymagającej rehabilitacji (pobyt szpitalny do 7 dni).
Zaniechanie działań rehabilitacyjnych na tym etapie powoduje utratę 15% siły mięśniowej w czasie tygodniowego pobytu, a przy po-udarowym niedowładzie bądź paraliżu połowy ciała niepodjęcie w tym okresie rehabilitacji grozi całkowitym uszkodzeniem -zanikiem propriocepcji (zmysł kinestetyczny, czucia głębokiego) w porażonej części!

http://fc.viamedica.pl
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/barcel...
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/cypr_0...

http://zawal-serca.eprace.edu.pl/511.Zasady_rehabilita...
Zasady rehabilitacji pozawałowej
W nowoczesnej medycynie nikt już nie neguje faktu, iż kompleksowa, holistyczna rehabilitacja jest niezbędnym elementem prawidłowego leczenia osób po zwale serca.. Prowadzenie pełnej rehabilitacji kardiologicznej uzasadnia konieczność przywrócenia pacjentowi optymalnych czynności fizjologicznych, psychosocjalnych, zawodowych i fizycznych, co zmienia i poprawia jego jakość życia.

Zadaniem rehabilitacji jest pomoc pacjentowi w jak najszybszym osiągnięciu normalnego stylu życia lub-jeśli jest to niemożliwe –jak najkorzystniejsze zaadoptowanie się do nowych warunków, będących konsekwencją choroby(12). Dotyczy to każdej sfery życia pacjenta.

Rehabilitacja kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego rozpoczyna się praktycznie od momentu przyjęcia chorego do szpitala.

Standardowy program rehabilitacji pozawałowej składa się z trzech faz, z których każda charakteryzuje się innym zakresem aktywności:

okres wczesny (np. Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej ewentualnie kardiologiczny);

okres rekonwalescencji (np. Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej);

okres powrotu do życia w społeczeństwieTen post został edytowany przez Autora dnia 14.12.13 o godzinie 23:49
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a choroby serca i układu krążenia

Piotr S.:
Prosiłem kolegę wielokrotnie aby nie cytować moich wypowiedzi, tym bardziej wyrwanych z kontekstu i wklejanych w celu tworzenia nowych wątków. Podstawa to czytanie tekstów, komunikatów ze zrozumieniem. Jeśli na sąsiednim wątku nie ma chętnych do dyskusji to dlaczego by mieli być tutaj :)

Btw. Z tego co wiem KSMNiF ma się dobrze, sporo działają w swoim gronie na tyle na ile mogą. Takie były podstawy, z wielu oczywistych względów nie udzielają się tak otwarcie społecznie jak może inne stowarzyszenia.

Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?
Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.
Maciej B.:
Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

I co mają choroby krążenia do zgilotynowanej tętnicy ?!
Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.
To Pan wypowiedź ( a raczej "groźba bezprawna"*) jest niezgodna z regulaminem:

§ 40. Użytkownik zobowiązuje się do zachowania na forum kultury wypowiedzi i unikania wszelkiego rodzaju „wycieczek osobistych”, argumentów ad personam oraz innych nagannych zachowań. Oceny wypowiedzi w sposób jednostronny dokonują Administratorzy lub osoby przez nich wyznaczone.
§ 41. Użytkownik poprzez umieszczenie danych, wizerunku, materiałów lub wypowiedzi w GoldenLine.pl wyraża zgodę na wykorzystywanie ich przez innych Użytkowników w zakresie ich osobistego użytku oraz na potrzeby prowadzonych w GoldenLine.pl kampanii rekrutacyjnych oraz promocyjnych.
§ 47. Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za złamanie prawa bądź szkodę wywołaną jego działaniami w GoldenLine.pl,

===========================
*/
Art 31 konstytucji RP
Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gro%C5%BAba_bezprawna

Groźba bezprawna polega na zagrożeniu wolności człowieka od poczucia zagrożenia. Istotne jest (w odróżnieniu od groźby karalnej), że zagrożenie nie musi być związane z obawą popełnienia na pokrzywdzonym czynu przestępczego, wystarczające jest, że zachowanie sprawcy (tj osoby grożącej) powoduje poważną i uzasadnioną obawę, strach.
Groźba bezprawna jest pojęciem szerszym od groźby karalnej, o której mowa w art. 190 § 1 k.k.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a choroby serca i układu krążenia

Piotr S.:
Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?


1. Nie popieram odmowy masażystom udziału w kursach Fizjoterapeutycznych , sam tez jestem masażysta , i wobec planowanej ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz braku planów ustawy o zwodzie masażysty, podjąłem w 2012 o rozpoczęciu studiów na wydziale fizjoterapii decyzje o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz wykonywania masaży, a także prowadzenia kursów mojej autorskiej metody masażu. Zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska po ukończeniu 1 roku studiów złożyłem deklaracje członkowska na członka oczekującego.
STATUT STOWARZYSZENIA FIZJOTERAPIA POLSKA
$9 2. Członkiem oczekującym jest student studiów pierwszego stopnia na kierunku fizjoterapia.

2.Moja odpowiedź też była bardzo prosta:
Tak jak "nauka" w sensie tworzenia badań naukowych mimo że brzmi tak samo jak "nauka" w sensie jej pobierania ( czyli inaczej kształcenie lub edukacja mimo że brzmi tak samo oznacza coś innego i czemu innemu służy. Podobnie słowo "masaż" w rozumieniu np. "masaż klasyczny" to coś zupełnie innego niż "masaż leczniczy" czy rehabilitacja kliniczna ( co wykazałem na konkretnym przypadku) . Dlatego w mojej ocenie organizatorzy kursów fizjoterapii trochę racji : "masaż nie fizjoterapeutyczny" , a "masaż, terapia manualne i rehabilitacja w fizjoterapii " to trochę co innego niż stosowanie poszczególne techniki masaż, i wymaga opanowania podstaw teorii fizjoterapii oraz wiedzy o klinicznych zasadach zastosowania fizjoterapii.

Tak to jest nauczane dopiero od 2007 roku zgodnie z międzynarodowymi wytycznym, a w związku z tym Fizjoterapeuci którzy kończyli studia przed 2007 nie mieli w programie jeszcze takiego rozróżnienia. Planowana ustawa powinna takie kwestie rozstrzygać jak np. uzupełnienie studiów kończonych przed 2007 o brakujące przedmioty wg wytycznych z 2007 r.
To właśnie dlatego Niemcy nie chcą uznawać studiów licencjackich z fizjoterapii kończonych w Polsce , ale żądają dodatkowego odbycia 2500 godzin praktyk klinicznych !!!!

Musze przyznać ze ja tez jeszcze w 2011 r oburzałem się ze Niemcy utrudniają i szykanują polskich fizjoterapeutów i masażystów , ale jak mi pokazano w Goerlitz wytyczne międzynarodowe , i jak je sprawdziłem w Polsce w nowych identycznych wytycznych, zmieniłem zdanie... i podjąłem błyskawiczna decyzje o podjęciu studiów 9 mimo ze w tym celu musiałem wrócić na półtora roku do Torunia oraz na 1,5 roku przerwać działalność gospodarczą i wykonywanie masaży.
Dziś nie żałuję tych kosztów i tego wysiłku ! a sadze że gdybyś mnie uważniej wysłuchał tego co próbowałem Ci już w sierpniu 2012 wytłumaczyć na grupie MASAŻ ...może byś też byś podjął taką jak ja decyzje do 1 października 2011, i maiłbyś już rok studiów za sobą oraz miałbyś 10-15 % ulgi na wszystkie kursy w Polsce dla masażystów i fizjoterapeutów!
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a choroby serca i układu krążenia

Piotr S.:

Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?


Po 2007 nie ma żadnych szans by jakiekolwiek Stowarzyszenai Fizjotrapeutów w UE firmowało swoimi logo jakiekolwiek kursy masążu przeznaczone dla nie fizjoterpeutów!
wynika to z wytycznych międzynarodwych organizacji fizjotrapii w UE !

Ja tez począkowo sam myślałem podobnie jak fizjoterapeutka z Katowic mieszkająca obecnie w Munchen, (która prosiła mnie o pomoc prawną) że to czepianie sie przez urzędnika formalistę .

Okazało się jednak że nic podobnego ! Że w Polce po 2007 tez już obowiązuja te same wytyczne programu nauczania na kierunku Fizjoterapia !
Jak się o tym dowiedziałem w sierpniu 2012 - natychmiast wyjechałem ze Zgorzelca ( dojazdy do Karkonowskiego Kolegium Medicum w Jeleniej Gorze lub do Wrocławia na AWF na studia+ czesne 5000 zł za rok "puściłoby mnie z torbami" .
Podjąłem więc od październik studia na Fizjoterapii WSG w Toruniu.

To właśnie dlatego tez w 2012 WSG i 22 Sanatorium Wojskowe w Ciechocinku oraz Colegium Medicum UMK w Bydgoszczy utworzyły "Klinikę Kardiologiczna - po to by móc zapewnić swoim studentom wymagane od 2007 r na fizjoterapii i medycynie obowiązkowe godziny zająć klinicznych!

Warto to przemyśleć i nie oburzać się też na kursantów bo to wynika z już nie do zmienienia wytycznych UE oraz mięedzynrodwych stowarzyszeń fizjoterapii!

Dnia 8-01-2012 o godz. 20:17 Weronika X napisał(a):
Witam bardzo serdecznie!!

Pisze z polecenia Marka Y w sprawie pomocy do uznania zawodu fizjoterapeuty w Niemczech.
Pozwole sobie krotko opisa moja sytuacje:)
W 2006 roku skonczylam fizjoterapie na AWF w Katowicach. ( czyli przed wprowadzeniem nowych wytycznych w sprawie wymogów programy studiów na kierunku fizjotrapia)

Rok pozniej w lipcu 2007 roku zglosilalm sie do Regierung von Oberbayern w sprawie uznania mojego zawodu w Nemczech. po kilku tygodniach dostalam zwrotne pismo , w ktorym bylo napisane, ze niestety ze wzgledu na roznice programowe teoretyczne i praktyczne nie jest to mozliwe!!
W 2007 rozpoczelam prace (praktyke ) w Praxis zgloilam sie rowniez do pani adwokat w sprawie pomocy. Po kilku pismach doradzono mi abym uzbierala zalegle godziny praktyczne (1064) i ponowne zglosila sie do Regierung.Niestety ten pomysl byl i tak nie wystarczajacy poniewaz godziny byly nie kliniczne! W 2011 zdecydowalam sie na jedna z rpoponowanych mi mozliwosci czyli na Anpassungslehrgang . Zglosilam sie na termin do jednej z wyznaczonych mi szkol ( Statliche Berufsfachschule für Physioterapie am Klinikum der Universität München ) .

Tam uslyszalam, ze musze podejsc do egzaminu teoretycznego i pragtycznego aby sprawdzic moje umiejetnosci poczym bedzie zdecydowane jak dlugo musze chodzic do szkoly. Szkola nie bedzie sie do mnie dopasowywac wiec ja musze normalnie do niej uczeszczac codziennie od 8.00 do 16.30 i powinnam sie zastanowic bo mam dziecko czy dam rade organizacyjnie i finansowo i czy mi sie to oplaca. Z gory i wprost powiedziano mi, ze najlepiej bedzie jak sama zdecyduje sie na 3 lata tej szkoly bo i tak latwo mi na egzaminie nie bedzie i o roku lub 2 moge zaomniec. Spytalam o mozliwosc tylko egzaminu do uznania szkoly polskiej, uslyszalam ze szkoga mojego zachodu bo i tak go niezdam poniewaz nikt go nie zdal.
Na koniec jedna z pan powiedziala, ze najlepiej bedzie jak zmienie Bundesland bo Bayern jest specyficzny!!!!!
Od listopada robie praktyke kliniczna w Freising ( na wlasna reke) aby zniwelowac godziny praktyczne , a potem chyba naprawde zmienie Bundesland, bo brak mi juz sil i cierpliwosci.

Na koniec dodam, iz nie rozumiem podliczen i tabeli urzdniczki .
Z moich obliczen wynika iz braki sa paktyczne w liczbie 1040 godz z tym sie zgadzam ale teoretyczne nie poniewaz to jest tylko -95 godz. czyli razem - 1135 godz. a nie jak jest w pisnie - 2384 godz. teor. i prakt.

W polskiej szkole mialam lacznie 3365 godz
W niemieckiej jest lacznie teori i praktyki 4500 godz.


Z gory dziekuje za chec pomocy i serdecznie pozdrawiam

Weronika XTen post został edytowany przez Autora dnia 14.12.13 o godzinie 02:52



Wyślij zaproszenie do