Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Witam,

coraz częściej, na następny dzień po bieganiu, mam skurcze w łydkach. Skurcze pojawiają się podczas normalnego chodzenia.
Czy to może być objaw braku magnezu czy raczej słabego rozciągania mięśni ? A może jeszcze coś innego. Spotkaliście się z podobnymi problemami.
Dodam, że biegam średnio 3 razy w tygodniu na dystansie około 8-10km.

Pozdrawiam

konto usunięte

Cześć :)

Moim zdaniem i to i to. Magnez w trakcie intensywnych treningów to podstawa. Trzeba uzupełniać to co się traci, żeby np w nocy nie być zdziwionym nagłym skurczem ;) Wskazane płyny, jedzenie również.
Rozciąganie też może mieć wpływ. Zawsze warto po pierwszych 10-15 min biegu, nieco spocząć na małą rozgrzewkę - mięśnie później lepiej pracują i biega się wyraźnie "lżej". Może od czasu do czasu warto pomyśleć na stretchingiem? :)

I jeżeli w domu masz wannę - również wykorzystuj ją po treningach ;) Najlepiej z solą :)

Pozdrawiam
Piotr Ciuk

Piotr Ciuk Engagement Manager -
sektor publiczny,
Fujitsu
Technology...

a solą iwonicką - kupisz ją w aptece.
Proponuję:
- po każdym treningu rozciąganie łydek
- 3 razy w tygodniu wzmacnianie łydek
- raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie masaż (generalnie nóg i kręgosłupa, ale z nastawieniem na łydki - masaż rozluźniający)
- solanki (0,5kg soli iwonickiej wsypujesz do wanny, wlewasz wody (tak gorącej jak tylko wytrzymasz) tak aby całe nogi się zanurzyły (ale nie więcej) i 15-20 minut wytrzymuje. Po solance musisz bardzo dużo pić. Solanek nie stosuj przed cieżkimi treningami, ani też w przypadku, gdy masz kontuzję związaną z zapalaniem czegoś (wtedy trzeba chłodzić).
Proste ćwiczenie na wzmacnianie łydek:
stajesz na schodku, unosisz się na palcach obu nóg, podnosisz delikatnie jedną nogę i powoli opuszczasz się na drugien nodze trochę poniżej wysokości schodka. Robisz 3-4 serie po 10-20 powtórzeń (zależy jak wytrzymasz). Kolano może być wyprostowane (wtedy wzmacniasz łydkę a nastawieniem na mięśnień brzuchaty) albo lekko ugięte (wtedy wzmacniasz łydkę z nastawieniem na mięsień płaszczkowaty). Przy lekko ugiętej nodzę muszisz uważać aby przy schodzeniu (opuszczaniu powolnym nogi) noga w kolanie nie uginała się bardziej.
Magnez też oczywiście możesz brać tylko uważaj, żeby nie przedawkować bo będziesz miał biegunkę ;-)
Piotr Ciuk

Piotr Ciuk Engagement Manager -
sektor publiczny,
Fujitsu
Technology...

i jeszcze wracają do solanek - raz w tygodniu, raczej nie częsciej.
Chyba, że po cieżkich zawodach typu maraton wtedy może być w pierwszym tygodniu ze 3 razy
M Bielecki

M Bielecki kierownik projektu,
EDC

Ja się spotkałem z opinią, że od nadmiaru witaminy A można mieć częste skurcze. A jak ktoś się wzmacnia preparatami to nie trudno przedawkować

konto usunięte

Ja nie biegam jakoś mego dużo (70-100 km miesięcznie) ale piję 1-3 kawy dziennie w dni robocze (programista, nie da się inaczej funkcjonować), czasami skurcz łapie w nocy i tak boli, że aż się budzę ;)

Przeszło dzięki tabsom z magnezem - jak odstawię magnez, łydki przypominają o sobie po paru dniach. Są takie wielkie, że ledwo je łykam :P

Paweł L.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Piotr Ciuk

Piotr Ciuk Engagement Manager -
sektor publiczny,
Fujitsu
Technology...

Mateusz Jaworski:
Ja nie biegam jakoś mego dużo (70-100 km miesięcznie) ale piję 1-3 kawy dziennie w dni robocze (programista, nie da się inaczej funkcjonować), czasami skurcz łapie w nocy i tak boli, że aż się budzę ;)

Przeszło dzięki tabsom z magnezem - jak odstawię magnez, łydki przypominają o sobie po paru dniach. Są takie wielkie, że ledwo je łykam :P
może sobie kupić magnez chela magb6 w shotach (do picia) - po co stresować się tabletkami
trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić bo będziesz często latał do kibelka ;-)
no i nie rzeszkodzi posłuchać rady Pawła i się zbadać ;-)
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Witam,

dziękuję Wam wszystkim za porady i wypowiedzi.

Zacząłem od magnezu chelamag B6 i rozciągania łydek przed i po biegu i chyba pomogło. Chyba dawka magnezu w suplemencie który brałem była zbyt mała. Szczególnie, że kawa, którą pijam zmniejsza absorpcję magnezu przez organizm.

Co do wzmacniania łydek (wspinanie na palce stojąc, siedząc i inne ćwiczenia na łydki) to jest to moje standardowe ćwiczenie na siłowni. Zmniejszyłem trochę intensywność treningu nóg (jak biegałem około 5km to ćwiczeń siłowych jeszcze nie odczuwałem zbytnio podczas biegu, ale gdy ostatnio zwiększyłem dystans do troszkę pond 10km to intensywne ćwiczenia siłowe nóg już dawały na tyle w kość, że przy takim dystansie nogi dostawały popalić a później pojawiały się skurcze mięśni łydek. Zmniejszyłem więc intensywność treningu siłowego i chyba będzie ok.

Pozdrawiam
Piotr Ciuk

Piotr Ciuk Engagement Manager -
sektor publiczny,
Fujitsu
Technology...

Zmniejszyłem trochę intensywność treningu nóg (jak biegałem około 5km to ćwiczeń siłowych jeszcze nie odczuwałem zbytnio podczas biegu, ale gdy ostatnio zwiększyłem dystans do troszkę pond 10km to intensywne ćwiczenia siłowe nóg już dawały na tyle w kość, że przy takim dystansie nogi dostawały popalić a później pojawiały się skurcze mięśni łydek. Zmniejszyłem więc intensywność treningu siłowego i chyba będzie ok.

to dziwne bo u mnie jest odwrotnie - im więcej dam sobie w kość na traningu siłowym tym większy power czuję podczas biegania ;-). Może to kwestia uzupełniania magnezu, potasu, cynku itp...
Generalnie sotsuje suplement Orthomol Sport (niestety miesięcznie kosztuje to ok. 300 pln) do tego co 2-3 dzień chela magB6 w shotach, codziennie witamina C1000, coś na stawy (Colvita) i niezależnie od bigania Bioastin (przeciwutleniacz). Badam co kilka miesięcy poziom żelaza i czasami muszę go jeszcze włączać do suplementacji. Wychodzi 4 tabletki dziennie więc nie jest tak źle ;-).
Mateusz G.

Mateusz G. Specjalista ds.
marketingu, Magellan
S.A.

Jeśli chodzi o skurcze łydek, to faktycznie, nie można zapominać o suplementacji i poprawnym odżywianiu. Magnez, potas, elektrolity itd. w zbilansowanej ilości z pewnością pomagają zapobiegać powstawaniu niechcianych skurczów mięśni.
Jeśli chodzi o rozciąganie - dobra rozgrzewka i rozciąganie podczas niej, to moim zdaniem podstawa. Natomiast jeszcze ważniejsze wydaje się rozciąganie już po zakończeniu treningu (przy okazji skupiając się też na mięśniach dwugłowych uda). Warto zawsze poświęcić te 10 min więcej, niż potem męczyć się ze skurczami . Rozciąganie po treningu przyspiesza regenerację mięśni, a odpoczynku i dobrej regeneracji potreningowej nic nie zastąpi.

Dodam tylko, że tego typu symptomów jak skurcze nie należy bagatelizować. Ja np. długo myślałem, że to nic takiego, że przejdzie jak odpocznę...a skończyło się dość poważnym naderwaniem mięśnia brzuchatego:/ Dlatego temat jest mi bliski. Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć...o czym przekonałem się na własnej skórze.

Życzę powodzenia w walce z tym nieprzyjemnym problemem;)
Pozdrawiam:)

Następna dyskusja:

'Kamienie' w łydkach


Wyślij zaproszenie do