Łukasz Cinal

Łukasz Cinal www.cinalstudio.pl
oraz
aktywnisportowo.pl

Kolejny artykuł Pawła, tym razem porusza on temat pierwszego zakresu w trakcie biegania.

http://aktywnisportowo.pl/pierwszy-zakres-w-teorii-i-p...

Chętnie poznamy Wasze zdanie na ten temat.
Piotr Ciuk

Piotr Ciuk Engagement Manager -
sektor publiczny,
Fujitsu
Technology...

zapewne sporo jest w tym prawdy, że tętno potrafi być rózne w różne dni (nie mówię tutaj o chorobie podczas której tętno skacze i kilkanaście uderzeń więcej).
W niedzielę robiłem rozbieganie 24km i przy średniej prędkości 6:39 min/km miałem średnię tętno 156 uderzeń czyli jakieś 80% HRmax.
Pod koniec września ubiegłego roku biegłem maraton w Berlinie i tam średnie tempo wyszło mi 5:33 min.km przy średnim tętnie 156 uderzeń czyli biegłem i 1 min/km szybciej niż w niedzielę przy takim samym śr. tętnie (nie wspominając już o krótszym dystansie).
Wniosek:
- wtedy byłem lepiej przygotowany ? Niekoniecznie bo teraz długich wybiegań miałem znacznie więcej
- przetrenowanie ? Chyba nie bo wtedy biegałem 50-60km tygodniowo a teraz niewiele ponad 40
- dyspozycja dnia - chyba tak bo biegłem na czczo poza tym nie byłem przygotowany od strony diety (poprzedniego dnia byłem na grillu, robiłem mocne ćwiczenia siłowe i dodatkowo składałem z kumplem zjeżdżalnię - mięśnie były przed biegiem mocno zmęczone)
- biegłem z plecakiem (+1,5kg więcej) - to chyba też miało znaczenie
To odnośnie róznego tętna.

Jeśli chodzi o OWB1, BC1 itd....
Swego czasu trener naszej drużyny (niestety jestem członkiem korespondencyjnie bo oni trenują w Siedlcach a ja mieskzam w Warszawie) przesłał nam swoje treningi z 12 lat za czasów kiedy biegał zawodowo. Łącznie ok. 60 tys km z czego 75% stanowiły biegi w I zakresie.
Jego życiówka to 2:22 więc wydaje się, że sprawdza się teoria oparta o treningi w I zakresie intensywaności. Oczywiście do tego dochodzą inne elementy typu ćwiczenia siłowe, dieta, odnowa biologiczna oraz treningi jakościwe w pozostałych zakresach, niemniej jedank długie biegi w I zakresie są podstawą do kształtowania wytrzymałości biegowej.
Rafał Brzóska

Rafał Brzóska Regionalny
Przedstawiciel
Handlowy, PHU
HYDROBUD Sp.J.

Ja z moich niewielkich bo rocznych doświadczeń biegowych, wnioskuję że faktycznie dyspozycja dnia ma wpływ na tętno i tempo ale nie bez znaczenia jest intensywność treningu i zmęczenie organizmu.
warto sie co jakis czas zbadac - w sensie wydolnosci
jest ku temu okazja - dla Warszawiaków
http://sport-guru.pl/kolejne-badania-wydolnosciowe-w-s...

Następna dyskusja:

Pierwszy taki maratończyk


Wyślij zaproszenie do