J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: Artykuły prasowe o sytuacji zawodów fizjoterapia i masaż...
http://www.polityka.pl/nauka/zdrowie/1563953,1,waskie-...POLITYKA z 11.12- 17.12.2013
Jak to wyprostować Paweł Walewski
Samozwańczy fizjoterapeuci, których coraz więcej ,mogą poważnie zaszkodzić pacjentowi. Jednocześnie NFZ ogranicza pole działania fizjoterapeutom z kwalifikacjami.
[...]
"Jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie , gdzie właściwie każdy może bez konsekwencji karnych otworzyć gabinet i używać tytułu fizjoterapeuty 60 tys osób które zdobyły dyplom po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich , nie ma swojego samorządu - tak jak to jest w przypadku lekarzy, pielęgniarek , aptekarzy, czy nawet diagnostów laboratoryjnych. Nikt zatem nie kontroluje wykonywanych praktyk ani nie narzuca odpowiedzialności dyscyplinarnej za wykonywanie zawodu niezgodnie z zasadami sztuki. -Na tym cierpią nieświadomi pacjenci- zauważa Aleksander Lizak ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska wg którego większość chorych z problemami kręgosłupa trafia w ręce szarlatanów bezkarnie oferujących niebezpieczne metody leczenia. [b] Niestety,w tej grupie mogą być również osoby , które rzeczywiście legitymują się dyplomem fizjoterapeuty, tyle że na uczelni zupełnie nie przygotowanej do prowadzenia tego typu kształcenia. Na większości uniwersytetów medycznych , podobnie jak w akademiach wychowania fizycznego , kierunek ten cieszył się zawsze popularnością. Ale odkąd zapanowała
na masowe otwieranie gabinetów odnowy biologicznej, wiele prywatnych szkół wyższych zaczęło odpłatnie kształcić fizjoterapeutów , nie mając odpowiedniej bazy ani kadry.
-Skutek jest taki, że w Polsce oficjalnie aż 67 uczelni , a nieoficjalnie sto ,przyjmuje studentów na kierunek fizjoterapii . To dwa razy więcej niż w Niemczech - szacuje dr Krawczyk. Pełne kształcenie powinno obejmować trzy lata licencjatu i dwa lata studiów magisterskich , ale większość absolwentów szkół prywatnych ( które przeważnie nie mają uprawnień do nadawania tytułu magistra) zadowala się dyplomem licencjackim i otwiera gabinety niejednokrotnie nawet bez odbycia praktyk przy łóżkach pacjentów. Po trzech latach praktyki klinicznej magister fizjoterapii może podjąć 4-letnie szkolenie specjalistyczne, ale tytuł specjalisty posiada w kraju jedynie 700 osób.
-Poziom wykształcenia jest więc bardzo nierówny - dodaje dr Krawczyk - przydałoby się zatem egzamin Państwowy na wzór lekarskiego. Na razie kompetencje fizjoterapeutów weryfikuje życie.
Pacjenci najczęściej nie mają świadomości, komu powierzają swoje zdrowie. gdy ze skierowaniem na zabiegi fizjoterapii każe im się czekać kilka miesięcy, trudno się dziwić że szukaj pomocy w prywatnych. Należy w tym wypadku szczegółowo wybadać , dyplomem jakiej uczelni legitymuj esie fizjoterapeuta. A jeśli przystąpi do zabiegu bez pytania o diagnozę lekarską -to zły znak : lepiej więc się u niego nie pokazywać .
[...]