J
C.
Niedawna katastrofa
budowlana mostu
autostradowego w
Genu...
Temat: Fizjoterapia i masaż a kardiologia i choroby krążenia
Do zainicjowania dyskusji w tym temacie zainspirowało mnie pytanie skierowane ( jak rozumiem do środowiska fizjoterapeutów) na grupie Fizjoterapeuci przez Piotra Szczotkę a autoryzację autorskich metod masażu przez Stowarzyszenia (też jak rozumiem Stowarzyszenia fizjoterapeutów bo praktycznie nie istnieją żadne Stowarzyszenie Masażystów które można by uznać za reprezentacje środowiska masażystów w Polsce).Piotr S.:
Od kiedy pamiętam, zawsze mnie interesował temat, jak to jest z akredytacjami udzielanymi przez stowarzyszenia. Czy to jest jakaś specjalna ścieżka, procedury, zatwierdzenie?
Pierwszy raz spotkałem się z takim terminem i formą udzielania poparcia zagranicą. Dotyczył szkół z akredytacją .... kogoś tam. Ale to było tak, iż szkoła musiała spełnić pewne minimalne (dosyć wysoka poprzeczka) warunki programowe.
Bez wątpienia Masaż leczniczy jest częścią fizjoterapii i jednym z obowiązkowych przedmiotów nauczania na kierunku fizjoterapia ( 45 godzin w programie studiów licencjackich).
Jednak w przeciwieństwie do praktyki "sztuki masażu" wg różnych metoda autorskich (jakich dotyczyło pytanie Piotra) podejście do masażu w Fizjoterapii , a więc w naukowym i metodycznym ujęciu tym się powinno różnić od podejścia do "masażu" w potocznym rozumieniu, że nie może polegać tylko na "ocenie i autoryzacja technik poszczególnych masaży" w oderwaniu podstaw medycznych oraz klinicznych stosowania Fizjoterapii.
Dlatego dla dyplomowanego masażysty lub technika masażysty np przy wielu chorobach kardiologicznych występowanie ich u pacjenta będzie bezwzględnym przeciwwskazaniem
do podejmowania się u tego pacjenta jakiegokolwiek masażu, podczas gdy dla fizjoterapeuty zatrudnionego np w pracowni rehabilitacji fizjoterapeutycznej działającej pryz Szpitalu lub Kilinice ( np przy klinice Kardiologicznej Colegium Medicum UMK przy 22 Sanatorium Wojskowym w Ciechocinku http://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Ciechocinek-oddzial-r... , a której Dyrektor jest jednocześnie Dziekanem Wydziału Fizjoterapii WSG w Bydgoszczy na której studia miałem zaszczyt podjąć w październiku 2012 roku) może być wręcz zaleceniem terapeutycznym wydanym przez lekarza Ordynatora Kliniki Kardiologicznej.
Dowód 1.:
http://anatomiazycia.pl/szczegolowe-przeciwwskazania-d...
Przeciwwskazania do masażu klasycznego w następujących chorobach układu krążenia:
Stan po przebytym zawale serca
Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.
Nadciśnienie (110 rozkurczowe)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki – nadmierne rozszerzenie żyły, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia.
Zakrzepowe zapalenie żył
Choroba Burgera III°IV° – dochodzi do zwężenia światła, a następnie całkowitego zamknięcia mniejszych tętnic głównie kończyn dolnych, rzadziej górnych.
Choroba Raynauda III°IV° – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp.
Dowód 2:
http://www.uj.edu.pl/c/document_library/get_file?uuid=...
Kształcenie w zakresie Fizjoterapii klinicznej w chorobach narządów wewnętrznych ( w tym kardiologicznych)
Przedmiot ten został wprowadzonego do programów kształcenia Fizjoterapii zgodnie z załącznikiem nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunkach studiów i z uwzględnieniem Wytycznych Światowej Konfederacji Fizjoterapii World Confederation for Physical Therapy – WCPT).
(Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2011 r w sprawie standardów kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia kierunku fizjoterapia
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/slajd?mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0... )
Celem nauczania tego przedmiotu ( 150 godzin nauki na ostatnich semestrach studiów licencjackich) jest rola Fizjoterapii w całokształcie leczenia chorego oraz dobieranie zabiegów fizjoterapeutycznych i metod fizjoterapii stosownie do rozpoznania klinicznego, okresu choroby, funkcjonalnego stanu rehabilitowanej osoby.
WNIOSKI:
Jeżeli w Polsce poza powstałym jeszcze w czasach PRL Stowarzyszeniem masażystów niewidomych nie powstało dotąd ( od 1989 ) praktycznie żadne skuteczne i reprezentatywne i integrujące masażystów różnych metod stowarzyszenie jak można mówić o jakiejkolwiek sensownej i merytorycznej dyskusji np nad doprecyzowaniem i rozumieniem oraz sposobem diagnozowania np. przeciwwskazań do zabiegów masażu i fizjoterapii , bo jak się okazuje np z poniższej dyskusji na forum e-masąz jeżeli nie ma wspólnie przez całe środowisko uznanej procedur, zawsze każdy inaczej będzie interpretował te przeciwwskazania:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?p=19581#19581
Tak wiec w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż uczy się teoretycznie masażystów na kursach i w technikach, a w Polsce w ogóle praktycznie nie ma dobrej współpracy miedzy lekarzami , a fizjoterapeutami a masażystami bo jest tylko krótkowzroczna "walka o pacjenta" zamiast współpracy !
A przykład wypadku jaki zdarzył się w Kluczborku jest dowodem do czego może prowadzić brak powszechnie uznanych procedur i dobrych praktyk w masażu i fizjoterapii w Polsce!
http://natemat.pl/74573,masazystka-uszkodzila-jej-tetn...
Masażystka uszkodziła jej tętnicę. Jest sparaliżowana. Katarzyna Wiatr to jedna z tysięcy ofiar pseudoekspertów
Katarzyna Wiatr, 32-letnia lekarka weterynarii już rok walczy o powrót do sprawności. Mimo zaangażowania lekarzy i fizjoterapeutów nie wiadomo, czy to kiedykolwiek się uda. Podczas masażu pseudospecjalistka doprowadziła do niedrożności tętnicy, co wywołało udar. Kobieta jest sparaliżowana. Masażystki nie spotkały żadne konsekwencje. Do dziś przyjmuje pacjentów. Jak wielu innych "ekspertów'' bez uprawnień, którzy codziennie narażają zdrowie i życie osób szukających pomocy. Są bezkarni, bo nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Literatura :
Choroby serca ("Mayo Clinic Heartbook") pod redakcja Bernarda Gersha tłumaczenie prof. dr hab. Stanisław Filipecki Świat książki 2006
Część 5: Leczenie chorób serca i naczyń rozdział 23 Rehabilitacja str 475 -487 (Udar mózgu a choroby serca 157-159)
Plan działań rehabilitacyjnych
Etap I Rehabilitacja szpitalna
Etap ten dotyczy pobytu pacjenta w szpitalu po przebiegu ostrego zawału serca ,operacji lub innej choroby wymagającej rehabilitacji (pobyt szpitalny do 7 dni).
Zaniechanie działań rehabilitacyjnych na tym etapie powoduje utratę 15% siły mięśniowej w czasie tygodniowego pobytu, a przy po-udarowym niedowładzie bądź paraliżu połowy ciała niepodjęcie w tym okresie rehabilitacji grozi całkowitym uszkodzeniem -zanikiem propriocepcji (zmysł kinestetyczny, czucia głębokiego) w porażonej części!
http://fc.viamedica.pl
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/barcel...
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/cypr_0...
http://zawal-serca.eprace.edu.pl/511.Zasady_rehabilita...
Zasady rehabilitacji pozawałowej
W nowoczesnej medycynie nikt już nie neguje faktu, iż kompleksowa, holistyczna rehabilitacja jest niezbędnym elementem prawidłowego leczenia osób po zwale serca.. Prowadzenie pełnej rehabilitacji kardiologicznej uzasadnia konieczność przywrócenia pacjentowi optymalnych czynności fizjologicznych, psychosocjalnych, zawodowych i fizycznych, co zmienia i poprawia jego jakość życia.
Zadaniem rehabilitacji jest pomoc pacjentowi w jak najszybszym osiągnięciu normalnego stylu życia lub-jeśli jest to niemożliwe –jak najkorzystniejsze zaadoptowanie się do nowych warunków, będących konsekwencją choroby(12). Dotyczy to każdej sfery życia pacjenta.
Rehabilitacja kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego rozpoczyna się praktycznie od momentu przyjęcia chorego do szpitala.
Standardowy program rehabilitacji pozawałowej składa się z trzech faz, z których każda charakteryzuje się innym zakresem aktywności:
okres wczesny (np. Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej ewentualnie kardiologiczny);
okres rekonwalescencji (np. Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej);
okres powrotu do życia w społeczeństwieTen post został edytowany przez Autora dnia 13.12.13 o godzinie 10:33