Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

Pytanie dotyczy tego, czy jeżeli mamy towary, których koszt nabycia potrącamy bezpośrednio to różnice kursowe powinny zostać potrącone w momencie uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży towarów?

Stanowisko te znajduje uzasadnienie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej za pośrednictwem Pierwszego Urzędu Skarbowy w Białymstoku, z dnia 29.08.2006, syg. RO.XV/423/PDOP-295/431/JB/06:

„czy Spółka postępuje prawidłowo nie zaliczając do kosztów uzyskania przychodu dodatnich różnic kursowych lub też nie zmniejszając kosztów uzyskania przychodu w przypadku ujemnych różnic kursowych w przypadku, gdy poniesione przez Spółkę wydatki dotyczą towarów handlowych nie zaliczanych bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, pod datą ich poniesienia, które to towary są przyjmowane na magazyn Spółki, a opłacane są przelewem bankowym z rachunku walutowego Spółki, na którym to rachunku są gromadzone waluty uzyskiwane ze sprzedaży towarów na terenie Unii Europejskiej. Powyższe różnice kursowe zwiększają lub zmniejszają koszt nabycia samochodu i stanowią koszt uzyskania przychodu w dniu faktycznej sprzedaży samochodu lub zwiększają wartość początkową amortyzowanego samochodu w przypadku przyjęcia do użytkowania przez Spółkę.”

„ponieważ wydatki na zakup towarów handlowych nie są zaliczane, stosowanie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przed sprzedażą tychże towarów do kosztów uzyskania przychodu, zatem stanowisko strony jest prawidłowe. Natomiast różnice kursowe czy to dodatnie czy ujemne mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania dopiero pod datą sprzedaży tychże towarów handlowych. Ponieważ praktycznie nie jest możliwe odniesienie bezpośrednie przedmiotowych różnic kursowych do konkretnej transakcji, za zasadne należy uznać stanowisko strony, iż zwiększają lub zmniejszają koszt nabycia samochodów, a są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu w którym nastąpi sprzedaż przedmiotowego samochodu lub też są odnoszone do wartości początkowej środka trwałego w przypadku, gdy Spółka przyjmuje dany samochód do użytkowania jako środek trwały,”

Czy zatem słuszna jest argumentacja, zgodnie z którą:

Art. 15a ustawy o CIT wskazuje, iż ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT Koszty uzyskania przychodów (KUP) bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c tegoż artykułu). Tym samym w celu określenia momentu zaliczenia różnic kursowych jako KUP konieczne jest określenie momentu powstania przychodu.

Datą powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 3a. ustawy o CIT, jest (z zastrzeżeniem ust. 3c-3e tegoż artykułu), dzień (i) wydania rzeczy, (ii) zbycia prawa majątkowego lub (iii) wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień: a) wystawienia faktury albo b) uregulowania należności. W rezultacie, w przypadku gdy koszty nabycia towarów handlowych są potrącane w momencie ich sprzedaży, również różnice kursowe powstałe w związku z ich nabyciem powinny być potrącane w momencie sprzedaży.

Przy takim rozumowaniu, powstaje problem w sytuacji gdy zapłata za zbyte towary następuje, np. w roku następnym po roku, w którym dokonaliśmy sprzedaży (osiągnęliśmy przychód). W rezultacie w takim wypadku konieczna byłaby korekta zeznania zeszłorocznego, bo różnice (de facto koszty) zmaterializowałby się dopiero po otrzymaniu zapłaty, tj. w roku następnym.

Byłbym wdzięczny gdyby, chętni odnieśli się do powyższego.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

PZ i co dalej?

konto usunięte

Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

Tomasz Siennicki:
PZ i co dalej?
pewnie W. Z.
w końcu mowa o towarach handlowych;)
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

No to jeszcze KP i mamy komplet :)
Ale swoją drogą - nawet tak elementarne zagadnienia nie są w ustawie precyzyjnie uregulowane, więc mamy to, co mamy, vide ostatnie "wirtuozerie" stołecznego DIS.

Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

Tym niemej problem pozostaje :)
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Różnice kursowe - moment potrącenia kosztu

Ależ oczywiście :-)
Tradycyjne podejście, zgodnie z którym kursem "początkowym" jest nbp z dnia poprzedzającego wystawienie faktury kosztowej nie ma podstaw w ustawie.

Następna dyskusja:

Różnice kursowe CIT 2012




Wyślij zaproszenie do