Daniel Wieczorek

Daniel Wieczorek Menedżer projektu,
Agencja Ventus

Temat: kravmaga

Witam Karolino,

zgadzam się mniej więcej z Twoim zdaniem, w mojej wypowiedzi chciałem przekazać że nie ma jedynej zabójczej sztuki walki, trzeba poznać kilka i to nieźle żeby mieć rozeznanie i móc oceniać zalety i wady poszczególnych systemów. Dlatego te wszystkie slogany o kravce są dla mnie mocno przesadzone.

Skakanie ze stylu w styl co roku też nie jest według mnie rozsądne bo czy opanujemy dobrze judo w zaledwie rok? Potem rok boksu? Efekt będzie pewnie taki że będziemy ledwie początkujący w kilku sportach. Ja wybrałem jako bazową chwytaną sztukę walki ju jitsu które wielokrotnie udowodniło swoją skuteczność i jest chyba niekwestionowane na tym polu a w stójce jako sztukę uderzaną - boks, między innymi dlatego że mogę trenować u niezłego trenera z przeszłością zawodnika.

Wracając do głównego tematu tego forum to analizujemy właśnie Kravkę i ja chcę wyłuskać jej słabe strony. Powrócę teraz do aspektu ekonomicznego. Kravka jest jednym z najdroższych systemów do trenowanie i oferuje przy tym najmniej treningów w tygodniu. Średnio trenerzy życzą sobie 100pln miesięcznie za dwa treningi w tygodniu. Dla porównania w znajomej mi sekcji Judo za cenę 45 pln miesięcznie jest 5 treningów tygodniowo. Ktoś kto potrenuje rok ten sport będzie miał za sobą pewnie ze dwa razy więcej zajęć.

Myślę że warto zebrać informacje o okolicznych dostępnych sekcjach, sprawdzić poziom zajęć, kwalifikację trenerów, metody treningowe no i ceny a dopiero potem podjąć decyzję co będziemy trenować. Decydowanie na podstawie sloganów reklamowych jest naiwnością, każdy trener będzie zachwalał swój system, przecież nikt nie powie że na sekcji obok są lepsi i lepiej zrobicie jak tam pójdziecie. Mój trener ju jitsu przyjaźni się z trenerem teakwondoo, zaprosił go kiedyś do nas na zajęcia żeby zobaczył jak to wygląda i żeby się z nami zmierzył, efekt jest taki że teraz spora część jego sekcji z zapałem trenuje z nami i nie opowiadają że ich system wystarczy.

Pozdrawiam
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Witaj, Danielu

Absolutnie nie twierdzę, że nie warto uzupełniać KM innymi systemami, historię tego systemu znam doskonale, zanim się zapisałem, dokładnie przestudiowałem i historię i podstawowe założenia systemu.

Zanim dołączyłem do kraverów, trenowałem boks, karate i judo, jednak dopiero na KM nauczyłem się ogarniać wzrokiem całą sylwetkę preciwnika, bez koncentrowania sie na konkretnym punkcie.
W mojej grupie sporo jest ludzi z doświadczeniem z innych systemów (w tym jeden instruktor sambo), każdy wnosi coś swojego. KM pozwala na wypracowanie własnego, indywidualnego stylu walki, dostosowania ruchów do włąsnej motoryki i warunków fizycznych. Nie znam innego systemu, który dawałby taką swobodę. I możliwość tak szerokiego zastosowania technik z innych stylów.

Gdy chodzi o gładkie przegrywanie z adeptami innych stylów - rzecz nie leży w sportowej wygranej. Adept jednego stylu, jeśli jest dobry, wygra z adeptem każdego innego stylu, nie determinuje to, co uprawiasz, a jak uprawiasz, czy masz serce do walki, czy nie lekceważysz przeciwnika. Zlekceważenie przeciwnika to najczęstszy błąd popełniany przez adeptów sztuk walki - trenuję (wstaw dowolne) więc na pewno mu dołożę.

Jeśli mowa o obronie przed nożem - jak napisałem kilka postów wyżej, najlepiej jest trenować sprint, bo nawet zupełny abnegat w posługiwaniu się tą bronią, machając na oślep może przypadkowo trafić. Swego czasu głośny był przypadek starszego pana, który napadnięty przez dwóch uzbrojonych wyrostków, zupełnym przypadkiem wyrwał jednemu z nich nóż i, machając właśnie na ślepo, trafił jednego w tętnicę udową, drugiemu bodajże przebił aortę. Częstym błędem jest także lekceważenie uzbrojonych pijaczków - przyjrzyjmy się: nieskoordynowane, trudne do przewidzenia ruchy, ogłupiony alkoholem organizm nie odczuwa bólu, stąd trudno go obezwładnić.
A jeśli trafisz na zawodowca, to nawet nie zdążysz pomyśleć o obronie, po prostu nie da ci na nią szans. To czego uczysz się na sali treningowej, to ostateczność - nie udało się uciec, jesteś przyparty do muru. Fakt - trudno się obronić i nie oberwać. Ale chyba lepiej oberwać w przedramię przy obronie, zamiast w brzuch.

Pozdrawiam
Daniel Wieczorek

Daniel Wieczorek Menedżer projektu,
Agencja Ventus

Temat: kravmaga

Witam ponownie Michale,

sam przyznajesz że przed udaniem się na treningi Kravki trenowałeś judo i boks, a wśród trenujących w twojej grupie jest sporo osób z doświadczeniem z innych systemów. Przecież ja od początku o tym mówię, najpierw boks, judo i inne sporty dla zbudowania solidnej bazy a dopiero później jako uzupełnienie Kravka :)

Nie zgodzę się natomiast z twierdzeniem że adept jednego stylu walki jeśli jest dobry wygra z adeptem każdego innego stylu. Udowodniono już że sztuki chwytane są znacznie skuteczniejsze od uderzanych i w pojedynkach doskonali bokserzy przegrywali z trzecioligowymi zapaśnikami. Royce Gracie legenda ju jitsu ma na swoim koncie mnóstwo takich międzystylowych pojedynków, na internecie można znaleźć pełno filmików o tym jak przychodzi do innych szkół walki i proponuje pojedynek mistrzom. Jego celem było udowodnienie skuteczności ju jitsu i jego przewagi nad innymi sztukami walki. Swój cel osiągnął jest to fakt, tu nie chodzi o ducha walki, pewne style i sztuki są lepsze, inne sprawdzają się gorzej albo wcale. Najsłabiej wypadły tradycyjne sztuki walki jak karate, kung fu i inne.

Kwestie pojedynków na noże pominę, uważam że nie ma co rozwijać tego tematu. Taki pojedynek jest czystą teorią, na treningach tego nie ma. Na youtube można znaleźć sporo filmików szkoleniowych na których obala się mity z tym związane. Np pojedynek nożownik kontra policjant z bronią palną. Żaden z kilkudziesięciu policjantów biorących udział w eksperymencie nie zdołał się obronić, tylko kilku zdążyło wyjąć broń ale niezdołali jej skutecznie użyć i polegli razem z innymi.

http://sus.univ.szczecin.pl/~maciejs/index.html

to była wspaniała kopalnia wiedzy, nie wie ktoś co się stało z tą stroną bo mi się nie otwiera?

PozdrawiamDaniel Wieczorek edytował(a) ten post dnia 23.10.07 o godzinie 12:21
Karolina I.

Karolina I. właściciel Kito Team

Temat: kravmaga

Co do rodzinki Gracie to zgadzam się, że przez pewien czas królowali na raczkujących wtedy turniejach MMA. Royce to legenda.
Obecnie wszyscy którzy startują w takich formułach maja obcykany i parter i stójke (lepiej lub gorzej- dla przykładu żywa legenda UFC Randy Couture). Wiadomo, że jak ktoś przez 10 lat trenował zapasy to będzie wolał szybko zejść do parteru i tam kombinować -i odwrotnie, kickbokser będzie raczej trzymać dystans niż wikłać się w walke w parterze.
Nie ma już raczej pojedynków czystego stylu np. boks vs zapasy.Karolina I. edytował(a) ten post dnia 23.10.07 o godzinie 12:06
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Witaj ponownie Danielu,

nie zaprzeczam, że trenowanie innych systemów przed podjęciem treningów KM jest czymś dobrym, zresztą wielokrotnie przywoływany na forum T. Adamczyk twierdzi, że trening innych stylów może być pomocny.

Absolutnie nie dziwię się, że doskonali bokserzy przegrywali pojedynki z trzecioligowymi zapaśnikami - niewygodny dla boksera dystans, unieruchomienie kończyn uniemożliwia uderzanie, poza tym, pokaż mi boksera, który potrafi walczyć w parterze.

Skuteczności ju - jitsu nie odmawiam, był to też bardziej system niż sport, do użycia w walce. Historię ju-jitsu zapewne znasz i wiesz, że powstało na użytek samurajów.

Natomiast nie dziwię się słabości kung fu i karate (przynajmniej tradycyjnego) - obie są silnie zrytualizowane, wystarczy wspomnieć chwilowe zastygnięcie w bezruchu po wykonaniu ataku.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: kravmaga

Janusz S.:
Witam Was,

Ja trenowalem troche boks, troche kickboxing (ale to dawno temu). Teraz mam zamiar zacząć trenować kravmagę. Mój znajomy trenuje już parę lat i powiem szczerze, że bardzo mi się ta sztuka walki spodobala. Do tego od dość dawna regulsrnie uczęszczam na silownię i uważam, że sporty walki polączone ze sprtami silowymi daje bardzo dużo.

Ja zaczęłam trenować kravkę po bardzo nieprzyjemnej sytuacji na ulicy, która kiedyś mnie spotkała. Na pewno te treningi dały mi nieco więcej pewności siebie- techniki są oparte na naturalnych odruchach ludzkich, można je dość szybko załapać ( chociaż uważam, że w sytuacji zagrożenia i tak najlepiej uciekać po prostu, chyba że takiej możliwości nie ma ). Oprócz tego trenuję boks- uważam, ze jedno i drugie to dobre połączenie. Natomiast co do siłowni- zależy, co ćwiczysz- tak, jak pisał jeden z moich przedmówców- nie każdy zestaw jest dobry...
Pozdrawiam!
Błażej Dębicki

Błażej Dębicki Social Media
Director - GONG
Creative Agency

Temat: kravmaga

Czy Kravmaga trenowana za pomocą ćwiczenia ruchów "na sucho" i w zwolnionym tempie jest w ogóle skuteczna?

Od razu napisze, że nigdy tego stylu nie trenowałem, ale mniej-więcej wiem jakie są różnice w treningu wojskowym takich systemów (gdzie ludzie się rzeczywiście naparzają) a treningiem rekreacyjno-obronnym (jak w większości sekcji tzw. samoobrony).

Czy Kravmaga dla uzupełnienia stójki będzie lepsza niż bjj? (osobiście w to wątpie)

Proszę o odpowiedź kogoś doświadczonego.
Karolina I.

Karolina I. właściciel Kito Team

Temat: kravmaga

Krav maga to system przede wszystkim stójkowy a bjj to czysty parter tak więc ciężko ją porównywać do bjj jeśli chodzi o uzupełnienie stójki. (rozumiem, że masz na myśli boks+ nogi).

Na początkującej grupach, gdzie ćwiczą ludzie zupełnie nieobyci (lub w niewielkim stopniu) ze sportami walki nacisk kładzie się na samoobrone, ale od początku naucza się też porusznaia w pozycji walki, uderzeń, kopnięć etc.Karolina I. edytował(a) ten post dnia 25.10.07 o godzinie 16:43

konto usunięte

Temat: kravmaga

Jak już chcesz uzupełniać to musisz sięgnąć i do KM i do bjj. To drugie pozwoli na ci na walkę w parterze, ale chyba nie trudno wyobrazić sobie sytuację że tarzanie się po powierzchni przypominającej śmietnik jest zagrożeniem samym w sobie i przydadzą się typowe zachowania ze stójki.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Błażej D.:
Czy Kravmaga trenowana za pomocą ćwiczenia ruchów "na sucho" i w zwolnionym tempie jest w ogóle skuteczna?

Od razu napisze, że nigdy tego stylu nie trenowałem, ale mniej-więcej wiem jakie są różnice w treningu wojskowym takich systemów (gdzie ludzie się rzeczywiście naparzają) a treningiem rekreacyjno-obronnym (jak w większości sekcji tzw. samoobrony).

Czy Kravmaga dla uzupełnienia stójki będzie lepsza niż bjj? (osobiście w to wątpie)

Proszę o odpowiedź kogoś doświadczonego.

Malutkie sprostowanie - podczas treningu militarnej wersji KM ludzie nie zawsze mogą walczyć w full kontakcie, ze względu na użycie przedmiotów niebezpiecznych, takich jak saperka, bagnet czy nawet lufa lub kolba broni palnej. Pełny kontakt w takiej walce oznaczałby solidne uszczuplenie stanu osobowego trenującego oddziału. Natomiast trening KM Self Defense przewiduje walkę pełnokontaktową - w rękawicach lub napięstnikach i po obłożeniu ochraniaczami wszelkich części ciała szczególnie podatnych na uszkodzenie (stawy, głowa, itp.)
Marcin Meller

Marcin Meller inż. ds. projektów

Temat: kravmaga

Błażej D.:
Czy Kravmaga trenowana za pomocą ćwiczenia ruchów "na sucho" i w zwolnionym tempie jest w ogóle skuteczna?

Od razu napisze, że nigdy tego stylu nie trenowałem, ale mniej-więcej wiem jakie są różnice w treningu wojskowym takich systemów (gdzie ludzie się rzeczywiście naparzają) a treningiem rekreacyjno-obronnym (jak w większości sekcji tzw. samoobrony).

Czy Kravmaga dla uzupełnienia stójki będzie lepsza niż bjj? (osobiście w to wątpie)

Proszę o odpowiedź kogoś doświadczonego.

Walka to nie taniec trenowanie jedynie na sucho nie przyniesie wymiernych efektów. Oczywiście sparing pod okiem doświadczonych prowadzących a jego zakres określony przez umiejętności sparujacych , bez tego rośnie zagrożenie kontuzją.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Daniel Wieczorek:
Witam,
Trenujący Kravkę nie potrafi przecież walczyć. W dodatku treningi na których kopie się i uderza w powietrze, pozoruje ciosy donikąd nie prowadzą. Kilka razy spotykałem się na różnych seminariach z trenującymi tylko Kravkę z innych szkółek. Bardzo gładko obrywali od trenujących inne systemy i w dodatku o znacznie krótszym stażu.

małe uzupełnienie do wcześniejszej dyskusji:

Należy pamiętać, że jak każda aktywność fizyczna, nauka oraz prawidłowe wykorzystanie systemu wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Można zdementować pogłoski o niesamowitej skuteczności w walce adeptów krav magi. Nie są oni równorzędnym przeciwnikiem dla silniejszych i bardziej wysportowanych osób trenujących inne systemy lub sporty walki. Szczególnie dotyczy to wersji cywilnej, w której kładzie się mały nacisk na sprawność fizyczną. Krav maga sama w sobie nie uczy "niezwykle efektownych technik". Celem treningu jest natomiast kształtowanie pewności siebie i przytomności umysłu w stanach zagrożenia.

Wikipedia

konto usunięte

Temat: kravmaga

Jeśli zapisujemy się na zajęcia, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu:
-poprawę kondycji i motoryki naszego ciała
-naukę skutecznej samoobrony
-poprawę swojej samooceny
-zwiększenie pewności siebie
-osiągnięcie jakiegoś sportowego wyniku
-dla kobiet (może nie tylko)- poderwanie przystojnego instruktora :P
-inne (różne mogą być cele)

Generalnie powinniśmy pamiętać o tym, że większość zależy od nas samych –ilość poświęconego czasu, trafienie do odpowiedniego trenera/ki, nasze predyspozycje itd. W zależności od naszego celu, po który przychodzimy na zajęcia, powinniśmy mieć długofalowy plan i konsekwentnie do niego dążyć- inaczej możemy ileś tam lat spędzić na chodzeniu do jakiejś sekcji i nic z tego nie wynika. Jeśli mamy główny cel, rozbity na poszczególne etapy, dużo szybciej wprowadzamy korektę w naszych działaniach –np. widzimy, że sekcja nie daje nam tego po co przyszliśmy i zmieniamy sekcję –bez jasnych kryteriów możemy bujać się z kiepskim instruktorem i 5 lat…

Kravkę polecam, ale 2 treningi w tygodniu to za mało, żeby w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć ciekawe rezultaty –może to być dobre przez np. pierwsze pół roku-rok (jeśli nic nie ćwiczyliśmy przed krav maga). Nie wiem czy wiecie, ale trening żołnierzy w Izraelu trwa 200godzin (nie wiem czy godzin czy bardziej jednostek lekcyjnych). Krav maga wojskowa jest bardziej brutalna, przez to prostsza, ale pamiętajmy o jednym- we współczesnym wojsku przeciwnika unieszkodliwia się rakietą, granatnikiem, karabinem, pistoletem, nożem/kamieniem/saperką, a jak nie ma nic pod ręką, dopiero zaczynamy walkę na ciosy i kopnięcia.

To co Karolina powiedziała o trenerach odnosi się także do ambitnych (czytaj chcących osiągnąć wyniki studentów) – trzeba poznawać i inne rzeczy, nie trzeba być fighterem Pride, ale treningi z różnych dyscyplin nie tylko, że wzbogacają nasze umiejętności to jeszcze otwierają oczy na możliwe ataki „wykwalifikowanych” fighterów. Dobry trener krav maga będzie mówił o zaletach zapasów, boksu czy BJJ.

Pamiętajmy, że nie każdy chce i może być napakowanym kilerem, dobre rekreacyjne treningi krav maga są bardzo fajnym sposobem na spędzanie czasu i dbanie o własną kondycję + można z nich wynieść wiele ciekawych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że nie ma dróg na skróty –na wysoko postawione cele trzeba zapracować.
Kamil N.

Kamil N. Mess With The Best
Die Like The Rest

Temat: kravmaga

Michał Markiewicz:
Daniel Wieczorek:
Witam,
Trenujący Kravkę nie potrafi przecież walczyć. W dodatku treningi na których kopie się i uderza w powietrze, pozoruje ciosy donikąd nie prowadzą. Kilka razy spotykałem się na różnych seminariach z trenującymi tylko Kravkę z innych szkółek. Bardzo gładko obrywali od trenujących inne systemy i w dodatku o znacznie krótszym stażu.

małe uzupełnienie do wcześniejszej dyskusji:

Należy pamiętać, że jak każda aktywność fizyczna, nauka oraz prawidłowe wykorzystanie systemu wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Można zdementować pogłoski o niesamowitej skuteczności w walce adeptów krav magi. Nie są oni równorzędnym przeciwnikiem dla silniejszych i bardziej wysportowanych osób trenujących inne systemy lub sporty walki. Szczególnie dotyczy to wersji cywilnej, w której kładzie się mały nacisk na sprawność fizyczną. Krav maga sama w sobie nie uczy "niezwykle efektownych technik". Celem treningu jest natomiast kształtowanie pewności siebie i przytomności umysłu w stanach zagrożenia.

Wikipedia


Siemasz Michale :-))
Patrz, nie poznalem Cie :-)
Trenowalismy razem u Adamczyka.
Pozdrawiam
Kamil
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Witaj, Kamilu :-)
Świat jest malutki :-D
Miło spotkać znajomego, kiedy wpadniesz na trening?
Pozdrawiam.
Kamil N.

Kamil N. Mess With The Best
Die Like The Rest

Temat: kravmaga

Michał Markiewicz:
Witaj, Kamilu :-)
Świat jest malutki :-D
Miło spotkać znajomego, kiedy wpadniesz na trening?
Pozdrawiam.
Po 2 latach u Rafala stwierdzilem ze potrzebuje odmiany:-)
Nawet federacje zmienilem, postanowilem potrenowac u Sawickiego.
Ale powiem Ci ze jakos slabo to idzie, Rafal jest zdecydowanie lepszym trenerem. Cos ciekawegoo sie dzialo?

Pozdrawiam
K
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Sporo nowości, pistolet, trening postawy strzeleckiej, podstawy techniki prewencji policyjnej (okładanie pałką) i tym podobne przyjemności. Poza tym standard :-)
Kamil N.

Kamil N. Mess With The Best
Die Like The Rest

Temat: kravmaga

Michał Markiewicz:
Sporo nowości, pistolet, trening postawy strzeleckiej, podstawy techniki prewencji policyjnej (okładanie pałką) i tym podobne przyjemności. Poza tym standard :-)
No prosze, powroty sa zawsze fajne :-)
Moze sie zobaczymy jeszcze na treningach.

Pozdrawiam
Kamil

konto usunięte

Temat: kravmaga

Michał Markiewicz:
Natomiast nie dziwię się słabości kung fu i karate (przynajmniej tradycyjnego) - obie są silnie zrytualizowane, wystarczy wspomnieć chwilowe zastygnięcie w bezruchu po wykonaniu ataku.
Jeśli chodzi o kung-fu to warto pamiętać o różnicy między formami ćwiczebnymi i realnej walki. Wspomniane formy w znacznej mierze służą ćwiczeniu kondycji, szybkości i koordynacji - są formą gimnastyki w ruchu i zawierają wiele elementów tradycyjnych. Zajęcia przystosowujące do realnej samoobrony są zupełnie inne - zaczynając od postawy bo nikt nie walczy w "tradycyjnych" niskich pozycjach...

Gdyby nie odmienność stroju, to współczesne zawody kung-fu z trudem odróżniłbyś od kickboxingu.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: kravmaga

Zbigniew Trzaskowski:
Michał Markiewicz:
Natomiast nie dziwię się słabości kung fu i karate (przynajmniej tradycyjnego) - obie są silnie zrytualizowane, wystarczy wspomnieć chwilowe zastygnięcie w bezruchu po wykonaniu ataku.
Jeśli chodzi o kung-fu to warto pamiętać o różnicy między formami ćwiczebnymi i realnej walki. Wspomniane formy w znacznej mierze służą ćwiczeniu kondycji, szybkości i koordynacji - są formą gimnastyki w ruchu i zawierają wiele elementów tradycyjnych. Zajęcia przystosowujące do realnej samoobrony są zupełnie inne - zaczynając od postawy bo nikt nie walczy w "tradycyjnych" niskich pozycjach...

Gdyby nie odmienność stroju, to współczesne zawody kung-fu z trudem odróżniłbyś od kickboxingu.

Mimo wszystko formy kata powodują utrwalenie pewnych odruchów, które mogą negatywnie wpływać na późniejszą postawę w realnej walce. Organizm "zapamiętuje" ruchy i ich sekwencje, zwłaszcza, gdy są one trenowane bardzo intensywnie i wielokrotnie powtarzane. Wiem po sobie, jak to wygląda, niektóre techniki (te które są trenowane od dawna) wykonuję praktycznie bezwiednie.



Wyślij zaproszenie do