Tomasz
Nowicki
IT Project Manager
at HSBC, IT
Development,
E-commerce, W...
Dominik Ł.:
Tomasz Nowicki:[...]
Katabolizm można redukować na wiele sposobów:
- regulacja intensywności treningu
- odpowiednia dieta
- suplementy (popularne aminokwasy BCAA)
- oraz oczywiście kilometraż
Tak wiem, ale to i tak głupie. ;)
Poza tym, powyżej, w punktach 1 i 4 nie przekazujesz żadnej treści. A w punktach 2 i 3 powtarzasz się, więc zaliczam Ci tylko jeden punkt. ;>
Ok to temat nie na taką dyskusję no ale niech Ci będzie:
- regulacja intensywnosci wplywa na zrodlo energii, mniej wiecej wyglada to tak (zrodla informacji sa rozne ale zarys podobny):65-75% tluszcz (strefa cardio), 75-80(85) tu energia zaczyna byc pobierana w wiekszym stopniu z miesni (na chlopski rozum), 85+ beztlen glownie glikogen i znikome wykorzystywanie tluszczu w trakcie wysilku, a wzmozone powysilkowe (EPOC)
- dieta to juz liczenie zapotrzebowania i odpowiednie dostarczenie bialka (zaklada sie 2g/kg masy ciala optimum)
- suplementy BCAA - zwolennicy trzymaja sie koncepcji iz bcaa ochrania miesnie gdy spozywane jest 30 min przed wysilkiem i bezposrednio po wysilku + odpowiedni posilek po treningowy w pozniejszym terminie (ok. 1h)
- kilometraż, tutaj mialem na mysli koniecznosc oraz przesade. w zaleznosci od celu biegamy tygodniowo dany kilometraż. Do maratonu (pewnie wiekszosc kiedys bedzie w to celowala) wystarczy mądre 30-40 km tygodniowo (w tym mamy wybieganie, przebieżki, podbiegi)
Punkt dieta i suple oddzielilem ponieważ suple to nie posilek i nigdy nie moze stanowic zastepstwa. Moze zacytuje ulotki ale to prawda, suple nigdy nie moga stanowic wartosci posilku a maja byc jedynie uzupelnieniem diety. Suple nie sa dietą.
Dziękuję za uwagę - może komuś się przyda :-)