konto usunięte

Temat: Czy Sąd Okręgowy (II instancja w sprawie) może być...

Witam,

Mam pilne pytanie (ze względu na upływający termin do ewentualnej reakcji).

Jestem pokrzywdzonym pracownikiem (podrzędne stanowisko administracyjne), z którym umowa o pracę została rozwiązana z naruszeniem przepisów prawa, nadto połączona była z problemem mobbingu. Trwają dwa procesy (o odszkodowanie za mobbing i za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę). W sprawie o niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę sprawa jest w drugiej instancji (Sąd Okręgowy). Przed rozprawą apelacyjną złożyłam wniosek o wyłączenie sędziego, który został oddalony przez Sąd Okręgowy. W odpowiedzi złożyłam zażalenie do Sądu Apelacyjnego ( za pośrednictwem Sądu Okręgowego) jako do Sądu II instancji, ale zostało ono rozpatrzone przez Sąd Okręgowy (w moim odczuciu - I instancji). Ani za pierwszym razem, ani za drugim nie zostałam pouczona przez Sąd o przysługujących mi środkach odwoławczych i sposobach ich złożenia, dlatego obecnie bardzo potrzebuję pomocy profesjonalisty.

Obecnie mam problem interpretacyjny zachowania Sądu Okręgowego. Sprawa nie była przekazana do Sądu Apelacyjnego, choć tak ją zaadresowałam. Ani w poprzednim postanowieniu, ani w obecnym Sąd nie pouczył mnie o przysługujących mi środkach odwoławczych ani o sposobach ich wniesienia, chociaż Sąd miał taki obowiązek zgodnie z np. art. 343, 357 par. 2 k.p.c. Nie jestem reprezentowana przez pełnomocnika profesjonalnego.

Według tego co czytam w k.p.c. Sąd I instancji może rozpatrzyć zażalenie tylko w sytuacji, gdy zgadza się (przynajmniej w części) z argumentacją zażaleniową i rozstrzygnięcie będzie na korzyść wnoszącego zażalenie.

Czy w obecnej sytuacji mogę odwołać się od takiego postępowania i postanowienia Sądu Okręgowego? Jeśli tak, to jak?

Moje pomysły to m.in. złożyć zażalenie ponownie, skargę na prawomocne postanowienie (ale nie wiem, czy już jest ono prawomocne, czy nie - w postanowieniu nie ma na ten temat wzmianki), że zostało wydane z naruszeniem prawa (niewłaściwa instancja rozpatrzyła zażalenie).

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zechcą udzielić mi odpowiedzi i porady.

konto usunięte

Temat: Czy Sąd Okręgowy (II instancja w sprawie) może być...

Art. 394 indeks 2 § 1 kpc Na postanowienia sądu drugiej instancji, których przedmiotem są oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego, zwrot kosztów procesu, skazanie świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej na grzywnę, zarządzenie przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka, odmowa zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu, z wyjątkiem postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.

Złożyła Pani wniosek o wyłączenie sędziego Sądu II instancji. Sąd II instancji wydał postanowienie. Zgodnie z przywołanym przepisem służyło na nie zażalenie ale rozpoznawał je nie sąd wyżej instancji ale ten sam Sąd tylko w innym składzie.

Postanowienie jest prawomocne.



Wyślij zaproszenie do