Piotr Golczyk

Piotr Golczyk Marketing Management
Expert, founder at
MKTOUT

Temat: Domowe systemy inteligętne - masa problemów z utrzymaniem

Witam,

Ostatnio miałem okazję rozmawiać z developerem budującym raczej inwestycje z wyższej półki.

Rozmawialiśmy o technologiach inteligentnych bo takie miały być wdrożone w ostatnim projekcie jako rozwiązanie dla całej inwestycji.

Jednak po analizach doszli do wniosku, że nie zrobią tego jako rozwiązanie całościowe.

Dlaczego?

Ponieważ ich dotychczasowe doświadczenia z tymi systemami mówią im, że jest to ogromny problem z utrzymaniem sprawności. Powody są dwa:

- awaryjność, a co za tym idzie potrzeba stałego nadzoru
- problem z częściami pasującymi do systemu, ponieważ ten sektor rozwija się bardzo szybko i czasami ciężko wymienić tylko jedną rzecz, trzeba usuwać usterkę zmieniając kawałek systemu co generuje niewspółmierne koszty

Czy macie doświadczenia z takimi systemami? Czy faktycznie działa to tak jak w dobrym samochodzie dobrej marki (czyli generalnie oprócz drobnych niekosztownych operacji) działa ta elektronika przez 10-20 lat.
Wojciech Wronkowski

Wojciech Wronkowski przedstawiciel,
zhouse.pl

Temat: Domowe systemy inteligętne - masa problemów z utrzymaniem

Ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie gdyż chyba jest tu mało użytkowników, którzy mają przez 20 lat system inteligentnego domu a nawet jeśli, to systemy wtedy raczkowały i były dość awaryjne.

U mnie podstawowy system działa już 6ty rok bez awarii i problemów (musiałem jedynie dokupić pilota bo wkurzało mnie każdorazowe włączanie komputera aby zmienić jasność oświetlenia), aczkolwiek w pracy spotykam się z różnymi doświadczeniami. Wiadomo, że użytkownicy wrzucają wszystkie systemy do jednego worka z napisem "inteligentny dom", a system systemowi nierówny. Wiadomo też, że każdy sprzedawca i instalator będzie zachwalał swój system nieważne jaki on by nie był. Efekt jest taki, że jeśli użytkownik spotyka się z wadliwym systemem aczkolwiek z dobrą reklamą to później narzeka na wszystkie.
Na rynku jest też chaos informacyjny wywoływany przez agresywne kampanie reklamowe oraz właśnie takich zrażonych klientów.

Jeśli chodzi o opisane powody to nie jest z nimi tak do końca. Jeśli kupimy system sprawdzony to nie ma mowy o awaryjności ponieważ urządzenia przechodzą rygorystyczne testy certyfikacyjne (znak CE, certyfikat UL, znaki bezpieczeństwa oraz oczywiście certyfikaty jednostki nadzorującej system). Problem z częściami także nie występują ponieważ są to standardy, które przewidują kompatybilność na kolejnych naście czy dzieścia lat.

Dla przykładu opiszę jak to wygląda w systemie którym się zajmuje czyli Z-Wave. Nad systemem trzyma pieczę jednostka nadzorująca zwana Z-Wave alliance. Organizacja zrzesza producentów urządzeń i ma na celu dopilnowanie, że każde urządzenie jest dobrej jakości. Mają w tym swój interes, mianowicie jeśli w systemie znalazło by się kilka awaryjnych urządzeń to klient oczywiście o całym systemie by powiedział że są "do bani" i sprzedaż by spadła. Żeby być członkiem Z-Wave alliance trzeba płacić minimum 3000$ rocznie co skutecznie odstrasza firmy małe o nieugruntowanej pozycji od wprowadzania Z-Wavea do swoich produktów. Eliminuje to tzw "garażową produkcję". Moduły Z-Wavea można swobodnie kupić, ale żeby dostać jakąś dokumentację do nich to trzeba być członkiem właśnie Z-Wave alliance. Nad rozwojem systemu pracuje około 200 firm z różnych branż. Nie możliwe jest więc stworzenie systemu który będzie wymagał wymiany urządzeń (wyobrażacie sobie wymianę asortymentu przez 200 firm jednocześnie?). Każde urządzenie Z-Wave najpierw przechodzi certyfikację rządową (UL, CE, urzędy radiowe, itp.) a dopiero później jedzie do Z-Wave alliance na certyfikację od pozostałych firm. Na rynek wypuszczane jest dopiero kiedy te wszystkie testy przejdzie

Podobna sytuacja jest w innych standardach takich jak np. KNX i EIB oraz kilku mniejszych.

Tak więc moje rady, aby nie mieć tak złych doświadczeń z systemami są następujące:
-nie wybieraj systemów jednej firmy: nie ma możliwości aby jedna firma znała się jednocześnie na włącznikach światła, ogrzewaniu, zamkach, kamerach, GSM, hydraulice, oprogramowaniu, oknach, wentylacji, itd.
-nie czerp wiedzy nt. wyboru systemu IB z forów internetowych: w większości przypadków piszą tam sprzedawcy podający się za użytkowników.
-montuj tylko u certyfikowanego montera: jest sporo elektryków, którzy bez odpowiednich szkoleń rozszerzają działalność na systemy IB, a potem jak coś się zepsuje to "to nie ja, to system".
-wybierz system zdecentralizowany: nawet jeśli coś padnie to tylko jeden punkt a nie cały dom
-jeśli dostałeś opinię (złą lub dobrą) o jakimś systemie od użytkownika to spytaj się jaki konkretnie to system: wielu użytkowników nie rozróżnia systemów, a jedynie dom inteligentny od domu nieinteligentnego lub system bezprzewodowy od przewodowego.Wojciech Wronkowski edytował(a) ten post dnia 19.02.11 o godzinie 21:12

Następna dyskusja:

Systemy biometryczne




Wyślij zaproszenie do