Bartosz G.

Bartosz G. EUROIMMUN
Medizinische
Labordiagnostika/odk
rywam... nie t...

Drodzy miłośnicy biegania, jestem bardzo ciekawy Waszej opinii. Moja przyjaciółka po moich namowach rozpoczeła swoją przygodę z bieganiem. Dałem jej kilka wskazówek - m.in. aby na treningach utrzymywała tętno tlenowe. I tutaj rzecz któa nas bardzo zastanawia nawet przy lekkim truchcie Jej pulsomierz wskazuje ponad 150??? Dodam że to osoba aktywna fizycznie mimo że wcześniej nie biegała - trenowała na siłowni +rower + rolki + basen. Czy można coś zrobić aby tętno obniżyć czy to może przyjść z czasem w miarę regularnych treningów?

edit: literówkiBartosz G. edytował(a) ten post dnia 13.09.10 o godzinie 14:29
Michał W.

Michał W. Test Manager/Project
Manager

U początkujących wysokie wartości tętna podczas pierwszych treningów są całkiem normalne. Jeśli koleżanka biega naprawdę wolno to musi się przemęczyć kilka tygodni. Potem tętno stopniowo powinno spadać.
Marcin Sławicz

Marcin Sławicz programista,
elektronik

Nie wiemy jeszcze, czy te 150 to jest rzeczywiście bardzo wysokie tętno. Co innego będzie znaczyło dla osoby, która HRmax=170, a co innego dla osoby która ma ponad 200 (co się u młodych dziewczyn spotyka).
Warto wyznaczyć jej HRmax. Najlepiej testem. Póki co można posłużyć się wzorem HRmax = 206 − (0.88 × wiek).
Dopóki organizm nie przyzwyczai się do długotrwałego wysiłku biegowego (może potrwać kilka miesięcy) puls może nieco skakać. Większość biegów powinna jednak wykonywać w zakresie tlenowym, czyli najlepiej do 80% HRmax.

konto usunięte

Jestem jedną z tych nietypowych osób- nie jestem początkowym biegaczem, biegam i pływam pod okiem trenerów, HR spoczynkowe ok 120, przy tętnie 185 śpiewam swobodnie pod nosem w czasie biegu, żyję, mam się dobrze :) HR max z zeszłego miesiąca 207.
Dlatego wyszłam z założenia że złote rady z internetu nie są dla mnie i wzięłam prywatnego trenera.
Marcin Lipowski

Marcin Lipowski
http://www.cyklopedi
a.mazoviamtb.pl/Marc
in_Lipowski_3050 ...

nie wiem czy to nie ma związku ze sposobem wzrostu serca na skutek treningu, u wiekszości osób rozrasta sie ekstensywnie co oznacza że za jednym uderzeniem może więcej krwi przepompować przez co nie musi tak często. u cześci osób następuje wzrost koncentryczny tj. grubsze i silniejsze mięśnie co pozwala im szybciej tłoczyć krew (niestety wzrost koncentryczny daje słabsze efekty i jest mniej porządany).

Ola 120 spoczynkowe? trener trenerem, a czy u lekarza byłaś, ja mam z kolei w przeciwną stronę bo spoczynkowe mam rzędu 40 i profilaktycznie takie odchylenia powinno się regularnie obserwować.

konto usunięte

Tak lekarze wzięli mnie na warsztat i jestem zdrowa jak ryba (chyba więc mam 2 serca hehe). A tętno książkowe jakie powinnam mieć, to mam wówczas takie jak przechadzam się na obcasach a nie w trakcie biegu. No i chyba też nie pasuje już do określenia 'młodych dziewczyn' jak napisał marcin ;)
Marcin Sławicz

Marcin Sławicz programista,
elektronik

Aleksandra C.:
No i chyba też nie pasuje już do określenia 'młodych dziewczyn' jak napisał marcin ;)
Eee tam, pasujesz ;)
A nietypowi muszą być, by pojęcie typowości istniało.
Najważniejsze poznać możliwości swojego organizmu i nie dać sobie zrobić krzywdy.
Bartosz G.

Bartosz G. EUROIMMUN
Medizinische
Labordiagnostika/odk
rywam... nie t...

Aleksander, dzięki za wskazówki.

policzyłem według wskazanego przez Ciebie wzoru i HRmax to około 180 zatem wydaje się że tętno 144 nie powinno być przekraczane, a tym czasem pulsometr pokazuje nawet 157. Co zatem? zwolnic jeszcze bardziej czy "przetrzymać jakiś okres na takim tętnie? Dziewczyna chciałaby trochę zredukować wagę ale nie spalić wypracowane mięśnie.

konto usunięte

Bartosz, robisz case study a i tak dziewczynę wciskasz pod wzór i linijkę dopasowując ją do wytycznych wyczytanych.. i tak najbardziej wiarygodne jest określanie hrmax na podstawie metody bezpośredniej a nie wzorów.
Może warto z nią porozmawiać w trakcie biegania i zobaczyć w którym miejscu treningu nie będzie w stanie z tobą rozmawiać- bez panicznego spoglądania na pulsometr :)
Michał M.

Michał M. konsultant IT

Jeśli koleżanka jest początkującym biegaczem to niech w ogóle nie patrzy na pulsometr. Niech biega takim tempem żeby mogła zupełnie swobodnie oddychać. Zakładam, że uprawiając inne sporty wyrobiła sobie ogólną wytrzymałość tlenową, ale nie ma wyćwiczonych jeszcze mięśni biorących udział w biegu i dlatego organizm łatwiej się męczy w czasie biegu co powoduje nieco podwyższone tętno. Po kilku tygodniach biegania nogi się zaczną wzmacniać i przy tym samym tempie tętno powinno być niższe.

konto usunięte

Nie ma się czym przejmować. Zgodnie z tym co podaje Maciantowicz w opracowaniu "Biegi Wytrzymałościowe" (z cyklu biblioteki trenera)- I zakres: 75-82% HR max, II zakres: 82-88% HR max, III zakres: 88-92% HR max. Biegam już 5 rok i tętno na poziomie 160 bpm jest u mnie standardowym tętnem I zakresu. W ostatnią niedzielę biegałem 20 km i średnie tętno przy prędkości 10 km/h wynosiło 157 bpm (stabilne przez cały dystans). Dodam tylko, że mam 32 lata i moje tętno maksymalne zanotowane w zeszłym tygodniu przy okazji biegania 12x500 m po 3:20/km wyniosło 199 bpm. Zdarza mi się zanotować wartość 202 bpm. Zatem wszelkie wyliczenia metodami półempirycznymi są w moim przypadku bezwartościowe. W przypadku uroczej koleżanki Aleksandry sprawy mają się podobnie, zatem dlaczego u Twojej znajomej miałoby tak nie być...
Na początku też myślałem, że wysokie tętno spowodowane jest tylko bieganiem. Potem wyszło, że to choroba wieńcowa. Niektórzy lekarze genialnie orzekają, że zbyt wysoki puls jest wrodzony i kropka. A raczej nie ma czegoś takiego, jak schorzenie polegające na zbyt wysokim pulsie. To inne schorzenia powodują zbyt wysoki puls. Tu można o tym poczytać: http://czym-grozi-wysoki-puls.blogspot.com/2014/02/czy...
Hanna Sypniewska

Hanna Sypniewska właściciel, FH

Michał M.:
Jeśli koleżanka jest początkującym biegaczem to niech w ogóle nie patrzy na pulsometr. Niech biega takim tempem żeby mogła zupełnie swobodnie oddychać. Zakładam, że uprawiając inne sporty wyrobiła sobie ogólną wytrzymałość tlenową, ale nie ma wyćwiczonych jeszcze mięśni biorących udział w biegu i dlatego organizm łatwiej się męczy w czasie biegu co powoduje nieco podwyższone tętno. Po kilku tygodniach biegania nogi się zaczną wzmacniać i przy tym samym tempie tętno powinno być niższe.

Zgadzam się z Michałem w 100%. Od roku nie używam pulsometra, przerażały mnie odczyty. Słucham swego organizmu i biegam już bez nerwowego spoglądania na zegarek. Gdy w domu porównywałam odczyty z zegarka z odczytem ciśnieniomierza- różnice były kolosalne. Wniosek- pulsometry, których używamy podczas biegów są mało dokładne , więc wyciągane wnioski mogą być błędne.
Jak dla mnie wysoki puls to spore zagrożenie dla naszego ciała. Warto unikać czegoś takiego. Więcej można dowiedzieć się tutaj https://recepty24.com/wysoki-puls-czy-jest-niebezpieczny

Następna dyskusja:

TĘTNO


Wyślij zaproszenie do