J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Do zainicjowania dyskusji w tym temacie zainspirowało mnie pytanie skierowane ( jak rozumiem do środowiska fizjoterapeutów) na grupie Fizjoterapeuci przez Piotra Szczotkę a autoryzację autorskich metod masażu przez Stowarzyszenia (też jak rozumiem Stowarzyszenia fizjoterapeutów bo praktycznie nie istnieją żadne Stowarzyszenie Masażystów które można by uznać za reprezentacje środowiska masażystów w Polsce).
Piotr S.:
Od kiedy pamiętam, zawsze mnie interesował temat, jak to jest z akredytacjami udzielanymi przez stowarzyszenia. Czy to jest jakaś specjalna ścieżka, procedury, zatwierdzenie?
Pierwszy raz spotkałem się z takim terminem i formą udzielania poparcia zagranicą. Dotyczył szkół z akredytacją .... kogoś tam. Ale to było tak, iż szkoła musiała spełnić pewne minimalne (dosyć wysoka poprzeczka) warunki programowe.

Bez wątpienia Masaż leczniczy jest częścią fizjoterapii i jednym z obowiązkowych przedmiotów nauczania na kierunku fizjoterapia ( 45 godzin w programie studiów licencjackich).

Jednak w przeciwieństwie do praktyki "sztuki masażu" wg różnych metoda autorskich (jakich dotyczyło pytanie Piotra) podejście do masażu w Fizjoterapii , a więc w naukowym i metodycznym ujęciu tym się powinno różnić od podejścia do "masażu" w potocznym rozumieniu, że nie może polegać tylko na "ocenie i autoryzacja technik poszczególnych masaży" w oderwaniu podstaw medycznych oraz klinicznych stosowania Fizjoterapii.

Dlatego dla dyplomowanego masażysty lub technika masażysty np przy wielu chorobach kardiologicznych występowanie ich u pacjenta będzie bezwzględnym przeciwwskazaniem
do podejmowania się u tego pacjenta jakiegokolwiek masażu, podczas gdy dla fizjoterapeuty zatrudnionego np w pracowni rehabilitacji fizjoterapeutycznej działającej pryz Szpitalu lub Kilinice
( np przy klinice Kardiologicznej Colegium Medicum UMK przy 22 Sanatorium Wojskowym w Ciechocinku http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Ciechocinek-oddzial-r... , a której Dyrektor jest jednocześnie Dziekanem Wydziału Fizjoterapii WSG w Bydgoszczy na której studia miałem zaszczyt podjąć w październiku 2012 roku) może być wręcz zaleceniem terapeutycznym wydanym przez lekarza Ordynatora Kliniki Kardiologicznej.

Dowód 1.:
http://anatomiazycia.pl/szczegolowe-przeciwwskazania-d...
Przeciwwskazania do masażu klasycznego w następujących chorobach układu krążenia:
Stan po przebytym zawale serca

Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.
Nadciśnienie (110 rozkurczowe)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
Zakrzepowe zapalenie żył
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych.
Choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.

Dowód 2:
http://www.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=...

Kształcenie w zakresie Fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych ( w tym kardiologicznych)
Przedmiot ten został wprowadzonego do programów kształcenia Fizjoterapii zgodnie z załącznikiem nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunkach studiów i z uwzględnieniem Wytycznych Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Confederation for Physical Therapy – WCPT).
(Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2011 r w sprawie standardów kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0... )

Celem nauczania tego przedmiotu ( 150 godzin nauki na ostatnich semestrach studiów licencjackich) jest rola Fizjoterapii w całokształcie leczenia chorego oraz dobieranie zabiegów fizjoterapeutycznych i metod fizjoterapii stosownie do rozpoznania klinicznego, okresu choroby, funkcjonalnego stanu rehabilitowanej osoby.


WNIOSKI:

Jeżeli w Polsce poza powstałym jeszcze w czasach PRL Stowarzyszeniem masażystów niewidomych nie powstało dotąd ( od 1989 ) praktycznie żadne skuteczne i reprezentatywne i integrujące masażystów różnych metod stowarzyszenie jak można mówić o jakiejkolwiek sensownej i merytorycznej dyskusji np nad doprecyzowaniem i rozumieniem oraz sposobem diagnozowania np. przeciwwskazań do zabiegów masażu i fizjoterapii , bo jak się okazuje np z poniższej dyskusji na forum e-masąz jeżeli nie ma wspólnie przez całe środowisko uznanej procedur, zawsze każdy inaczej będzie interpretował te przeciwwskazania:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19581#19581

Tak wiec w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż uczy się teoretycznie masażystów na kursach i w technikach, a w Polsce w ogóle praktycznie nie ma dobrej współpracy miedzy lekarzami , a fizjoterapeutami a masażystami bo jest tylko krótkowzroczna "walka o pacjenta" zamiast współpracy !

A przykład wypadku jaki zdarzył się w Kluczborku jest dowodem do czego może prowadzić brak powszechnie uznanych procedur i dobrych praktyk w masażu i fizjoterapii w Polsce!
http://natemat.pl/74573,masazystka-uszkodzila-jej-tetn...

Masażystka uszkodziła jej tętnicę. Jest sparaliżowana. Katarzyna Wiatr to jedna z tysięcy ofiar pseudoekspertów
Katarzyna Wiatr, 32-letnia lekarka weterynarii już rok walczy o powrót do sprawności. Mimo zaangażowania lekarzy i fizjoterapeutów nie wiadomo, czy to kiedykolwiek się uda. Podczas masażu pseudospecjalistka doprowadziła do niedrożności tętnicy, co wywołało udar. Kobieta jest sparaliżowana. Masażystki nie spotkały żadne konsekwencje. Do dziś przyjmuje pacjentów. Jak wielu innych "ekspertów'' bez uprawnień, którzy codziennie narażają zdrowie i życie osób szukających pomocy. Są bezkarni, bo nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Literatura :
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha tłumaczenie prof. dr hab. Stanisław Filipecki Świat książki 2006
Część 5: Leczenie chorób serca i naczyń rozdział 23 Rehabilitacja str 475 -487 (Udar mózgu a choroby serca 157-159)
Plan działań rehabilitacyjnych
Etap I Rehabilitacja szpitalna
Etap ten dotyczy pobytu pacjenta w szpitalu po przebiegu ostrego zawału serca ,operacji lub innej choroby wymagającej rehabilitacji (pobyt szpitalny do 7 dni).
Zaniechanie działań rehabilitacyjnych na tym etapie powoduje utratę 15% siły mięśniowej w czasie tygodniowego pobytu, a przy po-udarowym niedowładzie bądź paraliżu połowy ciała niepodjęcie w tym okresie rehabilitacji grozi całkowitym uszkodzeniem -zanikiem propriocepcji (zmysł kinestetyczny, czucia głębokiego) w porażonej części!

http://fc.viamedica.pl
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/barcel...
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/cypr_0...

http://zawal-serca.eprace.edu.pl/511.Zasady_rehabilita...
Zasady rehabilitacji pozawałowej
W nowoczesnej medycynie nikt już nie neguje faktu, iż kompleksowa, holistyczna rehabilitacja jest niezbędnym elementem prawidłowego leczenia osób po zwale serca.. Prowadzenie pełnej rehabilitacji kardiologicznej uzasadnia konieczność przywrócenia pacjentowi optymalnych czynności fizjologicznych, psychosocjalnych, zawodowych i fizycznych, co zmienia i poprawia jego jakość życia.

Zadaniem rehabilitacji jest pomoc pacjentowi w jak najszybszym osiągnięciu normalnego stylu życia lub-jeśli jest to niemożliwe –jak najkorzystniejsze zaadoptowanie się do nowych warunków, będących konsekwencją choroby(12). Dotyczy to każdej sfery życia pacjenta.

Rehabilitacja kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego rozpoczyna się praktycznie od momentu przyjęcia chorego do szpitala.

Standardowy program rehabilitacji pozawałowej składa się z trzech faz, z których każda charakteryzuje się innym zakresem aktywności:

okres wczesny (np. Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej ewentualnie kardiologiczny);

okres rekonwalescencji (np. Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej);

okres powrotu do życia w społeczeństwieTen post został edytowany przez Autora dnia 13.12.13 o godzinie 10:33
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Prosiłem kolegę wielokrotnie aby nie cytować moich wypowiedzi, tym bardziej wyrwanych z kontekstu i wklejanych w celu tworzenia nowych wątków. Podstawa to czytanie tekstów, komunikatów ze zrozumieniem. Jeśli na sąsiednim wątku nie ma chętnych do dyskusji to dlaczego by mieli być tutaj :)

Btw. Z tego co wiem KSMNiF ma się dobrze, sporo działają w swoim gronie na tyle na ile mogą. Takie były podstawy, z wielu oczywistych względów nie udzielają się tak otwarcie społecznie jak może inne stowarzyszenia.

Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.12.13 o godzinie 15:04

konto usunięte

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

konto usunięte

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

I co mają choroby krążenia do zgilotynowanej tętnicy ?!
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.
To Pan wypowiedź ( a raczej "groźba bezprawna"*) jest niezgodna z regulaminem:

§ 40. Użytkownik zobowiązuje się do zachowania na forum kultury wypowiedzi i unikania wszelkiego rodzaju „wycieczek osobistych”, argumentów ad personam oraz innych nagannych zachowań. Oceny wypowiedzi w sposób jednostronny dokonują Administratorzy lub osoby przez nich wyznaczone.
§ 41. Użytkownik poprzez umieszczenie danych, wizerunku, materiałów lub wypowiedzi w GoldenLine.pl wyraża zgodę na wykorzystywanie ich przez innych Użytkowników w zakresie ich osobistego użytku oraz na potrzeby prowadzonych w GoldenLine.pl kampanii rekrutacyjnych oraz promocyjnych.
§ 47. Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za złamanie prawa bądź szkodę wywołaną jego działaniami w GoldenLine.pl,

===========================
*/
Art 31 konstytucji RP
Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gro%C5%BAba_bezprawna

Groźba bezprawna polega na zagrożeniu wolności człowieka od poczucia zagrożenia. Istotne jest (w odróżnieniu od groźby karalnej), że zagrożenie nie musi być związane z obawą popełnienia na pokrzywdzonym czynu przestępczego, wystarczające jest, że zachowanie sprawcy (tj osoby grożącej) powoduje poważną i uzasadnioną obawę, strach.
Groźba bezprawna jest pojęciem szerszym od groźby karalnej, o której mowa w art. 190 § 1 k.k.

konto usunięte

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

§ 40. Użytkownik zobowiązuje się do zachowania na forum kultury wypowiedzi i unikania wszelkiego rodzaju „wycieczek osobistych”, argumentów ad personam oraz innych nagannych zachowań. Oceny wypowiedzi w sposób jednostronny dokonują Administratorzy lub osoby przez nich wyznaczone.

Jak coś Pan wkleja to proszę czytać ze zrozumieniem. Piotr prosiło o nie cytowanie jego wypowiedzi oraz nie wyrywanie ich z kontekstu dla własnych wynurzeń.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Piotr S.:
Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?


1. Nie popieram odmowy masażystom udziału w kursach Fizjoterapeutycznych , sam tez jestem masażysta , i wobec planowanej ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz braku planów ustawy o zwodzie masażysty, podjąłem w 2012 ( wcale nie łatwą życiowo) decyzję o rozpoczęciu studiów na wydziale fizjoterapii WSG w Toruniu oraz decyzje o zawieszeniu działalności gospodarczej i wykonywania masaży, a także prowadzenia kursów mojej autorskiej metody masażu.

Zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska po ukończeniu 1 roku studiów złożyłem deklaracje członkowska na członka oczekującego.
STATUT STOWARZYSZENIA FIZJOTERAPIA POLSKA
$9 2. Członkiem oczekującym jest student studiów pierwszego stopnia na kierunku fizjoterapia.

2.Moja odpowiedź na Twoje pytanie Piotrze też była bardzo prosta:
Tak jak "nauka" w sensie tworzenia badań naukowych mimo że brzmi tak samo jak "nauka" w sensie jej pobierania ( czyli inaczej kształcenie lub edukacja mimo że brzmi tak samo oznacza coś innego i czemu innemu służy. Podobnie słowo "masaż" w rozumieniu np. "masaż klasyczny" to coś zupełnie innego niż "masaż leczniczy" czy rehabilitacja kliniczna ( co wykazałem na konkretnym przypadku) . Dlatego w mojej ocenie organizatorzy kursów fizjoterapii trochę racji : "masaż nie fizjoterapeutyczny" , a "masaż, terapia manualne i rehabilitacja w fizjoterapii " to trochę co innego niż stosowanie poszczególne techniki masaż, i wymaga opanowania podstaw teorii fizjoterapii oraz wiedzy o klinicznych zasadach zastosowania fizjoterapii.

Tak to jest nauczane dopiero od 2007 roku zgodnie z międzynarodowymi wytycznym, a w związku z tym Fizjoterapeuci którzy kończyli studia przed 2007 nie mieli w programie jeszcze takiego rozróżnienia. Planowana ustawa powinna takie kwestie rozstrzygać jak np. uzupełnienie studiów kończonych przed 2007 o brakujące przedmioty wg wytycznych z 2007 r.
To właśnie dlatego Niemcy nie chcą uznawać studiów licencjackich z fizjoterapii kończonych w Polsce , ale żądają dodatkowego odbycia 2500 godzin praktyk klinicznych !!!!

Musze przyznać ze ja tez jeszcze w 2011 r oburzałem się ze Niemcy utrudniają i szykanują polskich fizjoterapeutów i masażystów , ale jak mi pokazano w Goerlitz wytyczne międzynarodowe , i jak je sprawdziłem w Polsce w nowych identycznych wytycznych, zmieniłem zdanie... i podjąłem błyskawiczna decyzje o podjęciu studiów 9 mimo ze w tym celu musiałem wrócić na półtora roku do Torunia oraz na 1,5 roku przerwać działalność gospodarczą i wykonywanie masaży.
Dziś nie żałuję tych kosztów i tego wysiłku ! a sadze że gdybyś mnie uważniej wysłuchał tego co próbowałem Ci już w sierpniu 2012 wytłumaczyć na grupie MASAŻ ...może byś też byś podjął taką jak ja decyzje do 1 października 2011, i maiłbyś już rok studiów za sobą oraz miałbyś 10-15 % ulgi na wszystkie kursy w Polsce dla masażystów i fizjoterapeutów!Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.12.13 o godzinie 10:08
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Maciej B.:
Maciej B.:
Panie Jerzy. Jeżeli jeszcze raz nie dostosuje się Pan do prośby Piotra o nie cytowanie jego wypowiedzi na tym forum to się pożegnamy.

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

I co mają choroby krążenia do zgilotynowanej tętnicy ?!

1. A skąd niby taka informacja o rzekomo "zgilotynownej" tętnicy?
Gdyby coś takiego w ogóle mogło możliwe jak 'zgilotynowanie tętnicy źle przeprowadzonym zabiegiem trapi manualnej odcinek szyjnego , i byłby to udar krwotoczny mózgu ,to jednocześnie nastąpiłby wówczas wylew wewnętrzny i mogła nawet nastapić śmierć z wykrwawienia!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Udar_m%C3%B3zgu

2. Jak to co maja choroby układu krążenia do niedokrwienny udar mózgu( bo tak była prawdziwa przyczyn a"udaru niedokrwiennego" )?

Przecież podałem literaturę fachową na ten temat!

W przypadku tej pacjentki były ewidentne bezwzględne przeciwwskazania nie tylko do wykonywania jakiegokolwiek zabiegu terapii manualnej w odcinku szyjnym kręgosłupa ( według procedur fizjoterapii które (już wcześniej) cytowałem z podręcznika akademickiego wydanego w 2012 r pod redakcją prof dr hab Tadeusza Kasperczyka i Prof dr hab. Dariusza Muchy "Podstawy Terapii Manualnej".
Również co też już powyżej cytowałem z literatury fachowej były w tym przypadku również bezwzględne przeciwwskazania do wykonywania u tej pacjentki masażu klasycznego -czego masażystka też nie sprawdziła, a nawet gdyby sprawdziła to musiałaby mieć wiedzę z co najmniej z nauki drugiego roku fizjoterapii ( według nowych wytycznych programowych kształcenia na kierunku fizjoterapia z 12 lipca 2007 -załącznik 33 ) , by móc to zdiagnozować u tej pacjentki.

Dowód:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19581#19581
Przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego:
Nadciśnienie (110 rozkurczowe)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych.
Choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.

Dowód 2:
http://www.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=...

Kształcenie w zakresie Fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych ( w tym kardiologicznych)
Przedmiot ten został wprowadzonego do programów kształcenia Fizjoterapii zgodnie z załącznikiem nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunkach studiów i z uwzględnieniem Wytycznych Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Confederation for Physical Therapy – WCPT).
(Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2011 r w sprawie standardów kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0... )

Celem nauczania tego przedmiotu ( 150 godzin nauki na ostatnich semestrach studiów licencjackich) jest rola Fizjoterapii w całokształcie leczenia chorego oraz dobieranie zabiegów fizjoterapeutycznych i metod fizjoterapii stosownie do rozpoznania klinicznego, okresu choroby, funkcjonalnego stanu rehabilitowanej osoby.

Literatura :
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha tłumaczenie prof. dr hab. Stanisław Filipecki Świat książki 2006
Część 5: Leczenie chorób serca i naczyń rozdział 23 Rehabilitacja str 475 -487 (Udar mózgu a choroby serca 157-159)
-----------------------------------
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha str 158
Przyczyny udaru :
Najczęstszą przyczyną udaru są zmiany miażdżycowo-zakrzepowe tętnic unaczyniających mózg. Sprzyjają one powikłaniom zakrzepowym , a te ostanie -zatorowym ( tzw zatory wewnątrztętnicze- aterotrombolizm lub zatory skrzyżowany ( dziwaczny -paradoksalny) .

Opis rysunku ilustrującego powstanie zatoru na tętnicy szyjnej lub kręgowej ( na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa):
Częściowa
niedrożność tętnicy szyjnej ( lub kręgowej ) spowodowana przez zmiany miażdżycowe i formującą się skrzeplinę ( kolor czerwony na rysunku).
Fragmentacja skrzepliny powoduje zator w dalszym odgałęzieniu tętnicy już w obrębie mózgu ( niedrożność tętnicy , ostre niedokrwienie , niedokrwienny udar mózgu)Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.12.13 o godzinie 01:21
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Maciej B.:
§ 40. Użytkownik zobowiązuje się do zachowania na forum kultury wypowiedzi i unikania wszelkiego rodzaju „wycieczek osobistych”, argumentów ad personam oraz innych nagannych zachowań. Oceny wypowiedzi w sposób jednostronny dokonują Administratorzy lub osoby przez nich wyznaczone.

Jak coś Pan wkleja to proszę czytać ze zrozumieniem. Piotr prosiło o nie cytowanie jego wypowiedzi oraz nie wyrywanie ich z kontekstu dla własnych wynurzeń.

A ja Pan proszę że by Pan nie proszony o zdanie zabierał głosu w sprawach na których nie ma pojęcia mimo że skończył Pan Studia Pierwszego Stopnia Fizjoterapii ( przed zmianami wytycznych programu studiów z 2007 r z dostosowaniem do wymogów międzynarodowych) .
Jeżeli Pana nie interesują poruszane przeze mnie kwestii nie musi Pan odwiedzą tego tematu.

A Piotr ani Pana nie upoważniał ani nie potrzebuje Adwokata.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Piotr S.:

Co do samych dypl. masażystów mają inne dylematy. Z tego co czytałem na forach coraz częściej odmawia im się udziału w kursach które jeszcze 1-2 lata temu były dla nich dostępne. To jest dziwne, niepokojace zjawisko. Ale nie mnie to oceniać.

Pytanie było bardzo proste i dotyczyło akredytacji. Czy to jest znaczek z logo na zaświadczeniach czy może coś wiecej:)?


Po 2007 nie obecnie moim zdaniem żadnych szans prawnych by jakiekolwiek Stowarzyszenie Fizjoterapeutów w UE firmowało swoimi logo jakiekolwiek kursy masążu przeznaczone... dla nie -fizjoterapeutów!
A wynika to nie z rzekomego "obecnie od 2 lat dyskryminowania masażystów w stosunku do fizjoterapeutów" ale z wytycznych międzynarodowych organizacji fizjoterapii w UE !


Muszę przynać że tez początkowo na początku 2012 r sam myślałem (podobnie jak fizjoterapeutka z Katowic mieszkająca obecnie w Munchen, która prosiła mnie o konkretną pomoc prawną ,poprzez absolwenta prowadzonych przeze mnie od 2005 do jesieni 2012 kursów mojej autorskiej metody masażu - list poniżej) że to tylko czepianie się przez urzędnika formalistę w niemieckim Urzędzie. Po dokładniejszym jednak sprawdzeniu przeze mnie podstaw prawnych niemieckich zarzutów wobec polskiego dyplomu licencjata Fizjoterapii z 2006 okazało się że niestety w lipcu 2007 również w Polsce w wytycznych programów kształcenia na kierunku Fizjoterapia wprowadzono już te same wymogi których dopełnienia dla uznani polskiego dyplomu w Niemczech żądał urząd w Niemczech !

Jak się o tym dowiedziałem w sierpniu 2012 - natychmiast podjąłem wcale nie łatwe decyzje życiowe.
Otóż zdecydowałem się wyjechałem ze Zgorzelca do Torunia by tam podjąć studia na Fizjoterapii na filii WSG w Toruniu.
Bowiem dojazdy ze Zgorzelca (prawie 40 km ) na studia Fizjoterapii np na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze lub do Wrocławia na AWF , przy czesnym na studiach zaocznych rzędu 5000 zł za rok "puściłoby mnie z torbami".

W rezultacie od października 2012 podjąłem studia na Fizjoterapii WSG w Toruniu.

To właśnie dlatego też wobec nowych wymogów programu studiów medycznych od 2017 w Polsce w 2012 WSG i 22 Sanatorium Wojskowe w Ciechocinku oraz Colegium Medicum UMK w Bydgoszczy utworzyły "Klinikę Kardiologiczna - po to by móc zapewnić swoim studentom wymagane od 2007 r na fizjoterapii i medycynie obowiązkowe godziny zająć klinicznych!

Warto to przemyśleć i nie oburzać się też na organizatorów kursów dla Fizjoterapeutów bo to wynika z już nie do zmienienia 'odgórnych" wytycznych w UE oraz międzynarodowych stowarzyszeń fizjoterapii!
Od 1.01.2014 wchodzi dyrektywą o transgranicznych usługach medycznych a w związku z tym będą musiały zostać w najbliższym czasie w całej UE mniej więcej zrównane wymogi standardy i wymogi świadczonych usług medycznych , a wiec również wymogów egzekwowania odpowiedniego wykształcenia od osób dopuszczanych w poszczególnych krajach do wykonywania usług medycznych.
A czy nam się to podoba czy nie, masaż jest już i będzie zaliczany też do usług medycznych w UE , a wiec musza również w Polsce zostać w najbliższym czasie zmienione i doprecyzowane ( na różnych etapach np edukacji , zatrudniania oraz kontroli placówek świadczących usługi medyczne - być może poprzez np. Inspekcję Pracy) kryteria dopuszczanie do wykonywania wszystkich zawodów związanych z wykonywaniem usług medycznych.

Dnia 8-01-2012 o godz. 20:17 Weronika X napisał(a):
Witam bardzo serdecznie!!

Pisze z polecenia Marka Y w sprawie pomocy do uznania zawodu fizjoterapeuty w Niemczech.
Pozwole sobie krotko opisa moja sytuacje:)
W 2006 roku skonczylam fizjoterapie na AWF w Katowicach. ( czyli przed wprowadzeniem nowych wytycznych w sprawie wymogów programy studiów na kierunku fizjotrapia)

Rok pozniej w lipcu 2007 roku zglosilalm sie do Regierung von Oberbayern w sprawie uznania mojego zawodu w Nemczech. po kilku tygodniach dostalam zwrotne pismo , w ktorym bylo napisane, ze niestety ze wzgledu na roznice programowe teoretyczne i praktyczne nie jest to mozliwe!!
W 2007 rozpoczelam prace (praktyke ) w Praxis zgloilam sie rowniez do pani adwokat w sprawie pomocy. Po kilku pismach doradzono mi abym uzbierala zalegle godziny praktyczne (1064) i ponowne zglosila sie do Regierung.Niestety ten pomysl byl i tak nie wystarczajacy poniewaz godziny byly nie kliniczne! W 2011 zdecydowalam sie na jedna z rpoponowanych mi mozliwosci czyli na Anpassungslehrgang . Zglosilam sie na termin do jednej z wyznaczonych mi szkol ( Statliche Berufsfachschule für Physioterapie am Klinikum der Universität München ) .

Tam uslyszalam, ze musze podejsc do egzaminu teoretycznego i pragtycznego aby sprawdzic moje umiejetnosci poczym bedzie zdecydowane jak dlugo musze chodzic do szkoly. Szkola nie bedzie sie do mnie dopasowywac wiec ja musze normalnie do niej uczeszczac codziennie od 8.00 do 16.30 i powinnam sie zastanowic bo mam dziecko czy dam rade organizacyjnie i finansowo i czy mi sie to oplaca. Z gory i wprost powiedziano mi, ze najlepiej bedzie jak sama zdecyduje sie na 3 lata tej szkoly bo i tak latwo mi na egzaminie nie bedzie i o roku lub 2 moge zaomniec. Spytalam o mozliwosc tylko egzaminu do uznania szkoly polskiej, uslyszalam ze szkoga mojego zachodu bo i tak go niezdam poniewaz nikt go nie zdal.
Na koniec jedna z pan powiedziala, ze najlepiej bedzie jak zmienie Bundesland bo Bayern jest specyficzny!!!!!
Od listopada robie praktyke kliniczna w Freising ( na wlasna reke) aby zniwelowac godziny praktyczne , a potem chyba naprawde zmienie Bundesland, bo brak mi juz sil i cierpliwosci.

Na koniec dodam, iz nie rozumiem podliczen i tabeli urzdniczki .
Z moich obliczen wynika iz braki sa paktyczne w liczbie 1040 godz z tym sie zgadzam ale teoretyczne nie poniewaz to jest tylko -95 godz. czyli razem - 1135 godz. a nie jak jest w pisnie - 2384 godz. teor. i prakt.

W polskiej szkole mialam lacznie 3365 godz
W niemieckiej jest lacznie teori i praktyki 4500 godz.


Z gory dziekuje za chec pomocy i serdecznie pozdrawiam

Weronika XTen post został edytowany przez Autora dnia 14.12.13 o godzinie 10:49
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Niestety dla wielu osób może być to zaskoczeniem , ale już od lipca 2007 również w Polsce obowiązują już mniej więcej te same co w Niemczech nowe wymogi kształcenia fizjoterapeutów, szkoda że nikt nie zadał sobie w Polsce jak dotąd trudu by to wszem i wobec ogłosić ......

14.12.2013 Ministerstwo Zdrowia
http://mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=... 1/1
Wytyczne Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie harmonizacji kształcenia na studiach
pierwszego i drugiego stopnia Kierunku fizjoterapia
WYTYCZNE DEPARTAMENTU NAUKI I SZKOLNICTWA
WYŻSZEGO W SPRAWIE HARMONIZACJI KSZTAŁCENIA
NA STUDIACH PIERWSZEGO I DRUGIEGO STOPNIA
KIERUNKU FIZJOTERAPIA
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, iż w dniu 27 listopada 2007 r. odbyło się
spotkanie dot. harmonizacji kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia. W
przedmiotowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele uczelni medycznych oraz innych uczelni publicznych i
niepublicznych, które prowadzą kształcenie na studiach pierwszego lub drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
(wykaz uczelni, których przedstawiciele wzięli udział w spotkaniu - w załączeniu). Stanowisko wprowadzające do
tematyki przedmiotowego spotkania przedstawili:
1) Prof. dr hab. Janusz Nowotny - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach;
2) Dr Maria Grodner - Koordynator European Network of Physiotherapy in Higher Education w Polsce;
3) dr hab. Marek Szczepański – Prodziekan Wydziału Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia Akademia Medyczna w
Białymstoku;
4) Dr Krzysztof Giermek - Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Akademia Wychowania Fizycznego w
Katowicach.
5) Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Śliwiński - Konsultant Krajowy w dziedzinie fizjoterapii;
6) Dr Marek Kiljański - Prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii;
7) Dr Maria Grodner - Koordynator European Network of Physiotherapy in Higher Education w Polsce;
Podczas spotkania zostały przedyskutowane najistotniejsze problemy związane z kształceniem na studiach
pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia oraz uzgodniono, iż:
1. Zgodnie z załącznikiem nr 33 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r.
w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu
tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia miedzykierunkowe oraz
makrokierunki (Dz. U. Nr. 164, poz. 1166) Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Fizjoterapia, studia
pierwszego stopnia na kierunku fizjoterapia trwają nie krócej niż 6 semestrów, a liczba godzin zajęć na
studiach pierwszego stopnia kierunku fizjoterapia nie powinna być mniejsza niż 2900 + 920 godzin
praktyk.
Studia drugiego stopnia na kierunku fizjoterapia trwają nie krócej niż 4 semestry, natomiast liczba zajęć nie
powinna być mniejsza niż 1700 godzin + 600 godzin praktyk.
2. Różnica godzin wynikająca z odjęcia z globalnej liczby godzin 2900, liczby godzin przypisanych
poszczególnym treściom kształcenia rozpisanym w standardach kształcenia dla studiów pierwszego stopnia
kierunku fizjoterapia tj. 1785 godzin (grupa treści podstawowych i kierunkowych: 1515 godzin, zajęcia z
zakresu wychowania fizyczne: 60 godzin, języki obce: 120 godzin, technologia informacyjna – 30 godzin,
treści poszerzające wiedzę humanistyczną – 60 godzin) powinna być przeznaczona na zwiększenie liczby
godzin zajęć określonych w standardach kształcenia, a nie na wprowadzanie nowych przedmiotów, których
treści nie są zawarte w załączniku nr 33 rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia dla
poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi
spełniać uczelnia, by prowadzić studia miedzykierunkowe oraz makrokierunki.
Powyższa zasada powinna odnosić się także do studiów drugiego stopnia kierunku fizjoterapia.
3. Dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, nie posiadających tytułu technika fizjoterapii kształcenie na
studiach niestacjonarnych kierunku fizjoterapii powinno być realizowane w wymiarze co najmniej równym
wymiarowi godzin określonych w standardach kształcenia dla tego kierunku.
3a. Mając na uwadze jakość kształcenia oraz kwalifikacje absolwentów studiów niestacjonarnych kierunku
fizjoterapia zasadnym jest, aby warunkiem przyjęcia na studia niestacjonarne kierunku fizjoterapia było
posiadanie tytułu technika fizjoterapii.
4. Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie działania mające na celu wprowadzenie podstaw
prawnych do prowadzenia studiów uzupełniających dla osób posiadających tytuł technika fizjoterapii.
Wykaz szkół, których przedstawiciele wzięli udział w spotkaniu dot kierunku fizjoterapia
© 2011 Ministerstwo Zdrowia
© 2002-2011 Platforma Activeweb Medical Solutions
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

1."Członek oczekujący" na ładnie to brzmi. Rodem z PRL-u. Wolę być zrzeszonym :). A studentki jaki mają status? Strach zapytać.
2. Jeśli ktoś chce zostać fizjoterapeutą to rzecz jasna idzie na studia o takim kierunku.
2. Ale nie każdy dypl. masażysta chce być przymuszany do pójścia od początku na fizjoterapię.
3. Godziny? Jeśli ktoś ma po MSZ Wydział Masażu Leczniczego 2300 godzin. Po kolejnej szkole w USA 1000 godzin i bynajmniej nie oparte na klasyku, ale min. na programach za które w Polsce studenci płacą na podyplomowych, to po co dypl. masażysty przymuszać do studiów z fizjoterapii, które nota bene można zakończyć zrobieniem plakatu.
Paradoksalnie to jedynie technicy mają dziś egzamin zewnętrzny przed komisją:).

Szkoda czasu na bezsensowne rozmowy. Wracam z ciekawej konferencji, tam nie było podziałów. Byli po prostu praktycy :).
Pozdrawiam praktyków, bez odbioru Piotr.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.12.13 o godzinie 18:12
Tomasz B.

Tomasz B. mgr fizjoterapii,
mgr filologii
polskiej;
Fizjopedia.pl; ...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Piotr S.:
Wracam z ciekawej konferencji, tam nie było podziałów. Byli po prostu praktycy :)
Kto nie był, ma powód, by żałować do końca życia...
Piotrze, w swoim wystąpieniu otworzyłeś mnie (i nie tylko mnie) oczy na wiele spraw.
To była naprawdę niezwykła konferencja. Bez smęcenia, sesji ple-ple-plenarnych, będących okazją do zdobycia jakichś tam punktów edukacyjnych i zabicia słuchaczy nudą.
Konferencje, które organizuje Radosław Dzikoń to naprawdę niezwykłe imprezy naukowe, z doborową obsadą najlepszych mówców, którzy są przede wszystkim doświadczonymi praktykami.

http://www.goldenline.pl/forum/3387387/fizjopedia-pl-k...Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.12.13 o godzinie 01:23
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

1. "Wydaje się, że właściwym byłoby wyodrębnienie ze specjalizacji ogólnej z
fizjoterapii obszarów takich jak:
- choroby narządu ruchu (ortopedia i traumatologia, reumatologia)
- choroby wewnętrzne (pulmonologia, kardiologia, interna)
- choroby wieku rozwojowego (pediatria)
- fizjoterapia w odnowie biologicznej i sporcie."
prof. dr hab. Zbigniew Śliwiński

http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/79_fi...

2."Fizjoterapia w chorobach wewnętrznych" Aleksander Barinow-Wojewódzki

Wydawnictwo Lekarskie PZWL , 2013

http://www.ibuk.pl/fiszka/45435/fizjoterapia-w-choroba...
Jest to pierwsza w Polsce publikacja zawierająca opis ogólnych zasad rehabilitacji pacjentów z patologią przewlekłą, w trakcie leczenia. Zabiegi rehabilitacyjne przedstawiono zatem nie jako kontynuację zakończonego już leczenia, ale jako proces równoległy do leczenia klasycznego, konwencjonalnego. Przedstawiono w niej wiadomości z zakresu fizjoterapii ogólnej, klinicznej z opisem chorób, psychoterapii, orzecznictwa, odpowiedzialności zawodowej i farmakoterapii. Ponadto omówiono zasady stosowania fizjoterapii jako jednego z elementów leczenia w chorobach wewnętrznych. Przedstawiono również wiadomości praktyczne dotyczące stosowania zabiegów fizjoterapeutycznych w wybranych schorzeniach internistycznych. Podręcznik adresowany do fizjoterapeutów, studentów kierunków medycznych oraz lekarzy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.01.14 o godzinie 02:30
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

http://www.fizjoterapeutom.pl/materialy/artykuly/kardi...

Fizjoterapia kardiologiczna:

Cel ćwiczeń w rehabilitacji kardiologicznej
Dlaczego wykonuje się ćwiczenia krążeniowe i oddechowe?
Po co wykonuje się pomiary tętna, ciśnienia w trakcie ćwiczeń ?
Aktywność fizyczna
1) Cel główny ćwiczeń w kardiologii :

poprawa jakości oraz wydłużenie życia

Inne cele :

obniżenie ciśnienia tętniczego
zmniejszenie ciężaru ciała
korekta profilu lipidowego , wzrost dobrego cholesterolu spadek złego
korekta metabolizmu węglowodanów i zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy
poprawa wydolności układu krążeniowo-oddechowego
zmniejszenie ryzyka ostrych incydentów sercowych
opóźnienie rozwoju choroby
skrócenie czasu leczenia po ostrych incydentach sercowych i zaostrzeniach
zmniejszenie ciężkość i częstość bólów stenokardialnych
wpływ na układ krzepnięcia – rozrzedzenie krwi zmniejsza ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych zwężających naczynia oraz ryzyko zaczopowania zwężonego naczynia,
poprawa funkcji śródbłonka naczyń, czyli struktury wyścielającej naczynia, której uszkodzenie stanowi zaczątek rozwoju zmian miażdżycowych doprowadzających do zwężenia naczyń i tego konsekwencji w postaci choroby wieńcowej, zawału czy zgonu.
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

http://zdrowie.wp.pl/multimedia/galerie/art1611.html
Udar mózgu to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u osób, które przekroczyły czterdziestkę – mniej więcej u połowy chorych, którzy go przeszli, dochodzi do znacznego uszkodzenia tego narządu. Warto więc wiedzieć, jakie są jego pierwsze objawy.

Czym jest udar mózgu?

Udarem mózgu nazywamy zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego albo uogólnionego zaburzenia czynności mózgu. Do udaru mózgu może dojść wskutek nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu; udar wywołany zablokowaniem jednej z tętnic zaopatrujących mózg w krew nazywa się niedokrwiennym. Rzadziej udar mózgu spowodowany jest pęknięciem tętnicy i wylewem krwi do otaczających tkanek mózgu – ten typ udaru nazywa się krwotocznym. Z kolei jeśli krwawienie wystąpi pod pajęczynówką (to jedna z opon otaczających mózg), mówi się o wylewie (krwotoku) podpajęczynówkowym.

Czeslaw Kowalczyk

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Czeslaw Kowalczyk
to z autopsji? pytam powaznie

Z zawodowego doświadczenia medycznego!

Choroby krążenia są obecnie w Polsce jednym z najpoważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych problemów cywilizacyjnych i społecznych.
W dodatku w Polsce mimo że znamy cywilizacyjne przyczyny tych chorób brak jest szerokiej edukacji społecznej i profilaktyki.

Jak pokazał dwa lata temu głośny i tragiczny wypadek w województwie opolskim gdzie masażysta nie uprawnionym zabiegiem spowodował niedokrwienny udar mózgu również masażyści i fizjoterapeuci mają nie wystarczają wiedzę na ten tema!.

Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.07.15 o godzinie 11:09
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Ale to co jest najciekawsze, Czesławie to najnowsze światowe badania medyczne na temat neurologicznych i psychosomatycznych przyczyn powstawania chorób układu krążenie. Tym najnowszym i bardzo obiecującym dla neurologi a także fizjoterapii i masażu badaniom poświęcono szereg artykułów w numerze 7/2014 ,,Postępów Medycyny,,

http://www.czytelniamedyczna.pl/4845,zaburzenie-rownow...

© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2014, s. 432-438
*Monika Duda
Zaburzenie równowagi współczulno-przywspółczulnej w chorobach układu sercowo-naczyniowego
Sympathetic-parasympathetic imbalance in cardiovascular disease
Zakład Fizjologii Klinicznej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. med. Andrzej Beręsewicz
Streszczenie
Autonomiczny układ nerwowy (AUN) odgrywa istotną rolę w kontroli i regulacji ogólnoustrojowej homeostazy. Badania kliniczne i eksperymentalne wskazują, że ważnym elementem patomechanizmu chorób układu sercowo-naczyniowego, niewydolności nerek oraz takich stanów jak zespół kardiometaboliczny, otyłość i cukrzyca jest przewlekły wzrost aktywności części współczulnej AUN. Chociaż dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest dokładnie poznany, to istotną rolę przypisuje się zaburzeniom funkcjonowania: 1) obwodowych receptorów, czyli baro-, chemo- i ergoreceptorów, 2) struktur centralnych kontrolujących obwodową aktywność układu współczulnego, takich jak neurony obszaru przedniego brzuszno-bocznej części rdzenia przedłużonego (RVLM) oraz jądra przykomorowego podwzgórza (PVN) oraz 3) dróg eferentnych. Proponowanych jest kilka innych czynników, które mogą chronicznie podwyższać aktywność części współczulnej AUN, należą do nich m.in.: zaburzenia funkcjonowania nerek, wzrost osmolarności płynów zewnątrzkomórkowych oraz wiele czynników humoralnych takich jak tlenek azotu (NO), angiotensyna II i reaktywne formy tlenu. Niniejszy artykuł przybliża aktualną wiedzę na temat udziału przewlekłej aktywacji układu współczulnego w rozwoju nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.


Obrazek



Obrazek
J C.

J C. Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...

Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia

Tłumacząc z język medycznego na język potoczny - przyczyna powstawania chorób układu krwionośnego i sercowego jest przewlekły stres ( pobudzenie układy współczulnego).

A skoro tak po tych najnowszych badaniach wiemy już precyzyjnie jaki masaż i jakie działania fizjoterpeutyczne możemy uznać za znacząco lecznicze i to nie tylko objawowa - ale przede wszystkim przyczynowo.

A jakie? To proste!

Takie które będą pobudzać w znaczącym stopniu układ przywspółczulny który jest układem antagonistycznym i hamującym w stosunku do układu współczulnego!

I taki właśnie jest temat mojej pracy licencjackiej z Fizjoterapii którą właśnie piszę.
i nie jest to bynajmniej mniej praca typu ,,zrobienie plakatu o tematyce zdrowotnej,, (jak to kiedyś skrytykował Piotr Szotka (twierdząc że ,,nieraz kompetencje technika masażysty przewyższają kompetencje licencjata fizjoterapii,,) ale praca oparta na badaniach i pomiarach metodycznych porównaniach skuteczności masaży w zależności od tego czy masaż pobudza układ współczulny (masaż klasyczny ) czy przywspółczulny ( badany masaż autorski ).

Wniosek bowiem jest prosty:
- im bardziej wykonywany masaż pobudza układ współczulny , tym więcej można wskazać wyraźnych przeciwwskazań do jego wykonywania ([b] w zasadzie wszystkie choroby układu krążenia i sercowego - również te jeszcze nie wykryte u pacjenta - dlatego własnie przed dwoma laty złożyłem ten temat)
-im bardziej masaż pobudza układ przywspółczulny tym bardziej działa on leczniczo -i może być wykonywany , a nawet zlecany ( !) tam gdzie masaż klasyczny wręcz szkodził by pacjentowi i byłby przeciwwskazany !

Następna dyskusja:

Depresja w sporcie - czy fi...




Wyślij zaproszenie do