Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Profesjonalizm a Skuteczność

Czytając wyśmienite "The Rainbow Machine" Andrewa Austina - terapeuty, coacha i hipnotyzera z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, także na oddziałach psychiatrycznych - trafiłem na ciekawe podejście które on stosuje.

Wskazuje on na to, że bardzo często. zwłaszcza w zorganizowanej służbie zdrowia, istnieje mit 'profesjonalizmu', który w praktyce służy bardziej 'profesjonalistom' niż klientom/pacjentom - sztywne, poważne podejście, wiara w 'zasady', niezależnie od tego, czy danemu pacjentowi te zasady są potrzebne, czy też najlepiej zadziała na niego coś innego, bardziej nieortodoksyjnego (najbardziej poruszający przypadek, który opisuje, to umierający człowiek po operacji, który chciał odejść na dziedzińcu szpitala, w cieniu drzewa - oczywiście wszelkie próby przeniesienia jego łóżka na zewnątrz spotkały się z oporem personelu jako nieprofesjonalne).

Ciekawy przykład takiego starcia między 'Profesjonalizmem' a skutecznością i po prostu człowieczeństwem można obejrzeć w doskonałym filmie 'Patch Adams', porównując podejście Patcha (Williams) z jego leczeniem śmiechem, a sztywnym, mechanicznym podejściem jego wykładowców.

Co o tym sądzicie? Jak często profesjonalizm w pracy 'pomagaczy' - lekarzy, coachów, psychologów czy konsultantów - jest tak naprawdę szkodliwy? Czy można pogodzić profesjonalizm z pełną elastycznością i nieortodoksyjnymi zachowaniami 'pomagacza'?

Temat: Profesjonalizm a Skuteczność

Ciekawy temat Arturze,

co do zasady każdy "pomagacz" powinien być profesjonalistą - innymi słowy, powinien znać się na rzeczy i mieć na to dowody. Pomaganie innym - w znaczeniu: szkolenie, coachowanie, terapeutyzowanie - jest obszarem, który wymaga profesjonalnych umiejętności, doświadczenia i wiedzy.

Natomiast inną sprawą jest, w jaki sposób ów potencjał jest wykorzystywany przez trenerów, coachów lub terapeutów. To, o czym wspominasz to nic innego jak "bezduszność personelu" (np. szpitala) - dążenie do zachowania się ściśle według procedur. Piszę o tej bezduszności w cudzysłowie, gdyż nie wynika ona z jakiś przywar personelu medycznego, ale raczej jest wynikiem sposobu zorganizowania pracy w takich instytucjach, jak np. (niektóre) szpitale. "Proceduralizacja" pozwala takim organizacjom działać możliwie efektywnie i w większości przypadków wysoce skutecznie - choć oznacza jednocześnie, gwoli ścisłości, że wiele oczekiwać, a niekiedy i zachcianek, pacjentów nie może być spełnionych.

Profesjonalizm, w znaczeniu kompetencji, jest jak najbardziej do pogodzenia z elastycznym, responsywnym i otwartym na Klienta/Pacjenta działaniem personelu/pomagaczy. Profesjonalizm z definicji oznacza działanie, które spełnia wysokie standardy, które jest wyrazem najlepszych aktualnie dostępnych i zweryfikowanych praktyk. Warto zwrócić uwagę chociażby na takie nurty jak: psychologia zdrowia, psychologia pozytywna lub praktyka oparta na dowodach - wszystkie te dziedziny podkreślają znaczenie łączenia specjalistycznej wiedzy, doświadczenia (w tym klinicznego) z głębokim zrozumieniem potrzeb Klienta/Pacjenta i wynikającą z tego elastycznością działania terapeuty/coacha.

Ciekawe informacje o profesjonalnym, opartym na dowodach, podejściu do praktyki psychologicznej można zaś znaleźć na stronie http://www.apa.org/practice/ebp.html

Pozdrawiam

Paweł Smółka
Piotr Krupa

Piotr Krupa menadżer i trener
otwarty na
propozycje

Temat: Profesjonalizm a Skuteczność

kilkadziesiąt już lat temu powstał text "Inwazja specjalistów od pomagania"- napisany przez jednego z twórców rodzącej się wówczas psychologii humanistycznej. Po polsku jest w antologii "Psychologia w działaniu" wydanej już dość dawno ale pewnie w bibliotekach można znaleźć. Polecam. Znakomity text na ten temat i niestety ciągle aktualny.



Wyślij zaproszenie do