Mateusz
G.
Specjalista ds.
marketingu, Magellan
S.A.
Z mięśniami - czworogłowy vs. dwugłowy, jak najbardziej również mogę się zgodzić:) w przyrodzie musi być zachowana równowaga;) nie wiedziałem natomiast, że tak to wygląda w ujęciu procentowym:) dzięki za informację, warto zapamiętać:)
Nie pomyliłem się;) chodziło mi właśnie o odchylanie się do tyłu (choć rzecz jasna są i tacy, którzy pochylają się do przodu, co też jak najbardziej nie jest wskazane). Napięcie mięśni brzucha powoduje utrzymanie prawidłowej postawy. Jeśli natomiast zbyt rozluźni się mięśnie brzucha, a chce się wysoko podnosić kolana podczas biegu, by wydłużać krok, to wiele osób niestety zaczyna odchylać się do tyłu...co w rzeczywistości wcale nie wpływa na wydłużenie kroku, natomiast mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Takie odchylanie (w przerysowanym kształcie) można doskonale zaobserwować wśród osób będących w początkowym stadium stosowania w swoim treningu elementów siły biegowej, a dokładniej skipu B. Najczęściej właśnie, by ułatwić sobie wyprowadzenie nogi na odpowiednią wysokość w momencie wykonywania ćwiczenia osoby takie odchylają się, co znacznie obciąża plecy.
Nie ma się co jednak spierać o odchylanie czy pochylanie:) konkluzja jest jedna - wszyscy musimy dążyć do utrzymywania prostej postawy podczas biegu, bez żadnych odchyleń - ani w jedną, ani w drugą stronę:)
Pozdrawiam:)