Artur M.

Artur M. Fotografia stokowa,
projekty graficzne
(logo, grafika
uży...

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

Może troszkę źle sformułowałem temat, ale nie bardzo wiem jak inaczej. Od razu zadam kilka wypunktowanych pytań, żeby było mi łatwiej zapoznać się z sytuacją prawną:

1. Obowiązkiem rodzica jest utrzymywanie dziecka do 18 r.ż. ?
2. obowiązkiem dziecka jest utrzymywanie rodzica (jeżeli nie posiada żadnych środków na życie)? Czy śa tu jakieś granice wiekowe dziecka, domyślam się, że od 18 r.ż.
3. Kiedy dziecko może być zmuszone (prawnie) do płacenia alimentów dla rodzica?

Na chwilę obecną tylko to, później będę prosił o inne rady w miarę rozwoju tematu.
Z góry dziękuje za pomoc.

konto usunięte

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

Znalazłam takie coś:
"Obowiązek wzajemnej pomocy dzieci i rodziców trwa do śmierci jednych lub drugich.

Jeżeli dorosłe, nieuczące się dziecko ma własne dochody i mieszka u rodziców, ma obowiązek przyczyniania się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny. Jeżeli nie ma własnych dochodów, a więc pozostaje na utrzymaniu rodziców, jest obowiązane pomagać im w gospodarstwie domowym: wyręczać w różnych pracach porządkowych czy dokonywać drobnych napraw.

Istnieje również obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców. I to bez względu na to, czy dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami czy osobno i czy założyły własne rodziny czy też nie. Jeżeli rodzice znajdują się w niedostatku, a dzieci są w stanie zapewnić im środki utrzymania, mają obowiązek płacenia rodzicom alimentów. Alimenty takie mogą być dobrowolne. Może się jednak zdarzyć, że na wniosek uprawnionych, czyli rodziców, wyznaczy je i zasądzi sąd rodzinny.

Co do odpowiedzialności dzieci za zobowiązania cywilnoprawne rodziców, a więc np. za zaciągnięte długi, polskie prawo nie przewiduje takiej odpowiedzialności. Tak więc, jeśli wierzyciel nie może ściągnąć długu od rodziców, nie będzie mógł wystąpić do sądu o ściąganie tego długu od dorosłych dzieci dłużników. Chyba że dzieci poręczyły za taki dług. Natomiast odpowiedzialność dzieci za długi rodziców może powstać w przypadku odziedziczenia spadku. Jeśli dzieci nie chcą dziedziczyć długów ciążących na spadku, muszą ten spadek odrzucić, na co mają pół roku od chwili jego otwarcia, czyli dnia śmierci rodzica."

oraz:

http://alimenty.wieszjak.pl/inne-alimenty/77873,Czy-dz...
Artur M.

Artur M. Fotografia stokowa,
projekty graficzne
(logo, grafika
uży...

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

Bardzo dziękuje.
A jak jest możliwość "nie płacenia alimentów" dla rodziców? Czy są jakieś progi zarobku, które zwalniają z takiej "opcji"?

konto usunięte

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

Z tego co wiem, jest to tak samo traktowane jak alimentacja na dziecko. Czyli w zasadzie nic nie ma znaczenia. Kwestia wykazania własnych wydatków itd. Znam przypadki kiedy o alimentacje występowała opieka społeczna do sądu i albo alimenty były przyznawane, albo nie.
Jolanta D.

Jolanta D. Rekruterów zapraszam
do kontaktu -
stanowiska
menadżerskie

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

temat był poruszany już kilkukrotnie,czeka Cię zatem przeglądanie kilkudziesieciu wątków.
możesz zacząć od tych

http://www.goldenline.pl/forum/2907676/alimenty-na-rod...
http://www.goldenline.pl/forum/153925/obowiazek-alimen...
Monika Sawarska

Monika Sawarska adwokat, prawo
spółek,
międzynarodowe prawo
handlowe, pra...

Temat: Utrzymanie dziecka/rodzica - sprawa alimentacyjna

Nie ma takiego progu, poza tym sąd bada nie tylko faktyczne zarobki, ale też możliwości zarobkowe. W ramach postępowania brana jest pod uwagę sytuacja majątkowa dziecka i rodzica, czyli: po pierwsze obowiązek alimentacyjny wobec swojej rodziny (żony i dzieci) ma pierwszeństwo wobec obowiązku alimentacyjnego względem rodzica, po drugie sąd bada, czy rodzic faktycznie nie ma możliwości zarobkowych.
Jeśli sąd uzna, że dziecko uzyskuje takie dochody, że w całości pokrywają one uzasadnione potrzeby jego rodziny (czyli że nic mu nie pozostaje, aby dokładał się jeszcze do utrzymania rodzica), to na tej podstawie może oddalić powództwo. Tak samo w przypadku, gdy uzna, że rodzic ma możliwości zarobkowania w takim zakresie, że jest w stanie się utrzymać. Takie przesłanki oddalenia powództwa mogą też zaistnieć łącznie.



Wyślij zaproszenie do