Jakub
Łoginow
Nie ma kangurów w
Austrii
Temat: Szwecja
Szwecja nie leży w Europie Środkowej, ale mam nadzieję że wybaczycie mi post o tym kraju w tej grupie.Mam pytanie do osób znających Skandynawię - czy w Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii siedziby wszystkich urzędów centralnych, ważnych instytucji, mediów, korporacji i banków znajdują się wzorem Polski czy Francji w stolicy, czy raczej jest tak jak w Niemczech i Szwajcarii, które można nazwać "krajami wielu stolic"? Nie pytam by zaspokoić ciekawość, tylko potrzebne mi to jest do artykułu na temat deglomeracji i decentralizacji.
W Niemczech np. medialną stolicą jest Monachium (to tam i we Frankfurcie są redakcje najbardziej wpływowych gazet, nie w Berlinie), centralne lotnisko, giełda i bank centralny są we Frankfurcie a nie w stolicy, Trybunał Konstytucyjny w małym Karlshruhe i jeszcze wiele innych przykładów można podać. Ale zawsze gdy podaję przykład Niemiec jako kraju, gdzie siedziby urzędów centralnych, mediów, korporacji i ważnych instytucji są równomiernie rozproszone po całym kraju a nie skoncentrowane w stolicy, pada argument: "no tak, ale Niemcy to inna tradycja, to państwo federalne, a my jesteśmy państwem unitarnym".
Stąd właśnie moje pytanie, jak jest w krajach skandydawskich, które o ile wiem są państwami unitarnymi. Czy tam też wszystko kręci się wokół stolicy, a inne metropolie są sprowadzone do podrzędnej roli?